پرش به محتوا
خانه » 13 مورد از مهم ترین فواید مثبت اندیشی که باید آن ها را بدانیم

13 مورد از مهم ترین فواید مثبت اندیشی که باید آن ها را بدانیم

  • از


مثبت اندیشی را می‌توان یکی از مهارت‌های زندگی دانست که نقش مهمی را در پیمودن مسیر موفقیت ما ایفا می‌کند. این جمله‌ای است که بارها از زبان روان شناس‌ها، سخنران‌های انگیزشی و افراد موفق زیادی شنیده‌ایم. شاید خیلی از افراد نتوانند معنای این جمله را به خوبی درک کنند. دلیل آن نیز وجود چالش‌های زیادی است که امروزه در زندگی همه ما وجود داشته و باعث ورود افکار منفی به ذهن اشخاص می‌شود. ولی کسانی که با تفکر مثبت به زندگی نگاه می‌کنند، ما را از فواید مثبت اندیشی آگاه کرده‌اند. اما مثبت اندیشی چگونه می‌تواند تآثیرات بسزایی را در زندگی ما بر جای بگذارد؟

امروزه کمتر کسی را می‌توان پبدا کرد که اسم قانون جذب را نشنیده باشد. طبق این قانون، جهان بیرونی ما بازتاب افکار و باورهای درونی ماست. به همین جهت زمانی که فردی یک ذهن مثبت اندیش پیدا می‎‌کند، با اتفاق‌های مثبت در زندگی خود مواجه خواهد شد. افراد بسیاری را خواهید یافت که از اثرات مثبت اندیشی در موفقیت شغلی و دیگران ابعاد زندگی خود یاد کرده‌اند. به همین دلیل فکر می‌کنم که ارزش این را داشته باشد که همه ما با فواید مثبت اندیشی آشنا شده و سعی کنیم که با استفاده از این مهارت به اهداف خود دست پیدا کنیم. در ادامه با اعجاز مثبت اندیشی در زندگی آشنا خواهید شد.

آشنایی با مهم ترین فواید مثبت اندیشی در زندگی      

افزایش اعتماد به نفس یکی از مهم ترین فواید مثبت اندیشی

افزایش اعتماد به نفس و خود باوری محصول مستقیم مثبت اندیشی در شماست. مثبت اندیشی به شما این امکان را می‌دهد که به توانایی‌های خود بیشتر ایمان پیدا کنید. یک فرد مثبت اندیش مدام با خود می‌گوید که : من می‌توانم از پس تمام چالش‌های زندگی خود بربیایم. این جمله باعث می‌شود که شما ارزش خود را بیشتر درک کرده و در این صورت اسشت که اسباب موفقیت شما مهیا می‌شود. مثبت اندیشی به شما کمک می‌کند که با باورهای منفی ذهن خود مبارزه کرده و با وجود ترس اقدام کنید. زمانی که شما فرد عملگرایی می‌شوید، دستاوردهای بیشتری را نیز خواهید داشت. هر دفعه که شما به یک موفقیت دست پیدا می‎‌کنید، یک گام برای افزایش اعتماد به نفس و خود باوری خود برداشته‌اید.

اراده شما به طرز عجیبی زیادی می‌شود   

یکی دیگر از فواید مثبت اندیشی در زندگی افزایش اراده است که این خود باعث می‌شود، آسان تر مسیر موفقیت را طی کنیم. شما یاد گرفته‌اید که نیمه پر لیوان را ببینید. به همین جهت مجهز به ابزاری شده‌اید که با استفاده از آن می‌توانید فرصت‌ها را شکار کنید. شما به دنبال فرصت‌ها می‌روید و تا زمانی که به هدف خود نرسیده‌اید، متوقف نمی‌شوید. مثبت اندیشی تا جایی می‌تواند بر روی اراده یک فرد تأثیر بگذارد که کلمه شکست معنای خود را از دست می‌دهد. برای یک فرد مثبت اندیش، شکست بخشی از مسیر موفقیت بوده و باید پس از آن به تلاش خود ادامه داد. خلاصه کلام اینکه یک ذهن مثبت اندیش، توقف ناپذیر است.

سلامت جسمی یکی دیگر از اثرات مثبت اندیشی

یکی دیگر از اعجاز مثبت اندیشی تأثیرات عجیب آن بر روی سلامتی بدن است. روح و جسم با اینکه دو بعد مختلف یک انسان را تشکیل می‌دهند، ولی کاملا بر یکدیگر تأثیر گذار هستند. شاید شما هم شنیده یا دیده باشید که افرادی توانسته‌اند با مثبت اندیشی بر بیماری‌هایی مانند سرطان غلبه کنند. امروزه آشکار شده است که خوش بینی باعث مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها می‌شود. در ضمن طی تحقیقاتی مشخص شده است که افراد مثبت اندیش طول عمر بیشتری نسبت به دیگران دارند. همچنین شخصی که دارای ذهن مثبت اندیش است، کمتر نسبت به بقیه دچار بیماری‌های قبلی می‌شود. از دیگر فواید مثبت اندیشی می‌توان به کاهش احتمال افسردگی در انسان‌ها یاد کرد.

با مثبت اندیشی تمرکز خود را زیاد کنید

یکی دیگر از مزایای مثبت اندیشی افزایش تمرکز است. داشتن تمرکز بر روی اهداف و برنامه‌های مهم زندگی، یک باید در پیمودن مسیر موفقیت است. یک فرد مثبت اندیش یاد گرفته است که تمام توجه خود را به جنبه‌های مثبت زندگی خود معطوف کند. به همین جهت او در تمامی زمینه‌های زندگی خود نیز از قانون تمرکز استفاده می‌کند. بنابراین حواشی‌های مختلف اثرات زیادی بر ذهن یک فرد مثبت اندیش نداشته و نمی‌تواند حواس او را پرت کند. فرض بفرمایید که صبح از خواب بیدار شده و خبر گران شدن یک جنس را از دیگران می‌شنوید. کسی که فقط بر روی جنبه‌های منفی اتفاقات توجه دارد، به آسانی تمرکز خود را از دست می‌دهد. اما این خبر به آسانی ذهن یک فرد مثبت اندیش را مخدوش نمی‌کند و تمام توجه خود را به اهداف خود معطوف می‌کند.

کاهش استرس  

از دیگر فواید مثبت اندیشی می‌توان به کاهش استرس که امروزه زیاد دیده می‌شود، اشاره کرد. زمانی که شما یاد بگیرید با عینک مثبت اندیشی به زندگی و اتفاقات نگاه کنید، همه چیز تغییر می‌کند. شما استرس کمتری را نسبت به دیگر افراد مثبت اندیش نیستند، تجربه می‌کنید. به این دلیل که شما فقط به جنبه‌های مثبت هر پیشامد توجه می‌کنید و در ضمن چون اعتماد به نفس شما نیز افزایش یافته است، با خود می‌گویید که من از پس این مشکل برآیم. اما اگر شما منفی نگر باشید، به صورت خودکار فقط به جنبه‌های منفی زندگی خود نگاه می‌کنید. پس عجیب نیست که امروزه افراد بسیاری هستند که استرس یا اضطراب‌های فراوان در زندگی امان آن‌ها را بریده است.

درک لذت واقعی زندگی 

درک لذت زیستن در کنار دیگران مهم ترین نقش مثبت اندیشی در زندگی است و این تجربه شیرین فقط متعلق به انسان‌های مثبت اندیش است. خوش بینی به ما یاد آوری می‌کند که زندگی با تمام سختی‌ها و چالش‌ها، نکات مثبت فراوان دیگری نیز دارد که می‌توانیم به آن‌ها توجه کنیم. یکی از اهداف اصلی ما در این دنیا، کسب تجربه لذت از زندگی است که با تقویت مثبت اندیشی در خود، می‌توانیم به آن دست پیدا کنیم. از سوی دیگر زمانی که فرد از دریچه مثبت اندیشی به جهان نگاه می‌کند، نشاط و شادی را وارد زندگی خود می‌کند و در این هنگام زندگی معنا دار می‌شود.

افزایش انگیزه  

یکی دیگر اثرات مثبت اندیشی افزایش انگیزه است که بسیاری از افراد از کمبود آن شکایت دارند. با مثبت اندیشی توان و انرژی شما بالا تر رفته و انگیزه بیشتری برای ادامه دادن پیدا می‌کنید. زمانی که با مسئله‌ای رودرو می‌شوید، انگیزه به شما کمک می‌کند که برای حل آن راهی بیندیشید. تمامی این عوامل دست به دست هم می‌دهند و باعث می‌شوند که شما در کارتان پیشرفت قابل توجهی را به دست آورید. به طور کلی ما دو نوع انگیزه داریم: انگیزه درونی و بیرونی. زمانی که منبع انگیزه شما درون خودتان هست، خیلی بیشتر نتیجه می‌گیرید تا زمانی که منبع را در خارج از خود جستجو می‌کنید. در ضمن اگر تصمیم قطعی گرفته‌اید که یک بار برای همیشه انگیزه خود را به شکل طوفانی بالا ببرید، نگاهی به محصول زیر نیز داشته باشید.

افزایش صبر   

از دیگر فواید مثبت اندیشی در زندگی افزایش تاب آوری یا صبر است. با مثبت اندیشی متوجه می‌شویم که باید نیمه پر لیوان را ببینیم و هر اتفاقی هر چند خیلی بد، پیامد‌های مثبتی را نیز برای ما دارد. ضمنا این نکته را نیز آموختیم که ما توان مقابله در برابر همه چالش‌ها را داریم. بنابراین در چنین شرایطی است که می‌توانیم صبر کرده و تسلیم نشویم. سختی کشیدن و صبر کردن برای بسیاری از انسان‌ها آزار دهنده است اما نه برای افراد مثبت اندیش.

موفقیت شغلی

یک فرد مثبت اندیش مانند یک مبارز است که برای رسیدن به خواسته‌ها و اهدافش تلاش می‌کند. این چنین فردی با دید مثبتی که پیدا کرده است، هیچ گاه از چالش‌های زندگی خود نمی‌ترسد. او به خوبی می‌داند که فرار کردن از چالش نه تنها او را به موفقیت نمی‌رساند، بلکه او را از مسیر اهدافش دور می‌سازد. بنابراین مثبت اندیشی شما را وادار می‌کند که با اشتیاق وارد چالش‌های زندگی خود شده و آن‌ها را در آغوش بگیرید. در ضمن با اعتماد به نفسی که نیز به دست آورده‌اید، به طور حتم آن مسئله یا چالش را حل می‌کنید. تمامی این موارد باعث می‌شوند که شما در حوزه کاری خود به یک نمونه تبدیل شوید. زمانی که دیگران با یک خبر یا اتفاق نا امید شده و مسیر را بر می‎‌‌گردند، شما مشغول دویدن به سمت آرزو‌های خود هستید.

روابط بهتر با دیگران

دید مثبت به زندگی شما را نسبت به آدم‌های اطرافتان نیز خوشبین می‌کند. این خود باعث ایجاد روابط بهتر با دیگران شده و از سوء تفاهم‌ها نیز جلوگیری می‌کند. البته یاد آوری این نکته نیز ضروری است که وضعیت زندگی شما میانگین پنج نفری است که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارید. بنابراین سعی کنید که برای دست یابی به مثبت اندیشی، با افراد خوش بین که مانند شما دید مثبت دارند، ارتباط برقرار کنید. در انتها نیز این مژده را به شما می‌دهم که با مجهز شدن شما به نیروی مثبت اندیشی، به مرور افراد مثبت اندیش نیز به صورت خودکار وارد زندگی شما می‌شوند. البته نباید فراموش کنید که این کار جهان است و به قانون جذب و دیگر قوانین کیهان مربوط می‌شود.

دیده شدن فرصت ها    

مورد دیگر از نقش مثبت اندیشی در زندگی دیده شدن و استفاده از فرصت‌هایی است که خیلی‌ از افراد آن‌ها را نمی‌بینند. تا زمانی که شما دید منفی نسبت به زندگی دارید، قادر نخواهید بود که فرصت‌های طلایی زندگی را شکار کنید. این باور را داشته باشید که فرصت‌های طلایی در زندگی همه افراد به وجود می‌آید. اما افرادی که از عینک بد بینی به دنیا نگاه می‌کنند، به آسانی این فرصت‌ها را از دست خواهند داد. این افراد همان‌هایی هستند که به قول خودشان همیشه بد شانسی می‌آورند و یا این جمله معرف را می‌گویند: خر ما از کرگی دم نداشت!

اما وقتی دید مثبت پیدا می‌کنید، انگار اتفاق‌های اطراف شما نیز به نفع شما تغییر می‌کننند. شما فرصت‌هایی را خواهید دید که خیلی از افراد آن‌ها را نمی‌بینند (به دلیل منفی نگری). دلیل موفقیت انسان‌های موفق، استفاده از فرصت‌هایی است که با قدرت مثبت اندیشی و خوش بینی خود آن‌ها را شکار کرده‌اند. در این هنگام است که دیگران در مورد آن‌ها یک جمله معروف دارند: دست به خاک میزنن طلا میشه! لحظه‌ای با خود فکر کنید و از خودتان بپرسید که دوست دارید جزو کدام یک از این دو دسته باشید؟

تبدیل شدن به بهترین خودتان

زمانی که خود را به مثبت اندیشی مجهز می‌کنید، تمامی اثرات فوق را در زندگی خود خواهید دید. شما تبدیل به فردی می‌شوید که دیگران برای گرفتن مشاوره نزد شما می‌آیند. از شما می‌پرسند که: چرا همیشه اتفاقات مثبت برای شما رخ می‌دهد و تا این اندازه در زندگی خود موفق هستید؟ چگونه سلامتی روانی خوبی دارید و استرس را تجربه نمی‌کنید؟ این شما هستید که می‌دانید جواب این سؤال‌ها در مثبت اندیشی نهفته است. حتی ممکن است شما به تدریج در زندگی خود تبدیل به یک رهبر شوید و افراد زیادی را به اطراف خود جذب کنید. همه این موارد نشانه‌های این است که شما به بهترین خودتان تبدیل شده‌اید.

فواید مثبت اندیشی آنقدر ارزشمند است که تلاش کنیم و این خصلت را در خود به وجود بیاوریم. دقت کنید که هر اندازه بیشتر مثبت اندیش شوید، اثرات مثبت اندیشی را بیشتر در زندگی خود خواهید دید. از همین امروز سعی کنید که با یک ذهن مثبت اندیش زندگی کنید. الان قصد دارم از شمایی که این مقاله را خواندید یک پرسش مهم بپرسم:

با توجه به نکاتی که دراین مقاله مطرح شد، آیا هنوز هم مشتق هستید که تبدیل به یک انسان مثبت اندیش شوید؟

اگر جواب سؤال شما بله است، کمی استراحت کنید و سپس مقاله زیر را مطالعه کنید.

مطالعه کنید: چگونه تبدیل به فرد مثبت اندیشی شویم؟ بررسی تکنیک های مثبت اندیشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *