پرش به محتوا
خانه » چگونه مشکلات خود را در زندگی حل کنیم

چگونه مشکلات خود را در زندگی حل کنیم

  • از


زندگی آسان نیست و سرشار از مشکلات فراوان است. با این حال، اگر نمی خواهید انگیزه خود را از دست بدهید و به رسیدن به اهداف خود ادامه دهید، در این صورت یادگیری نحوه حل مشکلات به سادگی ممکن برای حال خوب و سلامت روان شما بسیار مهم است.

حل مشکلات شما به سادگی امکان پذیر است حتی اگر زندگی پیچیده باشد و همه چیز ما را ترغیب کند که آن را حتی بیشتر پیچیده کنیم. در زندگی، ما این هنر را داریم که موقعیت های ساده را به موقعیت های پیچیده تبدیل کنیم زیرا ذهن از ترس واکنش نشان می دهد و می تواند همه چیز را بیش از حد پیچیده کند.

چرا ما زندگی خود را پیچیده می کنیم؟

آیا این از درون ما می آید، از آموزش هایی که دیدیم، از زندگی یا مغز ما به این شکل برنامه ریزی شده است؟

واقعیت این است که ما اکنون در دنیایی بسیار شلوغ و پیچیده زندگی می کنیم که در آن دائما درگیر مسائل زیادی هستیم و در نتیجه غرق در موقعیت هایی هستیم که می توانند مشکلاتی را در زندگی ما ایجاد کنند. به خصوص زمانی که نیاز به ترکیب کار و مطالعه خود دارید دشوار است.

از آنجا که آنها استرس زا هستند، اغلب افراد تمایل دارند از این موقعیت ها اجتناب کنند تا زمانی که به شدت مشکل ساز شوند.

چگونه یک مشکل در زندگی را حل کنیم؟

پیدا کردن یک راه حل نیازمند دیدگاه متفاوتی نسبت به دیدگاهی است که شما برای تعریف مشکل به کار می برید؛ بنابراین به یک رویکرد فکری متفاوت نیاز دارد: عمل حل خلاقانه یک مسئله، عملکرد متفاوتی از مغز شماست تا به شما اجازه تعریف تحلیلی آن را بدهد. نه مانع مشکل است و نه رابطه ای که با آن دارید.

با خیره شدن به مشکل نمی توانید آن را حل کنید. راه حل اغلب این است که از آن دور شوید و ذهن خود را برای شناسایی و ابداع راه حل خالی کنید.

بنابراین، شما باید یک روش حل مسئله را ببینید.

چگونه می توانم آن را حل کنم؟

  1. من از یک روش حل مسئله استفاده می کنم.
  2. فکر کردن به مشکل را متوقف می کنم و روی راه حل ها تمرکز می کنم.
  3. از خودم سؤالات درستی می پرسم.
  4. برای حل مشکلم اقدام می کنم.

چند نمونه سوال:

  • چگونه می توانم آن را حل کنم؟
  • راه حل های موجود برای من چیست؟
  • برای حل آن از چه کسی می توانم کمک بگیرم؟
  • برای حل این مشکل چه ابزاری در اختیار دارم؟

افراد به ویژه در سنین پایین نسبت به مشکلات حساس هستند. دانش آموزان به تازگی زندگی بزرگسالی خود را شروع می کنند و این بسیار ترسناک است. یکی از بهترین راه حل ها برای چنین موقعیت هایی، درس گرفتن از تجربیات دیگران است.

با توقف (گلایه و صحبت های سطحی در مورد مشکل) که فقط اوضاع را بدتر می کند، بهتر است انرژی خود را صرف تفکر راه حل محور کنید.

فکر خود را در مورد مشکل تغییر دهید

هنگامی که با مشکلی روبرو می شوید، اغلب حتی بدون یافتن راه حلی گیر می کنید. این اغلب با این واقعیت توضیح داده می شود که شما گرفتار شده اید، حتی در موقعیت گیر افتاده اید یا دچار چالش در احساسات و موضوعات ذهنی شده اید. یک گام به عقب، تغییر نظر، مشغول کردن ذهن خود به چیز دیگری، شانس شما را برای یافتن راهی افزایش می دهد. چه فیلم، یک بازی شطرنج یا دوچرخه سواری، شما باید مناطقی از مغز خود را تحریک کنید که به خلاقیت کمک می کنند. اغلب اینها فعالیت‌ های آزادی هستند و در همه موارد فعالیتی متفاوت یا حتی برعکس آن چیزی که مشکل شما در آن یافت می ‌شود هستند.

در واقع شما زاویه دید خود را تغییر می دهید و از زاویه ای دیگر به آن نگاه می کنید و اکنون ایراداتی را در دشواری آن، راه شروع گذر، رد نورهایی که قبلا قابل مشاهده نبودند، کشف می کنید.

قلمرو ناشناخته را کاوش کنید

ممکن است با مشکلی روبرو شوید که فرد دیگری تجربه کرده است که به اندازه کافی مشابه است و می توانید راه حل آن را پیدا کنید؛ اما راه حل ممکن است آن چیزی نباشد که شما نیاز دارید. استعداد شما به ‌عنوان «حل‌‌کننده» مشکل شامل تطبیق آن با رویکرد شما خواهد بود. کدام شرکت یا شخصی چنین مشکلی را تجربه کرده است؟ چگونه می توانید راه حل آن را با شرایط خود تطبیق دهید؟ نه تنها با بررسی دیگران الهام می گیرید، بلکه مغز خود را با مسیرهای دیگری مواجه می کنید.

طوفان فکری انجام دهید

طوفان فکری نیازمند حضور در گروهی برای طوفان فکری ایده ها است. در حالی که منتظر هستید تا مردم را دور هم جمع کنید، سعی کنید از خودتان طوفان فکری کنید یا مغزتان را بیش از حد فعال کنید. در اینجا چند راه برای برانگیختن «طوفان» در نورون های خود و یافتن راه حل وجود دارد. اسم دیگری به او بدهید، سعی کنید فورا آن را از پا در بیاورید، یا فقط به آن بخندید.

شما حتما باید از تعصبات ذهنی و ایده های از پیش تعیین شده، اصولی که شما را از تغییر روش دیدن و عمل کردن باز می دارند، خارج شوید. خودتان را از عادت ها و الگوهای فکری، از انسدادهای روانی رها کنید تا راهی موثر برای فکر کردن در مورد مشکل خود در نظر بگیرید. این کار به تنهایی آسان نیست، اما شما را به حرکت در خواهد آورد.


شاید این مطالب را دوست داشته باشید