پرش به محتوا
خانه » مواد اولیه شوینده‌ها چیست؟

مواد اولیه شوینده‌ها چیست؟

  • از

مواد اصلی مواد شوینده چیست؟

شوینده ها ترکیباتی هستند که می توانند آلودگی را از انواع سطوح پاک کنند. آنها برای خشکشویی استفاده می شوند، انواع مختلفی دارند و این روزها تقاضا برای آنها بسیار زیاد است.

بیشتر مواد اولیه شوینده در خانه ها به صورت پودر خشک یا مایع استفاده می شود. مهمترین ترکیبات قلیایی موجود در شوینده ها که باعث افزایش اثربخشی محصولات می شود عبارتند از سیلیکات سدیم، کربنات سدیم و فسفات ها.

مواد اولیه شوینده

البته بسیاری از شوینده های مدرن مواد اولیه شوینده آنیونی و غیریونی را با صابون ترکیب می کنند تا حداکثر کارایی و کف کنترل شده را برای استفاده در ماشین لباسشویی های خانگی ایجاد کنند. در ادامه به بررسی مواد اولیه موجود در مواد شوینده می پردازیم.

انواع مواد شوینده:

در ادامه به بررسی انواع شوینده ها می پردازیم.

مواد شوینده آنیونی مصنوعی:

به طور کلی الکل های چرب به عنوان مواد اولیه برای شوینده های آنیونی مصنوعی در نظر گرفته می شوند. تری گلیسیریدهای ارزان قیمت مانند روغن نارگیل و هسته خرما از جمله محصولاتی بودند که به سرعت تلاش برای استخراج آنها را افزایش دادند.

اما امروزه مهمترین ماده اولیه برای تولید مواد شوینده آلکیل بنزن است که حدود 50 درصد کل مواد شوینده را شامل می شود.

آلکیل بنزن:

در گذشته، مولکول آلکیل از گاز پروپیلن پتروشیمی تولید می شد. این گروه مولکولی با واکنش آلکیلاسیون با کاتالیزورهای مختلف به بنزن متصل شده و یک آلکیل بنزن تولید می شود.

امروزه با سولفوناسیون آلکیل بنزن سولفونات می سازند که به صورت پودر و مایع به فروش می رسد. این ماده خاصیت شستشو و تمیز کنندگی بسیار خوبی دارد و همچنین کف بالایی تولید می کند.

یکی از معایب این ماده این است که کف تشکیل شده توسط آن به سختی جدا می شود. این کف پس از عبور از شهرها از طریق زهکش ها به رودخانه ها و سپس به دریاها می رسد.

سپس مشکلاتی را در مسیر رودخانه و سیستم بازیابی فاضلاب ایجاد می کند. همچنین در کشورهایی که از پساب برای آبیاری استفاده می کنند، مشکلات و آسیب هایی ایجاد می کند.

شوینده های غیر یونی:

مهمترین شوینده های غیر یونی از متراکم کردن ترکیبات با یک گروه مولکولی آبگریز، یک گروه هیدروکسیل با اکسید اتیلن با اکسید پروپیلن به دست می آیند.

رایج ترین ترکیبات یا یک آلکیل فنل یا یک الکل با زنجیره بلند است که دارای یک گروه هیدروکسیل در انتهای مولکول است.

در طول تراکم، مولکول های اکسید اتیلن زنجیره ای را تشکیل می دهند که به گروه هیدروکسیل متصل است. طول این زنجیره و ساختار آلکیل فنل یا الکل تعیین کننده خواص مواد شوینده است.

سایر شوینده های غیر یونی از اسیدهای چرب و آمین های آلی متمرکز شده و به عنوان تثبیت کننده کف در شوینده ها و شامپوهای مایع استفاده می شوند.

برخی از شوینده های غیر یونی می توانند با ایجاد کف ناخواسته در سیستم فاضلاب مشکل ایجاد کنند. اما این مشکل به اندازه شوینده های آنیونی جدی نیست.

مواد شوینده کاتیونی:

این ترکیبات حاوی یک کاتیون با زنجیره بلند هستند که مسئول خواص فعال سطحی آنها است. این مواد به صورت پودر، خمیر یا محلول آبی فروخته می شوند. آنها خواص مرطوب کنندگی، کف کنندگی و امولسیون کنندگی خوبی دارند. اما شوینده های خوبی نیستند.

بیشتر این مواد در مکان هایی که نمی توان از مواد شوینده آنیونی استفاده کرد استفاده می شود. شوینده های کاتیونی خاصیت ضد باکتریایی بسیار خوبی دارند، بنابراین به صورت رقیق شده در کابینت ها استفاده می شوند.

شوینده های آمفولیتیک:

این ترکیبات برای مقاصد خاص در شامپوها، لوازم آرایشی و بهداشتی و در ساخت پوشش استفاده می شود. اما در حال حاضر آنها چندان محبوب نیستند.

مواد اولیه مواد شوینده:

ترکیبات مورد استفاده در شوینده ها شامل کربنات سدیم، کربوکسی متیل سلولز، سدیم پربورات، سیلیکات سدیم، فسفات ها، ایزوتیازولین، تگزاپون، SLS، مواد شیمیایی رنگ ساز و عطرها می باشد که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

سیلیکات سدیم:

دارای قدرت حذف چربی و روغن، قدرت پاک کنندگی و بافر کننده است. همچنین به جلوگیری از خوردگی کمک می کند و در تولید مواد پاک کننده مختلف استفاده می شود.

فسفات ها:

این ترکیبات رایج ترین افزودنی ها در شوینده هایی هستند که برای نرم کردن آب سخت استفاده می شوند.

قدرت پاک کنندگی مواد شوینده را افزایش می دهند و در افزایش محبوبیت و بازاریابی آنها بسیار مفید هستند. البته مشکلات بهداشتی و خطرات زیست محیطی هم دارند.

کربنات سدیم:

این ماده جامد سفید رنگ و محلول در آب است که به نام خاکستر سودا نیز شناخته می شود.

این پودر سفید بی بو است که رطوبت هوا را جذب می کند و طعم قلیایی دارد. کدورت اسید را کاهش می دهد و فرآیند را قلیایی می کند. در واقع مانند نمکی است که ناخالصی ها را از بین می برد.

کربنات سدیم یکی از مواد اولیه صابون ها و مواد شوینده است و به عنوان سازنده یا پرکننده برای ایجاد سطح صاف استفاده می شود.

تگزاپون:

این ماده به دو صورت N70 و Shell White عرضه می شود. فرم N70 آن خلوص بیشتری دارد و در تولید مواد شوینده مات مانند شامپو استفاده می شود. این ماده به صورت خمیری با ویسکوزیته بالا می باشد که در تولید کاربرد دارد.