پرش به محتوا
خانه » کنترل پشیمانی در زندگی چگونه پشیمانی را در زندگی کنترل کنیم؟

کنترل پشیمانی در زندگی چگونه پشیمانی را در زندگی کنترل کنیم؟

  • از


کینه و حسادت برای همه افراد اعم از بزرگ و کوچک، فقیر و ثروتمند احساسات طبیعی است. زندگی کوتاه تر از آن است که فرصت های ارزشمندمان را با حسرت هدر دهیم. این احساس اغلب با گفتن عبارت «من می خواهم» بیان می شود و می تواند باعث ایجاد احساسات منفی در افراد شود. بیشتر مردم به جای استفاده مفید از ثانیه های زندگی خود، به فرصت های از دست رفته گذشته می پردازند. البته گاهی این کار توسط روانشناسان توصیه می شود اما آنچه مهم است عواقب این افکار است. زندگی همیشه ادامه دارد، گاهی اوقات ممکن است همه چیز مطابق با ما پیش نرود، اما فرصت های زیادی برای جبران وجود دارد. درک این نکته می تواند باعث رشد و پیشرفت در زندگی شود. راه‌های زیادی برای کنترل پشیمانی در زندگی وجود دارد که به شما کمک می‌کند در موقعیت‌های مختلف و نحوه جبران وقایع گذشته‌تان خوب عمل کنید.

می توانست بدترشود.

یکی از راه های کنترل پشیمانی در زندگی این است که بدترین چیزهای زندگی را به خاطر بسپارید. اکثر مردم وقتی پشیمان می‌شوند و آرزوهایشان را در ذهنشان مرور می‌کنند، مدام به این فکر می‌کنند که من می‌خواهم این اتفاق به شکل دیگری رخ دهد. در حالی که تکرار این وضعیت گذشته را جبران نمی کند و تنها فرصت های آینده را از بین می برد.

همه اندازه ها مال شما نیست.

پشیمانی دومین احساس منفی است که همه ما روزانه با آن مواجه می شویم، به همین دلیل بسیار مهم است که بدانیم چگونه پشیمانی را در زندگی کنترل کنیم. اگر تا به حال عملکرد غیرقابل قبولی داشته اید، به جای قضاوت های بی اساس، باید تمام فشارها و شرایط را در نظر بگیرید. گاهی اوقات عملکرد ضعیف ما ناشی از اشتباه یا بدشانسی نیست، بلکه عوامل دیگری در نتیجه منفی ما نقش داشته است که در این صورت سرزنش زائد است. روانشناسان توصیه می کنند به جای پشیمانی و پشیمانی، سعی کنید خود را در موقعیتی قرار دهید که به اشتباهی که باعث پشیمانی شده است، درست فکر کنید و به جای سرزنش خود، با انجام کارهای مثبت، اثرات منفی آن را جبران کنید. با افزایش سن متوجه می شوید که برخی از اشتباهات گذشته سکوی پرشی برای رشد و پیشرفت هستند، اما گاهی اوقات تاثیر مثبتی ندارند. برای دانستن تفاوت این دو باید دوران بلوغ را در زندگی سپری کنید یا از آموزه های بزرگان بهره مند شوید.

شما باید این شرایط را بپذیرید.

حسادت و پشیمانی یک احساس کاملا طبیعی است زیرا ما در یک جامعه زندگی می کنیم و آگاهانه یا ناآگاهانه زندگی خود را با زندگی اطرافیانمان مقایسه می کنیم. از این رو هیچ راهی برای رهایی از این احساس وجود ندارد، تنها با کنترل پشیمانی در زندگی می توانید جنبه های منفی این احساس را مدیریت کنید. یکی از راه های کنترل پشیمانی در زندگی این است که خود را به عنوان انسانی که می تواند اشتباه کند بپذیرید و شرایط فعلی را بپذیرید. همچنین به یاد داشته باشید که همه ما در کنار نعمت هایی که داریم، در زندگی ایراداتی نیز داریم. پذیرفتن این نکته که همه ما لزوماً کامل نیستیم، می‌تواند رنج مشکلات و کمبودها را جبران کند و ما را از افکار منفی رها کند.

خواسته های قلبی خود را در نظر بگیرید.

به یاد داشته باشید که هر یک از ما با هدف و هدفی آفریده شده ایم و تنها زمانی به آرامش خواهیم رسید که در مسیر درست باشیم. برای یافتن راه درست ابتدا باید به قلب خود رجوع کنید و شغل یا سرگرمی را انتخاب کنید که در هر شرایطی آماده تحمل همه سختی ها باشید. این روش دیگری برای کنترل پشیمانی در زندگی است که به شما کمک می کند از مسیری که در آن هستید لذت ببرید و استعدادهای خود را گسترش دهید.

به جای پشیمانی، تلاش خود را افزایش دهید.

پس از کشف استعدادها و توانایی ها به مرحله عمل می رسیم. داشتن یک برنامه منظم باعث می شود که ذهن موضوعات مرتبط را طبقه بندی کند، پس از مرحله طبقه بندی عملکرد و تلاش بسیار مهم است. اگر شکست های خود را کمی مرور کنید، متوجه خواهید شد که تعداد زیادی از خطاها و اشتباهات ناشی از کم کاری خودتان است. اهمال کاری و بی احتیاطی می تواند حسرت و حسرت را به همراه داشته باشد و این جمله حکایت از قول «مال ماست» دارد. بنابراین پایبندی به مثال هدف گذاری، برنامه ریزی و تلاش بهترین راه برای کنترل پشیمانی در زندگی است.

از آموزش ها و مشاوران کمک بگیرید.

آموزش در هر زمینه ای بهترین راه برای بهبود عملکرد است. اگر می خواهید در زمینه شخصی رشد کنید و شخصیت خود را بسازید که بتواند پشیمانی ها را در زندگی مدیریت کند، باید از تجربیات مشاوران و مربیان مهارت های ارتباطی استفاده کنید.

نگران نباشید و لبخند بزنید.

اگر اتفاقات ناخوشایندی در زندگی رخ دهد، حتماً عاقلانه بوده است. فقط سعی کنید از آنها درس بگیرید و به جای نگاه کردن به گذشته، به زمان حال فکر کنید و از زندگی لذت ببرید.

آخرین کلمه

همانطور که در مقاله بالا اشاره شد، پشیمانی امری طبیعی و اجتناب ناپذیر در زندگی هر فردی است که در سطوح مختلف خود را نشان می دهد. ممکن است برای یک نفر پشیمانی از شغل و موقعیت اجتماعی و برای دیگری حس پشیمانی از ثروت و دارایی شخص دیگری باشد. حتی گاهی اوقات این احساس پشیمانی و پشیمانی نسبت به اعمال و کارهای گذشته خود، اما راهی برای فرار وجود ندارد و این احساس منفی تنها از طریق راه های کنترل پشیمانی در زندگی قابل کنترل است. احساس پشیمانی می تواند به عنوان انگیزه ای برای دستیابی به شرایط بهتر و اهداف بزرگ تر عمل کند، اما اگر به یک عادت همیشگی تبدیل شود، می تواند اثرات منفی بر جای بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *