پرش به محتوا
خانه » مهم ترین قدم در اولویت بندی اهداف چیست؟

مهم ترین قدم در اولویت بندی اهداف چیست؟

 • از


اگر تا به حال در یکی از سمینارهای تونی رابینز شرکت کرده باشید، احتمالاً شنیده اید که می گوید: «افراد موفق سؤالات بهتری می پرسند و در نتیجه، پاسخ های بهتری دریافت می کنند». من متوجه شدم که او کاملاً درست می گفت؛ سؤالات نشان می دهد که ما چگونه جهان را می بینیم. به عنوان یک مشاور بهره ‌وری، یکی از مهم ‌ترین سوالاتی که از مشتریانم می ‌پرسم این است که «مهم ‌ترین مرحله در اولویت‌ بندی اهداف چیست؟»

هر مدیر عامل، مدیر و کارآفرین به اهمیت تنظیم اهداف واقف است، اما همه نمی دانند چگونه آنها را به درستی تنظیم کنند. در واقع بسیاری از افراد اشتباه می کنند که اهداف را با رویاها اشتباه می گیرند.

رویا پردازی هیچ اشکالی ندارد. خوب است که گاهی رویا پردازی کنید. اما همانطور که ناپلئون هیل گفت، «هدف یک رویا با ضرب الاجل است.» البته که موضوع کمی پیچیده تر است.

هدف گذاری هنر است. نه یک ایده مبهم در سر شما یک هدف است، نه فهرستی از چیزهایی که می خواهید به آنها برسید. سیستمی برای تعیین اهداف وجود دارد که به افزایش چندین برابر شانس موفقیت شما کمک می کند. عدم استفاده از یک سیستم برای اهداف خود مرا به یاد چیزی می اندازد که برایان تریسی می گفت: «شکست در برنامه ریزی، برنامه ریزی برای شکست است.»

برای هر کسی که در مورد موفقیت جدی است، تسلط بر هنر تعیین اهداف نه تنها مهم است، بلکه ضروری است. خوشبختانه، پیچیده نیست. در واقع، درست برعکس است و کاملاً ساده است.

بنابراین، بیایید نگاهی به نحوه رویکرد برخی از افراد به هدف گذاری بیندازیم و سپس می توانیم به این سوال پاسخ دهیم: مهم ترین مرحله در اولویت بندی اهداف چیست؟

 1. روش آیوی لی

آیوی لی نامی است که مدیران عامل، کارآفرینان و مدیران باید با آن آشنا باشند. در سال 1918، او به دفتر چارلز ام. شواب، رئیس شرکت فولاد Bethlehem رفت و تکنیکی را با او در میان گذاشت که شواب بعداً گفت سودمندترین توصیه ای است که تاکنون دریافت کرده است.

ذهن‌ های پرسشگر می ‌خواهند بدانند این توصیه چیست. از این گذشته، لی در نهایت برای این توصیه 25000 دلار (معادل 400000 دلار در دلار 2016) پرداخت کرد.

او از شواب خواست که 15 دقیقه با هر یک از مدیرانش به او فرصت دهد، این چیزی است که او به آنها یاد داد:

 • در پایان هر روز کاری، شش مورد مهم را که باید در روز بعد انجام دهید، یادداشت کنید.
 • آنها را به ترتیب اهمیت بازنویسی کنید.
 • روز بعد، به محض رسیدن به محل کار، فقط روی اولین کار کار کنید. تا زمانی که کار را تمام نکرده اید، کار روی آن را متوقف نکنید.
 • این روند را هر روز کاری تکرار کنید.

کلید ماجرا دو جانبه است. محدود کردن خود به تنها شش هدف تضمین می کند که همه اهداف غیر ضروری را نادیده می گیرید و کار کردن روی آنها یک به یک (به ترتیب اهمیت) به این معنی است که در ابتدا موفق خواهید شد مهم ترین اهداف خود را به پایان برسانید.

 1. روش جیم ران

جیم ران استاد ساده کردن چیزها بود و تکنیک هدف گذاری او نمونه کاملی از آن است. این یک فرآیند چهار مرحله ای ساده است:

 1. تصمیم بگیرید که چه می خواهید.
 2. آنها را روی یک کاغذ بنویسید و فهرستی تهیه کنید.
 3. زمانی که انتظار دارید بتوانید آن را به پایان برسانید، در کنار هر هدف، تاریخی اضافه کنید.
 4. به سر کار بروید و موارد را از لیست خود بررسی کنید.

این نمونه بارز سادگی است. عنصر کلیدی در اینجا تعیین این است که دقیقاً چه چیزی را می خواهید.

 1. تکنیک WOOP

WOOP مخفف Wish، Outcome، Obstacle، Plan  است.

 • آرزو : اهداف هیجان انگیز، چالش برانگیز و واقع بینانه داشته باشید
 • نتیجه : خود را در حال دستیابی به هدف و احساس آن تجسم کنید.
 • مانع : هر گونه مانع بالقوه ای را که می تواند شما را از دستیابی به اهدافتان باز دارد، شناسایی کنید.
 • برنامه : برای مقابله با هر مانع ، یک برنامه عمل دقیق ایجاد کنید.

هیچ چیز همیشه دقیقا طبق برنامه پیش نمی رود، اما اشتباهی که بسیاری از افراد مرتکب می شوند این است که فرض می کنند همه چیز بدون مشکل پیش می رود. همه چیز به ناچار اشتباه می شود و بی نظمی رخ می دهد. به همین دلیل است که مرحله چهارم این تکنیک بسیار حائز اهمیت است. داشتن برنامه ای برای مقابله با هر مانعی که ممکن است با آن روبرو شوید، از ساعت های بی شماری از استرس و سردرد شما جلوگیری خواهد کرد.

 1. تکنیک SMART


شاید این مطالب را دوست داشته باشید