پرش به محتوا
خانه » مراقبه و مدیتیشن چیست؟ آموزش تصویری 0 تا 100 مدیتیشن برای تازه کارها

مراقبه و مدیتیشن چیست؟ آموزش تصویری 0 تا 100 مدیتیشن برای تازه کارها

  • از


نکته: علاوه بر این شما می‌توانید برنامه‌های مختلف مراقبه را برای شروع کار امتحان کنید. ما در سایت مایند آکادمی هم آموزش‌های رایگانی را منتشر کرده‌ایم که شما بتوانید به راحتی مدیتیشن انجام دهید تا به آرامش و تمرکز عالی که در زندگی خواهان آن هستید، دست پیدا کنید.

3- برای یادگیری بیشتر درباره مدیتیشن، کتاب‌های معنوی بخوانید. اگر چه این کار برای همه مناسب نیست، اما خواندن کتاب‌های معنوی و نوشته‌های مقدس به برخی افراد کمک می‌کند تا مراقبه را بهتر درک کنند و با الهام از آن‌ها آرامش درونی و درک معنوی خود را افزایش دهند.

• برخی از کتاب‌های خوبی که ژرفای درک معنوی شما را افزایش می‌دهند عبارتند از: بهبود خردورزی در زندگی روزمره توسط دالای لاما، ماهیت واقعی شخصیت جین رابرتز، “زمینی نو” نوشته شده توسط اکهارت تول و یک دقیقه خودآگاهی توسط دونالد آلتمن می‌تواند به شما در درک عمیق مدیتیشن کمک کند.

• در صورت تمایل می‌توانید کلمات متون معنوی یا کتاب‌های مقدس را انتخاب کرده و در جلسه مراقبه بعدی خود از آن‌ها استفاده نمایید.

4- ذهن آگاهی را در زندگی روزمره خود تمرین کنید. مدیتیشن نباید تنها به جلسات تمرینی و یا کلاس‌هایتان محدود شود. چرا که شما می‌توانید در طول زندگی روزمره خود نیز ذهن آگاهی را تمرین کنید. فقط کافی‌ست در هر لحظه‌ از روز روی آنچه در درون و اطراف شما اتفاق می‌افتد، متمرکز شوید.

• به عنوان مثال، در لحظه‌های پر استرس، سعی کنید چند ثانیه وقت بگذارید تا تنها روی تنفس‌تان تمرکز کنید و ذهن خود را از هرگونه افکار یا احساسات منفی خالی کنید.

• علاوه بر این می‌توانید هنگام غذا خوردن با آگاهی از غذا و تمام احساساتی که موقع خوردن غذاها تجربه می‌کنید، به تمرین ذهن‌آگاهی بپردازید.

مهم نیست که در زندگی روزمره خود چه کارهایی انجام می‌دهید – خواه نشستن پشت کامپیوتر و خواه جارو کشیدن کف اتاق‌تان – سعی کنید به حرکات بدنتان و احساساتی که در لحظه حال دارید، بیشتر توجه کنید. این تمرکز و هشیاری، آگاهانه زندگی کردن است.

5- تمرین‌های گراندینگ را امتحان کنید تا به حضور بیشتر شما در لحظه حال کمک کند. گراندینگ (اتصال به زمین) تکنیکی است که به شما کمک می‌کند ذهن آگاهی را در زندگی روزمره تمرین کنید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که روی چیزی در محیط اطرافتان و یا یک احساس خاص در بدنتان مستقیما تمرکز کنید.

• به عنوان مثال، ممکن است شما بر روی رنگ آبی خودکار یا پوشه روی میز نزدیک به خودتان تمرکز کنید یا با دقت بیشتری احساس پاهایتان که روی زمین یا دست‌هایتان که روی دسته صندلی قرار گرفته‌اند را بررسی کنید. اگر حس می‌کنید حواستان پرت شده یا ذهنتان سرگردان و درگیر است یا اگر احساس استرس دارید، سعی کنید این کار را انجام دهید.

• علاوه بر این می‌توانید سعی کنید روی چندین حس به طور همزمان تمرکز کنید. به عنوان مثال، یک جاکلیدی را بردارید و به صداهایی که کلیدها تولید می‌کنند، احساس آن‌ها در دستانتان و حتی بوی فلزشان توجه کنید.

6- در کنار مدیتیشن، یک سبک زندگی سالم نیز داشته باشید. در حالی که مدتیشن می‌تواند سلامت ذهنی و جسمی کلی شما را بهبود بخشد، اما بهترین کار این است که آن را با سایر سبک‌های زندگی سالم ترکیب کنید. سعی کنید غذاهای سالم بخورید، ورزش کنید و به اندازه کافی بخوابید.

پیشنهاد می‌کنم برای داشتن تمرکز و بهره‌وری بیشتر در زمان تمرین و آموزش مدیتیشن و باز کردن چاکرای چشم سوم از پکیج جامع فعال کردن ۷ چاکرا با فرکانس خیلی قوی برای این منظور استفاده کنید. شما می‌توانید همین حالا با تخفیف ویژه و با 30 درصد تخفیف این پکیج مفید و کاربردی را تهیه نمایید.

• از تماشای زیاد تلویزیون، نوشیدن الکل یا سیگار کشیدن قبل از مدیتیشن خودداری کنید. این فعالیت‌ها جزو فعالیت‌های ناسالم هستند و می‌توانند ذهن شما را دچار اختلال کنند و مانع رسیدن شما به سطح تمرکز لازم برای داشتن یک مدیتیشن موفق‌آمیز شوند.

7- مدیتیشن را به عنوان یک سفر ببینید تا یک هدف. مدیتیشن هدفی نیست که بخواهید به آن دست پیدا کنید، پس آن را مانند اهدافی که در محل کار دارید در نظر نگیرید. اگر مراقبه را به عنوان ابزاری برای دستیابی به یک هدف خاص مشاهده کنید (حتی اگر هدف شما روشنگری باشد) مانند این که بگویید هدف قدم‌زدن در یک روز زیبا پیاده راه رفتن یک مایل بوده است. به جای داشتن چنین افکاری بر روی روند و نحوه تجربه مدیتیشن خود متمرکز شوید و خواسته‌ها و دلبستگی‌هایی را که باعث بروز اختلال در روند مراقبه می‌شوند رها کنید.

• هنگام شروع، نباید بیش از حد به کیفیت مراقبه توجه کنید. اگر در پایان تمرین مراقبه، آرامتر، و شادتر بودید و آرامش بیشتری داشتید، مراقبه شما موفقیت آمیز بوده است.

سوال سوم

از نظر مدیتیشن، “گراندینگ” به چه معناست!

در طی مدیتیشن بدن خود را در موقعیت راحتی قرار دهید.

نه دقیقا! قطعا مهم است که در هنگام مدیتیشن در یک موقعیت راحت نشسته باشید. اگر به صورت نشسته مراقبه را انجام می‌دهید، مطمئن شوید که ستون فقرات‌تان کاملا صاف باشد. اما این چیزی نیست که اساس مراقبه را تشکیل دهد.

تکرار یک کلمه یا عبارت خاص برای کمک به داشتن تمرکز ذهنی در هنگام مدیتیشن.

تقریبا ! کلمه یا عبارتی که هنگام مدیتیشن تکرار می‌کنید، مانترا نامیده می‌شود. نکته تکرار مانترا در هنگام مدیتیشن این است که سایر افکار شما را خاموش می‌کند تا بتوانید مراقبه موفق‌تری داشته باشید.

تمرکز بر روی چیزی در محیط اطراف یا تمرکز بر روی احساسات داخلی.

درست است ! گراندینگ یک تکنیک ذهن آگاهی است که به شما کمک می‌کند از اتفاقات اطراف یا رویدادهای درون خود آگاه باشید. فقط یک لحظه وقت بگذارید و روی چیزی که می‌توانید ببینید یا چیزی که احساس می‌کنید تمرکز کنید، بدون اینکه آن را قضاوت کرده باشید.

پرسش و پاسخ عمومی

برای یک مبتدی، مدت زمان مدیتیشن چقدر است؟

برای بسیاری از افرادی که می‌خواهند مدیتیشن را آغاز کنند، جلسات 5 یا 10 دقیقه‌ای مناسب است. اما به تدریج مقدار زمان مراقبه را می‌توانید افزایش دهید.

آیا مراقبه می‌تواند به من کمک کند تا از شر اضطراب خلاص شوم؟

تحقیقات نشان داده‌اند که مدیتیشن می‌تواند در بهبود علائم اضطراب موثر باشد. بسته به اینکه اضطراب شما تا چه حد شدید است، ممکن است لازم باشد مراقبه را با سایر رویکردهای مدیریت روح و روان مانند روان درمانی یا دارو درمانی ترکیب کنید.

آیا می‌توانم بر روی تخت‌خوابم بنشینم و مراقبه را انجام دهم؟

بله، مراقبه به اشکال مختلفی انجام می‌شود. تا زمانی که شما روند خاص خود را دنبال کرده و بتوانید نتایج خوبی را از مراقبه کسب کنید قطعا روشی که از آن استفاده می‌کنید کاربردی خواهد بود.

من شخص بسیار مضطربی هستم. آیا مدیتیشن می‌تواند به من کمک کند تا در هنگام مطالعه تمرکز خودم را حفظ کنم؟

انجام مدیتیشن به صورت منظم به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را افزایش داده و از حواس‌پرتی رها شوید. به خاطر داشته باشید که برای کسب چنین نتایجی به تمرین زیادی نیاز دارید.

آیا مراقبه به خلاص شدن از شر افکار بد کمک می‌کند؟ و آیا در طولانی مدت به من کمک می‌کند تا ذهنیت بهتری داشته باشم؟

بله، قطعا این کار را انجام می‌دهد! در واقع این هدف یکی از اهداف اصلی مراقبه است. مراقبه به شما کمک می‌کند تا افکار بد را از خود دور کنید و از عود مجدد آن‌ها جلوگیری نمایید. طبق فلسفه بودا، یکی از مؤلفه‌های مراقبه، افزایش مهربانی و داشتن افکار خوب نسبت به خودتان و دیگران است.

اشکالی ندارد اگر شب قبل از خواب وقتی روی تختم دراز کشیده‌ام مدیتیشن داشته باشم؟

خیر! این کاملاً طبیعی است زیرا می‌توانید ذهنتان را پاک کنید و به خواب عمیقی بروید. اگرچه توصیه می‌شود هنگام مدیتیشن پاهایتان را جمع کرده و چهار زانو بنشینید، اما می‌توانید این کار را در حالت دراز کشیده انجام دهید و بعد به خواب بروید.

چگونه می‌توانم زمانی را به مراقبه اختصاص دهم؟ من خیلی گرفتار تکالیف مدرسه، وظایف خانوادگی و برنامه‌های بعد از مدرسه هستم!

شما می‌توانید درست قبل از خواب مدیتیشن داشته باشید. به جای تماشای تلویزیون یا استفاده از اینترنت مدیتیشن کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بهتر بخوابید و قبل از خواب ذهن خود را از افکار بیهوده پاک کنید و لذا خواب خوب و راحتی داشته باشید.

آیا می توانم هنگام مدیتیشن به موسیقی گوش بدهم؟

بله، اگرچه موسیقی بی‌کلام بهتر است.

آیا من به عنوان یک مسلمان می‌توانم این کار را انجام دهم؟

بله، بسیاری از مسمانان مدیتیشن را در راز و نیازهای معنوی خود گنجانده‌اند. اگر دوست دارید، می‌توانید یک دعای ساده یا یک عبارت از قرآن یا کتب مقدس دیگر همچون نهج البلاغه و… را به عنوان نوعی مانترا در مراقبه به کار بگیرید.

آیا مراقبه به تمرکز در بوکس کمک می‌کند؟

بله. داشتن یک ذهن آرام و متمرکز به شما کمک می‌کند تا لحظه به لحظه، تمرکز خود را افزایش دهید و آگاهی بیشتری داشته باشید. بوکس و بسیاری از ورزش‌های دیگر نیاز به پاسخ سریع و تمرکز بالا دارند، بنابراین استفاده از مدیتیشن قطعا به شما در بوکس کمک خواهد کرد.

نکات لازم برای شروع مدیتیشن

لازم نیست که مدیتیشن خیلی مفصل باشد. فقط کافیست نفس بکشید. نفس خود را بیرون بدهید و بگذارید نگرانی‌های‌تان از بین برود. فقط کافیست آرام باشید.

انتظار نتایج فوری را نداشته باشید. هدف مراقبه این نیست که شما را یک شبه به یک استاد ذن تبدیل کند. وقتی بهترین نتایج را از مراقبه کسب خواهید کرد که آن را به خاطر خودش انجام دهید نه برای کسب نتایج فوری.

اگر زمانی که برای مدیتیشن انتخاب کرده‌اید خیلی طولانی است و برایتان راحت نیست، مدت زمان کوتاهتری را انتخاب کنید. تقریباً هر کسی می‌تواند 1-2 دقیقه را به مدیتیشن اختصاص داده و افکار مسموم را از خود دور کند. بنابراین با گذشت زمان، همانطور که اقیانوس ذهنتان آرام می‌شود، می‌توانید به تدریج جلسه مدیتیشن خود را طولانی‌تر کنید تا اینکه به مدت زمان مطلوب‌تری برسید. تمرکز کردن هنگام آغاز تمرین مراقبه دشوار است. اما اگر به طور منظم مراقبه کنید به آن عادت خواهید کرد. فقط سعی کنید صبور باشید.

چه کاری برای شما بهتر است. تکنیک مراقبه ایده‌آل یک شخص دیگر ممکن است برای شما موثر نباشد. پس سعی کنید تکنیکی را پیدا کنید که برای شما ایده‌آل باشد.

آنچه در سکوت ذهنتان انجام می‌دهید به خودتان بستگی دارد. برخی افراد از مراقبه برای تعیین یک هدف یا یک نتیجه مطلوب برای ذهن ناخودآگاه خود استفاده می‌کنند. برخی دیگر ترجیح می‌دهند در سکوت نادری که مراقبه برایشان به همراه دارد “استراحت کنند”. برای افراد مذهبی، مدیتیشن بیشتر به برقراری ارتباط با خدای‌شان و دریافت الهامات لازم مربوط می‌شود.

علاوه بر این مراقبه می‌تواند به شما در مقابله با پشیمانی‌ها و ناامیدی‌ها کمک کند و به شما نشان دهد که چگونه می‌توانید ذهنی آرام داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *