پرش به محتوا
خانه » چرا عادت های بد شکل می گیرند؟ | بهترین راه حل ها چیست؟

چرا عادت های بد شکل می گیرند؟ | بهترین راه حل ها چیست؟

  • از


اگر می‌دانید که دارید کار بدی برایتان انجام می‌دهید، چرا نمی‌توانید از انجام آن دست بردارید؟

حدود 70 درصد از سیگاری ها می گویند که می خواهند آن را ترک کنند. مصرف کنندگان مواد مخدر و الکل برای ترک اعتیادی که به بدن آنها آسیب می زند و خانواده ها و دوستی ها را از هم می پاشد تلاش می کنند و بسیاری از ما اگر درست غذا بخوریم و بیشتر ورزش کنیم دچار اضافه وزن و ناسالم هستیم. ما می توانیم آن را کاهش دهیم. پس چرا این کار را نکنیم؟

دانشمندان سال هاست که به دنبال یافتن پاسخی برای این سوال تحقیقات زیادی انجام داده اند. در این مقاله به بررسی نتایج تحقیقات روانشناسی و راهکارهای مفید برای ترک عادت های بد می پردازیم.

روانشناسی عادت

پزشکان و محققان مطالعه کرده اند که چه چیزی در مغز ما یک عادت را شکل می دهد. آنها سرنخ هایی را کشف کرده اند که نشان می دهد چرا عادت های بد پس از شکل گیری آنقدر سخت ترك می شوند. و استراتژی هایی را برای کمک به ما ایجاد می کنند که می خواهیم و از شر عادت های بد و مخرب خلاص شویم. آنها معتقدند عادات خوب و بد نقش مهمی در سلامت ما دارند و اصلاح آنها می تواند کیفیت زندگی ما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. درک بیولوژی چگونگی توسعه روال هایی که می تواند برای ما مضر باشد، و چگونگی شکستن این روال ها و اتخاذ روال های جدید، می تواند به ما کمک کند سبک زندگی خود را تغییر دهیم و رفتارهای سالم تری اتخاذ کنیم.

روانشناسی عادات علمی پیچیده و چالش برانگیز است و هرگز نمی توان دو عادت مشابه را در دو نفر تعمیم داد یا دستور العمل مشابهی برای آنها اندیشید، زیرا ریشه عادات و خصوصیات مغزی و بیولوژیکی افراد متفاوت است. خیلی متفاوت. پیچیده تر از بسته بندی یک نسخه ساده!

اگر گرفتار عادات بد و مضر هستید، لحظه ای وقت بگذارید و این مقاله را بخوانید.

مردی در اتاق به هم ریخته، در حال خوردن پفک پنیر، زندگی واقعی، بدون فیلتر.

فرآیند شکل گیری عادات بد و خوب

فرآیند شکل گیری یک عادت را می توان به چهار مرحله ساده تقسیم کرد: نشانه، تمایل، پاسخ و پاداش. تقسیم مراحل شکل‌گیری عادت بد و خوب به این بخش‌های اساسی می‌تواند به ما کمک کند تا بهتر بفهمیم یک عادت چیست، چگونه کار می‌کند و چگونه آن را بهبود بخشیم.

  • اول، نشانه هایی وجود دارد. یک نشانه مغز شما را تحریک می کند تا رفتاری را آغاز کند. این نشانه ها بخشی از اطلاعاتی است که جایزه را پیش بینی می کند. اجداد ماقبل تاریخ ما به نشانه هایی توجه می کردند که مکان پاداش های اصلی مانند غذا، آب و رابطه جنسی را نشان می داد. اما امروزه بیشتر وقت خود را صرف مطالعه نشانه هایی می کنیم که پاداش های ثانویه مانند پول و شهرت، قدرت و موقعیت، تمجید و تایید، عشق و دوستی یا احساس رضایت شخصی را پیش بینی می کنند.
  • آرزوها مرحله دوم چرخه عادت هستند و نیروی محرک پشت هر عادتی هستند که باید در مراحل ترک عادت از آنها مراقبت کنیم. بدون سطحی از انگیزه یا تمایل – بدون تمایل به تغییر – دلیلی برای عمل نداریم. آنچه شما آرزو می کنید خود عادت نیست، بلکه تغییر حالتی است که ایجاد می کند. شما هوس سیگار کشیدن ندارید، بلکه هوس آرامشی را دارید که به شما می دهد. شما انگیزه ای برای مسواک زدن ندارید، بلکه انگیزه دارید که دهان خود را تمیز کنید. شما نمی خواهید تلویزیون را روشن کنید، می خواهید سرگرم شوید. هر آرزویی با تمایل به تغییر حالت درونی شما مرتبط است.

هوس ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است و افراد با علائم مشابه انگیزه ندارند. برای یک قمارباز، صدای ماشین های بازی می تواند محرک قدرتمندی باشد که موج شدیدی از میل را برانگیزد. برای کسی که به ندرت قمار می کند، صدای جینگ و زنگ کازینو فقط صدای پس زمینه است. نشانه ها تا زمانی که تفسیر نشوند بی معنی هستند.

  • مرحله سوم پاسخ است. پاسخ، عادت واقعی شماست که می تواند به شکل یک فکر یا عمل باشد. اینکه واکنشی رخ دهد بستگی به میزان انگیزه شما و میزان اصطکاک شما با رفتار دارد. اگر یک عمل خاص به تلاش فیزیکی یا ذهنی بیشتر از آنچه که مایل به صرف آن هستید نیاز دارد، آن را انجام نخواهید داد. پاسخ شما به توانایی های شما نیز بستگی دارد. ساده به نظر می رسد، اما این عادت تنها زمانی رخ می دهد که بتوانید آن را انجام دهید. اگر
  • در نهایت، پاسخ یک پاداش ارائه می دهد. پاداش هدف نهایی همه عادات خوب و بد است. نشانه توجه به جایزه است. ولع به میل به پاداش مربوط می شود. پاسخ در مورد برنده شدن جوایز است. ما به دنبال پاداش هستیم زیرا آنها دو هدف را دنبال می کنند: ما را راضی می کنند و به ما می آموزند.

راه های مفید برای ترک عادت

ریشه همه عادات بد در یک مشکل نهفته است، به این معنی که شما عادت های بدی دارید “زیرا” در تلاش برای حل یک مشکل هستید. همه رفتارها نتیجه میل به حل یک مشکل است. گاهی اوقات مشکل این است که شما متوجه چیز خوبی می شوید و می خواهید آن را بدست آورید. گاهی اوقات مشکل این است که شما درد دارید و می خواهید آن را تسکین دهید. در هر صورت هدف هر عادتی حل مشکلاتی است که با آن روبرو هستید.

آنچه ما از تحقیقات آزمایشگاهی می دانیم این است که برای ترک این عادت هرگز دیر نیست. عادات در طول زندگی شما انعطاف پذیر هستند. اما ما همچنین می دانیم که بهترین راه برای تغییر یا ترک عادت، درک ساختار آن است. هنگامی که به مردم در مورد نشانه ها و پاداش ها بگویید و آنها را مجبور کنید که این عوامل را در رفتار تشخیص دهند، روند ترک عادت بسیار بسیار آسان تر می شود.

در زیر راهکارهای فیدی برای تغییر و ترک عادت های بد آورده شده است که در 90 درصد موارد با استفاده از آنها قادر به اصلاح عادت های بد خواهید بود.

  • از موقعیت های وسوسه انگیز خودداری کنید. اگر همیشه در مسیر کار برای خوردن دونات توقف می کنید، مسیر دیگری را امتحان کنید و از مسیر معمولی که از کنار نانوایی می گذرد، استفاده نکنید. غذاهای چرب، سیگار، الکل و سایر چیزهای وسوسه انگیز را از خانه خود دور نگه دارید و با افرادی که برای نوشیدن الکل یا مهمانی های ناسالم دور و بر می شوند، معاشرت نکنید. هرچه کمتر خود را در معرض محرک ها قرار دهید، انگیزه بیشتری برای درگیر شدن در عادات بد خواهید داشت.
  • رفتارهای ناسالم را با رفتارهای سالم جایگزین کنید. یک ورزش، سرگرمی مورد علاقه خود را امتحان کنید یا زمانی را با خانواده خود بگذرانید. هر زمان که می خواهید برای سیگار کشیدن در پاسیو بیرون بروید، یک فیلم سریع تماشا کنید و پاپ کورن یا تنقلات را جلوی تلویزیون بخورید تا حواس خود را پرت کنید.
  • خود را از نظر ذهنی آماده کنید. اگر نمی توانید از یک موقعیت وسوسه انگیز اجتناب کنید، از قبل آماده شوید. به این فکر کنید که چگونه می خواهید به آن بپردازید و به طور ذهنی آنچه را که در حال برنامه ریزی هستید، تمرین کنید.
  • از دوستان، خانواده و همکاران بخواهید که از تلاش‌های شما برای تغییر و حمایت در مسیر ترک عادت‌های بد حمایت کنند. برای مثال، اگر دوستانتان اصرار دارند که به شما سیگار پیشنهاد دهند، صمیمانه از آنها بخواهید به نظر شما در مورد ترک سیگار احترام بگذارند و از شما حمایت کنند.
  • برای قدم های کوچک به خود پاداش دهید. زمانی که به یک هدف کوچک یا نقطه عطف رسیدید، از یک میان وعده سالم استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر امروز بر خلاف همه روزهای گذشته، موفق به ترک خوردن خامه شیرین شده اید، در پایان روز با یک هدیه کوچک یا یک جایزه خوب، این مشکل را خوشایند کنید.

به یاد داشته باشید که آنچه قبل از استفاده از روش های ترک عادت مهم است، شناخت و تشخیص علت و ریشه عادت است. اغلب کودکان درمانگر برای حل مشکل ناخن جویدن یا کشیدن موی کودکان به روشی بیمارگونه و عادتی به روانکاوی کودکان می پردازند و علت اصلی استرس یا اضطراب را در آنها می یابند و بارها مشاهده کرده اند که با از بین بردن علت اصلی ترس از جویدن ناخن ها خود به خود از بین می رود.

این برای همه انسان ها صدق می کند، پس بهتر است ببینید «چرا» عادت های متفاوتی دارید و عامل زمینه ای را حذف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *