پرش به محتوا
خانه » 42 روش عملی برای شروع کار بر روی بهبود خود ( قسمت اول )

42 روش عملی برای شروع کار بر روی بهبود خود ( قسمت اول )

 • از


آیا شما کسی هستید که دوست دارید رشد کنید؟ آیا دائماً به دنبال بهبود خود هستید؟

همیشه چیزی در مورد خودمان وجود دارد که بتوانیم در آن پیشرفت کنیم. پتانسیل انسان نامحدود است، بنابراین رسیدن به نقطه ای بدون پتانسیل رشد غیرممکن است.

هر وقت فکر می کنیم خوب هستیم، می توانیم حتی بهتر هم باشیم.

به عنوان یک طرفدار پرشور رشد، به طور مداوم به دنبال راه هایی برای بهبود خود هستم. من ۴۲ ایده از بهترین ایده های خود را جمع آوری کرده ام که ممکن است در سفر رشد شخصی شما مفید باشد. برخی از آنها گام های ساده ای هستند که می توانید بلافاصله در آن شرکت کنید. برخی گام ‌های بزرگ ‌تری هستند که برای عمل کردن به آنها تلاش آگاهانه نیاز دارد.

بهترین راه ها برای خودسازی و رشد خود

در اینجا به ۴۲ نکته برای بهبود خود اشاره می کنیم:

 1. هر روز بخوانید

کتاب ها منابع متمرکز حکمت و خرد هستند. هر چه کتاب های بیشتری بخوانید، خود را در معرض خرد بیشتری قرار می دهید.

وقتی هر روز در حال مطالعه کتاب هستید، مغز خود را با دانش بیشتری تغذیه می کنید.

 1. یک زبان جدید یاد بگیرید

به عنوان یک چینی سنگاپوری، زبان اصلی من انگلیسی، ماندارین و هوکین (گویش چینی) است. به دلیل علاقه، در چند سال گذشته دوره های زبان مانند ژاپنی و باهاسا اندونزیایی را گذراندم.

من متوجه شدم که یادگیری یک زبان یک مهارت کاملاً جدید است و فرآیند گشودگی خود در برابر یک زبان و فرهنگ جدید یکی از بهترین تکنیک ها برای بهبود خود است.

 1. یک سرگرمی جدید انتخاب کنید

مضاف بر سرگرمی های معمولی مورد علاقه شما، آیا چیز جدیدی وجود دارد که بتوانید انتخاب کنید؟ آیا ورزش جدیدی وجود دارد که بتوانید یاد بگیرید؟

سرگرمی جدید شما می تواند یک سرگرمی تفریحی نیز باشد. به عنوان مثال، می توانید سفال، آشپزی به سبک ایتالیایی، رقص، طراحی وب و غیره را امتحان کنید.

یادگیری چیزهای جدید مستلزم آن است که خود را در جنبه های مختلف، چه از نظر فیزیکی، چه از نظر ذهنی و چه از نظر احساسی، ورود دهید.

 1. یک دوره جدید را انتخاب کنید

دوره ها راه بسیار خوبی برای کسب دانش و مهارت های جدید برای رشد خود هستند. این نباید یک دوره طولانی مدت باشد. سمینارها، کارگاه ها و دوره های آنلاین نیز به هدف خود عمل می کنند.

 1. یک اتاق الهام بخش ایجاد کنید

محیط شما حالت و روحیه شما را تنظیم می کند. اگر در محیطی الهام بخش زندگی می کنید، هر روز الهام می گیرید.

اگر اتاقی در خانه شما نامرتب یا کسل کننده به نظر می رسد، آن را با رنگ آمیزی جدید، خریدن چند تابلوی نقاشی زیبا برای دیوارها، یا سرمایه گذاری روی مبلمان راحت کمی متنوع کنید تا آن را به فضایی بدیع تبدیل کنید. همیشه احساس استقبال و الهام بخشی داشته باشید.

 1. بر ترس های خود غلبه کنید

چه ترس از بلاتکلیفی، چه ترس از سخنرانی در جمع یا ترس از خطر، همه ترس های شما، شما را در همان موقعیت نگه می دارد و روند پیشرفت و بهبود زندگی شما را مثل یک مانع مختل خواهند کرد.

توجه داشته باشید که ترس های شما منعکس کننده مناطقی هستند که می توانید در آن رشد کنید زیرا آنها به عنوان قطب نما به سمت حوزه هایی که نیاز به توجه دارند اشاره می کنند.

 1. سطح مهارت های خود را افزایش دهید

اگر قبلاً بازی‌ های ویدیویی انجام داده‌ اید، مفهوم ارتقاء سطح را می ‌شناسید؛ کسب تجربه تا به تدریج بهتر و قوی ‌تر باشید.

به عنوان یک وبلاگ نویس، من دائماً مهارت های نوشتاری خود را ارتقا می دهم. به عنوان یک سخنران، من دائماً در حال ارتقاء توانایی هایم در مشارکت عمومی هستم. شما چه مهارت‌ هایی را می ‌توانید ارتقا دهید؟

 1. زود بیدار شوید

خیلی ها معتقدند که زود بیدار شدن باعث بهبود بهره وری و کیفیت زندگی شما می شود.

وقتی زود از خواب بیدار می ‌شوید، قبل از اینکه دیگران بیدار شوند، زمانی خواهید داشت که به رشد خود اختصاص دهید. شما زمان بیشتری را به روز خود اضافه می کنید، آرامش صبحگاهی را در خود جذب می کنید و نور خورشید صبح زود را جذب می کنید که به مغز شما کمک می کند تا به حالت فعال خود برود.

 1. یک برنامه ورزشی هفتگی داشته باشید

بهتر است از طریق فعالیت بدنی در فرم بهتری باشید. من شخصاً به این نکته توجه می ‌کنم که حداقل ۳ بار در هفته و هر بار حداقل ۳۰ دقیقه آهسته دویدن کنم.

سعی کنید آن را با انجام تمرینات مختلف هر روز مخلوط کنید تا از خستگی و فشار عضلانی جلوگیری کنید.

 1. کتاب زندگی خود را شروع کنید

کتاب راهنما زندگی کتابی است که شامل موارد ضروری در مورد چگونگی زندگی کاملتان مانند هدف، ارزش ‌ها و اهدافتان است. می‌ توانید آن را به‌ عنوان راهنما در نظر بگیرید که چگونه بهترین زندگی خود را از طریق بهبود مستمر خود داشته باشید.

من کتابچه راهنمای زندگی خود را در سال ۲۰۰۷ شروع کردم و این یک عامل مهم در پیشرفت شخصی من بود.

 1. نامه ای به آینده خود بنویسید

۵ سال بعد خودت را کجا می بینی؟ بعد از اینکه یاد بگیرید چگونه خودتان را بهبود ببخشید، چه نوع آدمی خواهید بود؟

نامه ای به خود آینده خود بنویسید و آن را مهر و موم کنید. در تقویم خود تاریخی تعیین کنید تا ۱ تا ۵ سال آینده آن را باز کنید. سپس، شروع به کار کنید تا شخصی شوید که می خواهید آن نامه را باز کنید.

 1. از منطقه امن خود خارج شوید

رشد واقعی با سخت کوشی و عرق می آید. راحت بودن بیش از حد به رشد ما کمک نمی کند. باعث رکود ما می شود.

مشخص کنید که حد و مرز منطقه امن شما کجا هستند و چگونه می توانید کم کم از آنها خارج شوید. به پیاده روی در مسیری بروید که هرگز در آن نرفته اید، غذایی درست کنید که هرگز امتحان نکرده اید، یا دفعه بعد که یکی از دوستان از شما می خواهد که بیرون بروید در حالی که به طور معمول نه می گویید، جواب مثبت بدهید.

 1. کسی را به چالش بکشید

رقابت یکی از بهترین راه ها برای رشد و کمک به خودسازی است. یک چالش (کاهش وزن، ورزش، چالش مالی و غیره) تنظیم کنید و با یک دوست علاقه مند رقابت کنید تا ببینید چه کسی اول به هدف می رسد.

در طی این فرآیند، هر دوی شما بیشتر از زمانی که به تنهایی به سمت هدف حرکت کنید، به دست خواهید آورد.

 1. نقاط کور خود را شناسایی کنید

از نظر علمی، نقاط کور به مناطقی گفته می شود که چشم ما قادر به دیدن آن نیست. از نظر رشد شخصی، نقاط کور چیزهایی در مورد خودمان هستند که از آنها بی اطلاع هستیم. کشف نقاط کور به ما کمک می کند تا زمینه های پیشرفت خود را کشف کنیم.

یکی از تمرین ‌هایی که برای کشف نقاط کورم استفاده می ‌کنم، شناسایی همه چیزها، رویدادها، افرادی است که من را در یک روز تحریک می‌ کنند؛ به این معنی که باعث می ‌شود من احساس ناراحتی، ناامیدی یا عصبانیت کنم. اینها نشان دهنده نقاط کور من هستند.

هنگامی که این محرک ها را شناختم، می توانم راه هایی را برای بهبود آنها یا غلبه بر آنها شناسایی کنم.

 1. بازخورد بخواهید

هر چقدر که برای پیشرفت تلاش کنیم، همیشه نقاط کور خواهیم داشت. هنگامی که یاد می گیرید چگونه خود را بهبود ببخشید، درخواست بازخورد به شما دیدگاه بیشتری می دهد.

برخی از افرادی که باید به آنها نزدیک شوند دوستان، خانواده، همکاران، رئیس یا حتی آشنایان هستند، زیرا آنها هیچ تعصبی از پیش تعیین شده ندارند و می توانند بازخورد خود را به طور عینی ارائه دهند.

 1. با لیست کارهایی که باید انجام دهید متمرکز بمانید

شروع روز خود با لیستی از کارهایی که می خواهید انجام دهید به شما کمک می کند متمرکز بمانید. در مقایسه، روزهایی که این کار را انجام نمی‌ دهید ممکن است در نهایت هرج‌ و مرج یا ناکارآمد باشند. از آنجایی که برنامه ای برای مقابله با هر مورد ایجاد نکرده اید، ممکن است کارهای خاصی را فراموش کنید یا در نهایت زمان تمام شود.

 1. هدف بزرگ و مهیج و بی باکانه تعیین کنید (BHAGs)

من از طرفداران پر و پا قرص تدوین BHAG هستم. BHAGها شما را فراتر از ظرفیت معمولی خود می کشانند زیرا بزرگ و جسور هستند و شما به طور معمول فکر نمی کنید که بخواهید آنها را امتحان کنید.

چه BHAG هایی هستند که می توانید آنها را شروع کنید که پس از تکمیل آنها احساس خوبی در مورد خودتان ایجاد کنند؟ آنها را تنظیم کنید و شروع به کار روی آنها کنید.

 1. معایب خود را بپذیرید

هرکسی ایراداتی دارد، اما مهم ‌ترین چیز این است که آن‌ ها را درک کنید، آن ‌ها را تصدیق کنید و از طریق شیوه‌ های خودسازی به آن‌ها رسیدگی کنید.

به نظر شما ایرادات شما چیست؟ اکنون چه ایراداتی وجود دارد که می توانید روی آنها کار کنید؟ چگونه می خواهید به آنها رسیدگی کنید؟

به یاد داشته باشید که این کار را با احساس عشق به خود انجام دهید. به عیب های خود از دریچه انتقادی یا بدخواهانه نگاه نکنید. این کار در مورد یافتن زمینه هایی است که احساس می کنید می توانید در آنها پیشرفت کنید، نه یافتن چیزهایی که برای شما اشتباه است.

 1. وارد عمل شوید

بهترین راه برای یادگیری و بهبود، اقدام است. کاری که قصد انجام آن را داشتید چیست؟ چگونه می توانید بلافاصله در مورد آن اقدام کنید؟

 1. از افرادی که به شما الهام می دهند بیاموزید

به افرادی فکر کنید که تحسینشان می کنید، افرادی که الهام بخش شما هستند. این افراد ویژگی‌ های خاصی را منعکس می ‌کنند که می‌ خواهید برای خودتان داشته باشید، زیرا یاد می ‌گیرید چگونه خودتان را بهبود ببخشید.

چه ویژگی هایی در آنها وجود دارد که می خواهید برای خود داشته باشید؟ و اینکه چگونه می توانید این ویژگی ها را به دست آورید؟

 1. یک عادت بد را ترک کنید

آیا عادات بدی وجود دارد که بتوانید روی آنها کار کنید؟ این می تواند شامل پرخوابی، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا به تعویق انداختن آن باشد.

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *