پرش به محتوا
خانه » چگونه یک انگیزه نامه بنویسیم و آن را باورپذیر کنیم

چگونه یک انگیزه نامه بنویسیم و آن را باورپذیر کنیم


همه افکار و رفتارهای ما با یک نیت همراه است. اغلب، ما به این اهداف عمیق فکر نمی کنیم، و این می تواند منجر به ناامیدی شود. به عنوان مثال، روابط ضعیف، مشاغل رضایت بخش، و سردرگمی در مورد هدف زندگی ما.

از سوی دیگر، اگر از اهداف خود آگاه باشیم و برای تنظیم صحیح آنها وقت بگذاریم، می توانیم شانس خود را برای دستیابی به بزرگترین اهداف خود افزایش دهیم.

یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار نوشتن یک انگیزه نامه است (به عنوان بیانیه چشم انداز شخصی نیز شناخته می شود). یک انگیزه نامه شباهت هایی به جملات تاکیدی دارد.

اما انگیزه نامه دقیقاً چیست و چگونه می توانید یک انگیزه نامه ای بنویسید که به شما کمک کند زندگی خود را تغییر دهید؟

برای مثال، جملات تاکیدی کتبی اغلب به گونه‌ای نادیده گرفته می‌شوند که گویی این فرآیند شهودی است. با این حال، بسیاری از مردم در واقع با جملات تاکیدی و انگیزه نامه در کشمکش هستند.

این راهنما شما را در مورد آنچه که برای نوشتن بهترین انگیزه نامه خود باید بدانید، راهنمایی می‌کند و به شما کمک می‌کند تا از رایج‌ترین دام‌ها در این مسیر اجتناب کنید.

انگیزه نامه چیست؟

انگیزه نامه اساساً بیان مکتوب قصد شماست. وقتی چیزی را یادداشت می کنید، شما را مجبور می کند تا در مورد نحوه بیان آن فکر کنید. به طور مشابه، به شما این توانایی را می دهد که منظور واقعی خود را کشف کنید.

انگیزه نامه می تواند مسئولیت پذیری را افزایش دهد و به شما کمک کند خود را در سطح عمیق تری درک کنید و (به طور اساسی) باور شما را به پتانسیل تان تقویت کند.

انگیزه نامه ی خوب معمولاً مختصر، بسیار واضح و الهام‌بخش هستند. آنها اغلب به یک راه جدید از بودن اشاره می کنند نه فقط یک هدف خاص.

پس از نوشتن، می توان از آنها به عنوان تأییدیه استفاده کرد (یعنی جملات گفتاری که برای خود تکرار می کنید یا انتخاب می کنید در مناطق برجسته نمایش داده شوند).

۷ نکته برای نوشتن انگیزه نامه

هنگام نوشتن مقاصد، سعی کنید در مورد ایده “به درستی انجام دادن آن” استرس زیادی نداشته باشید (زیرا این کار بلافاصله فعالیت را با نوعی منفی بودن آغشته می کند).

در عوض، خودتان را در حال کلنجار رفتن با اشکال مختلف بیان ببینید. به علاوه، به خود اجازه دهید تا زمانی که یک انگیزه نامه درست به نظر برسد، به تلاش ادامه دهید.

همانطور که روی انگیزه نامه خود کار می کنید، سعی کنید به هفت نکته زیر رجوع کنید که به شما کمک می کند از این نوع فرآیند خودسازی بیشترین بهره را ببرید. همانطور که نکات را مرور می کنیم، نمونه هایی را نیز بررسی خواهیم کرد که می توانید آنها را مطابق با اهداف خود تنظیم کنید.

  1. فقط آنچه را که می خواهید تأیید کنید

هر تصدیق مؤثری؛ بر آنچه می خواهید متمرکز است، نه بر چیزهایی که می خواهید از زندگی خود حذف کنید. طبیعی است که وقتی در مورد نوع زندگی ای که می خواهید بسازید فکر می کنید به چیزهایی فکر می کنید که نمی خواهید، اما انجام این کار یک انگیزه نامه ای را ایجاد می کند که شامل موارد منفی به جای مثبت است.

به عنوان مثال، آرزوی رایج برای “آزادی مالی” را در نظر بگیرید. ممکن است وسوسه شوید که این جمله را به صورت  “من از شر بدهی خلاص خواهم شد” یا “دیگر نگران پول نخواهم بود” بیان کنید.

با این حال، روش‌های بهتر برای بیان عبارات تاکیدی وجود دارند؛ مانند:

“من از نظر مالی بی نیاز هستم.”

“من تمام پول مورد نیازم را دارم.”

به طور مشابه، در مورد انگیزه نامه ای که به روابط مربوط می شود فکر کنید. شما باید از جملاتی مانند “من از شرکای بدی که برای من بد هستند اجتناب می کنم” یا “من می توانم از دل شکسته ام رد شوم” دوری کنید. در عوض، از  این عبارات استفاده کنید؛ مانند:

“من شریک هایی را جذب می کنم که با من خوب رفتار می کنند.”

“من با عشق خوشحالم.”

  1. طوری بنویسیدکه انگار اکنون آن اتفاق افتاده است

اگر قبلاً در مورد قانون جذب خوانده‌اید یا کارهای برای تجلی انجام داده‌اید، با مفهوم «انگار الان آن چیز را دارید » آشنا خواهید شد. ایده اصلی اینجا این است که اگر طوری صحبت کنید و رفتار کنید که انگار از قبل چیزی را که می‌خواهید دارید، راحت‌تر می‌توانید به آن چیز برسید. با به کار بردن این مورد در انگیزه نامه، از استفاده از کلماتی مانند «هستم»، «می توانم» و «احساس» سود می برید و از کلماتی مانند «خواهد شد یا خواستن » اجتناب می کنید. استفاده از زمان آینده باعث می شود هدف شما دورتر به نظر برسد.

نمونه هایی از انگیزه نامه ها که این نکته را در نظر می گیرند؛ عبارتند از:

“من با اعتماد به نفس و قوی هستم.”

“من ثروتمند هستم.”

“زندگی من پر از عشق است.”

بنابراین، هر بار که سعی می‌کنید یک جمله تاکیدی بنویسید، جمله‌تان را برای کلماتی که نشان می‌دهند هنوز بین شما و چیزهایی که می‌خواهید فاصله وجود دارد، اسکن کنید. وقتی آنها را پیدا کردید، آنها را بیرون بیاورید و با عباراتی جایگزین کنید که نشان دهنده تعامل زنده با خواسته های قلبی شما هستند.

  1. روی احساس تمرکز کنید

هنگام نوشتن یک جمله تأییدی، ممکن است در نهایت با مغزتان فکر کنید و خرد قلب خود را فراموش کنید. در عوض، می‌خواهید مطمئن شوید که چیزی می‌نویسید که واقعاً احساس چیزهایی را که در زندگی‌تان می‌خواهید به تصویر می‌کشد.

درست مانند جملاتی که از کلماتی مانند «هستم» و «می‌توانم» استفاده می‌کنند، جملاتی که بر احساسات تمرکز دارند، شکاف بین شما و آنچه را که می‌خواهید به دست آورید کاهش می‌دهد. به عبارت دیگر، آنها شما را در ذهنیتی که نیاز است تا قاطعانه زندگی مورد نظرتان را بسازید، نگه می دارند.

اگرچه عبارات ساده تاکیدی معمولاً بسیار خوب عمل می کنند، فقط با اضافه کردن چند صفت به شما کمک می کند تا احساسات مربوطه را برانگیزید.

بنابراین، یک جمله جسورانه مانند “من موفق هستم” می تواند اینگونه باشد:

“من خشنود، با انگیزه و موفق هستم.”

“من از موفقیتم خوشحال و راضی هستم”.

فراموش نکنید که شما این آزادی را دارید که چندین تکرار را امتحان کنید تا زمانی که به یکی که واقعاً اشتیاق شما را جلب کند برسید!

  1. کلمات “سعی کن” و “اما” را بررسی کنید

نکته حیاتی دیگر در مورد انتخاب کلمه این است که هر زمان که می توانید کلمات «سعی»، «اما»، «ممکن است» و «می‌تواند» را حذف کنید. اینها همه کلماتی هستند که واقعاً شما را به موفقیت متعهد نمی کنند و تردید و عدم اطمینان را به انگیزه نامه شما وارد می کنند.

به عنوان مثال، اگر جمله ی “من سعی می کنم مثبت، گشوده و صادق باشم” را با “من مثبت، گشوده و صادق هستم” مقایسه کنید، می توانید تفاوت را ببینید. شما صرفاً بر تلاش یا انجام نوعی تلاش تمرکز می کنید، نه روی دستیابی به هدف نهایی.

کلمه ی «اما» در اینجا کمی نقش متفاوتی دارد، شاید حتی مهم‌تر. هر زمان که آن را به یک انگیزه نامه اضافه کنید، کمابیش تمام آنچه را که تا آن مرحله گفته اید نفی می کند.

این جمله تاکیدی “من یک ساعت را صرف ورزش می کنم اما اول هشت ساعت می خوابم” را در نظر بگیرید. این جمله فقط شما را متعهد به بخش دوم (درباره خواب کافی) می کند، نه به بیان کاملی از خوب خوابیدن و ورزش روزانه.

  1. با سپاسگزاری شروع کنید

وقتی می گوییم هنگام نوشتن انگیزه نامه “با سپاسگزاری شروع کنید”، منظور ما این است که می‌توانید با تصدیق مختصر چیزی که الهام‌بخش  سپاسگزاری است، بیانیه‌ای قوی‌تر ایجاد کنید.

سعی کنید آن را با انگیزه نامه مرتبط نگه دارید و در عین حال مختصر و تداعی کننده باشد.

شواهد قوی برای حمایت از این ایده وجود دارد که وقتی توجه خود را بر قدردانی متمرکز می‌کنید،  انرژی مثبت حاصل از آن به شما کمک می‌کند تا نوع زندگی خود را بسازید (و به شما کمک می‌کند در این فرآیند احساس بهتری داشته باشید).

به عنوان مثال، برای دستیابی به انگیزه نامه  ای که برای رفع نگرانی های مربوط به تنهایی طراحی شده است، ممکن است به این جمله تاکیدی رسیده باشید:

“من توسط افرادی احاطه شده ام که مرا دوست دارند”

بیانیه ای که با سپاسگزاری شروع می شود می تواند چیزی شبیه به جمله زیر باشد:

“من بابت محبت دو دوست صمیمی ام سپاسگزارم و اطرافم با افرادی که دوستم دارند احاطه شده است.”

  1. آن را باورپذیر کنید

در هسته آنها، قوی ترین جملات تاکیدی همیشه برای شخصی که آنها را بیان می کند قابل باور است.

بنابراین، اگر چیزی در مورد قصد فعلی شما وجود دارد که شبیه یک فانتزی یا چیزی غیرواقعی است، به این نگاه کنید که چگونه می توانید عبارت را تغییر دهید تا این بیانیه در نظر شما معتبرتر شود. بعداً می‌توانید به نسخه قوی‌تری که در ابتدا امتحان کردید، برگردید.

یک مثال برای اصلاح عبارت برای افزایش باورپذیری اضافه کردن “من مایلم…”، “من برای … آماده هستم”، یا “قصد من این است…”، می باشد.

مثلا:

“من مایلم از نظر مالی بی نیاز باشم”

“من به عشق تمایل دارم”

برای اکثر مردم، جملات تاکیدی و اینگزه نامه با گذشت زمان باورپذیرتر می شوند. اگر سابقه سرزنش کردن خود را دارید یا با تحسین کردن خودتان در کشمکش هستید در حالی که به ایده پتانسیل شگفت انگیز خود عادت می کنید، ممکن است لازم باشد با احتیاط بیشتری شروع کنید.

  1. فوراً با “بی اختیار گفتن‌ها” مقابله کنید

در نهایت، مفید است که نه تنها به این فکر کنید که چگونه عبارات انگیره نامه را طراحی کنید، بلکه چگونه می توانید صحبت با خود را به بیانیه های سازنده و فعال تبدیل کنید. هنگامی که ما در مورد “بی اختیار گفتن‌ها” صحبت می کنیم (اصطلاحی که از آثار جولی کامرون نشات گرفته است)، در مورد چیزهای منفی صحبت می کنیم که منتقد درونی شما گفته است. چیزهایی که سعی می کنند شما را از پیگیری تغییر باز دارند.

اغلب، این افکار منفی منسوخ شده یا کاملا گمراه کننده هستند، و زمانی که به چالش کشیده شوند ممکن است به طور کامل ناپدید شوند.

دفعه بعد که فکری مانند “من استعداد موفقیت را ندارم” به ذهنتان خطور کرد، از خود بپرسید چگونه می توانید این فکر را به عنوان یک قصد مثبت و انگیزشی بازنویسی کنید. این فکر می تواند “من استعداد موفقیت را دارم” یا “من با سخت کوشی به موفقیت می رسم” باشد.

اولی صرفاً معکوس آن چیزی است که منتقد درونی شما گفته است. مورد دوم بیشتر شبیه استدلالی است در برابر آنچه آن صدا گفته است. با این وجود، نکته کلیدی این است که تفکر منفی را به عنوان یک دعوت به تفکر مثبت در نظر بگیرید.

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *