پرش به محتوا
خانه » رشد ۲۵ درصدی تولید گندم در دیمزارها/ فقط ۶ استان بارندگی در حد نرمال داشتند

رشد ۲۵ درصدی تولید گندم در دیمزارها/ فقط ۶ استان بارندگی در حد نرمال داشتند


کسب و کار نیوز- معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشت قراردادی محصولات کشاورزی در دیمزارها را کمک به خودکفایی دانست و از رشد ۲۰ تا ۲۵ درصدی تولید گندم در دیمزارها خبر داد و گفت: افزایش تولید و خرید تضمینی گندم در سال جاری بخشی مرهون جهش تولید در دیمزارها است.

به گزارش کسب و کار نیوز، «علیرضا مهاجر» درباره وضعیت کشت قراردادی در دیمزارها و تاثیر آن بر تولید گندم افزود: مجموع سطح زیرکشت گندم در ایران ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار (نزدیک ۶ میلیون هکتار) است که از این میزان دو میلیون هکتار اراضی آبی و حدود ۴ میلیون هکتار اراضی دیم است طی طرحی مقرر شد کشت محصولات زراعی در دیمزارها توسعه پیدا کند. وی اظهار داشت: بنابراین ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و وزارت جهاد کشاورزی توأمان با یکدیگر در توسعه کشت قراردادی در دیمزارها فعالیت می‌کنند و این طرح تنها مربوط به محصول گندم نمی‌شود، بلکه کشت محصولاتی همچون جو، دانه‌های روغنی، علوفه و حبوبات را نیز شامل می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از رشد ۲۰ تا ۲۵ درصدی تولید گندم در دیمزارها خبر داد و اظهار داشت: در بحث توسعه کشت در دیمزارها باید به مسئله میزان بارندگی‌ها توجه داشته باشیم تا باعث دلسردی کشاورزان نشود، زیرا در صورتی افزایش تولید خواهیم داشت که حداقل بارندگی در دیمزارها داشته باشیم.

دوسوم کشور دارای حداقل بارندگی است

وی با بیان اینکه بر اساس آمارها اکنون دوسوم کشور حداقل بارندگی را دارند تصریح کرد: امسال در بحث بارندگی ۲۰ تا ۲۵ درصد اراضی کشاورزی کشور زیر حد نرمال بودند و فقط ۶ استان کشور در حد نرمال یا اندکی بیش از نرمال بارندگی داشتند که یک‌سوم شمالی کشور به شمار می‌روند. معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل و شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی ، مرکزی و قزوین زیر ۴۰ درصد بارندگی داشتند، در خراسان رضوی این میزان منهای ۵۲ درصد بوده است.

مهاجر از عوامل مهم افزایش تولید در کشت قراردادی در دیمزارها را تغذیه گیاهی و استفاده به موقع و مناسب از کودهای پایه دانست و گفت: در صورتی که موضوعات کشت به درستی از سوی کشاورزان رعایت شود، ما برای سال آینده می‌توانیم با افزایش مطلوب تولید در دیمزارها روبرو شویم که این امر نیازمند تامین به موقع کودهای شیمیایی مورد نیاز تولید است.

۸۰ درصد تولید محصولات کشاورزی دنیا در اراضی دیم است

وی درباره عملکرد تولید گندم ایران در هکتار در مقایسه با عملکرد جهانی افزود: کشت اراضی دیم گندم ایران حدود ۴ میلیون هکتار است که ارتباط مستقیمی با میزان بارندگی سالانه دارد، این در حالی است که در اکثر کشورهای جهان تولیداتشان بر مبنای بارش‌ها محاسبه می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: طبق آمارها بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد تولید دنیا در اراضی دیم با بارندگی بالای ۸۰۰ میلیمتر اتفاق می‌افتد که میزان عملکردش در این اراضی بیش از ۸ تن در هکتار نیست اما دیمزارهای ما حدود ۲۲۰ میلیمتر در سال بارندگی دارند که نمی‌توان میزان تولید در هکتار اراضی دیم ایران با جهان را مورد مقایسه قرارداد.

مهاجر افزود: این در حالی است که از دو میلیون هکتار اراضی گندم آبی کشور نیز تنها یک میلیون هکتار کامل مورد آبیاری قرار می‌گیرد و یک میلیون هکتار گندم کامل آب دریافت نمی‌کند و در اراضی گندم آبی که آب کامل داریم عملکرد در هکتار ما بین ۷ تا ۸ تن است.

وی اضافه کرد: اکنون میانگین تولید گندم ۴ تن در هکتار است که اگر بتوانیم میزان عملکرد را به ۶ تن در هکتار برسانیم می‌توانیم برای همیشه در تولید گندم خودکفا شویم.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بر این باور است که در افزایش تولید گندم، علاوه بر تامین آب، تغذیه گیاه، استفاده به موقع کودهای پایه، رعایت دوره تناوب اهمیت دارد که باید مورد توجه کشاورزان قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *