پرش به محتوا
خانه » ریکاوری تایم چیست؟ – گروه تحقیقاتی یکشو

ریکاوری تایم چیست؟ – گروه تحقیقاتی یکشو


آیا میدانید ریکاوری تایم چیست؟ واژه ریکاوری معمولا در ورزش و بیشتر برای ورزشکاران به کار می رود. زیرا در ورزش افراد در زمان های تعیین شده به فعالیت بدنی می پردازند و سپس برای بازیابی انرژی و نیروی از دست رفته به استراحت می پردازند تا بدن آنها ریکاوری شود. اما ذهن نیز مانند بدن به ریکاوری نیاز دارد.

منظور از ریکاوری ذهنی، بازیابی انرژی از دست رفته توسط کار فکری و یادگیری نیست. انرژی ای است که ذهن با قرار گرفتن در یک شرایط ناخوش آیند از دست می دهد. انرژی از دست رفته توسط کار فکری با استراحت بازیابی میشود اما در برخی مواقع هنگامی که ذهن درگیر یک اتفاق بد می شود، اگر شخص نتواند ذهن خود را از آن شرایط بد جدا کند، مدام انرژی از دست می دهد. در واقع زمانی که یک فرد به یک اتفاق بد برخورد می کند، احساساتی متناسب با این اتفاق در او شکل می گیرد. احساساتی مانند خشمگینی، غم و اندوه، استرس، ناراحتی و… . بنابراین مدت زمانی طول می کشد تا فرد از این احساسات بد رها شده و به حالت خنثی باز گردد. این مدت زمان برای افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد در عرض چند دقیقه و به سرعت به حالت قبل خود باز میگردند.  بعضی از افراد در عرض چند ساعت به حال قبل خود باز میگردند. اما برخی ها هستند که ریکاوری تایم طولانی تری دارند و در برخورد با یک اتفاق بد، چندین ماه یا حتی چندین سال طول می کشد تا به حال خنثای قبلی باز گردند.

من فرهاد کوکائیان، سابقا فردی بسیار خشمگین و عصبانی بودم و هنگامی که اتفاقی ناخوشایند برای من رخ می داد، وقتی واکنشی غیر منطقی یا رفتار ناخوشایندی از فردی دریافت می کردم، به شدت عصبانی، ناراحت و پرخاشگر می شدم. برای ساعت ها و حتی روزها مکالمات اتفاق افتاده در ذهنم تکرار می شدند. بابت جواب هایی که می توانستم بدهم اما در آن زمان به ذهنم نرسید خودخوری میکردم و ذهنم بسیار گرفتار آن اتفاق بد می شد.

سالها پیش من متوجه این موضوع و ضعف در خودم شدم و تلاش کردم این نقطه ضعف را در درون خودم از بین ببرم. در حال حاضر پس از گذشت سالها، من کنترل احساساتم را به دست آورده ام. به نقطه ای رسیده ام که کسی به سختی می تواند من را عصبانی بکند و اگر هم عصبانی بشوم، در مدت زمان بسیار کوتاهی تلاش میکنم حال بدی که در درونم ایجاد شده را از بین برده و به حال خنثای قبل خودم بازگردم.

وقتی به حال خنثای قبل خودم برگشتم، حال به این فکر میکنم که چگونه می توانم حال خودم را یک پله بالاتر ببرم. یعنی نه تنها از حال بد خودم را خارج میکنم، بلکه تلاش میکنم آن را به حال خوب تبدیل کنم. این یک مهارت فوق العاده است که هر لحظه احساسات خودتان را تحت کنترل داشته باشید و در صورت ایجاد کوچکترین احساس منفی در درونتان، آن را سریعا شناسایی کرده و از بین ببرید. این نه تنها یک مهارت ارزشمند است، بلکه یک هنر است.

هر فردی در زندگی باید بتواند به صورت آگاهانه احساسات خود را مورد سنجش قرار بدهد و در صورت قرار گرفتن در حال بد، به سرعت از آن خارج شود. هر چه این مهارت را بیشتر در خود ایجاد کنید و آن را بیشتر به کار ببرید، پس از مدتی شخصیت شما به کلی تغییر میکند. کمتر از حرف و رفتار دیگران ناراحت می شوید. در برخورد با اتفاقات خونسردی خود را به خوبی حفظ می کنید و با استرس کمتر بهترین تصمیمات را اتخاذ می کنید. در زندگی آرامش بیشتری خواهید داشت و کائنات نیز به فردی که احساسات خوب را بیشتر در خود پرورش می دهد، طبق قانون جذب، اتفاقات خوب بیشتری هدیه می دهد.

این ویدئوی کوتاه بخشی از دوره تقویت حافظه کوتاه مدت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *