پرش به محتوا
خانه » 8 راه ساده و موثر برای شروع رسیدن به اهداف امروز

8 راه ساده و موثر برای شروع رسیدن به اهداف امروز


آیا تا به حال شده احساس کنید که به اوج ستاره ها رسیده اید ولی گویی هرگز به نتایجی که می خواستید نرسیده اید؟ شما هدف والایی دارید و به بهترین ها امیدوار هستید، اما به نظر می رسد رسیدن به اهداف هرگز اتفاق نمی افتد و مطمئن نیستید که چه اشتباهی انجام می دهید.

رسیدن به آرزوها سخت است. گاهی اوقات اهداف شما خیلی مبهم، خیلی گسترده یا صرفا غیر واقعی هستند. با این حال، خبر خوب این است: شما صرفا با تعیین اهداف از بسیاری از مردم جلوتر هستید. اکنون باید رویکرد خود را تغییر دهید و مسیر رسیدن به اهداف آسان تر خواهد شد.

در اینجا هشت راه برای رفتن شما در مسیر درست آورده شده است:

 1. انواع درست اهداف را تعیین کنید

آیا تا به حال در مورد یک هدف بزرگ، پرچزئیات، جسورانه (BHAG) شنیده اید ؟ این اصطلاحی است که توسط جیم کالینز، نویسنده کتاب Good to Great (خوب به عالی)، برای توصیف هدفی استراتژیک و احساسات محور ابداع شده است. کالینز از تعیین این نوع اهداف حمایت می کند زیرا اهداف سنتی SMART  (خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه و زمان محور) فاقد ارتباط عاطفی لازم برای دستیابی به اهداف بزرگ زندگی هستند.

به گفته مارک مورفی، مدیر عامل  Leadership IQ، یک شرکت آموزشی و تحقیقاتی رهبری، یک رویکرد بهتر، شکل دادن به اهداف (HARD) «سخت» است:

 • (H) صمیمانه : داشتن وابستگی عاطفی به هدف.
 • (A) مصورشده: با الهام از یک رویا، تصویر یا فیلم در ذهن شما.
 • (R) مورد نیاز: اهداف باید به قدری فوری و ضروری باشند که چاره ای جز شروع فوری عمل به آن ها نداشته باشید.
 • (D) سخت : شما را از منطقه راحتی خود بیرون می کشد و حواس و توجه شما را فعال می کند.
 1. نقشه خود را ترسیم کنید

فقط داشتن هدف کافی نیست. برای انجام آن نیز به یک برنامه کاربردی و عملیاتی نیاز دارید. اینجاست که بسیاری از مردم شکست می خورند.

آنها اهدافی را تعیین می کنند، اما پیگیری نمی کنند و برنامه ای با مراحل مهم برای شروع ایجاد می کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، اهداف بزرگ به نظر می رسد طاقت فرسا، و شما بیشتر احتمال دارد که تسلیم شوید.

یک نقشه راه برای رسیدن به هدف خود ایجاد کنید. هر هفته یک یا دو اقدام را برنامه ریزی کنید و هر روز روی انجام کارهای کوچک تمرکز کنید. به عنوان مثال، اگر هدف شما شروع یک کسب و کار جدید در سال جاری است، این هفته می توانید یک URL انتخاب کنید و در مورد ساخت یک وب سایت وردپرس تحقیق کنید. نکته کلیدی این است که هدف خود را به مراحل کوچک تر تقسیم کنید که قابل دستیابی تر هستند.

 1. تجسم و انعکاس

دکتر فرانک نیلز، دانشمند علوم اجتماعی، توضیح می دهد:

هنگامی که ما یک عمل را تجسم می کنیم، مغز یک تکانه تولید می کند که به نورون های ما می گوید که حرکت را انجام دهند. این یک مسیر عصبی جدید ایجاد می کند؛ خوشه هایی از سلول ها در مغز ما که با هم کار می کنند تا خاطرات یا رفتارهای آموخته شده ایجاد کنند؛ که بدن ما را آماده می کند تا به روشی مطابق با آنچه تصور می کردیم عمل کند.

خود را در حال رسیدن به اهداف خود تجسم کنید، از جمله فرآیند و کاری که برای رسیدن به آن لازم است (این مهم است). سعی کنید احساس کنید که وقتی به آن دستاوردهای بزرگ برسید چگونه خواهد بود. این یک تصویر ماندگار در ذهن شما ایجاد می کند که انگیزه شما را در دراز مدت حفظ می کند.

 1. برای خود نامه بنویسید

من این نکته را از جان کارلتون، نویسنده افسانه ای کپی رایتر دوست دارم. او می ‌گوید: «ترفند من برای هدف‌ گذاری بسیار ساده است: می ‌نشینم و برای خودم نامه ‌ای می ‌نویسم که تاریخ آن دقیقاً یک سال پیش رو است.»

کارلتون می ‌گوید که یک سال بعد باید یک نامه مفصل برای توصیف زندگی خود بنویسید. این یک تکنیک قدرتمند است و راه دیگری برای استفاده از تجسم برای ترسیم نتیجه دلخواه در ذهن شماست. همچنین خواندن آن یک سال بعد برای دیدن اینکه آیا به چیزی که امیدوار بودید رسیده اید یا خیر بسیار سرگرم کننده است.

 1. هر روز اقدام کنید

مهم نیست که چقدر یاد می گیرید اگر اقدامی نکنید. گرفتار از دست دادن قدرت تحلیل نشوید. بهترین راه برای یادگیری انجام دادن و پذیرش شکست است؛ این پله موفقیت برای همه افراد موفق و اهداف بلندمدت آنها است.

کارهای روزمره نباید بزرگ باشند. شما فقط باید یک قدم کوچک در مسیر درست بردارید.

اگر هدف شما این است که سالم‌ تر غذا بخورید، خیلی ساده به جای شیرینی، یک سیب بردارید. اگر هدف شما شروع یوگا است، یک ویدیوی پنج دقیقه ای پیدا کنید که شما را با ژست های جدید غرق نکند. هر قدمی که بردارید خوب است.

 1. به دیگران بگویید

زمانی که می خواهید شروع به رسیدن به اهداف کنید، نیاز به پاسخگو ماندن در برابر کسی یک انگیزه عالی است. شخصی را پیدا کنید که به عنوان یک شریک مسئولیت پذیر عمل کند و زمانی را صرف توضیح دادن اهداف یا عادات سالمی کنید که می خواهید روی آنها کار کنید. ممکن است همسر، دوست یا همسایه شما باشد. شما فقط به کسی نیاز دارید که نحوه عملکرد شما را با هدفتان بررسی کند.

به عنوان یک امتیاز، احتمالاً در طول مسیر بازخورد ارزشمندی از آنها دریافت خواهید کرد، حتی اگر هنگام تعیین هدف نتوانید به یک هدف یا نقطه عطف برسید.

 1. برای شکست برنامه ریزی کنید

هدف‌ گذار خوب بودن به نوعی شبیه بوکس است. باید یاد بگیرید خودتان را با شرایط وفق بدهید، زیرا  می دانید که ضربه خواهید خورد. بهترین راه برای به حداقل رساندن تأثیر شکست ها، برنامه ریزی برای آنهاست. برای زمانی که همه چیز اشتباه می شود، یک برنامه اضطراری داشته باشید و برای واکنش نشان دادن و درس گرفتن از آن مشکلات آماده باشید.

به خاطر داشته باشید که اگرچه ممکن است یک جدول زمانی ایجاد کرده باشید، ممکن است بعداً لازم باشد آن را تغییر دهید. زندگی پر از عوارض پیش بینی نشده است. اگر به یکی از آنها برخورد کردید، جدول زمانی خود را بدون احساس منفی نسبت به تغییر تنظیم کنید. این فقط به شما کمک می کند تا در پایان به جلو بروید.

 1. پیشرفت خود را هر هفته ارزیابی کنید

از خود بپرسید که این هفته چه کارهایی کردم تا به هدفم نزدیک تر شوم؟ و اینکه چه کارهایی موثر بود و چه کارهایی موثر نبود؟

استفاده از یک ژورنال را برای انعکاس پیشرفتی که انجام داده اید (یا انجام نداده اید) در نظر بگیرید. هر بار که در مورد نحوه ادامه کار مطمئن نیستید، این ژورنال را بررسی کنید.

فراموش نکنید که موفقیت های خود را نیز جشن بگیرید. به خود اجازه دهید تا از موفقیت یک هفته عالی لذت ببرید و سپس بلافاصله به آن برگردید و موارد بعدی را از لیست خود بررسی کنید. به این ترتیب به اهداف نهایی خود خواهید رسید.

سخن نهایی

عالی است که رویاهای بزرگ داشته باشید، اما این بدان معناست که شما باید برنامه ریزی بزرگ داشته باشید. هرچه هدف شما بزرگ تر باشد، سازماندهی و انگیزه بیشتری نیاز دارد. اگر آماده هستید که برای ایجاد یک برنامه گام به گام تلاش کنید و آن را تا حد توانایی خود دنبال کنید، چشم انداز خود را بالا ببرید و شروع کنید.

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *