پرش به محتوا
خانه » 7 نکته درباره اينكه چگونه هدف خود را پیدا کنید

7 نکته درباره اينكه چگونه هدف خود را پیدا کنید

  • از


لحظه موعود فرا رسیده بود. بالاخره نوبت شما بود که به روی صحنه بیایید. وقتی با افراد روی صحنه دست دادید و آن گواهی یا مدال را دریافت کردید و حس غرور و افتخار از این که بالاخره به هدف خود رسیدید در سراسر وجودتان رفته بود…

اما همانطور که با دوستان یا خانواده جشن می گیرید، شاید یک احساس ناخوشایند به شما دست دهد. حالا چی؟ شاید کسی این سوال ترسناک را پرسید: «می خواهی با زندگیت چه کار کنی؟» شاید آنقدر روی این هدف فوری متمرکز شده اید که به «چرا» فکر نکرده اید.

این که آیا ما از مدرسه فارغ التحصیل می شویم، آموزش می بینیم یا شغل خود را تغییر می دهیم، تشخیص اینکه چه نوع زندگی می خواهیم داشته باشیم دشوار است. بسیاری از ما مطمئن نیستیم که دقیقا می خواهیم چه کار کنیم. پر کردن وقتمان با امور مختلف و کسب و کار راحت تر است.

اما خواه ناخواه این سؤالات مطرح می شود: «من قرار است چه کار کنم؟ چرا کاری را که انجام می دهم انجام می دهم؟»

تلاش برای یافتن هدف خود در زندگی یک سفر بی پایان است. شما تنها نیستید و مهم نیست که چقدر گیج یا گم شده اید، این را بدانید که هیچ وقت دیر نیست و سفر بخشی از آن است.

چرا به احساس هدف نیاز دارم؟

تعریف هدف این است که چرا چیزی وجود دارد. هدف پنهان در هر موضوعی دلیلی است که برای آن در نظر گرفته شده یا خلق شده است.

مهم نیست چند سال داریم، هر یک از ما ممکن است به درستی ندانیم که هدفمان چیست. بسیاری از مردم احتمالا هرگز هدف واقعی خود را در طول زندگیشان پیدا نخواهند کرد.

هنگامی که ما هدف داریم، احساس اعتبار را تجربه می کنیم. ما احساس می کنیم که بخشی از چیزی بزرگ تر هستیم که به نوبه خود ما را شادتر و با اعتماد به نفس تر می کند. در نتیجه این امر ما سخت تر و کارآمدتر کار می کنیم.

مجله روانشناسی کاربردی نشان داد که افراد با احساس هدف احساس می کنند کنترل بیشتری بر زندگی خود دارند و عمر طولانی تری دارند. زمانی که درآمد، تحصیلات، جنسیت و نژاد کنترل می شد، نتایج یکسان بود.

مطالعه دیگری که در مجله لنست منتشر شد نشان داد که احساس هدفمندی مستقیماً با سلامت ذهنی و جسمی ما مرتبط است. افرادی که هدفمند هستند کمتر در معرض خطر سکته مغزی، حملات قلبی و زوال عقل هستند و شب ها بهتر می خوابند.

احساس رضایت باعث می شود که ما در کار خود غرور بیشتری داشته باشیم. اگر بدانیم که در مسیر درستی هستیم، شکست مانع بزرگی در نظر ما نیست.

چرا یافتن هدف در زندگی دشوار است؟

پیدا کردن ستاره راهنمای خود دشوار است.

درک هدف شما در زندگی فرآیندی از كشف خود و خود اندیشی است. شما باید خودآگاه باشید و نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و بدانید که چه چیزی شما را برانگیخته یا بی علاقه می کند.

بسیاری از مردم از یافتن هدف خود اجتناب می کنند زیرا احمقانه به نظر می رسد یا مطمئن نیستند که چگونه آن را جستجو کنند. ما دائماً در حال رشد هستیم و نظرمان را تغییر می دهیم. با نگاهی به درون خود، ممکن است همیشه آنچه را که می بینیم دوست نداشته باشیم. ما باید صبور، انعطاف پذیر و بخشنده باشیم و این سخت ترین کار است.

ما می دانیم که هر فردی توانایی ها و آرزوهای منحصر به فردی دارد. همه ما در برخی مسائل نقاط قوت و در برخی دیگر نقاط ضعفی داریم. بی شک کشف هدف و دنبال کردن اهدافتان شجاعت و اراده می خواهد. البته وقتی افرادی را در زندگی خود دارید که می خواهند به شما کمک کنند تا به آنجا برسید ادامه دادن، سازگاری و استقامت آسان تر است.

تلاش تنها به خود شما بستگی دارد؛ اما مربیان شما چشم انداز و پاسخگویی لازم را برای یافتن هدف خود و باز کردن پتانسیل کامل خود ارائه می دهند.

مزایای دانستن هدف من چیست؟

هدف در ظاهر امری نسبتاً ساده به نظر می رسد، اما چیزی فراتر از انجام کاری است که ما را خوشحال می کند. محققان ایالتی فلوریدا و دانشگاه استنفورد دریافتند که شادی بیشتر با گرفتن ارتباط دارد تا دادن؛ اما آنهایی که «بخشنده» بودند، ارتباطات معنی ‌داری بیشتری ایجاد کردند و هدف ماندگاری را در خود پرورش دادند.

ما به طور مداوم در حال رشد هستیم و یاد می گیریم زمانی که هدف خود را می دانیم، گام هایی برای رسیدن به هدف خود برداریم. وقتی روی اهدافمان تمرکز می کنیم، زمانی نداریم که خودمان را زیر سوال ببریم یا به دیگران حسادت کنیم.

اگرچه این یک نیاز اساسی مانند غذا، آب و سرپناه نیست، داشتن یک زندگی معنادار برای ارضای روحی موضوعی حیاتی است. حال روحی ما از هدف ما سود می برد. احساس قدردانی، موفقیت و پذیرایی بیشتری نسبت به ایده های جدید می کنیم.

سوالات اصلی که باید از خودم بپرسم تا هدفم را پیدا کنم چیست؟

با این همه راه برای کاوش، چگونه می توانیم بدانیم که از کجا شروع کنیم به دنبال هدف خود؟ شما سعی نمی کنید امکانات را به یک چیز محدود کنید، بلکه سعی می کنید الگوهای آنچه شما را به حرکت در می آورد و الهام می بخشد را درک کنید. شما سعی می ‌کنید بفهمید چه چیزی معنادار است این معمولاً به معنای بهره‌ برداری از استعدادها، نقاط قوت و دیدگاه شماست.


شاید این مطالب را دوست داشته باشید