پرش به محتوا
خانه » رکورد مصرف برق ۳۶ بار شکست

رکورد مصرف برق ۳۶ بار شکست


کسب و کار نیوز- وزیر نیرو گفت: به دلیل افزایش شدید دمای هوا در تابستان سال جاری بیش از ۳۶ بار پیک مصرف سال ۱۴۰۱ شکست، اما همان‌طور که مشاهده شد مشکلی برای تأمین برق سراسری پیش نیامد.

به گزارش کسب و کار نیوز ، علی‌اکبر محرابیان اظهار کرد: دولت سیزدهم در حالی در سال ۱۴۰۰ شروع به کارکرد که در صنعت برق با ناترازی بسیار شدیدی مواجه بود، با این حال از همان ابتدای کار تلاش کردیم تا با برنامه‌ریزی یکپارچه و منسجم تأمین پایدار برق به‌ویژه در تابستان سال ۱۴۰۱ را در دستور کار قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه برای سال ۱۴۰۱ حدود ۱۰۰ اقدام و برای سال جاری نیز ۱۴۰ اقدام با هدف تأمین برق پایدار تابستان تنظیم و اجرایی شد، ادامه داد: به دلیل افزایش شدید دمای هوا در تابستان سال جاری بیش از ۳۶ بار پیک مصرف سال ۱۴۰۱ شکست، اما همان‌طور که مشاهده شد مشکلی برای تأمین برق سراسری پیش نیامد.

وزیر نیرو در رابطه با جزئیات افزایش دمای هوا در تابستان سال جاری و اثر آن بر روی میزان مصرف برق نیز، گفت: برای دوره گرم سال جاری سه سناریوی افزایش ۳ درصدی، افزایش ۴ درصدی و افزایش ۶ درصدی مصرف برق پیش‌بینی‌شده بود که به طور متوسط بدبینانه‌ترین سناریو یعنی افزایش ۶ درصدی رقم خورد، اما این همه ماجرا نبود و به‌واسطه افزایش شدید دما در مرداد و شهریور ۳۶ بار رکورد مصرف برق سال ۱۴۰۱ شکست که در این بازه‌های زمانی مصرف برق کشور تا ۹ درصد افزایش را نیز نسبت به سال قبل ثبت کرد.

محرابیان در ارتباط با برنامه وزارت نیرو برای مواجهه با تامین برق سال آینده به خصوص در تابستان ۱۴۰۳، بیان کرد: اکنون که شبکه برق سراسری به‌تازگی از زیر فشار تأمین برق فصل گرم خارج شده و بهترین فرصت است تا ضمن شناسایی نقاط ضعف و بهره‌گیری از تجربیات دوساله گذشته خود را برای تأمین حداکثری برق در اوج بار سال ۱۴۰۳ آماده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همکاران ما در صنعت برق کشور به‌صورت دقیق و جزئی نقاط ضعف و فرصت‌های شبکه را به تفکیک استان و شهرستان شناسایی و اولویت‌بندی کرده‌اند و در مدت زمانی که تا اوج بار مصرف در سال آینده فرصت داریم، تلاش خواهیم کرد ضمن رفع نقاط ضعف به تقویت فرصت‌ها بپردازیم و برای اوج بار سال ۱۴۰۳ آماده شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *