پرش به محتوا
خانه » سخنان نهج البلاغه در مورد قانون جذب چیست؟ ✔️ رضا کلاهی

سخنان نهج البلاغه در مورد قانون جذب چیست؟ ✔️ رضا کلاهی

  • از

قانون جذب که در سال های اخیر توسط راندا برن رایج شده است، بسیاری از مردم را در سراسر جهان به فکر واداشته است. بسیاری از مردم به دنبال نشانه هایی برای اثبات درست یا نادرستی این موضوع بودند. جست و جو در دعاها و کتب دینی نیز یکی از تحقیقاتی بود که تعداد زیادی از مردم انجام دادند.

لهجه های زیادی در قانون جذب آنها همچنین در ادیان مختلف دیده می شوند و با آنها سازگار هستند. در این مقاله از منظر دینی به قانون جذب می پردازیم. یک کتاب نهج البلاغه یکی از کتب مهم دینی مسلمانان است. در این تاپیک بررسی می شود که آیا رگه هایی از قانون جذب در آن دیده می شود یا خیر.

به تعبیر بعضی ها قانون جذب نامه امام علی به فرزند بزرگش امام حسن مجتبی ذکر شده است. برخی از علمای دین معتقدند که با مراجعه به این قسمت از نهج البلاغه، تقدیم قانون جذب این امر کاملاً موجه است و استفاده از این قانون در میان بزرگان اسلام رواج دارد. شرح قانون جذب در زیر توسط امام علی در کتاب نهج البلاغه آورده شده است.

گفتگوهای این نامه عمدتاً به قانون جذب اشاره می کنند در بخشی از این نامه حضرت علی علیه السلام به رحمت خداوند متعال اشاره می کند که به شرح زیر است:

«بدانید که خداوندی که خزانه های آسمان و زمین در دست اوست، به شما اجازه درخواست داده است و خداوند نیز متعهد شده است که درخواست شما را اجابت کند. از او بخواه که تو را ببخشد و از رحمت خدا بخواه که تو را ببخشد».

حضرت علی در ابتدای نامه خود از قدرت خداوند سخن می گوید. می گویند تمام دارایی های آسمان و زمین در دست خداست. خداوند هم به ما اجازه داده که از او بخواهیم. وی همچنین گفت که خداوند انسان را به خواسته خود می رساند

با تکیه بر این سخنان حضرت علی، کسانی که درخواست می کنند و نیازها و خواسته های خود را بیان می کنند، خداوند نیز به کمک می آید و خواسته های آنان را برآورده می کند.

این یکی دیگر از شیوه های بیان قانون جذب است که در آموزش های گروه آموزشی رضا کلاهی مطرح شد. در قانون جذب اصل اساسی این است که مردم آنچه را که می خواهند می خواهند تا به آنها داده شود

امیر المنین در ادامه نامه خود گفت:
«و خداوند هیچ کس را میان خود و شما قرار نداده است تا فاصله ای نباشد و مجبور نشوید که با واسطه پناهنده شوید.

یکی از مشکلاتی که شما را از رسیدن به اهدافتان باز می دارد، تصور وجود واسطه یا واسطه بین خود و خداوند است. دلیل این طرز فکر ممکن است اشتباهاتی باشد که در گذشته مرتکب شده اید و خود را به خاطر آنها سرزنش می کنید و خود را لایق ارتباط مستقیم با خدا نمی دانید. اما این فکر را کنار بگذارید و بدانید که خداوند بارها گفته است که به بندگانش بسیار نزدیک است

حتی خدا در قرآن برای قانون جذب سخن گفت و از بندگانش خواست حاجات خود را از خدا بخواهند. همچنین خداوند متعال فرموده است که از رگ گردن به ما نزدیکتر است. بنابراین می توانیم مستقیماً از خدا بخواهیم و او به ما پاسخ خواهد داد.

در اثبات قانون جذب نهج البلاغه حضرت علی هم فرمودند که خداوند بین ما و خودش واسطه قرار نداده است. یعنی حتی امیرالمونین که از اولیای خداست هم می گوید حتی ما بین تو و خدا نیستیم. اهمیت نداشتن شفیع و واسطه بین خود و خدا زمانی آشکار می شود که در گذشته این امر بهانه ای در دست مشرکان بود. این دیدگاه مشرکان در آیات قرآنی نیز آمده است که در ادامه به آن می پردازیم

سوره یونس / آیه 18
و غیر خدا را می‌پرستند، ما نه آزارشان می‌دهیم و نه کمکشان می‌کنیم، و می‌گویند: اینها شفیعان ما نزد خدا هستند. جلال بر آسمان و زمین
غیر از خدا چیزهایی را می پرستند که هیچ سود و زیانی به آنها نمی رساند. و اعتراف می کنند: «اینان شفیعان ما نزد خدا هستند»! به آنها بگو: آیا از چیزی که در آسمانها و زمین نیست به خدا خیر می دهید؟ او زیباتر و برتر از آن چیزی است که در مورد او فکر می کنند!

در آیه یاد شده از سوره یونس می بینیم که کافران می گویند: «ما می دانیم که این بت ها خدا نیستند، بلکه بت ها شفیعان ما در پیشگاه خداوند هستند».

در ادامه نامه ای که در نهج البلاغه آمده است، حضرت علی می فرماید:
«اگر گناهی کردی، خداوند تو را از توبه باز نمی‌دارد، در مجازات تو عجله نمی‌کند و اگر بخواهی توبه کنی، تو را سرزنش نمی‌کند.حتى اگر مستحق آبروى باشى، او تو را رسوا نمى كند و بازگشت تو را شرط سختى قرار نداده است».

قسمتی دیگر از این نامه امیرالمؤمنین به فرزند بزرگوارش که قانون جذب در زیر می بینیم:

از خزانه رحمت خدا چیزی بخواهید که جز خدا به شما نرسد، مانند طول عمر، سلامت جسمی و روزی فراوان، سپس خداوند کلیدهای گنجینه های خود را در دستان شما قرار می دهد که به شما اجازه دعای آن را داده است، پس هر زمان که بخواهید می توانید درهای خدا را با دعای بیشماری که بر آن رحمت الهی است بگشایید.

در این قسمت ها از قانون جذب نهج البلاغه کاملا ذکر شده و ثابت شده است. در این نامه یاد شده نیرویی منحصر به فرد از طریق خداوند در وجود ما قرار می گیرد و با ایمان به این قدرت و درخواست از خداوند می توانیم به هر چیزی که می خواهیم برسیم.

در بخش دیگری از این نامه آمده است:

«از تأخیر در اجابت دعای خود ناامید نشوید، غفران خداوند به اندازه نیت شماست. گاهی اوقات در پاسخ به درخواست شما تاخیر وجود دارد و به همین دلیل است

در این قسمت از نامه امیرالمومنین علیه السلام آمده است که خواسته های مردم بر اساس نیت و میزان ایمانشان به خدا پاسخ داده می شود. بنابراین، مانند قانون جذب، می بینیم که باور بیشتر منجر به نتایج بهتر می شود.

توجه شما را به این حدیث از امام علی جلب می کنم:

به امور زندگی فکر کن، آرام باش، به خدا توکل کن، سپس آستین ها را بالا بزن، دستان خدا را می بینی که پیش روی تو شروع به کار کرده است.

این مثال شاهدی دیگر با نگاه دینی به قانون جذب است. در قانون جذب ما می گوییم کائنات به دستور خداوند به خواسته های ما پاسخ می دهد و راه را برای رسیدن به اهدافمان هموار می کند. در این حدیث نیز می‌بینیم که امیرالمومنین علیه السلام می‌فرمایند که اگر از خدا بخواهیم و قبل از اینکه خودمان اقدام کنیم به او ایمان بیاوریم، او به کمک ما می‌آید.

در اشاره ای دیگر به قرآن کریم می توان به آیه 60 سوره غافر اشاره کرد:

و پروردگارت گفت: مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم

و خدای تو گفت مرا بخوان تا تو را اجابت کنم.

این آیه از کتاب مقدس مسلمانان نیز این را نشان می دهد قانون بزرگ در قرآن خوب، حتی خدا می گوید هر چه از من بخواهید به شما می دهم و چه اطمینان یا دلیلی بالاتر از این وجود دارد؟

در کتاب های راندا برن درباره قانون جذب در نامه یا سندی که وی در مورد این قانون تهیه کرده است، آمده است که این قانون از ابتدای پیدایش وجود داشته است، بسیاری از افراد موفق دنیا در گذشته این قانون را کشف کرده و با استفاده از آن به موفقیت هایی دست یافته اند. بنابراین ردپای این شریعت در ادیان الهی که از قدیم الایام تا به امروز وجود داشته است به چشم می خورد.

زیرا این دنیا متعلق به همان خدایی است که ادیان و پیامبران را برای هدایت مردم به زمین فرستاد. همان پروردگاری که زمین و آسمان را آفرید برای رفع نیاز بندگانش فکر کرد قانون جذب خود را برای رسیدن به اهداف و رویاهای انسان قرار داده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *