پرش به محتوا
خانه » کدام مواد شیمیایی در مواد آرایشی و بهداشتی کاربرد دارند؟

کدام مواد شیمیایی در مواد آرایشی و بهداشتی کاربرد دارند؟

  • از

چه مواد شیمیایی در لوازم آرایشی استفاده می شود؟

در زیر به معرفی مهم ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در ترکیبات مختلف آرایشی و بهداشتی می پردازیم:

اب

آب یکی از مهم ترین و پرکاربردترین موادی است که در تولید انواع لوازم آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان یک حلال ایمن، آب بهترین انتخاب برای تولید لوازم آرایشی است.

از آنجایی که 70 درصد بدن ما از آب تشکیل شده است، مواد مبتنی بر آب نیز می توانند سازگاری بسیار خوبی با پوست داشته باشند.

آب در بسیاری از شامپوها، کرم ها، مرطوب کننده ها، لوسیون ها، دئودورانت ها و غیره وجود دارد.

امولسیفایر

امولسیفایرها یکی از مهمترین مواد تشکیل دهنده لوازم آرایشی هستند. این ترکیبات باعث توزیع مناسب ذرات روغن در فاز آب و در نتیجه برهمکنش بین دو فاز می شود.

از انواع امولسیفایرها می توان به توئین 20، استریل الکل و … اشاره کرد. از امولسیفایرها در انواع شامپوها، لوسیون ها و کرم ها برای ایجاد بافتی یکنواخت استفاده می شود.

دارندگان

لوازم آرایشی آماده برای ماندگاری و جلوگیری از فساد نیاز به نگهدارنده دارند.

نگهدارنده ها ترکیباتی هستند که به دلیل خاصیت ضد باکتریایی و ضد میکروبی از ایجاد هرگونه قارچ و کپک جلوگیری می کنند و ماندگاری محصول را افزایش می دهند.

به طور معمول محتوای نگهدارنده در لوازم آرایشی بسته به نوع محصول بین 0.01 تا 0.5 درصد است. محصولاتی که بر پایه آب هستند حاوی مواد نگهدارنده بیشتری هستند زیرا فرصت بیشتری برای رشد باکتری ها در آنها وجود دارد.

مواد نگهدارنده شامل استئاریل الکل، گلیسیرین، سدیم فلوراید و غیره است.

متمرکز کننده ها

این ترکیبات با توجه به ساختار و خصوصیاتشان برای ایجاد بافت خوب و غلظت مناسب به کار می روند و به اصطلاح باعث قوام محصول می شوند.

این ترکیبات به چهار دسته چربی، طبیعی، معدنی و مصنوعی تقسیم می شوند. غلیظ کننده های چربی در دمای اتاق جامد هستند و به محصولات قوام طبیعی می دهند. از جمله این مواد می توان به موم، اسید استئاریک، وازلین و … اشاره کرد.

قوام دهنده های طبیعی ترکیبات پلیمری هستند و بیشتر به عنوان جاذب آب عمل می کنند. ترکیباتی مانند ژلاتین و هیدروکسی اتیل سلولز در این دسته از مواد قرار می گیرند. این ترکیبات باعث تورم و افزایش ویسکوزیته محصول می شود.

غلیظ کننده های معدنی نیز ترکیبات طبیعی هستند که با جذب آب و روغن در محیط، ویسکوزیته را افزایش می دهند.

از آن جمله می توان به دی اکسید سیلیکون، سیلیکات آلومینیوم منیزیم و … اشاره کرد.

دسته آخر کنسانتره های مصنوعی است که انواع مختلفی دارد و بسته به نوع محصول تولیدی می تواند آب را جذب کرده و غلظت مورد نظر را ایجاد کند. از جمله آنها می توان به اسید اکریلیک اشاره کرد.

نرم کننده

نرم کننده ها موادی هستند که توانایی حفظ آب را در ساختار خود دارند و به همین دلیل می توانند پوست را نرم و لطیف کنند. بسیاری از محصولات آرایشی مانند مرطوب کننده ها، شامپوها، رژ لب ها و لوسیون ها حاوی این مواد هستند.

نرم کننده ها طبیعی و مصنوعی هستند. انواع طبیعی آنها روغن های طبیعی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل و موم زنبور عسل است. نرم کننده های مصنوعی نیز شامل گلیسیرین، بوتیل استئارات و غیره است.

منبع: https://magpluse.ir/بهترین-سایت-برای-فروش-مواد-اولیه-آرایش/