پرش به محتوا
خانه » 9 نوع انگیزه برای تحقق اهداف

9 نوع انگیزه برای تحقق اهداف

 • از


هرازگاهی به دنبال انگیزه برای انجام هر کاری در زندگی هستیم. گاهی خیلی سریع انگیزه می گیریم، اما در نهایت دوباره اشتیاقمان از دست می رود و کم کم از سرعت لازم برای انجام کارها باز می مانیم.

وقتی شروع به کار برای رسیدن به رویاهای خود می کنید، هیچ کس به شما نمی گوید که انگیزه کلید همه چیز است. بدون حداقل یکی از انواع انگیزه، سوختی برای شروع آتش وجود نخواهد داشت.

شما هیچ انگیزه ای برای رسیدن به چیزی نخواهید داشت و هیچ دلیلی برای حرکت به جلو وجود نخواهد داشت.

اگر می‌خواهید به اهداف خود برسید و به کمک نیاز دارید، این موارد را در مورد انواع انگیزه (یا سبک‌ های انگیزشی) که می ‌توانند رسیدن به رویاهای شما را ممکن کنند، یاد بگیرید.

فهرست مطالب

 1. انواع مختلف انگیزه: درونی و بیرونی
  • انگیزه درونی
  • انگیزه بیرونی
 2. تفکیک انواع انگیزه های مختلف
  • انواع انگیزه درونی
  • انواع انگیزه بیرونی
 3. چرا دانستن سبک انگیزه شما مهم است؟
 4. سخن نهایی

انواع مختلف انگیزه: درونی و بیرونی

وقتی صحبت از دسته بندی انواع مختلف انگیزه می شود، به طور کلی به دو دسته اصلی می توانیم اشاره کنیم.

انگیزه درونی

انگیزه درونی نوعی انگیزه است که در آن فرد با تمایلات درونی برانگیخته می شود و با دریافت پاداش درونی، ارضا می شود.

به عنوان مثال، فرض کنید فردی به نام باب برای خود هدفی تعیین کرده است که وزن خود را کاهش دهد و سالم تر شود. همچنین تصور کنیم که دلیل باب برای دنبال کردن این مسیر تناسب اندام و تناسب اندام، بهبود سلامت و داشتن احساس رضایت از ظاهرش است.

از آنجایی که میل باب به تغییر از درون می آید، انگیزه او ذاتی است.

انگیزه بیرونی

از سوی دیگر، انگیزه بیرونی نوعی انگیزه است که در آن فرد با تمایلات بیرونی یا پاداش های بیرونی برانگیخته می شود.

به جای اینکه با انگیزه نیاز به ظاهر بهتر و احساس سلامتی بیشتر برانگیخته شود، بیایید بگوییم که باب از طرف همسرش برای لاغری و بهبود فیزیک خود، هر دو عامل خارجی، تحت فشار بود.

از آنجایی که این فشار از یک منبع بیرونی می آید، این مثال نمونه ای از انگیزه بیرونی است.

تفکیک انواع انگیزه های مختلف

همه انواع انگیزه در روانشناسی معمولاً در یکی از دو دسته فوق قرار می گیرند. حال بیایید با جزئیات بیشتری درباره انگیزه درونی و انگیزه بیرونی آشنا شویم:

انواع انگیزه درونی

 1. انگیزه شایستگی

آیا همیشه به دنبال بهبود مستمر مهارت ها و استعدادهای خود بوده اید؟ آیا یکی از اهداف شما این است که یاد بگیرید چگونه کار خود را بهتر انجام دهید یا در سرگرمی خود پیشرفت کنید؟ اگر چنین است، ممکن است به انگیزه شایستگی نیاز داشته باشید.

انگیزه شایستگی نوعی انگیزه است که به دیگران کمک می کند تا به پیش بروند، در یک زمینه خاص مهارت بیشتری کسب کنند و مهارت های خود را بهبود بخشند.

این نوع انگیزه مخصوصاً در یادگیری مهارت‌های جدید و یافتن راه‌هایی برای دور زدن موانعی که فرد در حوزه‌های مختلف زندگی با آن‌ها مواجه است مفید است.

 1. انگیزه نگرش

مشکل در نگرش ها، دیدگاه ها و باورهای ما موضوعی است که بسیاری از ما با آن مواجه هستیم. این مساله می تواند به مشکلی در مورد چگونگی حرکت ما در زندگی تبدیل شود تا جایی که ما شادی خود و رویاهایمان را از دست می دهیم.

برای آن دسته از شما که به دلیل نگرش خود زندگی را از دست می دهید، انگیزه نگرش یکی از بهترین راه هایی است که به شما کمک می کند تا بهبود پیدا کنید و در مسیر آرزوهایتان به درستی پیش بروید.

انگیزه نگرش نوعی انگیزه است که به سراغ کسانی می ‌آید که می‌خواهند نحوه نگرش خود به دنیای اطراف و نحوه نگرش خود را تغییر دهند. اهداف مرتبط با خودآگاهی و تغییر خود با انگیزه نگرش برآورده خواهند شد.

انواع انگیزه بیرونی

 1. انگیزه مبتنی بر پاداش یا انگیزه تشويقي

تشويق یا انگیزه مبتنی بر پاداش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شما یا دیگران بدانند پس از دستیابی به یک هدف خاص، پاداش دریافت خواهند کرد. از آنجایی که در پایان یک کار چیزی برای انتظار وجود خواهد داشت، مردم اغلب مصمم ‌تر می‌شوند تا آن کار را به پایان برسانند تا بتوانند آنچه را که وعده داده شده است دریافت کنند.

هرچه پاداش بهتر باشد، انگیزه قوی تر خواهد بود!


شاید این مطالب را دوست داشته باشید