پرش به محتوا
خانه » چگونه در زندگی برنده شوید؟

چگونه در زندگی برنده شوید؟


پول‌سازی خلاق، رمز و راز رسیدن به موفقیت مادی در دنیای امروز است. کتاب «چگونه در زندگی برنده شوید» از نظر بسیاری از کارشناسان بهترین کتاب دونالد ترامپ محسوب می‌شود. کتابی که ترامپ تا حد بسیار زیادی از شخصی‌سازی‌های مرسومش فاصله گرفته و رک‌وپوست‌کنده درباره اسرار موفقیت‌ خود حرف زده است. اسراری که می‌تواند راهگشا برای خیلی‌ها در هر نقطه از جهان باشد.

می‌توان دونالد ترامپ را به‌عنوان بهترین مربی انگیزشی در بین فعالان این رشته در دنیا دانست. کسی که زبان پیچیده‌ای ندارد و از تجربیاتی صحبت می‌کند که هر چه نباشد، دست‌اول هستند. هر چند که تا همین‌جا ثمره‌ای معادل میلیاردها دلار به جا گذاشته‌اند. این رقم‌ها از خلال همین تجربیاتی به دست آمده‌اند که در همین کتاب در میان می‌گذارد.

 

در جست‌وجوی تمامیت

تعداد کمی از آدم‌ها پروژه‌های تکمیل شده هستند. بیشترِ ما در حال تکمیل شدن هستیم. موتزارت با اینکه نابغه‌ موسیقی بود، همیشه برای بهتر شدن کارش تلاش می‌کرد. وقتی متوجه سرعت تغییر کارها در جهان شدم، تصمیم گرفتم ساعت‌های کاری‌ام را 2 برابر کنم. این فداکاری بزرگی نبود؛ چون کارم را دوست دارم و آدم سخت‌کوشی هستم. حالا من خوشحال‌تر و پربارتر از همیشه هستم؛ ولی به این خاطر، کارهایم را با این سرعت انجام می‌‌‌‌‌دهم که بتوانم با محیط اطرافم یکی باشم.

برای رسیدن به تمامیت، باید مدام قطعات و تکه‌ها را کنار هم بگذاریم؛ ولی اگر بخواهیم تمامیت من، تمامیت درستی باشد؛ باید قطعات را خلاقانه و باانگیزه کنار هم بگذارم. این هم یکی از روش‌های محکم کردن پایه‌های کار برای داشتن دست خوب در تجارت است. همیشه برای رسیدن به تمامیت تلاش کنید و حس شگفتی و تمرکزتان را زنده نگه دارید. آن وقت، آماده‌ رسیدن به موفقیت‌های بزرگ خواهید بود.

 

به خود بهترتان فرصت بدهید

یکی از بدترین ترس‌ها، ترس از تلاش برای انجام دادن یک کار است. این ترس، جز اینکه باعث می‌شود شما به هدفتان نرسید، هیچ فایده‌ دیگری ندارد. البته همیشه احتمال شکست هست؛ ولی اگر به‌جای یک جا نشستن، برای رسیدن به چیزی تلاش کنید، احتمال موفقیتتان بیشتر خواهد بود. سخت‌کوشی آهن‌ربای جذب ایده‌های نو است و بیکاری و سکون، فقط انرژی‌های منفی را جذب می‌کنند.

 

هر چه بیشتر یاد می‌گیرید، بیشتر می‌فهمید که نمی‌دانید

هیچ‌وقت فکر نکنید علامه‌ دهر هستید. اول اینکه دانستن همه‌ چیز، امکان‌پذیر نیست و دوم اینکه، این دانستن همه‌ چیز نه برای شما و نه برای دیگران هیچ لذتی ندارد و سوم اینکه شما اگر همه چیز را بدانید فرصت ماجراجویی‌های زیادی را از دست خواهید داد. پس یادتان باشد که با گسترش افق‌هایتان، فکرهای بزرگ داشته باشید و هم‌زمان ارزشتان را بالا ببرید. موفقیت‌های چشمگیر، این‌گونه به وجود می‌آیند.

 

با ترس‌هایتان روبه‌رو شوید

نگذارید ترس به هیچ‌کدام از بخش‌های زندگی‌تان نفوذ کند. ترس یک برخورد شکست‌آور و یک احساس منفی است. ترس‌هایتان را سریع شناسایی کنید و از بین ببرید. ترس را بردارید و به‌جای آن رفتار حل مسئله، ایمان به خود و سخت‌کوشی را بگذارید. این فرمول را به کار گیرید و آن وقت از روی قدرت با مسائل برخورد خواهید کرد نه از روی ترس و این یعنی پیروزی.

 

تخیل، کلید دستیابی به درک مالی

خیلی از مردم قوه‌ تخیل دارند؛ ولی ازآنجاکه نمی‌توانند به واقعیت تبدیلش کنند، تخیلشان کارایی زیادی برای آن‌ها ندارد. من قابلیت اجرایی تخیلاتم را دارم. برای این کار، باید اول از اینکه پایه‌ای برای شروع دارید، مطمئن شوید و بعد، کار با تخیلاتتان را شروع کنید. تخیل و شفافیت، به این صورت، کنار هم قرار می‌گیرند و نتایجی که از آن‌ها می‌گیرید، چشمگیر خواهد بود.

 

از موفقیتتان به دیگران بگویید

خیلی مهم است که بتوانید بهترین دوست خودتان باشید. همان‌طور که مارک تواین هم گفته است از رضایت نفس لذت ببرید. مردم معمولا از کم‌ارزش بودن موفقیت‌هایتان و کوچک نشان دادن آرزوهایتان لذت می‌برند. اگر اعتماد‌به‌نفستان پابرجا باشد، حرف‌های آن‌ها اصلا اذیتتان نمی‌کند؛ چون واقعیتِ ذاتِ سطحیِ آن آدم‌ها را خواهید شناخت. منتقدان از کارشان لذت می‌برند و این مهم نیست؛ چون اگر شما هم باهوش باشید، به همان اندازه از کارتان لذت می‌برید. به این نکته توجه کنید: اگر خودتان راجع به خودتان حرف‌های خوب نزنید، توقع دارید چه کس دیگری این کار را بکند؟

 

کارآمدی

کارآمدی، استفاده موثر از زمان است. یاد بگیرید که خودتان را همیشه رصد کنید و ببینید که چقدر وقت برای یک کار گذاشته‌اید. زمان‌بندی، راه محشری برای این است که مغزتان به کار بیفتد و حرکاتش به بهترین شیوه تنظیم شود. اگر می‌خواهید پول‌دار شوید، دو نکته کلیدی‌اش صبر و کارآمدی است: در کاری که انجام می‌دهید صبر و مداومت داشته باشید و هم‌زمان سعی کنید به کارآمدی برسید. ترکیب این دو تا برای من که خیلی خوب جواب داده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *