پرش به محتوا
خانه » رازهای تندخوانی: با دانستن این 15 نکته 300٪ سریعتر می‌خوانید

رازهای تندخوانی: با دانستن این 15 نکته 300٪ سریعتر می‌خوانید

  • از


پرسش و پاسخ

چگونه چشمانم را آموزش دهم تا موقع خواندن، حرکات کمتری داشته باشند؟

از فاصله دورتری متن را بخوانید زیرا در این صورت لازم نیست حرکات چشمی زیادی داشته باشید، همچنین می‌توانید جملات و حتی پاراگراف‌ها را به طور یکجا مطالعه کنید.

آیا می‌توانم مغز خود را برای خواندن بیش از 17,000 کلمه در دقیقه آموزش دهم؟

احتمالا نه. چنین چیزی بسیار بعید به نظر می‌رسد. در فیلم “مرد بارانی” شخصیت اصلی فیلم می‌توانست در هر دقیقه 20،000 کلمه بخواند. چشم چپ او صفحه سمت چپ را می‌خواند و چشم راست او صفحه سمت راست را، اما وقوع چنین چیزی در واقعیت بسیار بعید است. سین آدام (Sean Adam) با خواندن 3850 کلمه در دقیقه رکورددار نفر اول تندخوانی جهان و کجتیل گونارسون (Kjetill Gunnarson) نروژی با 3050 کلمه در دقیقه رکورددار نفر دوم تندخوانی جهان هستند.

چه عواملی باعث می‌شود که کسی دیگر نتواند توانایی خواندن خود را بهبود ببخشد؟

زمانی که فرد صبر کمی داشته باشد یا تمایلی به انجام این کار نداشته باشد. اگر می‌خواهید پیشرفت کنید، باید صبر و حوصله داشته باشید. در صورتی که به دنبال راهکارهای بیشتری برای افزایش صبر و انگیزه خود می‌گردید می‌توانید این جملات تاکیدی مثبت را هم امتحان کنید.

آیا می‌توانم تند‌خوانی را برای خواندن و درک مطالب آنلاین فرا بگیرم؟

بله، قطعا با این حال، به یاد آوردن و درک هر کلمه‌ای که می‌خوانید باید به عنوان یک خواننده برایتان در اولویت باشد. اطمینان حاصل کنید که در هنگام سریع‌خوانی مطالب را درک کرده‌اید.

آیا با وجود اینکه انگلیسی زبان دوم من است، می‌توانم سریع‌خوانی را یاد بگیرم؟

به احتمال زیاد، بله من می‌توانم 376 کلمه را در دقیقه بخوانم و انگلیسی نیز زبان دومم است.

آیا تندخوانی باعث می‌شود که دانش من از زبانی که می‌خواهم آن را یاد بگیرم بیشتر شود؟

به نظر من هرچه با زبان موردنظر آشناتر باشید، سریع‌تر می‌توانید مطالب را بخوانید و درک کنید. با این حال، این امر تنها به زبان مربوط نمی‌شود – بلکه باید با موضوع مورد نظر نیز آشنا باشید تا بتوانید مطالب را بهتر درک نمایید.

آیا پخش موسیقی می‌تواند به تند‌خوانی کمک کند؟

پخش موسیقی پس زمینه در این سناریو به شما کمکی نخواهد کرد. موسیقی مغز شما را منحرف می‌کند و کار را سخت‌تر خواهد کرد. مغز شما به طور خودکار سعی می‌کند کلماتی را که می‌خوانید از آن دسته از مواردی که گوش می‌دهید جدا کند. همین مثال را می‌توان برای موسیقی ساز نیز گفت، زیرا مغز شما در تلاش خواهد بود تا ملودی‌ها را از کلماتی که می‌خوانید جدا کند. البته از نظر علمی ثابت شده است که نویز سفید باعث تسریع عملکرد مغز می‌شود.

چگونه می‌توانم توانایی خودم را در درک آنچه می‌خوانم بهبود ببخشم؟

فقط عبارات مهم را به خاطر بسپار و سپس آن‌ها را تجزیه و تحلیل و بعد آن‌ها را خلاصه کن.

آیا این حقیقت دارد که عینک زدن باعث می‌شود آهسته‌تر بخوانم؟

نه، تا زمانی که می‌بینید، بینایی شما تاثیری در سرعت خواندن‌تان نخواهد داشت.

من می‌خواهم در هر دقیقه 300 کلمه بخوانم. برای رسیدن به هدفم چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

اگر بتوانید 50 کلمه را در هر ثانیه اسکن کنید، با 300 کلمه در دقیقه مشکلی نخواهد داشت. نکته اصلی این است که باید روی درک و خواندن خطوط تمرکز کنید.

نکات مهم و ضروری

پس از هر 30 تا 60 دقیقه تند‌خوانی استراحت کنید. این کار باعث افزایش تمرکز شما می‌شود و میزان حرکات چشم‌تان را کاهش می‌دهد.

در یک محیط آرام و کاملاً روشن تمرین کنید. در صورت لزوم از گوشبند استفاده کنید.

تجزیه و تحلیل و تغییر خواندن می‌تواند مشکل باشد زیرا شما بیشتر از درک متن بر تکنیک‌های خواندن خود تمرکز می‌کنید. مطمئن شوید که خیلی سریع نمی‌خوانید و آنچه را که خوانده‌اید به درستی درک می‌کنید.

وقتی هوشیار هستید و به خوبی استراحت کرده‌اید، متون مهم را بخوانید. بعضی از افراد در صبح عملکرد خوبی دارند، در حالی که برخی دیگر ذهن‌شان بعد از ظهر یا غروب بهتر کار می‌کنند.

دور نگه داشتن صفحه احتمالاً خواندن مطالب را تسریع نخواهد کرد. بیشتر افراد به طور خودکار خود را در مسافتی که حداکثر سرعت را دارند، تنظیم می‌کنند.

اگر نمی‌توانید سرعت خواندن خود را بهبود بخشید، بهتر است مسافت دید خود را بررسی کنید.

تمرینات “زیگ زاگی” که سعی می‌کنند چشم را به به چپ و راست حرکت دهند چندان کاربردی ندارند. اکثر افرادی که این روش را آموزش می‌دهند چشمان خود را از سمت چپ به راست و از خطی به خط دیگر حرکت می‌دهند.

هشدارها

از محصولات گران‌قیمت تند‌خوانی خودداری کنید. بسیاری از آن‌ها توصیه‌ها و تمرین‌های مشابهی را ارائه می‌دهند که هرگز روش‌های مورد استفاده‌شان تایید نشده است.

علاوه بر این به یاد داشته باشید که سریعتر خواندن همواره باعث می‌شود درک کمتری از متن داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *