پرش به محتوا
خانه » NLP (برنامه نویسی کلامی عصبی) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

NLP (برنامه نویسی کلامی عصبی) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 • از


اگر کسی به شما بگوید که با کنترل روش استفاده از زبان، می توانید به تمام اهداف شخصی و حرفه ای خود برسید، چه واکنشی نشان می دهید؟ برخی معتقدند که تکنیک های برنامه ریزی عصبی-زبانی (NLP) دقیقاً این کار را انجام می دهند.

NLP چیست؟

برنامه نویسی عصبی کلامی رویکردی است که بر نحوه ارتباط شما با خود و دیگران و اینکه چگونه این ارتباط بر رفتار شما و نتایج رفتار شما تأثیر می گذارد تمرکز می کند.

اگر کسی به شما بگوید که با کنترل روش استفاده از زبان، می توانید به تمام اهداف شخصی و حرفه ای خود برسید، چه واکنشی نشان می دهید؟ برخی معتقدند که تکنیک های برنامه ریزی عصبی-زبانی (NLP) دقیقاً این کار را انجام می دهند.

ریچارد بندلر و جان گریندر در دهه 1970 خاطرنشان کردند که یکی از تفاوت های اصلی بین افرادی که آنها را “موفق” می دانستند و دیگران این بود که این افراد از زبان برای ایجاد انگیزه در خود و دیگران استفاده می کردند. پس از مشاهده این موضوع، NLP را توسعه می دهند.

NLP مدلی است که به شما کمک می کند بر افکار، احساسات و رفتار خود و دیگران تأثیر بگذارید. او همچنین NLP را یک هنر ذهنی و یک تمرین ذهنی می داند.

این استفاده قدرتمند از زبان به شما کمک می کند عادات ناخواسته و باورهای محدود کننده خود را تغییر دهید، روابط خود را بهبود بخشید و به راحتی به اهداف خود برسید.

علاوه بر این، NLP بر این باور استوار است که شما می توانید رفتار دیگران و نتایج آن رفتار را مدل کنید.

به عبارت دیگر، می توانید فردی را که تحسین می کنید مشاهده کنید و سپس با تقلید و درونی کردن رفتار او، موفقیت او را برای خود تکرار کنید.

Bandler and Grinder مجموعه ای از راهنماهای ارتباطی NLP را در کتابی به نام The Structure of Magic منتشر کردند که بسیار معروف و محبوب شد.

علم یا شبه علم؟

برخی افراد NLP را یک شبه علم می دانند. زیرا شواهد تجربی محدودی دال بر صحت و اثربخشی این روش در حد ادعاهایی که پیرامون آن وجود دارد وجود دارد.

به عبارت دیگر، NLP کاملاً از نظر علمی اثبات نشده است و تحقیقات محدودی در مورد اثربخشی آن وجود دارد. با این حال روانشناسان و مربیان زیادی هستند که معتقدند این روش می تواند برای بسیاری از افراد مفید و مثمر ثمر باشد.

مزایای NLP چیست؟

گفته می‌شود که تکنیک‌های برنامه‌نویسی عصبی کلامی برای بهبود اعتماد به نفس، خودآگاهی، مهارت‌های ارتباطی و نحوه درک شما از دنیای اطرافتان هستند.

به گفته موسانر، NLP در موارد زیر قابل استفاده است:

 • برنامه ریزی مغز برای کسب عادات بهتر
 • به تغییر و بهبود ادراک کمک کنید
 • تغییر رفتار
 • بهبود آسیب های روحی (تروما)
 • بهبود ارتباطات بین فردی و تأثیرگذاری بر افراد
 • آگاهی از فرآیندهای درونی بدن و کنترل بهتر آنها (مانند صداها، داستان ها، تصاویر)
 • کاهش پریشانی ناشی از پاسخ های خودکار اجتناب از جنگ مغز

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که NLP گاهی اوقات به عنوان درمانی برای بیماری های روانی از جمله فوبیا، ترس، اضطراب و افسردگی استفاده می شود. با این حال، برخلاف آنچه Musaner در زیر می گوید، تحقیقات محدودی برای اثبات اثربخشی آن وجود دارد.

NLP مطمئناً می تواند اضطراب، ترس های خاص، آلرژی ها، مسائل عاطفی، انسدادهای زندگی و مسائل ارتباطی را برطرف کند.

چه تکنیک هایی در NLP وجود دارد؟

یک گزارش ایجاد کنید

تکنیک های ایجاد رابطه به شما کمک می کند با مردم به روشی طبیعی ارتباط برقرار کنید. این تکنیک ها عمدتاً بر اساس تطبیق سبک ارتباطی شما با سبک ارتباطی طرف مقابل و ایجاد اعتماد است.

مطالعه‌ای در سال 2006 نشان داد که استفاده از تکنیک‌های NLP نسبت به عدم استفاده از آن‌ها باعث اعتماد به نفس بیشتری در مکالمات می‌شود.

شما می توانید از تکنیک ارتباط NLP برای تبادل بهتر نظرات متناقض، کاهش تفاوت ها و رسیدن به تفاهم استفاده کنید.

عناصر کلیدی این تکنیک NLP عبارتند از:

 • با زبان بدن فرد هماهنگ شوید
 • رهبری و متقاعدسازی
 • گوش دادن فعال
 • قضاوت نکردن

مدل متا

مدل متا در NLP شامل پرسیدن سوالاتی در مورد باورهای رایج شما و نحوه دیدن واقعیت است.

تکنیک NLP بر این فرض استوار است که تقریباً همه ما از تحریف‌های شناختی یا به عبارت دیگر «فیلترهای فکری» استفاده می‌کنیم که باعث می‌شود دیگران، خود و رویدادها را منفی‌تر از آنچه هستند ببینیم.

شما معمولاً بیشتر به این افکار واکنش نشان می دهید تا واقعیت. یک متامدل شامل سؤالاتی است که از خود یا دیگران می‌پرسید تا آنچه گفته می‌شود یا فکر می‌شود را با شواهد مقایسه کنید.

به عنوان مثال، اگر در طول مکالمه با شریک زندگی خود عصبانی می شوید زیرا احساس می کنید او همیشه حرف شما را قطع می کند، از خود بپرسید که او واقعاً چند بار در طول صحبت هایی که داشته اید این کار را انجام داده است. سپس می توانید به جای تکیه بر فرضیات خود به شواهد موجود واکنش نشان دهید.

مدل سازی

مدل سازی فرآیند بازآفرینی وجود یک فرد برای غنی سازی مدل شما از جهان است.

شما می توانید برتری، رفتار، طرز فکر و سیستم اعتقادی دیگران را مدل کنید. این شغل به نوعی شبیه به جعل شخصیت است. می توانید ویژگی های آنها را تقلید کنید و طرز تفکر و رفتار آنها را درک کنید.

تقلید

این روش ارتباطی بر اهمیت نشانه های کلامی و غیرکلامی تاکید دارد.

انعکاس انرژی یک فرد (یا گاهی اوقات وضعیت بدن) می تواند به شما کمک کند که ناخودآگاه دوست داشتنی تر یا قابل اعتمادتر به نظر برسید.

موقعیت متا

این تمرین به شما کمک می کند در مورد اعمال، باورها و رفتار خود به صورت سوم شخص صحبت کنید، کمتر احساسی شوید و کمتر به موضع خود در مورد یک چیز خاص وابسته شوید.

با رها کردن آگاهانه و ایمن، با استفاده از موقعیت متا (یا “خارج از خود”)، می توانید بینش بیشتر و رویکرد بهتری نسبت به یک موقعیت به دست آورید.

قالب بندی مجدد شش مرحله ای

Reframing شش مرحله ای یک فرآیند قدرتمند است که به شما کمک می کند تا قسمت های متضاد خود را ببینید، بشناسید، صدا کنید و در نهایت آن تضادها را حل کنید.

در قالب بندی مجدد، باورها و افکار شما دوباره ارزیابی می شوند تا بتوانید از زوایای مختلف به آنها نگاه کنید.

Reframing ابزاری عالی برای ارتباط بهتر با خودتان و رویکرد منطقی تر به آنچه در زندگی شما اتفاق می افتد است.

مزایای NLP

NLP روشی عالی برای یادگیری برقراری ارتباط بهتر است و فکر می کنم می تواند به شما یاد دهد که از دیدگاه های مختلف فکر کنید.

توسعه این مهارت ها به شما این امکان را می دهد که دیدگاه های دیگران را راحت تر ببینید و درک کنید. این امر به ویژه زمانی مفید است که بین افراد یا گروه‌هایی از مردم اختلاف نظر و تعارض فزاینده وجود داشته باشد.

یک بررسی تحقیقاتی در سال 2015 نشان داد که استفاده از برخی ابزارهای NLP در رویکرد درمانی ترکیبی می‌تواند موثر باشد.

به عنوان مثال، یک بررسی تحقیقاتی در سال 2010 نشان داد که تکنیک های NLP می توانند در کوتاه مدت به درمان فوبیا کمک کنند.

NLP را می توان هم به صورت شخصی و هم حرفه ای مورد استفاده قرار داد، از جمله:

 • کسب و کار
 • تحصیلات
 • قانون
 • پزشکی
 • اتصالات

پزشکان بر این باورند که NLP به شما کمک می کند تا تجربیات خود را کنترل کنید به جای اینکه آنها را به عنوان رویدادهای اجتناب ناپذیری که در زندگی شما اتفاق می افتد بپذیرید. به این ترتیب می توانید واقعیت مورد نظر خود را ایجاد کنید.

نوروپلاستیسیتی در مقابل NLP

نوروپلاستیسیته با توانایی مغز برای تغییر و سازگاری سروکار دارد. از این نظر، مسیرهای عصبی همیشه می توانند در طول زندگی ما ایجاد شوند یا مختل شوند. اعمال و تجربیات شما بر این تغییرات مغزی تأثیر می گذارد، به ویژه یادگیری مطالب جدید.

تمرین برنامه ریزی عصبی-کلامی با یادگیری و به کارگیری عادات و مهارت های جدید می تواند منجر به ایجاد ارتباطات عصبی جدید شود. البته این از نظر تئوری برای هر چیز جدیدی که در زندگی یاد می گیرید صدق می کند و مختص NLP نیست.

انتقادات و معایب

با وجود محبوبیت NLP از دهه 1970، شواهد علمی کمی برای اثبات اثربخشی آن وجود دارد.

همچنین تحقیقات محدودی برای حمایت از NLP به عنوان یک درمان موثر برای اختلالات روانی وجود دارد. با این حال، شواهد حکایتی از پزشکان نشان می دهد که این تکنیک ها ممکن است برای برخی افراد مفید باشد.

همچنین لازم به ذکر است که NLP یک فرآیند درمانی نیست. با این حال، برخی از تکنیک های او می تواند به عنوان یک رویکرد درمانی همراه با یک پزشک آموزش دیده استفاده شود.

همچنین انتقاداتی وجود دارد که تعداد تکنیک ها کم است و همین امر دامنه استفاده از آن را محدود می کند.

نحوه تمرین NLP

شما می توانید NLP را با یک پزشک معتبر تمرین کنید. او می تواند شما را با توجه به اهدافتان راهنمایی کند.

همچنین می توانید از برخی تکنیک های NLP در زندگی روزمره خود برای اهداف شخصی و حرفه ای استفاده کنید.

جملات تاکیدی

جملات تاکیدی، مانتراها و گفته ها می توانند به عنوان بیانیه های هدف مثبت استفاده شوند و به مرور زمان درک شما از واقعیت را بهبود بخشند.

برخی از این جملات تاکیدی عبارتند از:

 • بدن من قوی است و می تواند التیام یابد.
 • “من تمام مهارت های لازم برای رسیدن به اهدافم را دارم.”
 • “من در امانم.”
 • “من خودم را بدون قید و شرط دوست دارم و می پذیرم.”

تکرار عباراتی از این دست به طور منظم می تواند به ذهن شما کمک کند که آنها را در سطح خودآگاه و ناخودآگاه باور کند.

می‌توانید این عبارات را روی یادداشت‌های چسبناک بنویسید و آن‌ها را در اطراف خانه بچسبانید که به راحتی آنها را ببینید. همچنین می توانید هنگام نگاه کردن در آینه آنها را با صدای بلند تکرار کنید.

به خاطر داشته باشید که عبارات تاکیدی یک شبه معجزه نمی کنند. پس باید صبور باشید و تمرینات را با جدیت دنبال کنید.

تقلید

دفعه بعد که با کسی صحبت می کنید، سعی کنید به طرز ماهرانه ای از رفتار، زبان بدن، لحن صدا یا کلماتی که استفاده می کند تقلید کنید.

به عنوان مثال، اگر فرد مقابل شما آرام به نظر می رسد، سعی کنید آرام رفتار کنید. اگر زبان بدن او حالت آرامی را نشان می دهد (مثلاً بازوهایش ضربدری نشده اند و در پهلوی او ایستاده اند) باید آن حالت را نیز تقلید کنید.

این می تواند به شما در ایجاد روابط دوستانه کمک کند و احتمال تنش و درگیری را در مکالمات خود با دیگران کاهش دهد.

مدل سازی

فرض کنید کسی می‌خواهد جادوی اپرا، باراک اوباما یا شخص دیگری را که می‌شناسد، تحسین می‌کند، یا الگو بودنش را درک کند. او باید تصور کند که این شخص است، حضور خود را کاملاً تجسم کند و سپس شروع به پرسیدن سؤال از خود کند.

به عنوان مثال، وقتی کاملا هریس را تصور می‌کنم، از خودم می‌پرسم چه مهارت‌ها و توانایی‌هایی دارم؟ سپس این مهارت ها و توانایی ها را به تفصیل شرح می دهم.

وقتی با صدای خود در مورد باورها، ارزش ها و توانایی های منحصر به فرد آنها صحبت می کنید، ممکن است بتوانید مجموعه جدیدی از باورها و ارزش ها را در درون خود ایجاد کنید.

راه های دیگر برای تمرین NLP عبارتند از:

 • تمرین تجسم
 • جایگزینی خودانگاره جدید با عادت هایی که قصد داریم از خود به جا بگذاریم
 • ارتباط یا جفت کردن یک احساس فیزیکی با یک احساس به طوری که با تکرار آن احساس فیزیکی بتوانید آن احساس را بازسازی کنید.

سطوح بعدی

برنامه نویسی عصبی کلامی یا NLP مجموعه ای از فرآیندها و تکنیک های خاص است که به شما کمک می کند تا نحوه برقراری ارتباط با خود و دیگران را بهبود بخشید که می تواند تأثیر قابل توجهی بر رشد و توسعه شخصی شما داشته باشد.

برخی از مزایای ذکر شده برای NLP عبارتند از: تغییر مثبت ادراکات، بهبود مهارت های ارتباطی، آگاهی بیشتر از فرآیندهای داخلی و ایجاد عادات جدید.

از جمله تکنیک های رایج NLP می توان به ایجاد روابط دوستانه، الگوسازی، تقلید و فرمول بندی مجدد اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *