پرش به محتوا
خانه » مراقبه با فرشتگان چیست و چگونه می‌توانیم آن را انجام بدهیم؟

مراقبه با فرشتگان چیست و چگونه می‌توانیم آن را انجام بدهیم؟

 • از


ما انسان‌ها در دنیایی از عدم قطعیت‌ها، ناکامی‌ها و اضطراب‌ها غوطه‌ور هستیم. هر موجی می‌تواند به‌سادگی کنارمان بزند و هر چوب شناوری روی سطح این جهان، سد راهمان می‌شود. گاهی حیرت می‌کنیم از اینکه چقدر کنترل همه‌چیز از دستمان خارج است. در این هرج و مرج آشفتگی، مراقبه یک دریچه نجات محسوب می‌شود. مراقبه کمک می‌کند جایگاه خود را پیدا کنیم، به بینش و آگاهی برسیم و یاد بگیریم چطور برای آن‌چه می‌توانیم به دست بیاوریم تلاش کنیم. یکی از انواع مراقبه که در مسیر زندگی کمک قابل توجهی به ما می‌کند، مراقبه با فرشتگان است. در این مقاله مراقبه با ابرفرشتگان را توضیح داده‌ایم و آن را در همه ابعاد بررسی کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

مراقبه چیست و چه فوایدی دارد؟

مراقبه تمریناتی است که به آرام‌سازی روان و جسم کمک می‌کند. اغلب متخصصان مراقبه و مدیتیشن را یکسان در نظر می‌گیرند با این حال به نظر می‌رسد این دو تمرین تا حدودی در هدف نهایی خود متفاوت باشند. وقتی صحبت از مراقبه به میان می‌آید ابعاد معنوی انسانی نیز در نظر گرفته می‌شود و تعالی و قرب الهی به‌عنوان هدفی در این تمرینات معرفی می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقاله مراقبه چیست؟ در آرامشیار مراجعه کنید.

مراقبه مزایای قابل توجهی دارد که بخشی از آن‌ها به کمک تحقیقات علمی نیز به اثبات رسیده‌اند. به‌طور عمومی، آرامش ذهن و روان، بهبود خلق و خو، کاهش اضطراب و افسردگی، کاهش دردهای جسمانی و بهبود خواب همگی در اثر مدیتیشن و مراقبه رخ می‌دهند. از سوی دیگر مراقبه انواع مختلفی دارد که هر یک می‌توانند هدف ویژه‌ای را دنبال کنند. در مقاله دیگری، مراقبه با خدا و اثرات آن در ابعاد معنوی، روانی و جسمانی فرد را بررسی کردیم، در این مقاله قصد داریم به این پرسش پاسخ بدهیم که مراقبه با فرشتگان چیست و چطور می‌توان آن را انجام داد.

مراقبه با فرشتگان یعنی چه؟

وقتی با فرشتگان به مراقبه می‌نشینید اجازه می‌دهید ابعاد معنوی وجود شما از زمین خاکی و مادی فراتر برود و به خداوند نزدیک‌تر شود. فرشتگان به اعتقاد ادیان و همچنین فیلسوفان کهن، رابط خالق و بندگان او هستند. به همین دلیل ارتباط با فرشتگان می‌تواند به آرامش شما کمک کند و توانایی کسب آن‌چه در پی آن هستید را به شما ببخشد. این موجودات راهنمای ما برای بهبود زندگی‌مان هستند و از ما محافظت می‌کنند.

ادیان مختلف نظراتی متفاوت درباره فرشتگان دارند. بااین‌حال اگر آن‌ها را محافظان و یاری‌بخشان انسان در نظر بگیریم تعریف فرشته فراتر از مذهب و دین می‌رود و به مفهومی معنوی و فراانسانی تبدیل می‌شود. فرشتگان موجوداتی خیرخواه، محافظ، مهربان و شفابخش هستند و اگر از آن‌ها کمک بخواهید به کمک شما می‌آیند.

چگونه مراقبه فرشتگان را انجام بدهیم؟

نحوه مراقبه با فرشتگان در حالت کلی مانند انواع مراقبه است. تفاوت این تمرین با سایر مراقبه‌ها و مدیتیشن‌ها جزئی و در نحوه اتصال و هدف نهایی آن است. به‌طور خلاصه مراحل مختلف مراقبه یا مدیتیشن را مرور می‌کنیم:

 1. ساعت مشخصی را به مراقبه اختصاص بدهید و راس ساعت شروع کنید.
 2. در جایی آرام، ساکت و تمیز قرار بگیرید و لباس مناسب و راحتی به تن کنید.
 3. صاف روی زمین یا بالشتک مخصوص مدیتیشن بنشینید. دقت کنید که مهره‌های ستون فقرات شما در یک راستا باشند. حالا چشمانتان را ببندید.
 4. با چند نفس عمیق شروع کنید. نفس را به درون بکشید، چند ثانیه نگه دارید و آن را خارج کنید. دقت کنید مدت بازدم شما باید تقریبا دو برابر مدت دم باشد تا به آرام‌سازی و کاهش ضربان قلب کمک کند.
 5. این بخش از مراقبه فرشتگان از سایر مراقبه‌ها متفاوت است. با فرشته مورد نظر خود ارتباط برقرار کنید. طبق باورهای عرفانی، هر کدام از فرشتگان مسئولیت خاصی را به عهده دارند. فرشته مورد نظرتان را فرا بخوانید، به‌شکل نور آن را تصور کنید و از او کمک بخواهید. اگر نمی‌دانید کدام از کدام فرشته باید کمک بگیرید نگران نباشید؛ در بخش بعدی به آن پرداخته‌ایم.
 6. هر قدر که دوست دارید به مراقبه ادامه بدهید.
 7. در انتها به آرامی از مراقبه خارج شوید، به زمین خاکی برگردید و با چند نفس عمیق مراقبه را به پایان ببرید.

چند پیشنهاد برای تجربه مراقبه معنوی با فرشتگان

هرچه مراقبه شما عمیق‌تر و معنادارتر باشد نتایج بهتری از آن خواهید گرفت. برای بهبود شرایط مراقبه خود می‌توانید پیشنهادهای زیر را به کار ببرید:

 • استفاده از شمع: روشن کردن چند شمع در فضای مراقبه می‌تواند به پاکسازی آن کمک کند و فضایی معنوی‌تر بسازد.
 • استفاده از مراقبه با فرشتگان صوتی: می‌توانید از فایل‌های صوتی مراقبه با فرشتگان استفاده کنید. این آموزش‌های صوتی کمک می‌کند ذهن شما کمتر از مسیر منحرف شود و مراقبه متفاوتی را تجربه کنید.
 • تکنیک نوشتن: ترجیحا در انتهای مراقبه، تجربه خود را یادداشت کنید. می‌توانید این کار را در حین مراقبه نیز انجام بدهید و طی نوشتن خواسته‌های خود را با فرشته در میان بگذارید.
 • مانترا یا ذکر: یکی از راهکارهای افزایش تمرکز ذهن و جلوگیری از سرگردانی آن حین مراقبه استفاده از ذکر برای ارتباط با فرشتگان است. مانترا یک عبارت بی‌معنا است که تکرار آن به شما کمک می‌کند مراقبه‌ای متمرکز داشته باشید. ذکر گرفتن نیز ذهن شما را به سمت خالق جهان متمایل می‌کند و اجازه پریشانی حین تمرین را به آن نمی‌دهد.
 • هرگز یکباره مراقبه را به پایان نبرید و از جای خود بلند نشوید. این کار ممکن است به حالت تهوع، سرگیجه و سردرد منجر شود. زمان کافی به خود بدهید تا حالت عادی شما برگردد.
 • ترجیحا مراقبه با فرشتگان را به ساعات پایانی روز و پیش از خواب موکول کنید. این کار به شما خوابی آرام و عمیق می‌بخشد. به‌علاوه مراقبه با فرشتگان معمولا خواب‌آور است و نباید در حالت ایستاده یا در محیط‌های عمومی انجام شود.

مراقبه با فرشتگان مختلف در روزهای هفته

شما می‌توانید به مراقبه با ابرفرشتگان در روزی مشخص از هفته مشخصی بنشینید. عارفان برای مراقبه با فرشتگان ایام هفته را از یکدیگر تفکیک می‌کنند. به‌تناسب هدفی که از مراقبه دارید در تمرین قرار بگیرید و فرشته مورد نظرتان را دعوت کنید تا به شما بپیوندد:

شنبه‌ها، فرشته نظم

کاسیل (به انگلیسی: Archangel Cassiel/Casiel) فرشته نظم و صبوری است. مراقبه با کاسیل در روزهای شنبه، اول هر هفته کمک می‌کند انرژی کافی برای کنار گذاشتن الگوهای ناکارآمد رفتاری را کنار بگذارید، ظرفیت خود را افزایش دهید و صبورانه برای اهدافتان تلاش کنید. کاسیل شما را راهنمایی می‌کند و به شما استقامت و انعطاف لازم را می‌بخشد.

یکشنبه و مراقبه با میکائیل

میکائیل (به انگلیسی: Archangel Michael) فرشته محافظ است. برای مراقبه با فرشته نگهبان، میکائیل را به شکل محافظی از نور تصور کنید و از او امنیت، شجاعت و قدرت بخواهید. حضور این فرشته را در حالی که مراقبه شماست در اطراف خود احساس کنید. ابرفرشته میکاییل به شما کمک می‌کند رشته‌های ناامیدی و ترس را ببرید و بر منفی‌گرایی غلبه کنید.

دوشنبه، ملاقات با جبرئیل

یکی دیگر از ابرفرشتگان بیشتر شناخته‌شده، جبرئیل یا گابریل (به انگلیسی: Archangel Gabriel) است. این فرشته رابطی میان انسان و خالق محسوب می‌شود و می‌تواند به شما کمک کند ذهنی باز نسبت به موضوعات داشته باشید. با کمک جبرئیل در روزهای دوشنبه، تصمیمات بهتری بگیرید، قدرت درونی خود را درک کنید و خلاقیتتان را بهبود ببخشید.

سه‌شنبه‌ها و مراقبه با ابرفرشته عشق

سامائیل یا شاموئل (به انگلیسی: Archangel Chamuel) فرشته عشق است و در روزهای سه‌شنبه می‌توان به مراقبه با او نشست. برای مراقبه با فرشته عشق، در مراقبه بنشینید و به کمک او عشق خود را برای دوستان و عزیزانتان بفرستید، مسئولیت‌پذیری را در خود توسعه بدهید و از سامائیل بخواهید به شما توانایی ساختن یک زندگی مشترک و همراهی با شریکی هم‌دل را ببخشد.

مراقبه با فرشتگان روز چهارشنبه؛ مراقبه شفا

روزهای چهارشنبه را به مراقبه با فرشته سلامتی و بهبودی، رافائیل بزرگ اختصاص بدهید. چشمان خود را ببندید، چند نفس عمیق بکشید و تصور کنید با نوری سبزرنگ احاطه شده‌اید. از این نور، انرژی و شفای جسمی، روانی، ذهنی و معنوی را بخواهید. رافائل (به انگلیسی: Archangel Raphael) کمک می‌کند از مشکلات خود، به هر شکلی که هستند، گره باز کنید.

پنجشنبه‌ها، روز بخشش و گذشت

زادکیل (به انگلیسی: Archangel Zadkiel) فرشته بخشش است. برای مراقبه با فرشته روز پنجشنبه در این روز به یاد ازدست‌رفتگان به مراقبه بنشینید و از زادکیل بزرگ بخواهید وسعتی به قلب شما ببخشد و ذهن شما را از کینه آزاد کند. در مراقبه با زادکیل یا ساچیل، به کینه‌ها و آسیب‌های خود فکر کنید و تصمیم بگیرید به کمک این ابرفرشته، آن‌ها در حین مراقبه جا بگذارید و خود را آزاد کنید.

جمعه‌ها و ابرفرشته آنائیل

عشق، امنیت، هماهنگی و زیبایی همراهان همیشگی فرشته آنائیل (به انگلیسی: Archangel Anael/Aniel) هستند. این ابرفرشته به شما کمک می‌کند در مراقبه با او، عشق و حمایت را دریافت کنید. او انرژی ملایمی را از خود ساطع می‌کند و منبع الهام و اشتیاق برای رشد معنوی محسوب می‌شود.

مزایای مراقبه فرشتگان

مراقبه با فرشتگان تمرینی زیبا و عارفانه است که ما را به فراتر از ابعاد جسمانی خود می‌برد و در دنیای معنویت غرق می‌کند. اما این مراقبه چه مزایایی می‌تواند داشته باشد؟

1.   تقویت و ترمیم ارتباط معنوی

در مراقبه با ابرفرشتگان، ما قلبمان را به‌روی عالم الهی و نیروهای معنوی باز می‌کنیم و اجازه می‌دهیم درونمان سرشار از آرامش و عشق شود. در این تمرینات حضور امن و آرام فرشتگان را احساس می‌کنیم و آن‌ها را پیش چشم می‌آوریم. این تمرینات به آرام‌سازی معنوی و روانی کمک می‌کنند و همچنین اضطراب و تنش را کاهش می‌دهند.

2.   کسب راهنمایی

همان‌طور که گفته‌شد هر کدام از فرشتگان به‌طریقی ما را حمایت و راهنمایی می‌کنند. ارتباط با آن‌ها به ذهن بصیرت می‌دهد، تصمیم‌گیری را ساده می‌کند و بینشی تازه به ما می‌بخشد. به‌علاوه ابرفرشتگان کمک می‌کنند کینه‌ها را کنار بزنیم و قلبمان را از عشق پر کنیم. این تمرینات، زندگی شادتر و سالم‌تری برای ما می‌سازند.

3.   پاکسازی چاکراها

فرشتگان انرژی و عشق خالص را از خود ساطع می‌کنند. در مدیتیشن فرشتگان همه چاکراها مورد توجه قرار می‌گیرند، اما به‌طور خاص بر روی چاکرای قلب و پاکسازی آن تمرکز می‌شود. در این مراقبه به‌طور خاص بر روی شفقت و عشق کار می‌شود.

4.   تجربه صلح و امنیت

همان‌طور که با ابرفرشتگان در مراقبه نشسته‌ایم و نفس‌های عمیق می‌کشیم، از کینه و دشمنی خالی می‌شویم و صلح و آرامش را به خود باز می‌گردانیم. فرشتگان اضطراب، ترس و منفی‌گرایی را از ما دور می‌کنند و به‌جای آن‌ها عشق و بینش را به ما می‌بخشند. همچنین با مراقبت از ما، یادمان می‌اندازند که دوست‌داشتنی، مهم و محترم هستیم.

آیا باید فردی معتقد باشم تا از این مراقبه سود ببرم؟

پاسخ یک‌کلمه‌ای این پرسش این است: خیر! اما بگذارید کمی بیشتر توضیح بدهیم. مراقبه با فرشته منحصر به افراد مذهبی یا عارفان نیست. همه افراد می‌توانند از مزایای این نوع خاص مدیتیشن بهره‌مند شوند و اثرات آن را در زندگی مادی و معنوی خود ببینند. اگر با مفهوم «فرشته» مشکل دارید و آن را غیرواقعی می‌بینید، به‌جای این واژه، نیروهای برتر و شفابخش به نمایندگی از خدا را بپذیرید. نیروهایی که می‌توانند راهنمای شما باشند، در شرایط سخت به کمک شما بیایند و شفابخش دردهایتان باشند: واسطه‌ای بین شما و خالق این جهان باشکوه!

نیازی نیست مفهوم فرشته را به دین و آیین گره بزنید؛ کافی است آن را نماینده خرد و قدرت خداوند بدانید. یک انرژی عظیم که به هدایت درونی شما اهمیت می‌دهد و آرامش و شفا را برای شما به ارمغان می‌آورد.

و در انتها، حقایقی درباره فرشتگان و نقش آن‌ها در زندگی ما

این مقاله را با چند حقیقت جالب از اثربخشی فرشتگان در زندگی افراد و میزان باور افراد مختلف به آن‌ها به پایان می‌بریم. شما می‌توانید پرسش‌های خود را در انتهای مقاله در بخش نظرات مطرح کنید تا در اولین فرصت به آن‌ها پاسخ بدهیم.

 • طبق تحقیقات، از هر ده نفر در آمریکا، حداقل هفت نفر به حضور و نقش فرشتگان در زندگی بشر باور دارند.
 • افلاطون، ارسطو و بسیار دیگر از بزرگان اندیشه و فلسفه به وجود فرشتگان در زندگی انسان‌ها باور داشته‌اند و دراین‌باره تحقیقاتی را نیز انجام داده‌اند.
 • ادیان اسلام، مسیحیت و زرتشت و همچنین آیین‌های هندوییسم و بودیسم وجود فرشتگان و نقش رابطه‌ای آن‌ها بین خداوند و انسان‌ها را تایید می‌کنند. کمک خواستن از فرشتگان در اسلام نیز توصیه شده‌است.
 • بعضی از سلبریتی‌های محبوب مانند کیانو ریوز، استیو نیکس و دالی پارتون به حضور شفابخش و محافظت‌کننده فرشتگان در زندگی اشاره کرده‌اند.

با تمام این‌ها باور به فرشتگان به عقیده و نظر شخصی شما بستگی دارد اما ما پیشنهاد می‌کنیم برای یک بار هم که شده به مراقبه با فرشتگان طبق اصول گفته‌شده بنشینید و بدون قضاوت و پیش‌داوری، به آن‌چه در درونتان می‌گذرد نگاه کنید. پشیمان نخواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *