پرش به محتوا
خانه » راه های افزایش اعتماد به نفس | تکنیک های علمی

راه های افزایش اعتماد به نفس | تکنیک های علمی

 • از


می دانیم که خودباوری، نقش اساسی در زندگی هرکسی داره و معمولا ما افراد موفق رو با اعتما دبه نفس بالاشون می شناسیم. این ویژگی کمک می کنه که هنگام رویارویی با مشکلاتتون، قوی باشید و تا آخرین لحظه برای به دست آوردن موفقیت بجنگید. افراد زیادی هستن که به دنبال راهکار هایی برای افزایش اعتماد به نفس یا increasing-self-confiedence هستند که در این مقاله میتونن جواب سوالشون رو بگیرن.

همان طور که در مقالات اعتماد بنفس گفتیم، خودباوری یکی از مهم ترین ویژگی های هر فردی هست که میتونه اون ها رو به موفقیت های بزرگی برسونه. در مقابل افرادی هم که کمبود اعتمادبه نفس دارن، با مشکلات زیادی در این جامعه روبرو میشن. تصور کنید یک اداره یا سازمان، پول شما رو بالا میکشن. اگر شما اعتماد بنفس کافی رو برای گرفتن حق تون نداشته باشید، قطعا اون سازمان پول شمارو میخوره و میره. یا نه تصور کنید فرزندتون تو مدرسه توسط بچه های شیطون دیگه اذیت میشه؛ اما هیچ وقت توانایی اینو نداره که به اون بچه ها بگه “بس کنید دیگه اذیت نکنید من رو” مشکلاتی از این قبیل برای اون کودک به وجود میاد. 

به همین خاطر هست که ویژگی خودباوری و اطمینان به خود در این جامعه بسیار مهم تلقی میشه. علاوه بر تمامی این موضوعات شما حتی قصد استخدام در یک شرکت رو هم داشته باشید، قطعا اگر اعتمادبنفس بالایی نداشته باشید، نمی تونید در رابطه با خودتون صحبت کنید و ممکنه در مصاحبه رد بشید.پس افزایش و تقویت خودباوری رو دسته کم نگیرید. 

 

بالا بردن اعتمادبه نفس، تو هر سنی کار سازه و تاثیرات فوق العاده ای روی زندگی، روابط اجتماعی و روابط دوستانه میزاره. خانم مهدوی نسب برای تقویت اعتماد به نفس، دوره هایی رو با تخفیف ویژه قرار دادن تا شما با کمترین هزینه بتونید خودباوری بالایی پیدا کنید و تاثیراتش رو تو زندگیتون ببینید.

ما در این مقاله به شما عزیزان آموزش می دهیم که چگونه اعتماد به نفس را افزایش دهیم پس با ما همراه باشید.

قبل از بیان روش های بالا بردن اعتمادبه نفس، تعریف مختصری از آن را بیان می کنیم.

اعتماد بنفس چیست؟ 

“باور های ذهنی مثبت به توانایی ها، مهارت و استعداد هایمان و انجام موفقیت آمیز کارها”.

چگونه اعتماد به نفس را اندازه بگیریم؟

افزایش اعتماد به نفس در بین مردم و جنسیت های مختلف با توجه به موقعیت زندگی و شرایط متفاوت است. برخی خودباوری بالایی دارند و برخی دیگر از اعتماد بنفس پایینی برخوردار هستند؛ اما ممکن است شما ندانید در کدام دسته قرار گرفته اید. برای اندازه گیری خودباوری و پیدا کردن نقاط ضعف و قوت خود، با دقت به سوال هایی زیر توجه کنید.

 1. چقدر برای خودتان وقت می گذارید؟
 2. چقدر به خودتان اهمیت می دهید؟
 3. استعداد ها و توانایی های خود را چقدر می شناسید؟
 4. در چه محل هایی اعتماد بنفستان بالاست؟
 5. در چه محل هایی به خودباوری بیشتری نیاز دارید؟
 6. چقدر به خودتان اهمیت می دهید؟
 7. و…

با پاسخ به این سوالات می توانید سطح اعتمادبه نفس خود را بسنجید. کسی که از خودباوری بالایی برخوردار است قطعا به این سوالات پاسخ مثبت می دهد.

اعتماد به نفس بالا

افزایش اعتمادبه نفس در مقابل دیگران در زندگی بسیار مفید و قابل توجه است. هر کدام از ما مهارت و توانایی های خاصی داریم که در آن زمینه از خودباوری بالایی برخوردار هستیم؛ اما برخی از افراد مهارت انجام کاری را دارند ولی به خودشان باور ندارند و همین باعث شکستشان می شود. افرادی که اعتمادبه نفس بالایی دارند، احساس خوشبختی و مفید بودن می کنند.

معمولا افراد موفق اعتماد به نفس بالایی دارند؛ چرا که با مسائل و مشکلات رو برو می شوند و در برخورد با آنها تمام سعی و تلاششان را می کنند که پیروز شوند. این افراد از شکست نمی ترسند و معتقد اند که شکستی وجود ندارد و از راه های دیگری می شود به پیروزی دست یافت.

ویژگی افراد با اعتماد به نفس

 1. این افراد کاملا به خود اطمینان دارند
 2. اهل ریسک کردن هستند
 3. در زمان حال زندگی می کنند و خود را بخاط گذشته سرزنش نمی کنند
 4. همیشه در حال یادگیری مطالب جدید هستند
 5. شخصیتی کاریزماتک دارند
 6. از دیگران به خوبی تعریف کرده و کمتر کسی را قضاوت می کنند

علائم کمبود اعتماد به نفس

افرادی که اعتمادبه نفس ندارند و یا از کمبود آن رنج می برند، علائم مشترکی دارند. این علائم عبارت است از:

 1. گوشه گیر بودن و فراری بودن از جمع های خانوادگی و دوستانه
 2. کم صحبت کردن و آرام حرف زدن، ترسیدن از گفتن برخی از جملات
 3. بسیار از انتقاد کردن دیگران می ترسند و جوابی برای آن ندارند
 4. این افراد از انجام دادن کار ها می ترسند که نکند شکست بخوریم
 5. این افراد خود را با دیگران بسیار مقایسه می کنند و از خودشان رضایت ندارند
 6. و…

مواردی که برای شما عزیزان گفته شد، برخی از موارد کمبود خودباوری است؛ اما این مسئله در برخی از افراد به اعتماد به نفس کاذب تبدیل شده است و آنها فقط تصور م یکنند که خودباوری دارند اما اینطور نیست.

راه های افزایش اعتماد به نفس

خودباوری نیز مانند دیگر چیز ها نیاز به تقویت و تمرین دارد. در این قسمت ما روش ها و راههای افزایش اعتماد به نفس را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

استفاده درست از زبان بدن

فیزیک و زبان بدن، یکی از مهم ترین وجه ها در تقویت اعتماد به نفس می باشد. هنگام ناراحتی و خوش حالی اگر به زبان بدنتان دقت کرده باشید در می یابید که با تغییر حالات روحی شما، آن هم تغییر می کند. اگر خودتان را قبول داشته و از خودتان مطمئن باشید، قطعا بدنتان هم این را نشان می دهد. برخی از افراد را وقتی می بینیم، متوجه می شویم که آنها خودشان را هم قبول ندارند. شما باید طوری زبان بدنتان را کنترل کنید که در هر شرایطی به اطرافیانتان نشان دهید که می توانید اوضاع را مدیریت کنید.

اگر از زبان بدنتان به درستی استفاده کنید و در ظاهرتان به بقیه نشان دهید که اعتماد بنفس دارید، قطعا از پس هر کاری بر می آیید و حس خوبی را دریافت می کنید.

لباس های خوب و مناسب بپوشید

یکی از راههای تقویت اعتماد به نفس همه می دانند که ظاهر خوب به آدم اعتمادبه نفس می دهد. پس در انتخاب لباس و لوازم مناسب کوشا باشید و چیز هایی را انتخاب کنید که به شخصیتتان می آید. پوشیدن لباس های خوب همیشه به معنی گران بودن آن نیست. لباس های شما به بقیه نشان می دهد که چقدر موفق هستید که این به بالا بردن اعتماد بنفس کمک بسزایی می کند.

جذاب و با اعتماد به نفس صحبت کنید

قطعا در سمینار ها و کلاس های گروهی، افردی را دیده اید که بسیار جذاب و جسورانه سخن می گویند. این افراد خودباوری بالایی دارند و یاد گرفته اند که چگونه تاثیرگذار سخن بگویند و هیچ تپقی در سخنرانی هایشان نزنند. شما هم برای افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران باید یک لحن صحبت کردن جذاب و در عین حال مودبانه را یاد بگیرید و تمرین کنید.

مثبت فکر کنید

انرژی مثبت در همه جا جواب می دهد و حالتان را خوب می کند. همیشه سعی کنید نیمه پر لیوان را ببینید و به افکار منفی فکر نکنید. لبخند بزنید و با افراد مثبت اندیش ارتباط بر قرار کنید؛ چرا که حس بهتری به شما می دهند. هدف هایتان را بنویسید و هر روز خداوند را شکر کنید این تکنیک ها باعث تقویت اعتماد بنفس شما خواهد شد.

مثبت عمل کنید

افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران فقط در ظاهر نیست و باید به آن عمل شود. شما می توانید در مجلس یا اجتماعات سر صحبت را با افرادی که نمی شناسید باز کنید و یا پروژه هایی را که از آن می ترسید قبول کنید، چرا که همین تکنیک ها باعث تقویت اعتماد بنفستان می شود. تنبلی را کنار گذاشته و کار کنید.

چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم

 • یکی از راههای افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران، خود شناسی است.

قبل از هر عملی، شما باید ابتدا خودتان را بشناسید. این شناخت شامل شناخت ویژگی های اخلاقی و شخصیتی می باشد. اگر قادر به شناختن نقاط        ضعفتان نیستید و فرد مطمئنی را نمی شناسید که با آن در این باره مشورت کنید، بهتر است به یک مشاوره متخصص مثل خانم مهدوی نسب بخواهید        که به شما کمک کند.

 • برای اینکه احساس تنهایی نکنید و از خودتان بیرون آیید، می توانید با همسر و یا دوستان خود صحبت کنید و از آنها بپرسید که امروز چه کاری می توانید برایشان انجام دهید. روابط اجتماعی تان بدین گونه تقویت می شود و می توانید به دیگران نیز کمک کنید.
 • هنگامی که مسئولیت کاری را بر عهده دارید از تمام توانتان استفاده کنید تا آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. از نتیجه ای که آن کار خواهد داشت نترسید و فقط به درست انجام دادنش فکر کنید. یکی از مهم ترین اصول در انجام کار، داشتن وجدان کاری، دقت و تمرکز در انجام وظایفی که بر عهده تان گذاشته شده است، می باشد. هنگامی که کارتان را بدون کم و کاستی انجام دهید، حتی اگر آن کار به شکست منجر شود، شما وجدانی آسوده خواهید داشت و اعتماد به نفس تان پایین نمی آید.
 • همیشه به دنبال یادگیری باشید و در کلاس های مختلف ثبت نام کنید. می توانید به باشگاه بروید و ورزش کنید. ورزش کردن حس خوبی را به شما منتقل می کند.
 • همیشه در زمان حال زندگی کنید و نگران گذشته و آینده نباشید. تمام انرژی تان را در لحظات حال خرج کنید؛ چرا که فردا محصول عملکرد امروز شما می باشد. حسرت چیز هایی را که ندارید نخورید و از داشته هایتان لذت ببرید.
 • از افرادی که به شما انرژی های منفی می دهند دوری کنید. اجازه ندهید این افراد با افکار مسموم خود شما را نیز درگیر کنند. اگر از انجام کاری مطمئن هستید آن را انجام دهید و اجازه ندهید کسی در انجام کارتان مشکل به وجود آورد.
 • با اطرافیان و دوستانتان محکم دست بدهید. محکم دست دادن با دیگران احساس صمیمانه و گرمی را به وجود می آ ورد.
 • توانایی ها و قابلیت هایتان را دست کم نگیرید و به خود باور و ایمان داشته باشید. مطمئن باشید که انسان بدون هدف “اشرف مخلوقات” نشده است. در انجام کار ها انگیزه و اشتیاق داشته باشید و با اراده و پشتکار آن را به انجام برسانید.
 • چیز هایی را که با آنها کنار می آیید یادداشت کنید و کم کم آنها را هم از ذهن خود و هم از دفتر خود حذف کنید.
 • احساس غم و اندوه را دور بریزید و بر آنها غلبه کنید؛ چرا که افکار بد و احساس ناامیدی بجز آسیب چیزی برایتان ندارد. با غلبه بر این احساسات، خودباوری خود را افزایش دهید و از شکست نترسید.
 • در زندگی سعی کنید که راه هایی را که آغاز کرده اید به نتیجه برسانید و وسط راه جا نزنید. در زندگی اهدافتان را مشخص کنید و به سمت آن در حرکت باشید. خودتان را مجبور کنید تا به هدفتان نرسیده اید دست از کار نکشید.
 • کار های غیر انسانی و بی ارزش را به عنوان هدف قرار ندهید؛ چرا که هدف و موفقیتی که در گرو آسیب به دیگران باشد ارزشی ندارد.
 • در محیط کارتان از اظهار نظر در مورد همکاران خود خودداری کنید؛ چرا که دیر یا زود به گوش آنان خواهد رسید و وجهه خوبی ندارد. مراقب صحبت های خود باشید و بدون فکر حرفی نزنید. یک حرف نسنجیده می تواند رابطه شما را با بهترین همکارتان بهم بزند پس خیلی مراقب رفتارتان باشید.
 • نترسید و بر ترس هایتان غلبه کنید. ترس یکی از مهم ترین عوامل در کاهش خودباوری است. شما با تقویت شجاعت می توانید بر ترس هایتان غلبه کنید.
 • عاداتی را که باعث اذیت و آزار شما می شود را بیابید و آنها را با تکنیک های NLP از خود دور کنید.
 • برای اینکه پیشرفت خودتان را احساس کنید، به گذشته فکر کنید که در چه جایگاهی بوده اید و حال در چه جایگاهی هستید.
 • به موفقیت های خود افتخار کنید و آنها را به خودتان یادآوری نمایید. تا به الان هر موفقیتی را که به دست آورده اید را یادداشت کنید و هر چند وقت یکبار آنها را بخوانید.
 • به باور هایتان ایمان داشته باشید و هر روز ایده های نو در ذهنتان را مرور کنید و اجازه ندهید افرادی که ایده های منفی دارند روی شما تاثیر بگذارند.
 • انگیزه دادن به خودتان را تمرین کنید تا در لحظات بد و ناامیدی، احساس شکست و بد بختی نکنید. این کار باعث می شود که بتوانید با احساسات منفی مقابله کنید و اعتمادبه نفس تان را برگردانید.
 • برای رسیدن به اهدافتان ممکن است مسیری را اشتباه بروید. اگر در این موقعیت قرار گرفتید باید از مسیر درست مطمئن شوید و از آن به بد آن مسیر را برای رسیدن به موفقیت طی کنید.

 • نیروی نگاهتان را تقویت کنید. اینکار باعث می شود که نگاهتان جذاب به نظر آید و اعتماد بنفستان در مقابل دیگران بیشتر شود. برای اینکار می توانید یک ساچمه را در وسط سینی قرار دهید و با نگاه کردن به آن سعی کنید آن را تکان دهید.
 • فرزندانتان را از کودکی به مستقل بودن عادت دهید و سعی کنید آنها را مسئولیت پذیر نمایید. این مسئولیت پذیری و استقلال باعث می شود اعتماد بنفس آنها تقویت شود.
 • برای خودتان وقت بگذارید و کار هایی که حس خوبی به شما می دهد و شما را خوش حال می کند را انجام دهید.
 • سعی کنید پر انرژی و خوش تیپ باشید. در موقعیت هایی که شکست خورده اید خودتان را کنترل کنید و قیافه تان را شبیه به افراد شکست خورده نکنید.
 • برخی از افراد ظاهری جذاب دارند ولی اعتماد بنفسشان خیلی پایین است. شما نباید گول ظاهر آنان را بخورید و به آنان اطمینان کنید.
 • تنبلی را کنار بگذارید. تنبلی باعث می شود از برنامه های زندگی و کار خود عقب بمانید. برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنید باید برای خود برنامه ریزی کنید و اولویت های خود را در آن مشخص کرده و طبق آن پیش بروید. این کار باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می شود.
 • تکنیک نه گفتن را تمرین کنید. بسیاری از کسانی که خودباوری نسبتا پایینی دارند نمی توانند در مقابل نیاز ها و خواسته های اشخاص نه بگویند. شما باید این تکنیک را تمرین کنید تا بتوانید این قابلیت مهم را به دست آورید.
 • از دیگران توقع بیش از اندازه نداشته باشید.
 • در برابر دیگران متواضع باشید؛ چرا که متواضع بودن صفت بسیار پسندیده ای می باشد و با کوچک شمردن و بی ارزشی بسیار متفاوت است.
 • در انجام کار هایی که جبران ناپذیر و مهم است تمرکز کنید و با دقت آن را انجام دهید.
 • بخشیدن نیز کار بسیار پسندیده ای می باشد. اگر اطرافیانتان و یا دوستانتان مرتکب خطایی شدند به آنها فرصت جبران آن اشتباه را بدهید.
 • توجه داشته باشید که کودکان را جلوی اطرافیان و دوستانشان تنبیه نکنید؛ چرا که اعتمادبه نفسشان بسیار پایین می آید و دیگر نمی توانند جلوی دوستانشان سرشان را بالا بیاورند و خجالت زده و شرمنده می شوند.
 • اگر تلاش بسیاری برای رسیدن به اهدافتان کرده اید و به آنها نرسیده اید باید راه های دیگری را برای رسیدن به آن امتحان کنید. در رسیدن به هدفتان از هیچ راهی غافل نشوید.
 • برای کم کردن خطا ها و اشتباهاتتان در محل کار، استاندارد ها را بیشتر رعایت کنید.
 • مواردی را که در زندگی آزارتان می دهد بررسی کنید و آنها را در یک لیست یادداشت نمایید و به مقابله با آنها بپردازید.
 • اگر افراد پیر و مسن در اطرافتان هستند، نسبت به آنان بیشتر احساس مسئولیت کنید و این را بدانید که آنان بسیار حساس هستند و زود ناراحت می شوند. با بیشتر شدن سن افراد کم حوصله تر می شوند. پس از عصبانی شدن زود رس آنها ایراد نگیرید.
 • هنگامی که مسئولیت کاری را به کودکتان می سپارید، دورا دور آن را کنترل کنید و اگر کمکی خواستند، کمکشان کنید.
 • در جمع های دوستانه سعی کنید به همه توجه کنید. این توجه می تواند به نگاه کردن به آنان نیز باشد.
 • اگر کارتان به صورت گروهی است همیشه این را در نظر داشته باشید که اگر یک نفر هم کارش را درست انجام ندهد باز هم نتیجه مطلوب را نخواهید گرفت. پس در کار های جمعی همیشه به افراد ضعیف تر توجه کنید و آنان را حمایت نمایید.
 • اگر دوستانی دارید که معاشرت با آنها شما را اذیت می کند، بهتر است به صورت تدریجی ارتباطتان را با آن کم کنید و کم کم آن را از لیست دوستانتان حذف نمایید.
 • برای خودتان بهترین باشید تا در رسیدن به اهدافتان بیشتر تلاش کنید. این ویژگی به شما احساس خوبی می دهد و به افزایش اعتماد به نفس تان کمک بسزایی می نماید. استفاده کردن از تمام توانایی هایتان به شما کمک می کند که به نتایج دلخواهتان برسید و اعتمادبه نفستان چند برابر شود.
 • همیشه سعی کنید که به دیگران کمک نمایید و ویژگی های خوب و شایسته خود را به بقیه نشان دهید.

 • اگر به یکی از اطرافیانتان مسئولیتی را سپرده اید و او نتوانسته آن را به طور کامل انجام دهد، نباید اعتماد بنفس او را بگیرید، بلکه باید روحیه او را تقویت کنید. این تقویت روحیه می تواند با یک تشکر نیز صورت پذیرد.
 • در جمع های دوستانه اگر دوستانتان نظری غیر از نظر شما داشتند، نباید با تندی او را خجالت زده کنید و باید به آرامی و در کمال آرامش جواب او را بدهید.
 • نباید بر اساس علایق زودگذر خود، تصمیم بگیرید و انتخاب کنید. بلکه انتخاب ها و تصمیمات شما باید بر اساس واقعیت و نیاز هایتان باشند.
 • گاهی اوقات با جدیت و به شکل قاطع خواسته های خود را دنبال کنید. مهربانی و نرم بودن، در همه شرایط کار ساز نخواهد بود و ممکن است گاهی به شما ظلم شود.
 • سعی کنید حضور خود را در گروه های اجتماعی و فعالیت های دسته جمعی بیشتر کنید. حضور پر رنگ در اجتماعات باعث ارتباط بهتر و راحت تر شما با اطرافیانتان می شود.
 • سعی کنید هنگامی که عصبانی هستید هیچ تصمیمی در مورد افراد و کار ها نگیرید.
 • اگر خواستید مشکلی که برایتان پیش آمده را حل کنید، تمام تلاش خود را به کار بگیرید. عجول نباشید و برای دیدن نتیجه کار هایتان صبر کنید. اصلاً آرامش خود و اطرافیانتان را به خاطر امور غیر ضروری بهم نریزید.
 • سعی کنید از حق خود و خانوادتان همیشه دفاع کنید. اگر چیزی حق شماست به خاطر خجالت و ترس از آن نگذرید.
 • دوستان واقعی تان را حفظ کنید و از ایجاد کدورت های بی مورد دوری نمایید. دوستان واقعی، ارزششان خیلی زیاد است قدر آنان را بدانید.
 • سعی کنید برای انجام ندادن کارهایتان بهانه تراشی نکنید. حتی برای تغییر خودتان نباید بگذارید بهانه هایی مثل من اینجوری هستم و… در ذهنتان خطور کند.
 • دوستانی که همیشه در پی پوشاندن معایب و کمبود های شما هستند بسیار با ارزش اند پس در نگهداری آنان کوشا باشید و ارزش بیشتری برای آنان قائل شوید.
 • سعی کنید سرتان را بالا نگه دارید. اینکار باعث می شود خون به مغزتان برسد و بهتر نفس بکشید و از همه مهم تر به افزایش اعتماد به نفس تان کمک می کند.
 • اگر فشار روحی کار های معوقه را دارید، بهتر است با برنامه ریزی مناسب آنها را انجام دهید و دیگر کاری را به تعویق نیندازید.
 • سرعت راه رفتنتان را بیشتر از قبل کنید. فردی که خودباوری دارد قدم های محکمی بر می دارد. افراد با این ویژگی برای هر قدمشان برنامه و هدف دارند و پر انرژی هستند.
 • اگر در معاشرت هایی که دارید همیشه بازنده میدان هستید و به دنبال راه های کم خرج و ساده می گردید بهتر است صداقت و روراستی را همراه با ملاطفت امتحان کنید.
 • اگر کار هایتان باید توسط فرد دیگری انجام شود و تنها اوست که می تواند آن را انجام دهد ولی سرش شلوغ است و بی خیال، باید از درِ آرامش و متانت وارد شوید و به طور مکرر از او بخواهید که کار شما را انجام دهد.
 • از خودتان مراقبت کنید و مواظب سلامتی خود باشید. اگر از نظر جسمی و روحی در سلامت کامل هستید بهتر است از این سلامتی مراقبت کنید. اینکار باعث ایجاد اعتماد به نفس در شما می شود.

افزایش اعتماد به نفس فوری

در شرایط بحرانی خیلی برای افراد مشکل است که اعتماد به نفس خود را حفظ کنند. عدم خودباوری باعث می شود که شما قدرتی برای پیشرفت نداشته باشید. برای اینکه بتوانیم در چند دقیقه اعتماد به نفس مان را بالا ببریم باید تکنیک های زیر را انجام دهیم. مطمئن باشید که نتیجه می گیرید.

 • صاف بایستید و پر انرژی باشید.

صاف ایستادن یکی از ویژگی های زبان بدن است که به دیگران می فهماند که با اعتمادبه نفس هستید. قوز کردن انرژی منفی به طرف مقابلتان می دهد و او این احساس را می کند که شما خسته و بی حال هستید. سینه را سپر کنید و شانه هایتان را به عقب ببرید و پر انرژی باشید. رابطه ای که بدن و مغز با یک دیگر دارند را نمی توان پوشاند و هر کدام بر دیگری تاثیر می گذارند. پر انرژی بودن و داشتن احساس خوب و مثبت قطعا به افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران کمک می کند.

 • ژست های بدنتان را دست کم نگیرید

پژوهشگران طی تحقیقاتی که انجام داده اند، ثابت کردند که مغز به ژست های قدرتمند و ژست های بی قدرت واکنش نشان می دهد. این بدین معنی است که وقتی ژست قدرت مند بودن را می گیرید اعتماد بنفس در شما زیاد می شود و وقتی ژشت تدافعی را به خود می گیرید اعتمادبه نفستان پایین می آید. اگر شما این ویژگی را ندارید، می تواند ادای آن را در بیاورید و مطمئن باشید که به سمتتان می آید.

 • عقاید درونی تان را بشناسید

شناخت عقاید درونی به شما کمک می کند که آرامش بیشتری داشته باشید. اگر فرد درونگرایی هستید می توانید با یک مربی مثل خانم نازنین زهرا مهدوی نسب کار کنید. شناخت عقایدتان باعث می شود، بدانید که این عقاید به نفع شما کار می کنند و یا به ضررتان. افکار منفی را می توانید با تکنیک های NLP درمان کرده و از بین ببرید.

 • از دیگران نظر خواهی کنید

با نظرخواهی از دیگران می توانید بهتر موانع پیش روی خود را بشناسید و بهتر آنان را از سر راه خود بردارید. این کار باعث می شود که اعتماد به نفستان افزایش یابد. نقاط قوتتان را تقویت کنید و زمینه های پیشرفت و رسیدن به موفقیت را بسازید. نظرخواهی از دیگران باید به صورتی باشد که شما به آنان اطمینان داشته باشید مثل دوستان و خانواده. از آنها بخواهید که بدون در نظر گرفتن احساس با شما صادق باشند و نظر واقعی شان را بگویند.

 • در جستجوی کمال نباشید

استاندارد های خودتان را در نظر بگیرید و در جستجو کمال نباشید؛ چرا که باعث می شود عزت نفس و اعتماد به نفستان پایین بیاید که این تخریب در خانم ها بیشتر است. شما به جای اینکه در جستجوی کمال باشید باید شجاع بودن را تمرین کنید و به دنبال امتحان کردن چیز های جدید باشید. نترسید و بدون خجالت کشیدن کارتان را انجام دهید.

راههای افزایش اعتماد به نفس در زندگی مشترک

میزان اعتمادبه نفس فقط در اجتماع و محل کارتان کاربرد ندارد، بلکه یکی از مهم ترین وجوه در زندگی مشترک است. این ویژگی بر کیفیت رابطه میان خود و همسرتان تاثیر بسزایی می گذارد؛ چرا که زوج هایی که هر دو از اعتماد بنفس پایینی برخوردار اند در زندگی شان ارتباط سالمی ندارند و با مشکلات بسیاری رو به رو می شوند. در قدم اول شما باید شناخت کافی از شریک زندگی خود داشته باشید تا بدانید که چگونه باید مشکلات میانتان را حل کنید.

از راه هایی افزایش اعتمادبه نفس می توانید خودباوری خود و همسرتان را بالا برده و به تحکیم روابط خانوادگی تان بپردازید به شرح زیر است:

 • احساسات منفی گذشته تان را به زندگی حال منتقل نکنید.
 • ترس هایتان را در خاطرات گذشته و کودکی جستجو کنید.
 • رفتار هایی که به خودتان و طرف مقابلتان عزت می دهد را مرور کنید.
 • با تکرار رفتار های عزت مندانه اعتماد بنفس خود را تقویت کنید.

بدانید که خودباوری است که زندگی تان را جذاب می کند و باعث می شود با همسرتان بیشتر احساس صمیمیت کنید و زندگی سرشار از آرامش داشته باشید. برای خواندن مقاله جامع افزایش اعتماد به نفس در زندگی مشترک کلیک کنید.

 افزایش اعتماد به نفس تضمینی

۱- ارزیابی منصفانه ای از خودتان داشته باشید.

اولین راهکار افزایش اعتمادبه نفس ارزیابی منصفانه و واقعی از خودتان است. باید بوییم، یکی از اصل های خودباوری بر روی واقعیت بنا شده است؛ یعنی شما باید ارزیابی دقیق و درستی را از خودتان داشته باشید نه اغراق آمیز و نه خیلی تحقیر آمیز! بر روی نقاط ضعف تان تمرکز کنید و با برنامه ریزی درست آنها را حل نمایید؛ چرا کهبی توجهی به نقاط ضعف و پوشااندن آنها هیچ کمکی به شما نمی کند، پس آنها را قبول کرده و سعی کنید آنها را رفع نمایید.

۲- به دنبال کسب پیروزی های کوچک باشید.

دومین راهکار تقویت اعتماد به نفس کسب موفقیت های کوچک است. این را به خاطر داشته باشید که همین پیروزی ها و موفقیت های کوچک باعث وقوع موفقیت های بزرگ می شوند؛ چرا که اگر شما در آن شکست بخورید باز هم انگیزه زیادی برای ادامه راه دارید. برخی از افرادی که خودباوری کافی نسبت به خودشان ندارند، در همان ابتدای راه شروع به انجام کار های بزرگ می کنند و وقتی با شکست مواجه می شوند زندگی برایشان تمام می شود؛ چرا که آنها از ابتدا خودباوری کافی برای انجام این کار را نداشتند. شما می توانید با به دست آوردن پیروزی های کوچک، خودتان را آماده به دست آوردن پیروزی های بزرگ کنید.

۳- از راهنما کمک بگیرید.

یکی از راهکار های افزایش اعتماد به نفس داشتن راهنمای با تجربه است. این راهنما مسیر درست را به شما نشان می دهد و نمی گذارد شما شکست هایی را که خودش تجربه کرده، تجربه کنید. سعی کنید از یک مشاور و یا دوستان و نزدیکانتان که تجربه بالایی دارند، در کارتان کمک بگیرید.

۴- همیشه آمادگی رویارویی با هر شرایطی را داشته باشید.

یکی دیگر از راهکار های بالا بردن اعتماد بنفس آمادگی داشتن است. هر چه آمادگی بیشتری داشته باشید، احساس بهتری دارید؛ چرا که در هر شرایطی قرار بگیرید دیگران روی شما حساب دیگری باز می کنند و این به شما خودباوری می دهد و حس شایستگی.

۵-در هر لحظه ای مثبت اندیش باشید.

مثبت فکر کردن یکی دیگر از روش های بالا بردن اعتماد به نفس است که باید روی آن تاکید زیادی داشته باشید؛ چرا که دلیل حال و خوب و بد شما همین انرژی ها می باشد. پس اگر در بدترین شرایط ممکن هم قرار دارید سعی کنید با بیان جملات مثبت به خودتان از این شرایط بیرون بیایید. انرژی های منفی یکی از علت های کمبود خودباوری می باشد.

سخن پایانی

ما در این مقاله نکات تاثیر گذاری را در رابطه با افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان، کودکان و بزرگسالان بیان کردیم و گفتیم که خودباوری، نقش بسزایی را در زندگی مشترک ایفا می کند. این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که بالا بردن اعتمادبه نفس در زندگی باعث بهتر شدن آن می شود و حتی روابط را با همسرتان بهتر از قبل می کند. این خودباوری باعث تحکیم روابط خانوادگی می شود و شما را در رسیدن به اهدافتان همراهی می کند. مشکلات بسیاری را در زندگی تان حل می کند و آرامش بیشتری را در زندگی فراهم می سازد. به طور کلی، اعتماد و باور به خود  می تواند تاثیرات مثبتی در تمامی شرایط اجتماعی، اقتصادی و… داشته باشد.

قطعا تمام افراد موفقی که در اطرافتان هستند از خودباوری بالایی برخوردار اند، پس دست بجنبانید و در دوره های تقویت اعتماد بنفس شرکت کنید تا از آنها عقب نمانید. بالا بردن اعتمادبه نفس کار سختی نیست و فقط نیاز به زمان، پشت کار و تمیرنات مداوم دارد، پس همین حالا شروع کنید. اگر دیگران می توانند خودباوری شان را افزایش دهند، پس قطعا شما هم با تکرار و تمرین می توانید این ویژگی فوی العاده را در خودتان تقویت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *