پرش به محتوا
خانه » راهنمای گام به گام دستیابی به اهداف

راهنمای گام به گام دستیابی به اهداف

 • از


آیا کتاب «سوپ مرغ برای روح» را می شناسید؟ حتی اگر از  خواندن آن لذت نبرده اید، احتمالاً نام آن را دربین مردم شنیده اید . این کتاب  گلچینی الهام بخش از ۱۰۱ داستان زندگی از نویسندگان جک کنفیلد و مارک هانسن در دهه ۱۹۸۰ با مضمون دوستی و اهداف مشترک  است.

مسیر پیروزی این دو نویسنده به هیچ وجه هموار نیست. پس از یک دوره سه ساله  کار حرفه ای، آنها با واکنش سردی مواجه شدند: ۱۴۴ ناشر کار آنها را رد کردند. با این وجود، این ردشدن ها  نتوانست  ایمان عمیقشان را نسبت به پتانسیل محصولشان کم رنگ کند.

تلاش های آنها سرانجام در سال ۱۹۹۲ به ثمر نشست. این داستان موفقیت شگفت انگیز زمانی آغاز شد که ناشر کوچکی به نام Health Communications ریسک کرد. این داستان‌های نشاط‌آور آرامش و الهام را برای خوانندگان در همه جا به ارمغان آورد و تا سال ۲۰۲۰ این مجموعه بیش از ۲۵۰ عنوان  کتاب داشت.

نکته اخلاقی این داستان چیست؟

رویاهای بزرگ از اهداف کاملاً تعریف شده سرچشمه می گیرند. اما فقط رویاپردازی ضروری نیست، زمانی که کار سختی می خواهید انجام دهید، اقدام و پشتکار ضروری است. در این مقاله، ما قصد داریم به فرآیند پیچیده دستیابی به اهداف شما بپردازیم (این خیلی بیشتر از چک کردن جعبه های هدف  هوشمند است.)

راهنمای گام به گام رسیدن به اهداف 

اهداف هوشمندانه تر ایجاد کنید.

حتی اگر یک مفهوم کلی از خواسته خود داشته باشید، پیگیری مداوم اهدافتان همچنان ممکن است چالش هایی را ایجاد کند. این مسائل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • رویاهای شما می تواند شبیه رویاهای والدین یا افراد دیگر باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد، حفظ یکپارچگی چالش برانگیز خواهد بود
 • تعقیب یک هدف کار بزرگی است زیرا ممکن است از نظر روانی خسته کننده باشد. تلاش برای تبدیل شدن به یک خواننده بزرگ از آنجا که  یک رویای غیرواقعی است ممکن است فرد را ناامید کند. از طرف دیگر، تعیین هدف هفتگی برای تولید موسیقی، بدون استرس غیرضروری برای معروف شدن، شما را به همان سمت سوق می دهد.
 • شما معمولا فاقد نظم هستید و ذهنیتی آشفته دارید. برای پیشرفت کار،  باید فضا و تفکر خود را منظم نگه دارید. اگر به راحتی حواس‌تان پرت می‌شود یا در تمرکز مشکل دارید، چند لحظه در طول روز نفس عمیق بکشید یا برای آرام کردن ذهنتان مدیتیشن کنید.
 • اگر شما دلیل قانع کننده ای برای دنبال کردن این هدف ندارید. چرا این رفتار را در طول زمان حفظ کنید؟ سازگاری مستلزم دانستن پاسخ این گونه سوالات است. علاوه بر این، شما باید یک دلیل قانع کننده (یا بیشتر) برای تداوم داشته باشید.

این همان دلیل نیاز به یک هدف هوشمندانه تر است.

بدانید که واقعاً می خواهید به چه چیزی برسید.

انواع اهدافی را که امیدوارید به آنها برسید کشف کنید.

شما می توانید این کار را با  جستجوی عمیق در خواسته های خود با استفاده از چارچوب ۵  چرایی انجام دهید. هدف این چارچوب تشویق شما به پرسیدن «چرا» برای  پنج بار است. هر بار که دلیل آن را می‌پرسید، به ریشه‌ای می‌رسید که چرا در ابتدا شروع به هدف‌سازی کردید.

بیایید فرض کنیم هدف اصلی شما «کسب درآمد بیشتر» است.

چرا باید درآمد خود را افزایش دهید؟ چون میخواهم یک خانه بزرگ بخرم.

چرا یک خانه بزرگ می خواهید؟ “چون زندگی در یک خانه بزرگ راحت است”

چرا فقط در خانه های بزرگ  این احساس را دارید که در خانه هستید؟ ما به یک خانه بزرگ نیاز داریم تا همه اعضای خانواده پرجمعیت من را که متشکل از همسر و سه فرزندم است، در خود جای دهد.

چرا می خواهید خانه ای بزرگ داشته باشید که همه اعضای خانواده  را در خود جای دهد؟ من می خواهم بچه ها در یک محیط راحت زندگی کنند، پس چرا که نه؟

چطور؟ چون من عمیقاً به خانواده‌ام اهمیت می‌دهم و بهترین‌ها را برای آنها می‌خواهم.

اکنون می توانید به وضوح بین میل اولیه و هدف نهایی تمایز قائل شوید؟ در این مثال، ممکن است باور داشته باشید که پول بیشتری می خواهید، اما در حقیقت، آنچه واقعاً آرزو دارید شادی  خانواده است. در حالی که داشتن یک خانه بزرگ و کسب درآمد بیشتر ممکن است به شما کمک کند، نحوه رفتار شما با خانواده و مدت زمانی که با آنها می گذرانید را  نیز در نظر بگیرید.

یک هدف هوشمندانه چیست؟

تعیین اهداف  هوشمندانه به شما کمک می کند تا با مسئولیت پذیری شخصی و بدون محدودیت باورهای محدود کننده، دستیابی به اهداف شخصی مهم را آغاز کنید.

اختصاصیت : هدف و جهت هدفی که دنبال می کنم چیست؟

به عنوان مثال، من می خواهم ۵۰ پوند کم کنم.

قابل اندازه گیری: آیا هدف قابل اندازه گیری است؟

برای مثال، هر هفته خودم را وزن می کنم تا پیشرفتم را زیر نظر بگیرم.

واقع بینانه بودن: آیا اهداف واقع بینانه هستند؟

به عنوان مثال می توانم وقت آزاد و پول خود را برای کاهش وزن سرمایه گذاری کنم.

مرتبط بودن  :  آیا این  هدف با درون من همسو است؟

به عنوان مثال، من می خواهم تابستان امسال جذاب به نظر برسم.

محدود به زمان : چه زمانی باید به هدف رسید؟

من یک سال فرصت دارم تا ۵۰ پوند کم کنم.

نحوه تعیین اهداف هوشمند

اهداف روشن تعیین کنید

اهداف مبهم یا گسترده بی فایده هستند زیرا فاقد جهت هستند . به یاد داشته باشید که برای  راهنمایی شما به اهدافی نیاز دارید. با تعریف واضح مقصد خود، می توانید سفر به آنجا را تا حد امکان آسان کنید.

تعیین اهداف قابل اندازه گیری

نقاط عطف شما باید شامل ارقام، تاریخ ها و سایر اطلاعات خاص باشد تا بتوانید پیشرفت خود را زیر نظر داشته باشید.

اگر بعنوان مثال هدف شما «کاهش هزینه » باشد، چگونه متوجه خواهید شد که چه زمانی موفق شده اید؟ اگر پس از کاهش ۱ درصدی در یک ماه، ۱۰ درصد کاهش داشته باشد، در دو سال چه کار می کنید؟

اگر راهی برای نظارت بر پیشرفت خود نداشته باشید، رضایت حاصل از این احساس را از دست می دهید که انگار کاری را انجام داده اید.

اهداف قابل دسترس تعیین کنید

تعیین هدفی که امکان دستیابی به آن کم است به سادگی باعث می شود اعتماد به نفس خود را از دست بدهید. اما در برابر میل به ایجاد اهداف خیلی ساده مقاومت کنید.

در بهترین حالت، دستیابی به هدفی که برای آن نیازی به تلاش زیادی نداشته باشید ممکن است افسرده کننده باشد و حتی ممکن است شما را از ایجاد اهداف آینده با احتمال شکست می شود، ترساند.

با ایجاد اهداف واقعی و چالش برانگیز، تعادل لازم را ایجاد کنید. بالاترین رضایت از دستیابی به این اهداف دشوار حاصل می شود زیرا این جاه طلبی ها و اهدافی هستند که شما را به سمت  پیشرفت سوق می دهند.

اهداف مربوط تعیین کنید

اهداف باید برای مسیری که در زندگی و کار خود انتخاب می کنید مهم باشند. اگر این  مورد را به عنوان اولویت اصلی خود حفظ کنید، تمرکز لازم برای حرکت به جلو و دستیابی به اهداف خود را افزایش خواهید داد.

اگر انتظارات غیر واقعی داشته باشید، زمان و حتی زندگی خود را تلف خواهید کرد.

برای خود ضرب الاجل تعیین کنید

در نتیجه، می‌توانید تشخیص دهید که چه زمانی کاری را انجام داده‌اید. احساس اضطرار شما افزایش می یابد و زمانی که ضرب الاجلی برای تکمیل اهداف خود دارید، با سرعت بیشتری کار می کنید.

موارد فوق یک تصویر عالی از تعیین هدف  هوشمند است که به شما کمک می کند تا یک استراتژی موفق را شروع کنید. قبل از شروع هدف خود برای تغییر زندگی، باید تمام مراحل را مستندسازی کنید. برنامه ریزی خوب برای اهدافتان، دستیابی به آنها را ساده تر می کند.

اقدام عملی ۱:

دستیابی به هدف مؤثر: راهنمای گام به گام

 • اهداف هوشمندانه را برای خود ایجاد کنید. برای دستیابی به اهداف بزرگ شخصی با مسئولیت پذیری شخصی، آنها را به صورت مکتوب قرار دهید و از آنها استفاده کنید.
 • از این مثال های هدف هوشمند به عنوان راهنما استفاده کنید.
 1. ۲. برای هدف خود برنامه ریزی کنید

با نقاط عطف تعیین شده  شروع کنید

وقتی نتایج کار سخت خود را می بینید، هدف گذاری معنادارتر می شود. تعیین نقاط عطف به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می کند. برای اینکه یک نقطه عطف در نظر گرفته شود، باید شرایط زیر را برآورده کند:

دشوار و چالش برانگیز باشد

انجام آن در عرض یک ماه امکان پذیر است.

ملموس است.

یک  نقشه ایجاد کنید.

– استراتژی خود را به نقاط عطف تقسیم کنید. اینها نقاط عطف قابل مدیریتی خواهند بود که در صورت تحقق، می توانید با پیشرفت به سمت تحقق هدف بلندمدت خود، از لیست خود خارج کنید.

در صورتی که هر نقطه عطفی با شکست مواجه شد، یک طرح پشتیبان ایجاد کنید. در صورت تداخل در زندگی واقعی، باید یک استراتژی پشتیبان تهیه کنید.

ممکن است مثال سریع زیر برای شما مفید باشد:

بیایید بگوییم که هدف شما یافتن یک شغل جدید است. می توانید این هدف را با استفاده از طرحی مانند این نقشه ترسیم کنید:

 • تصمیم بگیرید که به دنبال چه نوع شغلی هستید.
 • کارفرمایان بالقوه را شناسایی کنید.
 • شروع به ارسال درخواست ها کنید.
 • هر روز به درخواست خود ادامه دهید
 • مصاحبه اول
 • دادن اخطار دوهفته ای به کارفرمای قبلی
 • شغل جدید خود را جشن بگیرید!

با چنین استراتژی، می توانید فوراً شروع به حذف موارد  از لیست خود کنید، که الهام بخش است و شما را به ادامه راه تا رسیدن به هدفتان تشویق می کند.

انجام اقدامات

اگر می خواهید به اهداف خود برسید، تمرکز بر انجام فعالیت های مناسب ضروری است. رفتار شما باید این موارد را داشته باشد:

 • نیت: دلیل پشت یک رفتار است.
 • ارزش: مزایایی که انجام این کار به شما خواهد داد.
 • هزینه: مقدار پول یا سایر منابع لازم برای دستیابی به آن ارزش.

یک سیستم پاداش داشته باشید

اگر یک سیستم تشویقی راه اندازی کنید، دستیابی به اهداف آسان تر خواهد بود. در حالی که به نتایج دلخواه می‌رسید و لذت می‌برید، ادامه دادن به هدف‌های بزرگ‌تر و مهم‌تر ساده‌تر خواهد بود.

هر زمان که به نقطه عطفی رسیدید به خود پاداش دهید.

اطمینان حاصل کنید که مشوق ها با نقاط عطف مطابقت داشته باشند . به طور خاص، شما نباید یک کت و شلوار گران قیمت بخرید فقط به این دلیل که برای یک  کار درخواست داده اید.

وظایف و اقدامات را برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی اقدامات به شما کمک می کند تا در مسیر  هدف بمانید. زمان بندی بلوک یک استراتژی است  که به شما کمک می کند در مسیر خود ادامه دهید.

اما به خاطر داشته باشید که حتی با برنامه ریزی دقیق، باز هم ممکن است همه چیز اشتباه پیش برود. جلوگیری از اشتباه برنامه ریزی به معنی داشتن یک استراتژی پشتیبان در ذهن و تمایل به ارزیابی و اصلاح اهداف یا برنامه های خود در صورت شکست است.

از شکست برنامه ریزی دوری کنید.

گاهی اوقات برنامه ها آنطور که انتظار می رود عمل نمی کنند. به جای اینکه در تلاش برای اجرای استراتژی خود   دچار باتلاق شوید، با جریان حرکت کنید.

مشکل این است که به محض اینکه برنامه ای را تهیه کردید، حتی زمانی که نیاز به تغییر دارد، می توانید به آن پایبند باشید. نحوه پیشگیری از آن به شرح زیر است:

سعی کنید فوراً به خودتان بی اعتماد نشوید.

شما بهتر است دو فرض بزرگ داشته باشید: اینکه ما نسبت به برنامه ریزی کور هستیم و اینکه نوعی ناتوانی در برنامه ریزی داریم.

مراقب سابقه عملکرد خود باشید

یکی از موانع برنامه ریزی خوب اعتماد بیش از حد است. وقتی اطلاعات مشخصی در مورد توانایی های خود داشته باشید، برای چیزهایی که نمی توانید کامل کنید، برنامه ریزی نخواهید کرد.

با ابهام مقابله کنید

بدترین سناریو: همه چیز در مورد شناسایی بدترین سناریو و نحوه برخورد با آن است، همانطور که ضرب المثل می گوید: برای بدترین حالت آماده شوید

برنامه ریزی انعطاف پذیر: شما بیشتر بر اقداماتی که منجر به نتایج می شوند تاکید می کنید تا خود نتیجه.

اقدام عملی ۲

دستیابی به هدف مؤثر: راهنمای گام به گام

 • اگر معیارهای دشواری را تعیین کنید که می توانید در یک ماه به پایان برسانید، می توانید به اهداف خود برسید.
 • برای رسیدن به اهداف خود، اقدامات مناسب را بکار ببرید.
 • با جشن گرفتن موفقیت های کوچک به خود پاداش دهید
 • از برنامه ریزی بلوک برای برنامه ریزی تلاش های خود و ادامه مسیر استفاده کنید
 1. هدف خود را اجرا کنید

همگام بودن با هدف گذاری مرحله سوم است.  استراتژی برنامه باید کاملاً ساده باشد، اما برای اینکه دستیابی به اهداف خود را بسیار ساده تر کنید، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

  از مراحل کوچک شروع کنید و یک برنامه تنظیم کنید

ابزارها و تکنیک های زیادی برای کمک به برنامه ریزی کار وجود دارد. فقط مطمئن شوید که آنها با اهدافی که تعیین کرده اید مطابقت دارند.

شما گزینه های زیر را دارید:

۱۹ برنامه برتر لیست کارهایی که به شما کمک می کند منظم بمانید

۱۰ برنامه برتر تقویم برای سازماندهی ماندن

اقدام عملی ۳

 • دستیابی به هدف مؤثر: راهنمای گام به گام
 • برای پیگیری اهداف خود، اعم از کوتاه مدت و بلند مدت، یک برنامه از لیست کارها داشته باشید
 • استفاده از این تقویم و برنامه های فهرست کار را برای کمک به خودتان در نظر بگیرید.

به طور منظم پیشرفت خود  را مرور کنید

مرور پیشرفت خود را به یک برنامه هفتگی  تبدیل کنید. هر پیشرفتی را که در جهت هدف خود انجام داده اید با دادن پاداش به خود جشن بگیرید. اگر این کار را نکردید، به این فکر کنید که چه کاری باید انجام دهید تا مطمئن شوید که در مسیر درست خود ادامه می دهید.

 اقدام عملی ۴

پیشرفت خود را بررسی کنید. با دادن یک هدیه به خود، موفقیت های خود را جشن بگیرید. اگر نه، به این فکر کنید که چه کاری می توانید انجام دهید تا اوضاع را تغییر دهید.

موقعیتی ایجاد کنید که از هدف شما حمایت کند

شما باید استراتژی هایی را در نظر بگیرید تا محیط خود را در صورتی که با ذهنیت موفقیت شما تداخل دارد، تغییر دهید. ممکن است لازم باشد کارهایی مانند تمیز کردن میز کارتان، اجازه دادن به ورود نور طبیعی بیشتر یا حضور در میان افراد دیگر برای کمک به تمرکزتان انجام دهید.

مورد زیر را تصور کنید:

شما می خواهید طی شش ماه آینده ۲۰ پوند وزن کم کنید.

بدون برنامه، به احتمال زیاد در هدف خود یعنی تناسب اندام موفق نخواهید شد.

با این حال، با ایجاد محیط مناسب، مانند تنها با نگه داشتن مواد غذایی سالم در خانه، بیشترین شانس موفقیت را برای خود به ارمغان خواهید آورد.

هنگامی که مسئولیت پذیری خود را – احتمالاً با جلب توجه شریکتان  به هدف خود – به این موارد  اضافه کنید، انگیزه مورد نیاز خود را پیدا خواهید کرد.

اگر به ارزیابی پیشرفت خود ادامه دهید و هر زمان که به یکی از نقاط عطف افزایشی خود رسیدید، تمام آنچه را که برای کمک به شما در دستیابی به هدف کاهش وزن نیاز دارید، خواهید داشت.

اقدام عملی ۵

 • یک محیط مناسب بوجود آورید
 • مشخص کنید چه چیزی یا چه کسی مانع پیشرفت شما می شود. آنها را تغییر دهید یا از بین ببرید.

تمرین کنید، تمرین کنید ، تمرین کنید

در حالی که سیستم هدف  هوشمند یک رویکرد عالی برای ایجاد اهداف است، اما  این آغاز  کار شما است.

در این جا است که تمرین عمدی می تواند بدرخشد.

قبل از تمرین عمدی، تمرین ساده و تمرین هدفمند دارید.

اکثر مردم در عمل ساده هستند که  شرایط زیر را برآورده می کند:

شما به هدف خود به عنوان یک سرگرمی نزدیک می شوید و این کاری است که هر چند وقت یکبار انجام می دهید.

وقتی تمرین می کنید، سطح دشواری پایین است. شما یا میله را با افزایش های کوچک بالا می برید یا کار  قبلی ادامه می دهید. برای مثال می‌توانید همان آهنگ  قبلی را روی یک ساز اجرا کنید یا همان نوع مقاله  قبلی بنویسید.

برای تمرین هدفمند، باید:

هدف مشخص تری برای خود تعیین کنید. به عنوان مثال، به جای اینکه همیشه یک آهنگ را تمرین کنید، موسیقی را دشوارتر کنید. بگویید که آهنگ را چندین بار پشت سر هم بدون نقص اجرا می کنید.

برای کمک به دستیابی به هدف خود، یک برنامه اقدام ایجاد کنید.

به وضوح بیان کنید که چرا می خواهید تلاش بیشتری انجام دهید.

اینکه فردی باشید که عمدا تمرین می کند مستلزم این است که:

پیش نیازهای تمرین عمدی را برآورده کنید.

اطمینان حاصل کنید که تمرینی که در آن درگیر هستید در یک  زمینه مبتنی بر عملکرد است. یعنی بین افراد متخصص و تازه کار در حرفه ای که شما دارید تفاوت قطعی وجود دارد.

یک سیستم پشتیبانی یا مربی برای کمک به شما داشته باشید.

اقدام عملی ۶:

راهنمای مبتدی برای تمرین عمدی را مطالعه کنید

 ۴. به اهداف خود متعهد بمانید.

یک سیستم قوی از پاسخگویی ایجاد کنید

یک استراتژی خوب برای اطمینان از اینکه متعهد به مسئولیت پذیری و پیشرفت به سمت اهداف خود هستید، پیاده سازی یک سیستم پاسخگویی است. این  کار به  ایجاد انگیزه اضافی برای انجام بهترین عملکرد شما کمک می کند.

به روز رسانی پیشرفت خود یا دیگران، شناخت دستاوردها و جشن گرفتن موفقیت چند نمونه از موارد  افزایش دهنده مسئولیت هستند. برای اینکه در مسیر خود بمانید و البته به اهداف خود برسید، این کار را انجام دهید.

داشتن  یک شریک مسئولیت پذیر یک انگیزه اضافی  است که به شما کمک می کند انگیزه خود را حفظ کنید و  بر روی اهداف خود متمرکز شوید.

شما همچنین می توانید سطح دیگری از چالش  را با درگیر کردن پول اضافه کنید. اگر به هدف خود نرسیدید، پرداخت پول به یک دوست نزدیک در پایان هفته، یک انگیزه عالی است.

۱ اقدام:

 • یک سیستم حسابداری ایجاد کنید
 • شریکی پیدا کنید که بتواند شما را مسئول نگه دارد و به شما انگیزه دهد که تمرکزتان را روی اهدافتان حفظ کنید.

 جمع بندی

تعیین اهداف هوشمندتر، تدوین استراتژی، اقدام و متعهد ماندن همه برای دستیابی به هدف ضروری هستند. مهم است که جاه طلبی های واقعی خود را بشناسید و اهداف معین، قابل اندازه گیری، قابل انجام، مناسب و محدود به زمان تعیین کنید.

برنامه ریزی با نقاط عطف و یک برنامه پشتیبان بسیار مهم است. ایده این است که اقدام عمدی انجام دهید، پیشرفت خود را ارزیابی کنید و یک محیط حمایتی ایجاد کنید. برای حفظ اهداف خود، تمرین کنید و مسئولیت پذیری را حفظ کنید.

به خاطر داشته باشید که این یک فرآیند پویا است که به استقامت و صبر نیاز دارد. اگر نگرش و تکنیک های درستی داشته باشید می توانید به اهداف خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *