پرش به محتوا
خانه » پتروشیمی ها پارسال ۱۶.۲۶ میلیون دلار صادرات داشتند

پتروشیمی ها پارسال ۱۶.۲۶ میلیون دلار صادرات داشتند


کسب و کار نیوز- دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی اظهار داشت: اگر موانع تولید برداشته شود، رشد اقتصادی و GDP افزایش خواهد یافت

به گزارش کسب و کار نیوز، احمد مهدوی در نشستی خبری با بیان اینکه اگر موانع تولید برداشته شود، رشد اقتصادی و GDP افزایش خواهد یافت، اظهار داشت: برای رشد تولید ابتدا باید بدنبال مزیت برویم و مزیت کشور ما نیز انرژی بخصوص در شرایط تحریم است،

وی با تاکید بر اینکه تحقق شعار حمایت از تولید با شعار اتفاق نمی‌افتد، گفت: باید در عمل از تولید حمایت شود، پتروشیمی لوکوموتیو حرکت اقتصادی کشور است و باید از آن حمایت شود. دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی گفت: ما سال گذشته ۵۳ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که از این رقم ۱۶.۲۶ میلیون دلار (۳۰.۱ درصد) سهم پتروشیمی است و علاوه بر آن بخشی نیز به صنایع داخلی داده می‌شود که نهایتا بعضا تبدیل به کالای با ارزش افزوده بالاتر جهت  صادرات خواهد شد.

وی با اشاره به نقش برجسته پتروشیمی در صادرات غیرنفتی و بازار سرمایه گفت: ۳۰ درصد این سهم متعلق به پتروشیمی است و اگر زنجیره ارزش را نیز در نظر بگیریم این رقم صادرات به ۴۵ تا ۵۰ درصد خواهد رسید.

مهدوی با اشاره به اینکه ارزش محصولات در بورس کالا و انرژی در سال ۱۴۰۱، ۶.۵ میلیارد دلار بوده است، خاطرنشان کرد: عقل اقتصادی حکم می‌کند این صنعت را گسترش و توسعه دهیم و منافع اقتصاد ملی، GDP و صادرات را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه پتروشیمی در شرایط تحریم دچار مشکل نشد، افزود: علیرغم اینکه دشمن پتروشیمی را علیحده تحریم کرده با این وجود کار انجام می شود.

دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی در ادامه با اشاره با اقدام دولت برای تثبیت نرخ خوراک و سوخت پتروشیمی‌ها گفت: دولت در بودجه ۱۴۰۲ نرخ خوراک و سوخت را تثبیت کرد که مورد اعتراض قرار گرفت و در نهایت در مجلس مصوب نشد و به عهده دولت گذاشته شد.

وی با بیان اینکه دولت در سال رشد تولید باید تلاش کند رشد تولید اتفاق بیفتد، خاطرنشان کرد: با رفع موانع تولید و رقابت پذیر شدن رشد اتفاق می افتاد بنابراین اکر نره خوراک قیمتی باشد که محصول نتواند رقابت کند ظلم به خودی است.

وی با اشاره به اینکه تعیین قیمت ۷ هزار تومانی برای خوراک و ۴ هزار تومان سوخت از سوی دولت که طی ۳ ماه گذشته تلاش شد تغییر کند، سرمایه گذاری را زیر سوال می برد، تاکید کرد: وقتی قیمت ها ثابت باشد توجیه سرمایه گذاری از بین می رود، ما نمی توانیم جزیره ای جدا از دنیا باشیم، محصولات صادرات محور باید در پارامترهایی که در اقتصاد پتروشیمی اثر می گذارد، لحاظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *