پرش به محتوا
خانه » کنجکاو هستيد؟ تمایل به یادگیری بیشتر کلید موفقیت شغلی است

کنجکاو هستيد؟ تمایل به یادگیری بیشتر کلید موفقیت شغلی است

  • از


کودکان بسيار قابل توجه هستند. آنها همه چیز را خیلی سریع و آسان یاد می گیرند. تصور کنید که بتوانید به همان سرعتی که یک کودک می تواند یاد بگیرد که بلوک ها را روی هم چیده یا اولین کلمات خود را بخواند، یاد بگیرید و در حرفه خود پیشرفت کنید. جدا از انعطاف پذیری مغز، کودکان به طور طبیعی کنجکاوی فکری خود را نشان می دهند.

برای برخی افراد، این عطش سیری ناپذیر دانش به تدریج با افزایش سن از بین می رود. این امر یادگیری و حل مسئله را در طول زمان دشوارتر می کند؛ اما برخي ديگر کنجکاوی خود را حتی در طول بزرگسالی حفظ می کنند. آنها همیشه به دنبال یافتن پاسخ های عمیق تر برای سؤالات خود هستند.

این کنجکاوی فکری کلید تبدیل شدن به یک یادگیرنده بهتر است. بزرگسالان ممکن است انعطاف پذیری مغز کودکان را نداشته باشند، اما همچنان می توانند کنجکاوی را تمرین کنند.

بیایید مفهوم کنجکاوی فکری را بررسی کنیم، معنی آن چیست و چگونه می توانید آن را برای موفقیت در حرفه كاري خود نشان دهید.

کنجکاوی فکری یعنی چه؟

در اینجا یک تعریف کنجکاوی فکری وجود دارد:

کنجکاوی فکری تمایل و تمایل فرد برای یادگیری چیزهای جدید و حفاری عمیق تر از سطح است.

کنجکاوی فکری، یادگیری را به جای یک وظیفه یا یک کار طاقت فرسا، به فرآیندی طبیعی ‌تر تبدیل می ‌کند.

وقتی از نظر فکری کنجکاو هستید، تمایل و علاقه بیشتری به کسب دانش دارید. شما طبیعتاً سؤالات بیشتری می ‌پرسید و به دنبال این هستید که بفهمید چرا همه چیز به این شکل است.

افراد کنجکاو از نظر فکری از وضعیت موجود به عنوان پاسخی به سوالات خود راضی نیستند. آنها عمیقاً به موضوعات می پردازند تا به طور کامل استدلال پشت فرآیندهای رایج را درک کنند.

به علاوه، آنها می خواهند دائماً دانش خود را در موضوعات جدید گسترش دهند.

داشتن کنجکاوی فکری نیز برای رشد ذهن یک مبتدی بسیار مهم است. این به این دلیل است که شما باید کنجکاو باشید تا دائماً موقعیت ‌های قدیمی را به روش‌ های جدید نزدیک کنید.

چرا کنجکاوی فکری برای شغل شما مهم است؟

کسی که از نظر فکری کنجکاو است، مهارت های حل مساله بهتری نیز خواهد داشت در نتیجه می توانند تصمیمات بهتری بگیرند و دائماً از هر مشکلی درس بگیرند.

کنجکاوی فکری همچنین می تواند به شما کمک کند با خلاقیت بیشتری به موقعیت ها نزدیک شوید. این به این دلیل است که شما فقط به آنچه در گذشته کار می کرد نمی چسبید.

وقتی کنجکاو هستید، به جای ذهن منفعل، ذهن فعالی خواهید داشت. ذهن شما همیشه پويا است و درباره دنیای اطرافتان سوال می پرسد. در نتیجه ذهن شما قوی تر می شود.

در واقع، مطالعات نشان می دهد که کنجکاوی و وظیفه شناسی در کنار هم به اندازه هوش برای عملکرد تحصیلی مهم هستند.

آیا کنجکاوی فکری یک مهارت است؟

کنجکاوی فکری یک مهارت سخت نیست، یک مهارت نرم است. این بدان معنی است که شما نمی توانید کنجکاوی فکری را مانند برنامه نویسی یا تجزیه و تحلیل داده ها یاد بگیرید.

برخی افراد ذاتا کنجکاو هستند. آنها سعی خواهند کرد پاسخ همه چیز را بدون حتی فکر کردن در مورد آن بیابند؛ اما کسی که به طور طبیعی کنجکاو نیست همچنان می تواند روی این مهارت کار کند. شما می توانید با جستجوی هدفمند فرصت هایی برای کنجکاوی و یادگیری، کنجکاوی فکری را توسعه دهید.

نقل قول های کنجکاوی فکری

در اینجا مواردی وجود دارد که افراد در مورد کنجکاوی فکری در طول سال ها گفته اند که ممکن است به الهام بخشیدن به کنجکاوی شما کمک کند:

«رشد فکری باید از بدو تولد آغاز شود و تنها با مرگ متوقف شود.»

آلبرت انیشتین

«شما هرگز چیزی را به اندازه زمانی که صرفاً از روی کنجکاوی باشد، یاد نخواهید گرفت.»

کریستوفر نولان

«افراد وقتی می میرند كه کنجکاوی از بین برود.»

-گراهام سویفت

«انسان می تواند زنده بماند… اگر از تغییر نترسد، در کنجکاوی فکری تمام نشدني باشد، به چیزهای بزرگ علاقه مند باشد و در راه های کوچک خوشحال باشد.»

ادیت وارتون

آیا کنجکاوی با هوش مرتبط است؟

ارتباط هاي بسياري بین کنجکاوی و هوش یافت شده است. یک مطالعه نشان داد که بین کنجکاوی و هوش هیجانی رابطه معناداری وجود دارد. مطالعه دیگری نشان داد که مناطق مغزی که یادگیری و حافظه را کنترل می کنند، کنجکاوی را نیز کنترل می کنند.  یک فرد باهوش عموماً به دنبال درک بیشتر دنیای اطراف خود است.

در مورد آن فکر کنید، هوش مساوی با دانش نیست. با این حال، به نظر می رسد که افراد باهوش چیزهای زیادی می دانند. چرا اینطور است؟ دلیلش این است که آنها به طور طبیعی کنجکاو هستند و می خواهند یاد بگیرند.

چگونه کنجکاوی فکری خود را نشان دهید و شغل خود را بیشتر کنید

اگر نشان دادن کنجکاوی فکری به طور طبیعی برای شما اتفاق نمی افتد، اشکالی ندارد. شما همیشه می توانید آن را در طول زمان توسعه دهید.

در اینجا پنج مثال از کنجکاوی فکری آورده شده است که می توانید برای نشان دادن کنجکاوی خود دنبال کنید.

  1. سوالات بیشتری بپرسید

در ابتدا، پرسیدن سؤال ممکن است باعث شود که احساس کنید نسبت به همسالان خود توانایی یا دانش کمتری دارید؛ اما اینطور نیست.

وقتی سؤال می ‌پرسید، ناگزیر در مورد یک موضوع اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد. چیزهایی را که متوجه نشده اید یا تصورات اشتباهی که ممکن است داشته باشید را روشن خواهید کرد.


شاید این مطالب را دوست داشته باشید