پرش به محتوا
خانه » 10 راه برای اینکه فرد بهتری باشید و شاد باشید

10 راه برای اینکه فرد بهتری باشید و شاد باشید


همه می خواهند یاد بگیرند که چگونه انسان بهتری باشند، اما برخی افراد نمی دانند از کجا شروع کنند.

در پایان هر روز، من دوست دارم فکر کنم و ببینم چه کاری می توانم انجام دهم تا فرد بهتری شوم. نه تنها این، بلکه هدف من این است که با انجام کارهای بزرگ، بتوانم از خودم اثری در جهان بگذارم. با اختصاص دادن مقداری زمانی در روز برای تفکر در مورد رفتارهای خوب و بد، برای خودم فرصت رشد ایجاد می کنم.

من در سنین نوجوانی، خوب ترین بچه نبودم. دیگران را مسخره می کردم، خودخواه بودم و فکر می کردم دنیا دور من می چرخد. چند سال به سرعت به جلو رفتم و من به شدت رشد کردم. من دیگر آن کودک آزاردهنده ‌ای نیستم، زیرا بزرگ شده ‌ام و یاد گرفته ‌ام که انسان بهتر شدن به چه معناست.

پس از یادگیری معنای انسان بهتر بودن، توانستم شخصیت خود را به فردی تبدیل کنم که باب میلم است. من از شخصی که هستم بسیار خوشحالم و مشکلی ندارم که به بچه های آینده ام بگویم که چه کسی هستم.

چگونه انسان بهتری باشیم؟

در اینجا ۱۰ راه برای تبدیل شدن به یک فرد بهتر از طریق خودسازی آورده شده است:

 1. مایل به تغییر باشید

برای اینکه انسان بهتری شوید، باید مایل به تغییر باشید.

تغییر تنها راه رشد و پیشرفت و تبدیل شدن به فردی است که می خواهید تبدیل شوید. بسیاری از مردم مخالف تغییر هستند که می تواند رشد را بسیار سخت کند.

وقتی ذهنی باز داشته باشید و مایل به تغییر باشید، یاد خواهید گرفت که چگونه بهتر باشید و به فردی تبدیل شوید که می خواهید تبدیل شوید.

در این مطلب نحوه غلبه بر مقاومت خود در برابر تغییر برای یک خود بهتر آمده است.

 1. دست از بهانه جویی بردارید

وقتی برای اولین بار شرکتم را در دبیرستان راه اندازی کردم، هر بار که مشکلی پیش می آمد بهانه می آوردم. من دیگران را مقصر می ‌دانم، مشتری یا هر شخص دیگری را که درگیر آن است سرزنش می ‌کنم. با این حال، من هرگز خودم را برای چیزهایی که اشتباه پیش رفت سرزنش نمی کنم.

در عوض، یاد گرفتم که مسئولیت پذیری در قبال اشتباهات خود بسیار مهم است. من از بهانه تراشی دست کشیدم، وقتی واقعاً تقصیر من بود، مقصر شدم و توانستم دستاوردهای بیشتری داشته باشم. با درک اینکه اشتباه کردم، توانستم از اشتباهاتم برای یادگیری استفاده کنم که به نوبه خود به من کمک کرد تا فرد بهتری شوم.

 1. دست از عصبانیت بردارید

بسیاری از مردم اجازه می دهند خشم و عصبانیت مهارت های تصمیم گیری آنها را تغییر دهد. من در سنین نوجوانی یک آدم عصبانی بودم، اما فقط دیدم که به روابط با مردم آسیب می ‌زند و فشار خونم را افزایش می ‌دهد.

کنترل خشم یک مهارت بسیار دشوار برای تسلط بر آن است، اما بسیار سودمند است. به جای عصبانی شدن، تصمیم گرفتم راهی برای تغییر احساسات منفی خود پیدا کنم. عصبانی ماندن به من کمکی نمی کند یا مشکلی را حل نمی کند و فقط تعداد مشکلات و چالش ها را بیشتر و بیشتر می کند.

زمانی که عصبانی هستید راهی برای آرام کردن اعصاب خود پیدا کنید (مثلا توپ استرس برای من بسیار مفید بود).

 1. الگو باشید

گاهی لازم است برای کسی الگو باشید تا بهتر شوید. زمانی که کارآفرین شدم و مردم شروع به نگاه کردن به من کردند، در مورد نحوه رفتارم بسیار محتاط تر شدم. من نمی ‌خواستم اطرافیانم را با نشان دادن اینکه نابالغ یا الگوی بدی هستم ناامید کنم.

می ‌توانید از قدم های کوچک شروع کنید و برای کسی «برادر یا خواهر بزرگ» باشید، تیم بچه ‌ها را مربیگری کنید، یا الگوی فرزندانتان باشید. مهم نیست که چه کاری را انجام می دهید، همیشه تصمیماتی بگیرید که فردی که به شما نگاه می کند احترام بگذارد.

 1. کسی را ببخشید

بخشیدن کسی که به شما صدمه زده بسیار دشوار است. وقتی از دست کسی به خاطر انجام کاری ناراحت می شدم، هرگز نمی توانستم او را ببخشم. حتی اگر این یک چیز کوچک بود، من آن را تا آخر عمر علیه آنها نگه می داشتم که اصلا کار درستی نبود.

من به سرعت فهمیدم که انسان ها مستعد اشتباه هستند. به جای اینکه اشتباهات خود را در طول زندگی نگه دارید، سعی کنید کسی را ببخشید. برای اینکه یاد بگیرید چگونه انسان بهتری باشید و شاد باشید، از گذشته خود عبور کنید و کسی را که کاری برای آزار شما انجام داده ببخشید.

 1. به مردم گوش دهید

مردم به شدت مشغول شغل، خانواده و زندگی خود هستند. همه عجله دارند، اما مردم به ندرت وقت دارند به حرف های دیگران گوش دهند. یاد گرفتم که گوش دادن به مردم و کمی همدلی یکی از بزرگ ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید.

من باید با شگفت ‌انگیزترین افراد ملاقات کنم، برخی از بزرگ‌ ترین معاملات را اجرایی کنم و ارتباطاتی را ایجاد کنم که برای من ماندگار باشد، همه اینها به این دلیل است که برای گوش دادن به صحبت‌ های مردم وقت گذاشته ‌ام.

 1. صادق باشید

این روزها به سختی می توان افراد صادق را پیدا کرد. با این حال، صداقت بهترین راه حل برای هر موقعیتی است. به خودت قول بده که یک ماهه هیچ دروغی نخواهی گفت.

با ایجاد عادات خوب خود را به چالش بکشید تا صادق باشید. اگر دروغگوی اجباری هستید، با تلاش برای صادق بودن به مدت ۱ روز، از کوچک شروع کنید. پس از رسیدن به هدف کوچک تر، ابعاد هدف را کمی افزایش دهید. این یکی از بهترین نکات در مورد چگونگی تبدیل شدن به فردی است که می خواهید باشید.

 1. کاری را که نمی خواهید انجام دهید

داشتن ذهنی باز و تلاش برای کارهایی که معمولاً انجام نمی ‌دهید، راه بسیار آسانی برای تبدیل شدن به یک فرد بهتر است. ریسک کنید و خود را به چالش بکشید تا کاری را امتحان کنید که همیشه از انجام آن می ترسیدید. تنها زمانی که از خانه بیرون بیایید بهترین زندگی خود را سپری خواهید کرد.

در سنین نوجوانی، از ترن هوایی وحشت داشتم. با این حال، در نهایت در نوجوانی تسلیم شدم و زمان زندگی ام را به دست آوردم. من هرگز ترن هوایی را تجربه نمی ‌کردم مگر اینکه می ‌خواستم بر ترسم غلبه کنم. همین یک تجربه باعث شد تا موارد جدید متعدد دیگری را امتحان کنم.

 1. یک شخص خاص را غافلگیر کنید

آیا شما عزیزی در زندگی خود دارید؟ چه همسر یا شریک عاشقانه، فرزندانتان یا یکی از اعضای خانواده، یک سورپرایز ویژه برای آنها برنامه ریزی کنید. اگر کسی را می شناسید که سزاوار یک تعطیلات خوب یا یک هدیه جدید است، آن را برای او بخرید.

یکی از لذت بخش ترین احساسات دنیا این است که بدانید کسی را وادار به لبخند زدن کرده اید. افراد خاص زندگی خود را با انجام کاری غیرعادی برای او غافلگیر کنید!

 1. به خوبی از خود مراقبت کنید

در حالی که نمی توانید هر شرایطی را که با آن روبرو می شوید کنترل کنید، می توانید نحوه واکنش خود را کنترل کنید؛ و نحوه پاسخ شما با توجه به اینکه چگونه از خود مراقبت می کنید تعیین می شود. هنگامی که از خود مراقبت می کنید، به عنوان یک انسان رشد خواهید کرد و با هر چالشی در محیط خود روبرو خواهید شد.

خودمراقبتی در ایجاد انعطاف ‌پذیری هنگام مواجهه با چالش ‌ها ضروری است. وقتی خسته هستید و تمام روز غذای ناسالم مصرف می‌ کنید، احتمالاً به چالش ‌هایی که در زندگی با آن روبرو هستید واکنش نشان می ‌دهید. واکنش نشان دادن می تواند مشکلات بیشتری را برای شما و سایر افراد در محیط شما ایجاد کند. برای حل موثر مشکلات باید از بدن، ذهن و روح خود به خوبی مراقبت کنید.

شما باید موارد زیر را حتما مدنظر قرار دهید:

 • خواب: خواب نقش مهمی در ارتقاء سلامت جسمی و عاطفی شما دارد. کمبود خواب کافی ایمنی شما را ضعیف می کند، به تمرکز شما آسیب می رساند و منجر به عدم تعادل عاطفی می شود. فدا کردن خواب می تواند بر بدن شما تأثیر بگذارد. یک فرد بالغ به طور متوسط هر شب به هفت تا نه ساعت خواب نیاز دارد تا عملکرد مطلوبی داشته باشد.
 • خوب غذا بخورید: برای احساس شادی و انرژی باید به طور منظم غذاهای مغذی مصرف کنید. یک رژیم غذایی نامناسب همیشه احساس خستگی و نفخ را در شما ایجاد می کند. مصرف منظم سبزیجات و میوه ها نه تنها سلامت شما را بهبود می بخشد بلکه به شما کمک می کند تا احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید.
 • معاشرت: برقراری ارتباط منظم با دیگران یکی از بهترین راه ها برای مقابله با مشکلات و احساسات منفی است. در حالی که یافتن زمانی برای عزیزانتان یا حتی به اشتراک گذاشتن مشکلاتتان چالش برانگیز است، معاشرت به مرور از شما انسان بهتری می سازد.
 • زمان توقف: باید زمان کافی برای خود اختصاص دهید. این به معنای یافتن زمانی برای مدیتیشن، یادداشت روزانه و تأمل است. با انجام منظم این تمرینات به راحتی می توانید مشکلات پیچیده را حل کنید و به فرد بهتری تبدیل شوید.

نتیجه گیری

همه ما می خواهیم بهترین نسخه از خود باشیم؛ و راه های زیادی برای بهبود خودمان وجود دارد. بهبود خود می تواند به شما کمک کند تا به اهداف خود برسید و از خود احساس خوشبختی کنید. وقتی همه چیز سخت می شود، لازم نیست خیلی به خودتان سخت بگیرید. با استفاده از نکاتی که در اینجا به اشتراک گذاشته ایم، نه تنها مشکلات خود را حل خواهید کرد، بلکه به تدریج انسان بهتری نیز خواهید شد.

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *