پرش به محتوا
خانه » کارما چیست و چه تاثیری بر زندگی روزمره ما دارد؟ ✔️

کارما چیست و چه تاثیری بر زندگی روزمره ما دارد؟ ✔️

  • از


آیا تا به حال در مورد کار ما شنیده اید؟

چقدر از قوانین کار ما اطلاع دارید؟

قانون کار ما نام رایجی است که این روزها در فضاهای مختلف به گوش همه ما رسیده است. همه کارما را به عنوان قانون کنش و واکنش می شناسند. بطن کار ما معنای عمیق‌تر و کامل‌تری نسبت به آنچه در بین عموم مردم یافت می‌شود دارد.

در این مقاله با کار خود، کار خود در آیین های مختلف و پانزده قانون کارما آشنا می شویم..

در این مقاله چه می خوانید!

کارما، کارما یا کارمان به معنای عمل یا کار است، کارما را حاصل ترکیب نیت و عمل انسان می گویند. برای توصیف کاملتر کارما باید گفت که اگر هم نیت و هم عمل مثبت باشد نتیجه یا به عبارتی کارمای او خوب است.

عکس این سوال نیز صادق است، یعنی اگر نیت و عمل منفی باشد، نتیجه یا کارمای آن در زندگی انسان بد خواهد بود، مانند زمانی که شما با افکار منفی طبق قانون جذب اتفاقات منفی رخ می دهد. اگر منظورمان کارما برای فرهنگمان است، باید بگوییم: هر کاری انجام می‌دهی، با خودت می‌کنی، چه خوب و چه بد.

این آیین سرچشمه اصلی کار ما و قوانین آن است. در آیین هندو، اعتقاد بر این است که روح انسان در چرخه ای از زندگی های تکراری به نام سامسارا گیر کرده است.

برای رهایی از این دایره باید از صورت نفسانی جدا شد و روح مطلق شد و به موکشا رسید. موکشا به معنای نجات و رهایی از زندگی است. در این آیین، موکشا هدف نهایی است. هندوهایی که از این دین پیروی می کنند سعی می کنند کارما خوبی تولید کنند تا در زندگی بعدی زندگی بهتری به دنیا بیاورند.

هندوها معتقدند که قانون کارما بر سامسارا حاکم است. در این دین، هر فردی طبقه اجتماعی خاص خود را دارد و در نتیجه وظایفی که در آن طبقه وجود دارد، اگر در هر زندگی وظایف خود را به خوبی انجام دهد، در زندگی بعدی در طبقه بالاتری متولد می شود. در دین هندو اعتقاد بر این است که کار ما به خودی خود به وجود می آید و نیازی به دخالت الهی ندارد.

اگرچه بودیسم یکی از شاخه های هندوئیسم است، اما در مورد مسائلی از جمله قانون کارما، عقاید متفاوتی با هندوئیسم دارد. در باور بودایی، این روح نیست که از هر زندگی به زندگی بعدی می رود، بلکه کارمای انباشته شده زندگی و روح وارد زندگی بعدی می شود.

روح در این عقیده از پنج منزل تشکیل شده و ترکیبی از بدن، ادراک، احساس، آگاهی و انگیزه هاست و پس از مرگ ناپدید می شود. اما کارمای انباشته شده که جوانه آگاهی نامیده می شود به زندگی جدیدی می رود.

بودایی ها نیز سعی می کنند خود را از چرخه سام سارا رها کنند و دوری از وابستگی ها را ضروری می دانند. پیروان این دین معتقدند که مردم از چرخه زندگی رها می شوند و با عبور از زندگی های متعدد و از «راه هشتم» به نیروانا می رسند.

سیکیسم یکی از ادیان بزرگ جدید جهانی است. مهمترین آموزه دین سیک، توحید است. در باورهای این دین، جسم و روح به هم پیوند خورده است. هدف نهایی سیکیسم برابری مردم در همه جای جهان است.

سیک ها نیز به کارما اعتقاد دارند. آنها همچنین معتقدند که کارما بر این زندگی و زندگی برخی افراد تأثیر می گذارد. رهایی از چرخه زندگی در این دین در گرو شناخت خداوند است. برای آزاد شدن باید خدا را درک کرد و با او یکی شد.

کارما در این آیین قانون محسوب نمی شود. در آیین جین، کارما ماده اتمی است. کارما ذره ای واقعی است که خود را به روح می چسباند. گرفتار شدن روح در چرخه زندگی ناشی از بار کارما بر روح است.

ویژگی های منفی روح مانند غرور یا خشم باعث می شود که کارما بیشتری به روح بچسبد. بنابراین پیروان این آئینن سعی می کنند این احساسات را نداشته باشند و افرادی معتدل و معتدل باشند.

در این بخش با شما در مورد 15 قانون کارما صحبت می کنیم و به شما می گوییم که اگر از هر یک از آنها پیروی کنید چه اتفاقی در زندگی شما خواهد افتاد.

اولین و بزرگترین قانون کارما به ما می گوید که همه اعمال ما، چه خوب و چه بد، نتیجه آن عمل را در این دنیا، واکنش مثبت اعمال خوب و واکنش اعمال و نیات بد خود را خواهیم دید. منفی.

این قانون نشان می دهد که زندگی خودش را نمی آفریند. مردم باید برای ساختن زندگی خود تلاش کنند.

در این قانون ذکر شده است که برای تغییر هر مشکل یا شرطی ابتدا باید آن را پذیرفت. اگر در هر موضوعی نارضایتی وجود داشته باشد آن را می پذیرد که باعث می شود برای اعمال تغییرات وقت بگذاریم.

اگر بخواهیم شرایط را تغییر دهیم یا توسعه دهیم، باید دست به کار شویم و این تغییر یا رشد را از خودمان شروع کنیم. تغییرات و رشد در زندگی به اندازه تغییر و رشد در شخصیت ما خواهد بود. باید در نظر داشت که تغییرات ما در جهت مثبت است که در نهایت منجر به رشد ما خواهد شد.

مسئولیت پذیری در برابر کارما بسیار مهم است. در زندگی همه انسان ها سختی ها و سوالات زیادی وجود دارد که می تواند برای ما تنش یا سختی ایجاد کند. اما اصل مسئولیت می گوید ما خودمان عامل همه این تنش ها هستیم برای تغییر ساختارهای زندگی ابتدا باید مسئولیت آنها را بپذیریم.

همه چیزهای کوچک و بزرگ در این دنیا به هم مرتبط هستند. حتی گذشته، حال و آینده به هم مرتبط هستند. همه اعمال ما به عنوان انسان به هم مرتبط هستند. بنابراین اگر خواهان تغییر هستیم باید برای انجام کارهای مختلف گام برداریم تا این رابطه در جهتی که ما می خواهیم تغییر کند.

این قانون در مورد تمرکز است. اساساً هیچ کس نمی تواند روی بیش از یک موضوع تمرکز کند. بنابراین همیشه باید روی یک موضوع تمرکز کنید. موضوعی که روی آن تمرکز می کنید باید باد مثبتی باشد تا به نتایج مثبت برسید.

قانون بخشش یکی از مهمترین قوانین جهان هستی است. این قانون برای خوش خلقی بسیار موثر است و در همه قوانین موفقیت ذکر شده است.

این قانون می گوید با یک سبک زندگی تکراری نتایج تکراری و ثابتی به دست خواهیم آورد. برای رسیدن به نتایج متفاوت، باید خودمان را متفاوت نشان دهیم. انعطاف پذیری برای تغییر یک اصل مهم برای تغییرات مطلوب در زندگی است.

تنها چیزی که یک نفر در حال حاضر دارد همین حال است. بنابراین باید حضور داشته باشید و در این لحظات زندگی کنید. پشیمانی از گذشته یا نگاه با ناامیدی و ترس به آینده چیزی در زمان حال به ما نمی دهد و باعث می شود نتوانیم از حال خود استفاده کنیم. در نتیجه نمی توانیم تغییر مثبت و جدید برای خود ایجاد کنیم و فرصت های خود را نمی بینیم و از دست می دهیم.

چیزهای ارزشمند با صبر و تلاش به دست می آیند. صبر معمولاً چیزی است که ارزش های واقعی را به ما نشان می دهد. اگرچه نگرش مثبت یک نیاز ثابت زندگی است، اما کافی نیست. باید سعی کرد با ذهنیت صبورانه کارها را جلو برد.

الهام از صرف انرژی بیشتر حاصل می شود. اگر نتایج ما مطلوب نیست، پس باید انرژی بیشتری صرف کنیم. ارزش نتایجی که در زندگی به دست می آوریم به میزان انرژی و انرژی مثبتی که در راه رسیدن به نتایج خرج می کنیم بستگی دارد. انرژی عالی به نتایج عالی منجر می شود و نتایج عالی باعث می شود ما افراد الهام بخش باشیم.

همیشه به یاد داشته باشید که کارما به نیت درونی یک عمل مربوط می شود، نه خود عمل. مثلاً ممکن است انسان کار خوب و مفیدی انجام دهد، اما نیت او از انجام آن، نیت خیری نباشد و پیامدهای منفی داشته باشد.

با توجه به آنچه تاکنون در مورد کار ما گفته شد، احتمالاً این باور وجود دارد که نتیجه هر اقدامی است که انجام داده ایم، اما باید دانست که اینطور نیست. در واقع، ما بیشتر از انرژی که خرج می کنیم، پس می گیریم. دلیلش این است که هر کاری که انجام می دهیم و انرژی که خرج می کنیم یک چرخه را شروع می کند و ثابت نمی ماند.

آشنایی با انواع کارما

به طور کلی 4 نوع کارما وجود دارد که در این قسمت شما را با آنها آشنا می کنیم:

سانچیتا کارما یا کارما گذشته

وقتی از کارما گذشته صحبت می کنیم، در واقع به تصمیماتی اشاره دارد که یک فرد در زندگی قبلی خود گرفته است و اکنون نتیجه را در زندگی فعلی خود می بیند. برای آشنایی بیشتر با زندگی گذشته افراد، بهتر است در مورد اصل تناسخ بیشتر بخوانید.

اتفاقات و تصمیماتی که یک فرد در زندگی قبلی خود گرفته بی تاثیر نیست و مطمئن باشید که تاثیر منفی آن باید با گذشت زمان از بین برود. باید این نکته را بیان کنیم که خود انسان نمی تواند تا این حد تحت تأثیر کارمای گذشته خود قرار گیرد و این تأثیر را فقط برای بازگشت به حالت عادی زندگی باید پاک کرد. البته انجام کارهای مثبت و نیک می تواند برخی از آثار منفی را خنثی کند، اما هیچکس نمی تواند از زیر بار اعمال بد خود فرار کند.

کارما تجربه زندگی کنونی

همه ما در زندگی کنونی خود از ابتدای تولد تا زمان مرگ کارهای مختلفی انجام می دهیم که هر کدام نتایج و آثار خاص خود را دارند. کارمای تجربه زندگی فعلی مربوط به این تاثیرات است و شما می توانید تاثیر این کارما را در این زندگی ببینید و آنها به زندگی بعدی شما منتقل نمی شوند.

این نوع کارما یک مزیت بزرگ دارد زیرا تأثیر آن را در این زندگی خواهید دید و در زندگی بعدی خود مختل نخواهید شد.

کارما اسلشینگ

این نوع کارما به اعمال روزانه و تصمیماتی که در طول روز می گیرید اشاره دارد. شما باید در هر لحظه تصمیمات فوری بگیرید که هر کدام قطعا تاثیری دارند و می توانید تاثیر این اعمال را در همان روز در کارمای روزانه خود مشاهده کنید. این نوع کارما اثر سانچیتا یا کارمای زندگی گذشته را کاهش می دهد و در زندگی بعدی خود احساس راحتی بیشتری می کنید.

کارمای شایستگی

کارمای شایستگی درست مانند کارمای زندگی گذشته یا سانچیتا کارما است. البته تفاوت هایی بین این دو وجود دارد. در سانچیتا کارما ما تأثیر اعمال منفی خود را دریافت می کنیم و آنها را در زندگی فعلی خود خواهیم دید. حتی ممکن است در چندین زندگی قبلی یک کار منفی انجام داده باشیم، اما هنوز می توانیم تأثیر آن را در زندگی خود ببینیم.

حال باید به کارمای شایستگی اشاره کنیم که مربوط به کارهای مثبتی است که در زندگی یا زندگی قبلی خود انجام داده ایم. البته هر فردی در زندگی خود کارهای مثبتی انجام داده است و نمی تواند 100 درصد عمر خود را صرف کارهای بد کند و به همین دلیل باید تاثیر این فعالیت های مثبت را نیز رعایت کند.

اثرات مثبت اعمال گذشته ما در رده کارمای شایستگی قرار می گیرد. این تاثیرات می تواند باعث شود بیشتر روی هدف خود تمرکز کنید و به شما در راه رسیدن به اهدافی که حتی فکرش را هم نمی کنید و نمی دانید چرا در این وضعیت خوب قرار گرفتید کمک می کند.

این قانون از ناقص بودن جهان صحبت می کند. به دلیل این نقص، افراد همیشه در تلاش برای بهبود و پیشرفت هستند. این روند در همه جای این دنیا در جریان است و ما هرگز در این دنیا شاهد تکامل نخواهیم بود و هرگز به اتوپیا نخواهیم رسید. اگر چه پاسخ بسیاری از اعمال و اعمال خود را خواهیم دید، اما تکمیل این روند در گرو قیامت است.
خوب است این بحث را با شعری از شاعر بزرگ ایران حضرت مولانا به پایان برسانیم که به طور مختصر و مفید بحث کارما را توضیح می دهد:

این دنیا کوه است و اعمال ما ما را می‌خواند، نداها

اگر تجربه ای در مورد کارما و قوانین آن دارید، لطفا به اشتراک بگذارید نظرات با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *