پرش به محتوا
خانه » معیارهای ازدواج دختر از دیدگاه روانشناسی (+ 23 اصل مهم)

معیارهای ازدواج دختر از دیدگاه روانشناسی (+ 23 اصل مهم)

 • از


ملاک های روانی ازدواج برای دختر چیست؟

البته همه دختران قبل از ازدواج معیارها و ارزش‌هایی را برای انتخاب همسر در نظر می‌گیرند تا پس از ازدواج به انتخاب آگاهانه خود رضایت داشته باشند، شاید انتخاب معیار ازدواج برای دختران بتواند تصمیم‌گیری عاطفی و روانی را کاهش دهد.

همانطور که ویژگی های یک دختر خوب برای ازدواج از دیدگاه پسران مهم است، ویژگی ها و برخی معیارها نیز برای دختران برای تصمیم گیری خوب بسیار مهم است.

در ادامه به چند معیار و سوال آشنایی قبل از ازدواج از دیدگاه روانشناسی اشاره می کنیم.

آیا معیارهای ازدواج ثابت و همگانی است؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا معیارهای ازدواج برای دختر از نظر روانی پایدار است یا خیر؟

باید بگوییم که از نظر روانشناسی نمی توان گفت که تنها یک مجموعه معیار ثابت وجود دارد، زیرا هر یک از دختران و پسران با توجه به فرهنگ و سبک زندگی خود معیارهایی را برای انتخاب همسر انتخاب می کنند.

بنابراین ممکن است هر فردی با توجه به تصمیمات شخصی خود معیارهای مختلفی را برای انتخاب همسر در نظر بگیرد، اما معیارهایی وجود دارد که عموما برای اکثر افراد مهم است و ترجیح می دهند در انتخاب همسر، این معیارها را ببینند.

در زیر برخی از این معیارها را مورد بحث قرار خواهیم داد اگر تصمیم گیری بهتر در جلسات تعیین می شود مشاوره قبل از ازدواج به صورت حضوری و آنلاین استفاده می شود.

آیا تعیین معیارهای ازدواج مهم است؟

می دانیم که تصمیم گیری بر اساس عقل و منطق با مقداری احساسات بسیار بهتر از تصمیم گیری های احساسی بدون پشتوانه منطقی است، بنابراین اکثر افراد قبل از سفر، رشته تحصیلی، منطقه جغرافیایی مناسب را برای زندگی و غیره انتخاب می کنند. آنها با در نظر گرفتن همه جوانب تصمیم می گیرند.

اکنون ازدواج که بسیار مهم است و حتی از نسلی به نسل دیگر می تواند تأثیرات بسیاری داشته باشد، نیاز به تفکر منطقی و در نظر گرفتن برخی شرایط عاطفی دارد.

تعیین معیارهای ازدواج برای دختر از نظر روانشناسی حائز اهمیت است، زیرا این معیارها به فرد کمک می کند تا ویژگی های فردی، اخلاقی، رفتاری و بیرونی خاصی را در اولویت قرار دهد و با رضایت ازدواج کند. اما اگر افراد بدون تعیین معیارهای لازم و تفکر منطقی ازدواج کنند، ممکن است در آینده از تصمیم خود پشیمان شوند.

بنابراین مهم است که بدانیم:

تعیین معیارهای ازدواج لازم است، اما کافی نیست! این بدان معناست که اگر مردم تمام معیارهای مورد نظر خود را نبینند، می توانند روانشناس و مشاور با آگاهی از مسائل مشاوره قبل از ازدواج برای تصمیم گیری بهتر کمک بگیرید زیرا داشتن تمام معیارهای ازدواج به تنهایی نمی تواند موفقیت یا شکست در ازدواج را تضمین کند و باید از ابعاد مختلف با کمک یک روانشناس حرفه ای تصمیم گرفت.

مهمترین معیارهای ازدواج برای یک دختر

در این قسمت به برخی از معیارهای ازدواج که از نظر روانی برای دختران مهم است اشاره می کنیم، اما توصیه می کنیم اگر هنوز معیاری برای انتخاب همسر تعیین نکرده اید، حتما از یک روانشناس متخصص کمک بگیرید. سوالات دوستیابی قبل از خواستگاری خوب آگاه باشید.

1. تعهد و وفاداری

فرقی نمی کند دختر باشید یا پسر، البته برای هر پسری مهم است که شریک آینده اش به او خیانت نکند و به او متعهد باشد، پس راضی بودن از جنس مخالف و داشتن مرزهای فردی و اجتماعی در یک مرد برای هر دختر مهم است.

2. داشتن تفاهم

یکی دیگر از معیارهای ازدواج برای دختر از نظر روانشناسی تفاهم بین طرفین است. خوب است که دختر و پسر قبل از چیزی خاص اعتقادات، نحوه پوشش، نوعی کار با والدین، اندازه ارتباط با دوستان، ایجاد خانواده و سبک یادگیری کودکان در آینده و..حرف بزن

البته یک روانشناس متخصص در این زمینه کمک زیادی می کند و برای درک بهتر یکدیگر و ویژگی های اخلاقی می توانید از تست های شخصیت قبل از ازدواج استفاده کنید.

البته لازم به ذکر است که ممکن است برخی افراد در برخی مسائل با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند که این نیز طبیعی است، اما مهم این است که طرفین در مورد عوامل و مسائلی که بر سر عقاید و عقایدشان تضاد دارند تصمیم بگیرند که چگونه با یکدیگر برخورد کنند. درک کنند و از احترام آنها برای یکدیگر کم نکنند.

به همین منظور می توانید از جلسات مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره با روانشناس حرفه ای استفاده کنید که کافی است با شماره درج شده در صفحه سایت تماس بگیرید.

3. مسئولیت پذیر بودن

البته مسئولیت پذیری یکی از مهمترین معیارهای ازدواج برای هر فرد اعم از زن و مرد از نظر روانشناسی است. مسئولیت در جهات مختلفی خلاصه می شود که رعایت آن در زندگی مشترک زنان و به ویژه مردان حائز اهمیت است.

4. استقلال داشتن

برای هر زنی مهم است که شوهرش مستقل باشد و روی پای خودش بایستد، بتواند تصمیمات خوبی بگیرد و به نظر دیگران وابسته نباشد، وابستگی کنترل شده ای به خانواده داشته باشد و همسرش و زندگی مشترکشان را بعد از آن در اولویت قرار دهد. ازدواج .. البته این به این معنا نیست که مرد باید از خانواده جدا شود، بلکه هنر مرد این است که صمیمیت و محبت خود را به خوبی به طرفین ابراز کند و از آرامش همسر و خانواده خود مراقبت کند.

رفتارهای متناقض که حساسیت های همسر و خانواده را بالا می برد، امکان مشاجره را افزایش می دهد.

5. توانایی حل مسئله کافی داشته باشد

می دانیم که زندگی مشترک در هر زمان می تواند چالش ها و موقعیت هایی را به همراه داشته باشد که برای آن مهم است که زن و مرد بتوانند با داشتن مهارت های حل مسئله و مشورت با یکدیگر این مشکلات را حل کنند. به همین دلیل یکی از معیارهای ازدواج دختر از نظر روانشناسی اهمیت مهارت حل مسئله است که با کمک روانشناس می توان آن را تقویت کرد.

6. اهمیت مسائل مالی

می دانیم که پول به تنهایی نمی تواند ضامن خوشبختی یک زوج باشد، اما این موضوع بی اهمیت نیست و هر خانمی باید قبل از ازدواج به مسائل مالی توجه کند.

7. باورهای مذهبی و فرهنگی

مهم این است که زن و مرد از نظر اعتقادی و سبک فرهنگی تا حدودی به هم نزدیک باشند و با یکدیگر آرامش داشته باشند، زیرا ازدواج فقط با طرف مقابل نیست، بلکه به نوعی به خانواده، سابقه خانوادگی و … مربوط می شود. او هم در حال ازدواج است، بنابراین اگر بنا به دلایلی نیاز به تصمیم گیری بیشتر در این زمینه دارید، توصیه می کنیم از مشاوره روانشناس ازدواج غافل نشوید.

8. هدفمند بودن

مهم است که بررسی کنید دلیل اینکه یک فرد قصد تشکیل خانواده را دارد چیست. هدف آینده او در زندگی شغلی و شخصی چیست؟ چه برنامه ای برای پیشرفت شغلی و بهبود روابط عاطفی با همسرش در آینده دارد؟

9. اخلاقی بودن

از جمله معیارهای ازدواج دختر از نظر روانشناسی داشتن اخلاق خوب در طرف مقابل است. طبیعتاً هر زن و مردی توقع دارد و می‌خواهد در کنار شریک زندگی خود احساس آرامش و امنیت کند و همدیگر را در آغوش بگیرد، بنابراین مهم است که فرد مورد نظر دارای اخلاق خوب باشد.

معیارهای مهم دیگر ازدواج برای دختران عبارتند از:

 • 10. صادق بودن
 • 11. پشتیبان خوب بودن (عاطفی، جنسی، مالی و غیره)
 • 12. همراه بودن و همدلی داشتن
 • 13. مدیریت گفتار و رفتار (خودکنترلی)
 • 14. عشق به خود
 • 15. داشتن خودشناسی کافی
 • 16. اهمیت ظاهر و زیبایی
 • 17. توجه به حفظ ارزشها و عقاید زوجه
 • 18. اهمیت و احترام به همسر
 • 19. مدیریت برنامه ریزی در زندگی مشترک
 • 20. با همسرتان مشورت کنید و به فکر کردن با او توجه کنید
 • 21. از کنترل خارج شده اید و نمی توانید خواسته های خود را با لحن و بیان مناسب بیان کنید
 • 22. پرخاشگر نبودن که با تست های روانشناسی و شخصیت با کمک روانشناس مشخص می شود.
 • 23. دوستی با همسر
 • و..

تعیین معیارهای ازدواج دختران از دیدگاه روانشناسی

همانطور که گفته شد، با وجود تعیین معیارهای انتخاب همسر، مراجعه به روانشناس متخصص بسیار مهم است تا با کمک متخصصان آنها بتوانید خود و ارزش های مورد نظر را بهتر بشناسید، طرف مقابل را درک کنید و پاسخ بهتری بدهید. اعلام وصول.

به همین دلیل برای گرفتن وقت مشاوره کافی است با کلینیک روانشناسی روان آرام تماس بگیرید.

آیا می توان از جلسات مشاوره غیر رسمی بهره مند شد؟

بله، در صورت عدم امکان مراجعه به کلینیک، می توانید با صلاحدید روانشناس متخصص از مشاوره آنلاین یا تلفنی بهره مند شوید.

آیا قبل از ازدواج باید مشاوره بگیریم؟

به شما توصیه می کنیم قبل از تصمیم گیری جدی برای ازدواج از جلسات مشاوره قبل از ازدواج بهره ببرید تا جدای از شناخت خود، تصمیم خوبی بگیرید و راه های ارتباطی صحیح و اصولی با همسرتان را بیاموزید. آینده و سایر توضیحات مرتبط

هزینه جلسات مشاوره روانشناسی چقدر است؟

قیمت این جلسات بستگی به تعداد جلسات مشاوره روانشناسی دارد برای دریافت اطلاعات دقیق تر می توانید با شماره درج شده در صفحه سایت تماس بگیرید.

4.6/5 – (70 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *