پرش به محتوا
خانه » ویزای مولتی یا ویزای بلند مدت اروپا چیست؟

ویزای مولتی یا ویزای بلند مدت اروپا چیست؟


برای آن که به یک کشور خارجی سفر کنید، مهم‌ترین کار تهیه ویزا است. بدون ویزا عملاً اجازه ورود به کشور مد نظر را نخواهید داشت؛ از این رو باید حتماً از مدتی قبل، نسبت به دریافت ویزا اقدام نمایید. برخی از کشورها مثل ترکیه برای ورود ایرانیان سخت‌گیری خاصی ندارند و حتی بدون ویزا نیز می‌توانید به آن‌ها سفر کنید؛ اما برخی کشورها نظیر کشورهای اروپایی، قوانین سختگیرانه‌ای را به‌خصوص برای ایرانیان وضع کرده‌اند. به همین بهانه تصمیم گرفتیم تا اطلاعاتی را درباره انواع ویزاهای توریستی اروپا و همچنین تفاوت ویزای مولتی و سینگل ارائه دهیم. همراه ما باشید.

آشنایی با ویزای توریستی اروپا

همان طور که می‌دانید، ویزاها انواع گوناگونی دارند و هر مسافر بسته به هدف خود از سفر، باید نوع خاصی از ویزا را دریافت کند. در واقع با داشتن هر نوع ویزا اجازه حضور در خاک آن کشور به مدت مشخصی را خواهید داشت و پس از اتمام این مدت زمان باید از کشور خارج شوید. علاوه بر آن، هر نوع خاص از ویزا اختیارات خاصی را به شما اعطا می‌کند. به عنوان مثال زمانی که ویزای کاری دریافت می‌کنید، می‌توانید در کشور مقصد شغلی داشته باشید و به کسب درآمد بپردازید.

این درحالی است که ویزای تحصیلی تنها اجازه تحصیل را برای شما صادر می‌کند و مادامی که ویزای تجاری یا کاری نداشته باشید، نمی‌توانید به اشتغال بپردازید. ویزای توریستی نوع خاصی از ویزا است که اجازه اقامت و گشت و گذار در شهر را برایتان صادر می‌کند؛ اما نمی‌توانید با داشتن آن به اشتغال، تحصیل یا فعالیت‌های تحقیقاتی رسمی بپردازیدبنابراین ویزای توریستی مناسب کسانی است که به قصد گردشگری و بازدید از کشور مقصد سفر می‌کنند و می‌خواهند پس از مدت کوتاهی از آن کشور خارج شوند.

برای سفر به اروپا اغلب افراد از ویزای شینگن استفاده می‌کنند. شینگن منطقه‌ای شامل ۲۷ کشور اروپایی است که با یکدیگر تعامل دارند و پیمانی را امضاء کرده‌اند. بر اساس این پیمان، شهروندان شینگن یا دارندگان ویزای شینگن می‌توانند بدون محدودیت در این ۲۷ کشور سفر کنند. در واقع با داشتن ویزای توریستی شینگن، می‌توانید به تمام این کشورها سفر کنید. در ادامه با انواع مختلف ویزای شینگن نیز آشنا خواهید شد.

تفاوت اصلی ویزای مولتی و سینگل

ویزای شینگن نیز مانند سایر ویزاهای توریستی، انواع مختلفی دارد و هر مسافر بر اساس شرایط خود، بهترین نوع ویزا را انتخاب می‌کند. هرقدر ویزای شینگن مزایای بیشتری داشته باشد، ملزم به پرداخت هزینه بیشتری برای دریافت آن خواهید بود. تنوع ویزای شینگن زیاد است و تلاش شده تا برای تمام افراد، نوع خاصی از ویزا در نظر گرفته شود. با این حال ما چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها مانند ویزای سینگل یا مولتی را معرفی می‌کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید.

ویزای سینگل نوعی ویزای توریستی است که برای مدت محدودی صادر می‌شود. مسافری که ویزای سینگل را دریافت کرده باشد، می‌تواند تا زمان اعتبار ویزا یک مرتبه به خاک کشور مد نظر وارد شده و حداکثر تا ۹۰ روز در این کشور بماند. زمانی که مسافر کشور را ترک کند، اجازه ورود مجدد به آن را نخواهد داشت.

در خصوص ویزای سینگل شینگن باید بدانید که تنها یک مرتبه اجازه ورود به یک کشور برایتان صادر می‌شود. بنابراین پس از استفاده از این فرصت، باید به طور کامل منطقه شینگن را ترک کنید. نوع دیگری از ویزای شینگن به نام ویزای دوبار ورود وجود دارد که اجازه دو مرتبه ورود به کشور در بازه ۱۸۰ روزه را برای‌تان صادر می‌کند.

ویزای مولتی یا چند بار ورود، نوعی ویزای شینگن است که امکان چندین مرتبه ورود و خروج به منطقه را فراهم می‌کند. با داشتن این ویزا به ازای هر ۶ ماه، اجازه ۹۰ روز اقامت در منطقه شینگن را خواهید داشت و می‌توانید به دفعات از کشور خارج شده و به آن بازگردید؛ بنابراین اصلی‌ترین تفاوت ویزای مولتی و سینگل، تعداد دفعات ورود به کشور است. این ویزا مناسب کسانی است که برای مقاصد تجاری مجبور به رفت و آمد به کشور مقصد هستند.

مزایای ویزای توریستی مولتی اروپا

ویزای مولتی یکی از بهترین انواع ویزاهای توریستی اروپا است که بسیاری از افراد به دنبال دریافت آن هستند. این ویزا مزایای متعددی دارد. به عنوان مثال:

 • می‌توانید بدون محدودیت و به دفعات وارد خاک اروپا شوید.

 • برای نخستین بار باید از طریق کشوری که ویزای آن را دریافت کرده‌اید وارد خاک اروپا شوید؛ اما از دفعات بعدی می‌توانید از طریق هر کشور دیگری به منطقه شینگن ورود کنید.

 • ویزای مولتی اعتبار ویژه‌ای دارد و هربار می‌توانید برای ویزای بلندمدت‌تری درخواست دهید.

 • ویزای مولتی شینگن برای گردش در سرتاسر اروپا یا بازدید از اقوام مناسب است.

چگونه ویزای مولتی دریافت کنیم؟

برای آن که ویزای شینگن خود را دریافت کنید، باید مراحلی که در ادامه بررسی می‌شوند را یک به یک پیش ببرید:

 • پیش از هرچیز باید بدانید که به چه نوع ویزایی نیاز دارید. این موضوع در اخذ ویزا اهمیت زیادی دارد.

 • در قدم بعد باید با مشخص کردن کشور مد نظر، به سفارت مربوطه یا مراکز مرتبط مراجعه کنید.

 • مرحله سوم انتخاب زمان مناسب برای ثبت درخواست ویزا است. بهترین حالت این است که سه ماه پیش از سفر برای دریافت ویزا اقدام کنید.

 • می‌توانید به صورت آنلاین از سفارت کشور مد نظر وقت بگیرید.

 • در قدم بعد باید مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا را آماده کنید. حتماً مدارک را به درستی بررسی کرده و مدارک کاملی را ارائه نمایید.

 • در روز مشخص شده برای مصاحبه به سفارت بروید و مدارک را نیز همراه خود داشته باشید.

 • در قدم بعد می‌بایست هزینه مشخص شده را بپردازید.

 • در مرحله آخر نیز باید منتظر جواب ویزا باشید. این پروسه معمولا ۱۵ روز به طول می‌انجامد.

پروسه اخذ ویزای توریستی را به فلای تودی بسپارید

حال که با تفاوت ویزای مولتی و سینگل اروپا آشنا شدید، می‌توانید انتخاب مناسبی داشته باشید. اگر می‌خواهید بدون ریسک و نگرانی از رد درخواست نسبت به اخذ ویزا اقدام نمایید، خوب است پروسه دریافت ویزا را از طریق فلای تودی پیگیری کنید. این مجموعه با بهره‌گیری از دانش و تجربه خبره‌ترین کارشناسان این حوزه، امکان دریافت ویزای توریستی هر کشوری را برایتان فراهم می‌کند. همچنین می‌توانید برای رزرو هتل و رزرو بلیط قطار یا هواپیما نیز به همین وبسایت مراجعه کنید. فلای تودی یک مرجع جامع است که سفر در سراسر دنیا را برای‌تان تسهیل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *