پرش به محتوا
خانه » چگونه برای خود وقت بگذارید و انرژی خود را بازیابی کنید

چگونه برای خود وقت بگذارید و انرژی خود را بازیابی کنید


آیا تا به حال متوجه شده اید که مشتاق این هستید که برای خود وقت بگذارید؟ بسیاری از ما آنقدر مشغول کار، مدرسه و زندگی خانگی هستیم که اغلب زمانی برای انجام کاری که از آن لذت می برید باقی نمی ماند. آنچه در ادامه این مقاله خواهید خواند راه‌ هایی برای تعیین زمان ضروری برای کاهش شتاب، لذت بردن از زندگی و جوان‌ سازی سلامت ذهنی و جسمی‌ تان است.

اهمیت مراقبت از خود

در جامعه در حال حرکت امروزی، وقت گذاشتن برای خود اغلب به عنوان فردی خودخواه یا غیرمولد تلقی می شود. شما باید کاری انجام دهید، بچه ‌ها باید از آنها مراقبت کنید، وعده‌ های غذایی برای پختن، قبض‌ هایی که باید پرداخت کنید، و این فهرست ادامه دارد. چگونه می توانید بدون احساس گناه، وقت گذاشتن خود را برای مراقبت از خود توجیه کنید ؟

حقیقت این است که بدون مراقبت از خود، به خود فرصت مبارزه نمی‌ دهید تا بهترین شیوه را برای هر جنبه از زندگی‌ تان به کار بگیرید. اگر ابتدا به نیازهای خود رسیدگی نکنید، قبل از اینکه متوجه شوید، در زندگی روزمره دچار فرسودگی و تلاش های نافرجام خواهید شد.

دیدگاه خود را تغییر دهید و بپذیرید که اگر واقعاً می خواهید زندگی سازنده، شاد و موفقی داشته باشید، وقت گذاشتن برای مراقبت از خود امری کلیدی است.

راه های ساده برای وقت گذاشتن برای خود

یافتن زمان برای تمرکز بر خودمراقبتی می تواند دشوار باشد، به خصوص با توجه به نیازهای شغلی و زندگی خانوادگی. اغلب، زمان ‌بندی قبل از نیاز به آن می‌ تواند راهی عالی برای اطمینان از اینکه در زمان شخصی بسیار مهم کم نمی‌ کنید، باشد. در اینجا چند راه ساده برای وقت گذاشتن برای خودتان آورده شده است.

عصرها زمانی برای خلوت با خودتان باشد

سعی کنید شب های خاصی را فقط برای خودتان خلوت کنید. اگر آن شب دیگران از شما می خواهند کارهایی را انجام دهید، فقط به آنها بگویید که برنامه هایی دارید. از زمان خود برای باغبانی، مطالعه، ورزش، فکر کردن، یا نهایت لذت بردن از هیچ کاری نکردن استفاده کنید!

پیمان ماهانه

یک بار در ماه برای خود برنامه ریزی کنید. ممکن است در تعطیلات ناهار، تعطیلات آخر هفته یا ممکن است زودتر از موعد کار را ترک کنید. شاید یک برنامه آبگرم داشته باشید، به دیدن یک فیلم، کوتاه کردن مو، بازی گلف یا هر چیزی که همیشه به آن فکر می کنید، بروید، اما به ندرت انجام می دهید.

حداقل یک ماه قبل آن را برنامه ریزی کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیز مانع برنامه آن زمان نمی شود.

خرید بلیط از قبل

برای یک بازی بیسبال، تئاتر، کنسرت یا هر رویداد دیگری که دوست دارید بلیت بخرید. داشتن بلیط از قبل در دست شما را مجبور به انجام آن می کند!

کار را به موقع رها کنید

این یکی از ساده ترین کارهایی است که می توانید در زمان هایی که نیاز به وقت شخصی دارید، انجام دهید. بسیاری از ما به طور منظم تا دیروقت سر کار می مانیم. اگر این شما هستید، سعی کنید حداقل هفته ای یک بار، اگر نه بیشتر، کار را به موقع ترک کنید و سپس با شرکت در سرگرمی مورد علاقه خود یا گذراندن وقت با دوستی که به ندرت می بینید، از این زمان لذت ببرید.

به یک گروه بپیوندید

پیوستن به یک گروه می تواند یک راه عالی برای شامل معاشرت زمانی باشد که برای خود وقت می گذارید. گروه یا باشگاهی (کلوپ) را پیدا کنید که حول علاقه یا علاقه شما یا چیزی که می خواستید امتحان کنید می چرخد. می توانید یک باشگاه کتاب، باشگاه عکاسی یا گروه تماشای پرنده پیدا کنید. این می تواند هر چیزی باشد که به شما کمک کند احساس جوانی کنید.

در کلاس آموزش بزرگسالان شرکت کنید

آیا می خواهید چیز جدیدی یاد بگیرید یا چیزی را که مدتی قبل یاد گرفته اید، یاد بگیرید؟ تعداد زیادی کلاس آنلاین رایگان وجود دارد و بسیاری از کالج های محلی نیز کلاس های رایگان یا ارزان ارائه  می دهند.

می توانید یک زبان خارجی یاد بگیرید، یوگا را امتحان کنید، یا مهارت های نقاشی خود را تقویت کنید.

ورزش

برای افراد پرمشغله ممکن است وقت گذاشتن برای این کار دشوار باشد، اما انجام این کار مهم است. یک عادت جدید فقط با یک قدم شروع می شود.

به عنوان مثال، می توانید صبح ها ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید و سپس روزانه بر روی این موفقیت بسازید. نحوه گذراندن آن زمان را تغییر دهید. در بعضی روزها از زمان برای فکر کردن و خیال پردازی استفاده کنید. روزهای دیگر می ‌توانید به صوت های انگیزشی گوش دهید و در روزهایی که می‌ خواهید یک تقویت کننده انرژی واقعی داشته باشید، به موسیقی مورد علاقه ‌تان گوش دهید!

با این حال، اگر مدتی است که ورزش می ‌کنید و معمولاً به موسیقی گوش می ‌دهید، سعی کنید بدون هیچ ورودی برای تغییر حرکت کنید. در عوض، اجازه دهید ذهنتان آزاد و رها باشد.

در مسیر حرکت برای خودتان وقت بگذارید

برخی از ما ساعت ها را صرف رفت و آمد به محل کار خود می کنیم. این می تواند فرصتی عالی برای وقت گذاشتن برای خودتان باشد!

رفت و آمد از طریق وسایل حمل و نقل عمومی

اگر می توانید، ماشین خود را رها کنید و اجازه دهید شخص دیگری رانندگی کند. از آن زمان برای  برنامه ریزی روز خود استفاده کنید یا کمی خواندن، نوشتن، تفکر خلاق یا حتی مدیتیشن انجام دهید.

رانندگی در ماشین خودتان

از این زمان نهایت استفاده را ببرید و نحوه صرف آن را تغییر دهید. اگر همیشه به موسیقی گوش می ‌دهید، شاید رادیو آموزشی،کتاب‌ های صوتی، یا حتی سکوت را نیز امتحان کنید.

از آن زمان آرام و ساکت برای طوفان فکری استفاده کنید. یا در ذهن خود فکر کنید یا حتی ایده های خود را با صدای بلند بیان کنید. ضبط صدا همراه داشته باشید. با گذشت زمان می توانید از طریق ضبط صوت کتاب بنویسید.

انتظار در ماشین

اگر متوجه شدید که مقدار معینی زمان انتظار در زندگی خود دارید، نحوه درک خود از آن را تغییر دهید. به جای «زمان انتظار»، می ‌توانید با خواندن کتاب، نوشتن فهرستی از کارها یا تمرین مراقبه، آن را فوراً به «زمان آزاد» تبدیل کنید.

یک تیر و دو نشان

به دنبال ایده هایی باشید که بتوانید به موقع برای کارهایی که قبلاً باید انجام دهید یا فواید متعددی به همراه خواهد داشت، مناسب خود باشید. ایده های زیر را ببینید تا بتوانید از این پس خلاقانه تر عمل کنید.

پیاده روی تا محل کار

این کار بسیار عالی است زیرا شما در حال انجام بسیاری از کارها در یک زمان هستید. شما در حال ورزش هستید، زمان دارید تا فکر کنید یا از موسیقی/صوت لذت ببرید، و به حفظ محیط زیست کمک می کنید.

زود رسیدن

هر قراری که دارید، برنامه ریزی کنید که ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زودتر بیایید. سپس از این زمان برای نشستن و استراحت با یک کتاب یا مجله استفاده کنید.

داوطلب شوید

مزایای بسیار زیادی با این وجود دارد. شما برای دیگران تفاوت ایجاد می کنید، از نگرانی های کاری و شخصی جدا می شوید و به عنوان یک فرد رشد می کنید. این در مورد این است که چه نوع داوطلبی برای شما جالب است و گروهی را برای پیوستن به آن پیدا می کنید. این می تواند محیطی، آموزشی، یا هر چیزی باشد که حس هدف را برای شما به ارمغان می آورد.

ناهار را به تنهایی بخورید

سعی کنید برای یک ناهار آرام به تنهایی روی نیمکت پارک یا حتی در ماشین خود دور شوید. از اوقاتی آرام و بدون هیچ کس برای صحبت و بدون صداهای مزاحم لذت ببرید.

زمانی دور از بچه ها

شما فرزندانتان را دوست دارید، اما گاهی اوقات فقط نیاز به استراحت از زندگی والدین دارید. در اینجا چند ایده وجود دارد که به شما کمک می کند تا کمی از آن نقش فاصله بگیرید.

یک زمان برای «بیرون رفتن صبحگاهی با مادر یا پدر» ترتیب دهید

اگر دوست یا گروهی از دوستانتان دارید، می‌ توانید ترتیبی دهید که خدمات نگهداری از کودک را چند بار در ماه به اشتراک بگذارید به طوری که سایر افراد گروه مدتی را به تنهایی سپری کنند.

استخدام یک پرستار بچه

برای داشتن یک پرستار کودک که به او اعتماد دارید، یک ماه یا یک بار در هفته مراقب فرزندانتان باشید، برنامه ریزی کنید تا بتوانید برای خودتان وقت بگذارید. یک قدم جلوتر بروید و آن را به یک شب قرار ملاقات یا شبی که در یک کلاس یا سرگرمی شرکت می کنید تبدیل کنید.

یک باشگاه ورزشی با خدمات نگهداری از کودکان پیدا کنید

باشگاهی را پیدا کنید که مراقبت از کودکان را ارائه دهد تا بتوانید در کلاس یوگا شرکت کنید، تمرینات قدرتی انجام دهید یا حتی با یک مربی شخصی ورزش کنید. مطمئن شوید که ابتدا به طور کامل در مورد ایمنی برنامه مراقبت از کودک آنها تحقیق کرده اید و در صورت امکان برخی از منابع را دریافت کنید.

سخن نهایی

اگر احساس می کنید که باید برای خودتان وقت بگذارید و استرس را از خود دور کنید، راه های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. حتی اگر زندگی پر هرج و مرجی دارید که به نظر می رسد در هر روز تنها چند ثانیه فرصت دارید، می توانید تنها با برنامه ریزی از پیش تعیین شده، برای خود وقت تعیین کنید. این کار را به صورت ماهانه انجام دهید تا یک عادت سالم مراقبت از خود را آغاز کنید.

منبع:

 

۱/۵ – (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *