پرش به محتوا
خانه » چرا تعیین اهداف واقع بینانه مهم است؟

چرا تعیین اهداف واقع بینانه مهم است؟

 • از


در همه شبکه های اجتماعی، تعداد بسیار زیادی از دوستانم نقل قول بدنام نورمن وینسنت پیل را به اشتراک گذاشته اند:

«ماه را هدف بگیرید. حتی اگر ماه از دست بدهید، در میان ستارگان فرود خواهید آمد.»

به عبارت دیگر، اهداف والا و بلندپروازانه تعیین کنید، و حتی اگر کاملاً در جایگاه مطلوب نباشید، در مکان خوبی قرار خواهید گرفت. من با احساسی که در پس تعیین اهداف بلند پروازانه در همه زمینه های زندگی وجود دارد بسیار موافقم. با این حال، نورمن وینسنت پیل و من ممکن است در چارچوب بندی چنین اهدافی از ابتدا به گونه ای مخالف باشیم که قبلاً در مورد احتمال شکست در رسیدن به آنها یا تعیین و دستیابی به اهدافی که ممکن است غیرممکن است صحبت کند.

به نظر من، یک هدف باید ترکیبی متعادل از جاه طلبی و واقع بین بودن باشد (بسیار مطابق با مفهوم اهداف SMART ).

من در زمینه بازاریابی کار می کنم. در نتیجه، ایده یک هدف قابل اندازه گیری برای من عجیب نیست. از روز اول در این حرفه، تقریباً در ذهن من این بود که همه چیز باید هدفمند باشد و این به خوبی در حرفه ام کارآمد بوده است. اما هدف گذاری و مهم تر از آن، پیگیری هدف می تواند تأثیر مثبت قابل توجهی بر تمام جنبه های حرفه ای و شخصی زندگی شما داشته باشد، هر کاری که به عنوان شغل انجام می دهید.

بیایید ببینیم که چرا تعیین اهداف واقع بینانه مهم است و برخی از مزایای هدف گذاری واقع بینانه چیست.

 1. تعیین هدف، گرفتن هدف و اعتماد به نفس شما

ما با یک بحران واقعی اعتماد به نفس روبرو هستیم. یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که اکثریت زنان (62 درصد) و نیمی از مردان باور ندارند که باهوش هستند. به طرز شگفت انگیزی، بیش از 60 درصد از ما باور نداریم که در شغل خود خوب هستیم. علاوه بر این، عزت نفس پایین با افزایش خطر افسردگی، اضطراب و حتی خودکشی مرتبط است.

خب، این چه ربطی به هدف گذاری دارد؟

مطالعه ‌ای که توسط جورج ویلسون در مورد « رویکرد ارزش ‌محور به هدف‌ گذاری و برنامه ‌ریزی اقدام» انجام شد، ارتباط واضحی را بین هدف ‌گذاری و افزایش اعتماد به نفس نشان داد. به عبارت دیگر، تعیین اهداف مشخص، حتی اگر هنوز به آن‌ ها نرسیده ‌اید، اما در حال پیشرفت به سمت آنها هستید، می ‌تواند منجر به عزت نفس بالاتر شود.

 1. تعیین اهداف به ما انگیزه می دهد

یکی دیگر از دلایل مهم تعیین اهداف واقع بینانه این است که به ما انگیزه می دهد.

بیایید با آن روبرو شویم، انگیزه برای بسیاری از افراد در حال حاضر یک جنگ است. یک سال پرتلاطم و بلاتکلیفی کافی است تا حتی مشتاق ترین ما را به مبارزه وادار کند. اما بیش از نیمی از افراد در یک مطالعه گفتند که تعیین اهداف به حفظ انگیزه آنها کمک می کند.

به خصوص در مواقع سختی، داشتن اهدافی که باید برای رسیدن به آنها تلاش کنید، می تواند به شما کمک کند تا تمرکز و انگیزه خود را هم در کار و هم از نظر اهداف شخصی حفظ کنید.

 1. قدرت اهداف کوچک

به نقل از باز لورمن فوق العاده، این نکته خاص «هیچ مبنایی قابل اعتمادتر از تجربه پرپیچ و خم خودم ندارد» – خوب، در تجربه من و دیگران که به طور داستانی با آنها در میان گذاشته ام.

من در یک سال گذشته تصمیم گرفتم تا یک تن وزن کم کنم، البته نه واقعا یک تن. اما اگر بخواهیم دقیق باشیم، من قصد داشتم 56 پوند وزن کم کنم. این اولین بار نیست که این تصمیم خاص را می گیرم، و در سه تلاش قبلی ‌ام، تا نیمه راه رفتم و بعد به کلی مسیر را رها کردم. سلام حالت خود تخریبی!

این بار جور دیگری برخورد کردم. به‌ جای این ‌که هدف «من می ‌خواهم ۵۶ پوند وزن کم کنم» را شروع کنم، آن را به اهداف کوچک تقسیم کرده ‌ام که به ‌طور واقع‌ بینانه ‌تری در یک بازه زمانی کوتاه قابل دستیابی هستند.

 • هدف 1: 14 پوند
 • هدف 2: 28 پوند
 • هدف 3: 35 پوند
 • هدف 4: 42 پوند
 • هدف 5: 49 پوند
 • هدف 6: 56 پوند

من به تازگی از هدف 4 عبور کردم و در راه رسیدن به هدف 5 هستم.

بنابراین، این بار چه تفاوتی دارد؟

من از دستیابی به 4 مورد از اهدافم احساس انگیزه می کنم. در آخرین تلاشی که انجام دادم، با کاهش وزن 25 پوندی، ناامید شدم که هدفم هنوز خیلی دور به نظر می رسید. این بار، با قرار دادن هدف های کوچک‌ تر که به هدف بزرگ ‌تر کمک می ‌کنند، بیشتر پیروزی ‌ها را جشن می‌ گیرم. این به عزم و تعهد من کمک می کند.

 1. دوپامین عاشق اهداف واقع بینانه است


شاید این مطالب را دوست داشته باشید