پرش به محتوا
خانه » فرزین: نظام بانکی ما ورشکسته نیست/ کاهش رشد نقدینگی به ۲۷.۵درصد

فرزین: نظام بانکی ما ورشکسته نیست/ کاهش رشد نقدینگی به ۲۷.۵درصد

  • از


کسب و کار نیوز- رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه نظام بانکی ایران ورشکسته نیست، گفت: برای تمام بانک‌های ناتراز برنامه اصلاحی تعیین کرده‌ایم.

به گزارش کسب و کار نیوز، نشست مشترک رسانه‌ای مسئولان اقتصادی دولت سیزدهم با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی، داود منظور و سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد؛ در این نشست فرزین، خاندوزی و منظور ضمن اعلام اقدامات و دستاورد‌های اقتصادی دولت به سؤالات خبرنگاران اقتصادی رسانه‌ها پاسخ خواهند داد.فرزین در توضیح ناترازی بانک‌ها با تأکید بر اینکه ناترازی با ورشکستگی تفاوت دارد، گفت: نظام بانکی ما الآن ورشکسته نیست و تمام بانک‌ها تحت کنترل بانک مرکزی هستند. برای بانک‌ها برنامه‌های اصلاحی تعریف کرده‌ایم.

او در همین ارتباط تصریح کرد: بانک‌های ایران ورشکسته نیست، منظور ما از ناترازی ورشکستگی نیست. برای تمامی بانک‌های ناتراز برنامه داریم.فرزین با بیان اینکه ناترازی نظام بانکی ایران به‌دلیل کسری نقدینگی است که باید حتماً حل شود، گفت: باید دارایی‌های منجمد در شبکه بانکی به چرخه اقتصاد برگردد.رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه هیچ بانکی خارج از کنترل بانک مرکزی نیست، ادامه داد: اگرچه برخی بانک‌ها اضافه‌برداشت دارند و در برنامه‌های آتی اصلاح خواهند شد، تمرکز ما در سیاست‌های بانکی بر کاهش ناترازی بانک‌هاست.

فرزین همچنین از برگزاری مجامع انحلال ۳ مؤسسه اعتباری تا پایان مهرماه  خبر داد و گفت: در مورد سایر بانک‌ها هم برنامه مشخصی با همکاری وزارت اقتصاد داریم.

*مذاکرات ارزی به نتیجه رسید/ خبرهای خوبی در راه است

او درباره آزادسازی منابع بلوکه‌شده ایران در کشورهای دیگر گفت: مذاکرات خوبی دراین خصوص انجام دادیم که به نتیجه رسیده است؛ هر کشوری همکاری نکند شکایت می‌کنیم؛ به‌زودی آثار این موضوع را در بازار مشاهده می‌کنیم.وی با بیان اینکه “تأمین ارز دستگاه‌ها با رقم ۲۳ میلیارد و ۸۲۲ میلیون دلار در سال جاری رشد ۶.۸درصدی داشته است”، گفت: ۴۲ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در اوج تحریم اتفاقی نادر و بی‌سابقه است.فرزین با ابراز اینکه “ضمن راه‌اندازی مرکز مبادله رویه‌های ارزی را هم اصلاح کردیم”، ادامه داد: در بازار اسکناس روزانه ۳۰ میلیون دلار تقاضا می‌شد که تقاضای سفته‌بازی بود و الآن با تدبیر الزام حساب ارزی، ضمن جمع شدن صف‌های طولانی مقابل صرافی‌ها، به میانگین ۵ میلیون دلار رسیده است و برای نیازهای واقعی تقاضا می‌شود.

او از راه‌اندازی صندوق تثبیت ارزی خبر داد و تصریح کرد: این صندوق به ما کمک می‌کند تا در مقابل تکانه‌های ارزی از آن استفاده کنیم، ضمن اینکه با کشورهای همسایه به‌دنبال طراحی ریال آفشور هستیم که می‌تواند منجر به تقویت ریال شود، ما به‌عنوان بانک مرکزی مرزبان ریال هستیم نه دلار!

* کاهش تورم ماهانه/ رشد نقدینگی ۲۷.۵درصد شد

رئیس‌کل بانک مرکزی از کاهش نرخ رشد نقدینگی از ۴۰ درصد به ۲۷.۵ درصد در تیرماه سال جاری خبر داد و گفت: در سه‌ماهه اول نقدینگی تنها ۳.۹ درصد رشد داشته است. سال ۹۹ نرخ رشد نقدینگی ۴۰.۶، در سال ۱۴۰۰ به ۳۹ درصد، در سال ۱۴۰۱ به ۳۱.۵ درصد و در تیرماه به ۲۷.۵ درصد رسیده است.او با تأکید بر اینکه “نرخ تورم از ابتدای امسال حدود ۱۵ درصد کاهش یافته است”، تصریح کرد: نرخ تورم ماهانه کاهش یافته و شدیداً تحت کنترل است. آثار کاهش نرخ تورم را در بازارهای خودرو و مسکن می‌بینیم و کاهش اقلام محسوس است.

فرزین با اعلام اینکه “در ماه گذشته نرخ رشد تورم ماهانه کالا به صفر درصد رسید”، گفت: البته بعضی از کالاها رشد خوبی نداشتند اما برخی کالاها با نرخ رشد منفی رو‌به‌رو بودند.

* برخی می‌گویند “فنر ارز خواهد پرید”؛ اما ما نمی‌دانیم این فنر چیست

رئیس‌کل بانک مرکزی در واکنش به برخی اظهارات درباره پرش فنر نرخ ارز در آینده، تأکید کرد: برخی می‌گویند “فنر نرخ ارز خواهد پرید” اما ما نمی‌دانیم این فنر چیست، نقدینگی رو به کاهش است، تراز پرداخت رو به افزایش است، فروش نفت خوب است، همه دلایل بنیادی حاکی از این است نرخ ارز قابل کنترل است. او ادامه داد: وظیفه بانک مرکزی تنظیم امور پولی و ارزی کشور است. طی ۵ سال گذشته حوزه پولی آسیب‌های جدی داشته است در نتیجه نیاز به اصلاحات اساسی در قوانین و رویه‌ها احساس می‌شد. متوسط رشد نقدینگی از سال ۱۳۹۷، ۴۲ درصد تورم، رشد نقدینگی ۳۳ درصد، رشد دلار در بازار غیررسمی ۶۱ درصد و نرخ رشد جی‌دی‌پی ۱.۲ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه فروش نفت در حال افزایش است، گفت: فروش نفت در تیر به بالاترین رقم در پنج سال گذشته رسیده است، صادرات نفت ۴۱ درصد رشد کرده است؛ حجم تجارت ایران به ۲۰۰ میلیارد دلار رسیده است.رئیس‌کل بانک مرکزی ادامه داد: رشد نرخ ۹۱ تا ۱۴۰۱ در کشاورزی ۵ /۳ و نفت منفی ۱ درصد بوده است، فقط بخش کشاورزی پایین‌تر از نرخ متوسط است، نفت به ۱۰ درصد رسیده است.

فرزین با بیان اینکه ️حساب جاری شامل حساب کالا و خدمات است که از ترازپرداخت‌ها استخراج می‌شود، تصریح کرد: در سال ۱۳۹۰ حساب جاری ما ۲۶ میلیارد دلار مثبت بود و در سال ۱۳۹۸ یک میلیارد و ۳۵۶ میلیون دلار منفی بوده است. ️در سال ۱۳۹۹ حساب جاری منفی ۷۰۸ میلیون دلار بوده است، اما سال ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیارد و در سال ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیارد و ۴۳۳ میلیون دلار رسیده است، همچنین در سال ۱۴۰۱ مازاد حساب کالایی کشور به بیش از ۲۲ میلیارد دلار رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *