پرش به محتوا
خانه » چگونه زندگی خود را تغییر دهیم: راز من برای رشد و تغییر شخصی

چگونه زندگی خود را تغییر دهیم: راز من برای رشد و تغییر شخصی

  • از


پرسش و پاسخ

چگونه می‌توانم رفتار حرفه‌ای‌تری داشته باشم؟

شخصیت، زبان بدن، تُن صدا و تصویری که از خودتان در یک محیط تجاری به نمایش می‌گذارید بر برداشت دیگران از شما تأثیر می‌گذارد. اعتماد به نفس داشته باشید، صاف بایستید، وقتی با مردم صحبت می کنید به چشم‌شان نگاه کنید، به آن‌ها دست بدهید، ظاهر آراسته‌ای داشته باشید و با اطمینان صحبت کنید.

چگونه می‌توانم طرز تفکر خود را تغییر دهم تا به فرد بهتری تبدیل شوم؟

مثبت فکر کنید، مسائل و افکار منفی هدف‌تان را از شما دور خواهند کرد. چیزهایی را که روی شما تأثیر منفی دارند کنار بگذارید و از شبکه‌های اجتماعی دوری کنید و به جای آن‌ها سعی کنید مثبت فکر کنید. به خاطر دوستانتان، چیزهایی که دارید و موقعیت‌های اطراف‌تان قدردان باشید.

اگر تلاش کنم به فرد بهتری تبدیل شوم دیگر خود واقعی‌ام نخواهم بود؟ اگر بعضی از افراد نخواهند کنارم بمانند، این بدان معنی است که باید به خاطرشان تغییر کنم؟

شما باید سعی کنید به بهترینِ خودتان تبدیل شوید. این در واقع بدین معناست که باید خودتان باشید، نقاط قوت طبیعی خود را پرورش دهید و آنچه را که منفی یا مضر است تغییر دهید. مطمئناً لازم نیست مورد پسند همه باشید و نیازی هم نیست که بخاطر اطرافیان‌تان تغییر کنید. با این حال اگر به نظر می‌رسد *هیچ کس* از شما خوشش نمی‌آید یا اگر همه از یکی از رفتارهای خاص شما ناراحت هستند، باید سعی کنید روی تغییر رفتار مورد نظر تمرکز کنید.

چگونه می توانم اعتمادبه‌نفس داشته باشم وقتی مردم همیشه مرا تحقیر می‌کنند و به من بی‌احترامی می‌کنند؟

مدتی را صرف فکر کردن در مورد زندگی خود کنید. آیا زندگی‌تان را دوست دارید؟ ایا خودتان را دوست دارید؟ آیا از انجام کارهایی که معمولاً انجام می‌دهید لذت می‌برید و آیا این کارها باعث رضایت شما می‌شوند؟ من این سؤالات را می‌پرسم، چون این سوالات سطح شادی و خوشبختی‌تان را نشان می‌دهند. احساساتی که در مورد خودتان دارید بسیار مهم هستند، به خصوص در شرایطی که شما در آن گرفتار شده‌اید. اگر احساس می‌کنید اعتمادبه‌نفس‌تان کم است و نظرات دیگران نیز بر روی شما تاثیر گذاشته، پس باید یاد بگیرید که خودتان را دوست داشته باشید. قدردان آنچه که دارید باشید. سپس برای رسیدن به آنچه ندارید تلاش کنید. اگر با خودتان به خوبی رفتار کنید دیگران هم مجیور می‌شوند به درستی با شما رفتار کنند. بنابراین همیشه اعتمادبه‌نفس داشته باشید.

چگونه می توانم آدم خوبی باشم؟

سعی کنید برای مردم مفید باشید و درکشان کنید. دوستشان باشید یا حداقل سعی کنید روز بهتری را برای‌شان رقم بزنید. سعی کنید کارهای خوب انجام دهید – لازم نیست کار بزرگی انجام دهید، همین کارهای کوچک و از خودگذشتگی‌های از ته دل می‌توانند شما را به انسان بهتری تبدیل کنند.

چرا با اینکه انسان صادقی هستم انسان‌ها به من اعتماد نمی‌کنند؟

صداقت یکی از عوامل مهم جلب اعتماد است اما موارد دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، شما باید قبل از صحبت کردن با حوصله و ملاحظه‌کار باشید و خوب فکر کنید. اگر شما صادق باشید اما بی‌پروا سخن بگویید، انسان‌ها از اطرافتان متفرق خواهند شد. اگر شما هر چیزی که به ذهنتان خطور می‌کند را بدون اینکه در موردش فکر کنید به زبان بیاورید، آن‌ها در مورد حسن‌نیت‌تان تردید خواهند کرد و به رازداری‌تان شک خواهند نمود. علاوه‌براین می‌توانید مستقیماً از مردم بپرسید که چرا به شما اعتماد ندارند – ممکن است چیز دیگری در مورد زبان بدن، نحوه صحبت کردن یا در صورت شما وجود داشته باشد که افراد را دچار تردید می‌کند.

در گذشته حادثه بدی برایم اتفاق افتاده که واقعا به من صدمه زده و حالم هر روز در حال بدتر شدن است. چگونه می‌توانم بهتر شوم؟

سعی کنید به دنبال چیزهای مثبت جهان باشید. چیزهای جدید را امتحان کنید تا چیزی را پیدا کنید که خوشحال‌تان کند. سپس روی آن تمرکز کنید تا شرایط و اوضاع بهتر شود.

من همیشه احساس غم، ناامیدی، بی‌فایدگی و بی‌ارزشی می‌کنم. چگونه می‌توانم به زندگی خود ادامه دهم؟

برای مدیریت این احساسات ممکن است شما به کمک حرفه‌ای یک درمانگر نیاز داشته باشید و بهتر است بدانید که این اصلا شرم‌آور نیست. از درخواست کمک نترسید. خانواده و دوستان‌تان قطعا به شما اهمیت می‌دهند. سعی کنید چیزی مانند ورزش یا کارهای هنری را که باعث می‌شوند این افکار از شما دور شوند پیدا کنید.

وقتی نمی‌دانم می‌خواهم چه جور آدمی باشم چه کار باید بکنم؟

بیشتر ما این مسئله را در طول زندگی خود تجربه می‌کنیم اما خبر خوب این است که هیچ مقصدی وجود ندارد، بلکه زندگی سفری است که باید در طول مسیر آن سعی کنیم به بهترینِ خودمان تبدیل شویم. شما باید در طول مسیر تغییر کنید و استعدادهای پنهان و علاقه مندی‌های‌تان را کشف نمایید و همچنین می‌توانید روش‌های خلاقانه جدیدی را برای استفاده یا استفاده مجدد از چیزها پیدا کنید. چیزهایی را پیدا کنید که خوشحال‌ترتان می‌کند. از منطقه راحتی خود خارج شوید و سپس به کشف چیزهای جدید بپردازید.

چگونه می‌توانم بدون اینکه مشکلی با خانواده‌ام داشته باشم رشته تحصیلی‌ام را تغییر دهم؟

هر روز قدم‌های کوچکی بردارید تا تغییر به تدریج انجام شود و دیگران کم کم به این موضوع عادت کنند.

نکات مهم و ضروری

اینکه دیگران در موردتان چه فکری می‌کنند اصلا مهم نیست. چرا که شما این کارها را برای خودتان انجام می‌دهید نه برای آن‌ها.

می‌توانید خود را هر چند بار که می‌خواهید تغییر دهید. هیچ چیزی دائمی یا برگشت‌ناپذیر نیست.

همیشه لبخند بزنید چرا که این کار باعث می‌شود روزتان قشنگ‌تر شود.

هرگز تسلیم نشوید. سریع باشید و هرگز تعلل نکنید.

به یاد داشته باشید که می‌توانید هر کاری که خوشحال‌تان می‌کند را انجام بدهید. اما اگر به خاطر فرد دیگری در خودتان تغییر ایجاد می‌کنید بدانید که این تغییر ماندگار نخواهد بود.

مهم‌تر از همه، تغییر باید با آگاهی همراه باشد. اگر از آنچه انجام می‌دهید آگاهی ندارید، نمی‌توانید رفتار خود را تغییر دهید.

تغییر برای دیگران هرگز به نتایج خوبی ختم نخواهد شد – به خصوص اگر آن شخص از زندگی شما برود. اگر تصمیم دارید تغییر کنید، بهتر است این کار را برای خودتان انجام دهید.

برای پاک کردن ذهن خود به جایی سفر کنید. ممکن است چیزهای جدیدی را کشف کنید که بتوانند روش تفکر شما را تغییر دهند و باعث شوند هویت جدیدی داشته باشید.

تغییر ظاهر شما یکی از راه‌های تغییر درونی است (لباس‌های حرفه‌ای‌تر شما را ترغیب می‌کنند حرفه‌ای‌تر به نظر برسید) اما هرگز نباید آن‌ها را با تغییر واقعی، اشتباه بگیرید.

پافشاری کنید. حداقل 21 روز زمان لازم است تا چیزی به یک عادت تبدیل شود. روز اول بسیار سخت خواهد بود اما بعد از آن هر روز به تدریج برای‌تان آسان‌تر می‌شود.

خودتان باشید و فکر نکنید که کسی وضعیتی بهتر از شما دارد، زیرا همه خطاها و مسائل خودشان را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *