پرش به محتوا
خانه » سهم ۵۵ درصدی مصالح در هزینه ساخت مسکن/لزوم ارائه تخفیف در صدور مجوز‌ ساختمانی نهضت ملی

سهم ۵۵ درصدی مصالح در هزینه ساخت مسکن/لزوم ارائه تخفیف در صدور مجوز‌ ساختمانی نهضت ملی


کسب و کار نیوز- عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به سهم ۵۵ درصدی مصالح ساختمانی در هزینه ساخت مسکن، گفت: ارائه تخفیفات در صدور مجوزهای ساختمانی نهضت ملی مسکن یک الزام است.

به گزارش کسب و کار نیوز، شهاب سعادت نژاد با بیان این‌که لازم است دولت برنامه ویژه‌ای را برای کاهش هزینه های تولید در طرح نهضت ملی مسکن اجرا کند، اظهار کرد: در مواردی نظیر هزینه های عوارض جواز شهرداری، بیمه، مالیات، ضمانت‌نامه ها، وام های بانکی، نظام مهندسی و انشعابات که تقریباً ۲۰ درصد هزینه های ساخت یک متر مربع از ساختمان را شامل می شوند، تخفیفات ویژه ای در نظر گرفته شود. این تخفیفات می تواند به انبوه سازان کمک کند تا با قیمت پایین تری کار ساخت طرح نهضت ملی را انجام دهند.

وی با تاکید بر این‌که انبوه سازان حاضر هستند در همکاری با وزارت راه و شهرسازی در اجرا طرح نهضت ملی مسکن نقش خود را ایفا کنند، افزود: در این مسیر دولت باید بیشتر به کار تسهیل گری و کاهش بوروکراسی تمرکز کند و به جای تصدی گری و قیمت های دستوری، شرایط مطلوبی را برای انجام بهینه طرح مسکن حمایتی فراهم کند.

وی یکی دیگر از الزامات نهضت ملی مسکن را همکاری همه وزارتخانه های ذی ربط عنوان کرد و با بیان این‌که دستگاه‌ها بایستی به تسهیل امور ساخت و ساز در این طرح کمک کنند، اضافه کرد: از سوی دیگر نیاز است با حذف بوروکراسی های صدور پروانه ها،  سرعت اجرا این طرح را افزایش یابد.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران با یادآوری این‌که در زمان حاضر حدود ۵۵ درصد از قیمت ساخت مسکن را مصالح ساختمانی تشکیل می‌دهد، گفت: برای کاهش قیمت تمام شده ساخت مسکن در طرح نهضت ملی مسکن، دولت می‌تواند اقداماتی انجام دهد. یکی از راهکارها، ارائه مستقیم مصالح ساختمانی از کارخانجات به‌خصوص سیمان و میلگرد به انبوه سازان است. با این روش، دولت می‌تواند به انبوه سازان تخفیفات ویژه ارائه داده و قیمت مصالح مصرفی در پروژه‌های نهضت ملی مسکن را کاهش دهد.

سعادت‌نژاد افزود: علاوه بر این، وزارت راه و شهرسازی می‌تواند با امضای تفاهم نامه‌هایی با انجمن‌های تخصصی بخش مسکن، شرایط مناسبی را برای ساخت مسکن با کیفیت و سریع در طرح نهضت ملی فراهم کند. این تفاهم نامه‌ها می‌توانند شرایطی را فراهم کنند که انبوه سازان با همکاری انجمن‌ها و با حمایت دولت، مصالح مورد نیاز طرح نهضت ملی مسکن را به صورت یکجا از تولیدکنندگان و کارخانجات مربوطه تهیه کنند. با کنترل قیمت مصالح ساختمانی، قیمت تمام شده ساخت واحدهای نهضت ملی نیز به نفع متقاضیان این طرح کاهش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *