پرش به محتوا
خانه » مسیر شما به سوی خودشکوفایی: 6 راه برای شروع (قسمت 2)

مسیر شما به سوی خودشکوفایی: 6 راه برای شروع (قسمت 2)

  • از


به دنبال فرصت های جدید باشید

اغلب گفته می شود که “شما خارج از منطقه راحتی خود رشد می کنید.” گاهی اوقات کلیشه ها به دلایلی کلیشه هستند. آنها می خواهند یک حقیقت مهم را منتقل کنند.

وقتی پتانسیل خود را در آغوش می گیرید و در آن رشد می کنید، به آن به عنوان لباسی فکر کنید که می تواند مانند شما کشیده و رشد کند. به عنوان یک شرکت کننده در سفر خود به سمت تعالی، مهم است که خیلی راحت نباشید.

با رویارویی با چالش های جدید یا مواجهه با ناراحتی ناشی از تغییر، اطلاعات ارزشمندی در مورد خود و اعتماد به نفسی که باعث ایجاد عزت نفس می شود به دست خواهید آورد.

ممکن است محافظت طبیعی پیدا کنید. همه اینها بخشی از طبیعت انسان است، تغییر و چالش ها سخت هستند. اما با تغییر، رشد و فرصتی برای دستیابی به پتانسیل انسانی ما به وجود می آید.

با این حال، زمانی که احساس می‌کنید به جایی تعلق دارید، احتمالاً بهتر می‌توانید این چالش‌های جدید را بپذیرید و انعطاف‌پذیری نشان دهید.

وقتی نسبت به خود و توانایی های خود اطمینان بیشتری پیدا می کنید، عزت نفس شما با احساس امنیت شما مطابقت دارد. اهداف بلند بدون این معیارهای دیگر می تواند بر برخی افراد غلبه کند. اینجاست که مفهوم هرم می تواند مفید واقع شود.

از خود بپرسید: قبل از اینکه بتوانم به سمت پتانسیل خود حرکت کنم، چه کاری باید انجام دهم؟ در نظر بگیرید که ممکن است اقدامات کوچکتر و ایمن تر لازم باشد. در پایان، ممکن است پس از حل مشکل احساس شادابی کنید، به خصوص زمانی که پس از حل یک چالش جدید احساس رضایت می کنید.

ذهنیت رشد داشته باشید

یکی از فلسفه های پشت کار مازلو این است که تحقق پتانسیل در مورد رشد است که حول ایده گسترش به حداکثر پتانسیل فرد متمرکز است.

توسعه سنتی می تواند شما را بر روی نقاط ضعف متمرکز کند. علم و تحقیقات نشان می دهد که این به اندازه تمرکز بر نقاط قوت پاداش یا انگیزه نیست. همانطور که Carol Dweck در این زمینه تأیید می کند، اگر ذهنیت رشد دارید، به جای اینکه مهارت ها یا مسیر رشد خود ثابت یا محدود باشد، پتانسیل خود را برای رشد و تقویت می بینید.
البته در اینجا، ذهنیت‌های رشد و روان‌شناسی مثبت اغلب می‌توانند با این ایده که نقاط قوت و انگیزه‌های انسانی ما را قادر می‌سازد تا در زندگی‌مان معنا بسازیم، مکمل یکدیگر باشند.

شما مجبور نیستید این کار را به تنهایی انجام دهید

این طبیعت انسان است که از درخواست کمک بترسد. در واقع می دانیم که بسیاری از کارها را نمی توان به تنهایی انجام داد. اگرچه به نظر می رسد خودشکوفایی این می تواند یک کار تنهایی باشد، اما دانستن اینکه می توانید با کمک و خدمت به دیگران بیشتر آگاه شوید، فواید زیادی دارد.

بسیاری از مردم همکاری با یک درمانگر یا مشاور را برای درک ریشه های باورها، رفتارها، ترس ها یا موانعی که خودمان تحمیل می کنیم مفید می دانند. با کمک حرفه ای، بسیاری از ما می توانیم خود را در بالاترین سطح از خود کاملاً توسعه یافته خود بیابیم. اجازه دهید از ما حمایت شود
همچنین، و علاوه بر این، کار با یک مربی می‌تواند در درک این که الان کجا هستید، کجا می‌خواهید باشید، و قدم‌هایی را به سمت مکانی با پتانسیل کامل که در آن شکاف را پر می‌کنید، قدرتمند باشد.

به یاد داشته باشید که تغییر معنی دار اغلب زمان می برد و یک مربی در طول فرآیند با شما همکاری خواهد کرد. قدم های بزرگ یا کوچک بردارید که شما را به سمت اهدافتان سوق می دهد.

مکث کن و فکر کن

اگر فکر می کنید که خودشکوفایی این در خلوت کویر راحت تر اتفاق می افتد، دوباره فکر کنید. اغلب این تجربیات روزمره، چالش ها و سوالات هستند که به شما کمک می کنند یاد بگیرید و رشد کنید.

شما می توانید با اقدامات کوچک در زندگی روزمره خود شروع کنید. من می‌خواهم رویکردی به نام «عقل خیابانی» را توصیه کنم، یک جنبش غیرانتفاعی که بر روی الهام‌گیری ساده تمرکز دارد. این رویکرد ما را تشویق می کند تا به دنبال پاسخ در اطراف خود بگردیم، به خصوص در محیط شهری خود. همچنین می توانید به منابعی مانند مربیان اعتماد کنید. یوری، یک جوان حرفه ای، در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهد مردد بود.
“وقتی به نقل مکان بعدی شغلی ام فکر می کردم، می خواستم از استرس محیط پرمشغله ام دور شوم، اما فکر نمی کردم امکان پذیر باشد. دوستی از من دعوت کرد تا کوچینگ حرفه ای و توسعه شخصی را امتحان کنم. معلوم شد برای انجام برخی از کارهایی که می خواهم در آینده انجام دهم، به یک فرار بزرگ نیاز ندارم. فقط باید روی سوالاتی که می پرسیدم تمرکز می کردم و پاسخ ها را می پذیرفتم. “پذیرا بودن مربی من از ایده های جدید کمک بزرگی در روند روشن کردن هدفم و در نهایت تحقق حرفه ام بود.”


ممکن است این محتوا را دوست داشته باشید