پرش به محتوا
خانه » عملکرد مغز تفاوت در عملکرد مغز زنان و مردان

عملکرد مغز تفاوت در عملکرد مغز زنان و مردان


تجزیه و تحلیل بیش از 2000 اسکن مغز تفاوت های جنسیتی را در حجم نواحی خاصی در مغز انسان نشان می دهد. این بدان معنی است که عملکرد مغز در زنان و مردان ممکن است در شرایط مختلف متفاوت باشد. اگرچه شباهت های زیادی بین زن و مرد وجود دارد، اما تفاوت مغز زنان و مردان ممکن است در برخی رفتارها یا بروز برخی بیماری ها موثر باشد.

برای مثال، زنان بیشتر از برخی بیماری‌های روانی مانند افسردگی رنج می‌برند یا مردان بیشتر از برخی اختلالات عصبی رشدی مانند اختلال طیف اوتیسم رنج می‌برند. مطالعات همچنین تفاوت هایی را در مغز مردان و زنان در برخی از وظایف شناختی مانند توانایی تشخیص چهره نشان داده است. اما آنچه زمینه ساز این تفاوت ها است هنوز به طور کامل درک نشده است.

در بررسی آناتومی مغز زن و مرد نتایجی به دست آمده است که نشان می دهد از نظر حجم و اندازه در لایه ها و لایه های مختلف مغز زن و مرد تفاوت هایی وجود دارد. زنان دارای حجم بیشتری در قشر جلوی مغز، قشر اوربیتوفرونتال، قشر تمپورال فوقانی، قشر جداری جانبی و اینسولا بودند و مردان به طور متوسط ​​حجم بیشتری در ناحیه گیجگاهی و پس سری داشتند. هر یک از این حوزه ها وظیفه پردازش انواع مختلف اطلاعات را بر عهده دارند.

به طور متوسط، مغز مردان حدود 10 درصد بزرگتر از مغز زنان است. با این حال، دانیل آمن، نویسنده کتاب آزادسازی قدرت مغز زنانه، می گوید: با این حال، بزرگتر به معنای باهوش تر نیست. او بیش از 45000 اسکن مغز را مطالعه کرد. و هیچ تفاوتی در ضریب هوشی مردان و زنان، صرف نظر از اندازه مغز، یافت نشد.

MRI مغز انسان بزرگترین تفاوت را بین دو جنس نشان داد، با ماده خاکستری بیشتر در هیپوکامپ زنان، ساختاری که در حافظه نقش دارد و دم چپ که تصور می شود مهارت های ارتباطی ما را کنترل می کند. محققان دریافتند که مغز زنان دارای اعصاب ارتباطی بیشتری در حوزه های مربوط به حافظه و شناخت اجتماعی است. بنابراین جای تعجب نیست که زنان عموماً در درک احساسات دیگران بهتر هستند و روش صحیح واکنش در موقعیت های اجتماعی را می دانند!

کدام مغز کارآمدتر عمل می کند؟ خانم ها یا آقایان؟

هیچ پاسخ ساده و سرراستی برای این سوال وجود ندارد و تفاوت های مغز زن و مرد فراتر از پاسخ کوتاه است. اما چیزی که ما به طور قطع می دانیم این است که مغز زنان قطعا با مغز مردان متفاوت است. آنچه در سال‌ها تحقیقات تخصصی روی مغز انسان مشاهده شده است نشان می‌دهد که زنان در بسیاری از وظایف مختلف، تقریباً پنج برابر سریع‌تر از مردان اطلاعات را پردازش می‌کنند و بسیار کمتر از مغز خود برای انجام همان عملکردهای شناختی استفاده می‌کنند.

اگرچه برخی از ویژگی های مغز در یک جنس بیشتر از جنس دیگر رایج است و برخی در هر دو مشترک هستند، اکثر افراد ترکیب منحصر به فردی دارند.

پژوهش در بخش‌های مختلف زنان و مردان دارای دو جنبه علمی – پزشکی و روان‌شناختی است. پزشکان از یک سو به مطالعه مغز انسان می پردازند تا واکنش ها و بیماری های مختلف را بشناسند و درمان کنند و از سوی دیگر علم روانشناسی برای حل مشکلات پیچیده و درک اختلالات و تفاوت های زن و مرد ابتدا باید تفاوت ها را درک کنند. در مغز زنان و مردان دارای بخش‌ها و وظایف متفاوتی هستند.

تحقیقات برخی تفاوت‌های کلیدی را پیدا کرده است که می‌تواند توضیح دهد که چرا ما از مردان و زنان انتظار داریم به روش‌های خاصی فکر و رفتار کنند، اما حتی اگر مغز فیزیکی تغییر نکند، نحوه عملکرد آن می‌تواند تحت تأثیر عوامل دیگری قرار گیرد.

چقدر مغز شما با جنسیت شما مطابقت دارد؟

یک مطالعه در سال 2015 در دانشگاه تل آویو یک رویکرد جالب و بسیار کامل را برای مقایسه ساختار مغز مردان و زنان انجام داد. محققان اسکن MRI بیش از 1400 نفر را بررسی کردند. ابتدا، آنها مقدار و محل ماده خاکستری مغز (که گاهی اوقات “ماده فکری” نامیده می شود) را در 116 ناحیه مغز اندازه گیری کردند تا دریابند که کدام مناطق بیشترین تفاوت های جنسیتی را نشان می دهند. سپس تیم با هر اسکن این نواحی را نامگذاری و طبقه بندی کرد.

در این مطالعه، مشخص شد که از هر 100 مغزی که مورد بررسی قرار گرفت، تنها 6 نفر دارای ویژگی‌های تک جنسیتی قوی‌تر بودند و بسیاری دیگر دارای لایه‌های ترکیبی از ویژگی‌های مرد و زن بودند که میزان و شدت آن‌ها متفاوت بود. شخص به شخص.

این تیم برای آزمایش یافته های خود از روش های مشابه برای تجزیه و تحلیل ویژگی های شخصیتی و رفتار بیش از 5500 نفر استفاده کردند. در حالی که برخی از فعالیت‌ها در میان زنان (از جمله کتاب خواندن، صحبت کردن با تلفن و حفظ ارتباط با مادر) و برخی دیگر در بین مردان (مانند گلف، بازی‌های ویدیویی و قمار) رایج‌تر است، 98 درصد از افراد مورد بررسی این موضوع را نشان ندادند. چنین تمایز شدید، و مغز آنها ترکیبی از ویژگی های هر دو جنس در سطوح و شدت های مختلف است.

مشخصات جنسیتی خاص

به طور کلی، یافته ها نشان می دهد که مغز انسان در یکی از دو دسته مجزا قرار نمی گیرد و این “نقشه راه مغز” است که تفاوت ها را آشکار می کند.

در حالی که تحقیقات MRI عمدتاً بر ساختارهای مغز متمرکز شده است، دانشمندان دیگر مسیرهای عصبی را که ساختارهای مغز را به هم متصل می‌کنند، مانند سیستم بزرگراه ترافیک مغز، بررسی کرده‌اند.

می دانیم که هورمون ها بر رشد مغز در رحم تأثیر می گذارند، اما قبل از 13 سالگی، مدارهای ذهنی پسران و دختران شبیه به هم به نظر می رسد. در دوران بلوغ، هورمون‌ها دوباره می‌توانند تأثیر قدرتمندی داشته باشند و به بازنویسی مغز نوجوان کمک کنند.

مطالعات تفاوت های قابل توجهی را در مدارهای مغزی مردان و زنان، حتی در هنگام انجام وظایف مشابه، یافته اند. مثل دو نفر که از شهری به شهر دیگر رانندگی می کنند، مسیرهای مختلفی را طی می کنند، اما در نهایت به یک مکان می رسند.

مطالعات جدید بر روی افراد مختلف، از جمله کودکان، نوجوانان و بزرگسالان، که آزمون‌های مختلف مهارت‌های ذهنی خود را انجام داده‌اند، تفاوت‌های موجود در «نقشه‌های راه» مغز را توضیح می‌دهد (که از نظر علمی به عنوان «کانکتوم» شناخته می‌شود). چرا مردان در برخی آزمون های توانایی ذهنی از زنان بهتر عمل می کنند، در حالی که زنان از دیگران بهتر عمل می کنند.

کی بهتره؟

زنان در هر دو نیمه مغز ارتباطات چپ و راست بیشتری دارند. این بدان معنی است که زنان می توانند بهتر و سریعتر بین ویژگی های چپ مغز و ویژگی های راست مغز ارتباط برقرار کنند. این می تواند به آنها مزیتی در جمع آوری اطلاعات از منابع مختلف و نتیجه گیری بدهد. سمت چپ مغز تفکر منطقی را اداره می کند، در حالی که سمت راست با شهود و احساسات مرتبط است.

اما مغز مردان دارای اتصالات جلو به عقب بیشتری است و ارتباطات سریعتر و بهتری بین جلو و پشت مغز مردان ایجاد می شود که ممکن است درک آنها را بهبود بخشد. آنها ممکن است با آنچه در اطرافشان می گذرد هماهنگی بیشتری داشته باشند تا بتوانند «عمل کنند». مردان ارتباطات قوی تری بین نواحی مختلف مغز برای مهارت های حرکتی و فضایی دارند. این بدان معناست که مردان تمایل دارند در کارهایی که نیاز به هماهنگی دست و چشم و درک موقعیت اشیاء در فضا دارند، مانند پرتاب توپ یا میخ زدن، بهتر و موفق تر باشند.

درک ساختار و عملکرد مغز کلید حل این معما است

جدیدترین یافته‌ها نه تنها می‌تواند روشی را که دانشمندان بر روی مغز مطالعه می‌کنند تغییر دهد، بلکه این تحقیقات می‌تواند فواید بسیاری از نظر سلامت انسان نیز داشته باشد. شناخت ساختار و عملکرد مغز می تواند برای درمان های بهتر در زمینه اختلالاتی که یک جنسیت را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد مورد استفاده قرار گیرد.

وقتی صحبت از مدل های مغز می شود، هیچ قطعیتی وجود ندارد!

در حالی که این تحقیق جذاب است و ممکن است افراد را برای شناخت خود و افراد اطرافشان هیجان زده کند، محققان تاکید می کنند که این یافته ها لزوما برای همه صدق نمی کند. آنها معتقدند: “مطالعات ما عملکرد زن و مرد را به طور متوسط ​​و فقط در برخی از وظایف مقایسه می کند.”

مطالعه دانشگاه تل‌آویو که قبلاً ذکر شد، از این ایده حمایت می‌کند که تفاوت‌های جنسیتی در مغز ممکن است به خانواده و فرهنگی که در آن بزرگ شده‌اید و اتفاقی که برای شما افتاده است بستگی داشته باشد.

وقتی مغز شما بارها و بارها سیگنال‌های مشابه را پردازش می‌کند، این شبکه‌ها قوی‌تر می‌شوند، بنابراین اگر فردی از کودکی بیش از دیگران تحت تأثیر عوامل خاصی قرار گیرد، آن ویژگی‌ها بیش از دیگران در او تقویت و تقویت می‌شوند. زیرا مغز او بیش از سایر افراد در معرض سیگنال های مربوطه قرار داشت.

تصور کنید که در خانواده خود بارها بازی کرده اید، مطمئناً درک شما از الگوها و قوانین آن قوی تر از کسی است که برای اولین بار بازی می کند.

در نهایت می توان گفت که تحقیقات بیشتری نیاز است تا مشخص شود آیا این تفاوت های آناتومیکی و ساختاری مغز در تفاوت های جنسیتی در شناخت و رفتار نقش دارند یا خیر و با همه پیشرفت های علمی، ساختار مغز و عملکرد و پاسخ به هر فرد همچنان پیچیده ترین مشکل این انسانیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *