پرش به محتوا
خانه » دهقانی در اجلاس گروه ۷۷/شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی ۴۰۰ هزار شغل باکیفیت ایجاد کردند

دهقانی در اجلاس گروه ۷۷/شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی ۴۰۰ هزار شغل باکیفیت ایجاد کردند

  • از


کسب و کار نیوز- معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان با حضور در اجلاس سران گروه ۷۷ از رشد و توسعه اکوسیستم نوآوری در ایران طی دو دهه گذشته خبر داد و گفت: در این مدت ۴۰۰ هزار شغل باکیفیت به کمک دانش‌بنیان ها ایجاد شده است. روح الله دهقانی فیروزآبادی در سومین روز از سفر خود به کشور کوبا در سخنانی در اجلاس سران گروه ۷۷ اظهار داشت: در دو دهه گذشته ایران فعالانه از ایجاد اکوسیستم‌های نوآوری از طریق ترویج و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، تولید مبتنی بر دانش، ابلاغ قوانین حمایت از بنگاه‌های دانش بنیان و تحول تولید دانش‌بنیان حمایت کرده است.

به گزارش کسب و کار نیوز، وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان در ایران ۴۰۰ هزار شغل باکیفیت ایجاده کرده‌اند که اکثر آنها توسط فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اداره می‌شود. معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع اقتصاد دیجیتال ادامه داد: اقتصاد دیجیتال این توانمندی را دارد تا موجب ارتقای کشورها از طریق ایجاد اشتغال و پیشبرد نوآوری شود.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۲۱ اقتصاد دیجیتال نزدیک به ۱۷ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی برابر با ۲۰ تریلیون دلار را به خود اختصاص داده‌ است. ما می‌توانیم از طریق تأمین مالی برنامه‌های تحقیقاتی مشترک و تشکیل کنسرسیومی از شرکت‌های دانش‌بنیان متخصص در فناوری‌های نمک‌زدایی ایده‌ها را به واقعیت تبدیل کنیم. معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس‌جمهور، نمونه‌ای از تحول اقتصاد دیجیتال در ایران را نرم‌افزارهای کاربردی کرایه ماشین سواری عنوان کرد و افزود: در سال ۲۰۲۲ حدود ۶۰ میلیون کاربر ایرانی برابر با ۷۳ درصد از جمعیت ایران از طریق یک میلیارد سفر از خدمات این شرکت‌ها استفاده کردند.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: اقتصاد مبتنی بر فناوری و نوآوری راه‌حل مناسب بسیاری از چالش‌های ماست که از طریق اجتناب از خام‌فروشی منابع و مواهب طبیعی، بهره‌مندی از سرمایه انسانی توانمند، ارتقای موقعیت خود در زنجیره ارزش جهانی، پرورش شرکت‌ها و صنایع پیشرفته، شکل دادن به اکوسیستم‌های نوآوری پویا و مقابله با مهاجرت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی محقق می‌شود.

وی تحقق تبدیل ایده‌ها به واقعیت را به شرط تأمین مالی و تشکیل کنسرسیومی از شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و گفت: می‌توانیم از طریق تامین مالی برنامه‌های تحقیقاتی مشترک و تشکیل کنسرسیومی از شرکت‌های دانش‌بنیان متخصص در فناوری‌های نمک‌زدایی ایده‌ها را به واقعیت تبدیل کنیم و از طریق تشخیص فوریت موضوعات و اجرایی کردن راه‌حل‌های مبتنی بر فناوری و نوآوری راه را برای آینده‌ای پایدار و کامیاب هموار کنیم.

در نشست سران گروه ۷۷ که با موضوع «چالش های رایج توسعه: نقش علم و فناوری و نوآوری» در روزهای ۲۴ و ۲۵ شهریور ماه برگزار شد، سران کشورهای در حال توسعه و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل شرکت داشتند. در حاشیه اجلاس سران گروه ۷۷ موضوعات همکاری دوجانبه دو کشور ایران و کوبا نیز پیگیری شد. با توجه به سفر اخیر رییس جمهور کشورمان به کوبا و لزوم توسعه همکاری های دوجانبه مقرر شده است کمیته همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور تشکیل شود.

گروه ۷۷ در سال ۱۹۶۴ به عنوان بزرگترین ائتلاف کشورهای درحال توسعه توسط ۷۷ کشور تشکیل شد. این گروه فعالیت رسمی خود را پس از پایان نشست تجارت و توسعه سازمان ملل ـ آنکتاد ـ طی بیانه ای آغاز کرد. این ائتلاف، اکنون ۱۳۳ کشور عضو دارد اما به دلیل اهمیت تاریخی، سیاسی نشست اولیه آن که به شکل‌گیری و فعالیت رسمی آنها انجامید، همچنان خود را در قالب گروه ۷۷ معرفی می کند. این گروه در چارچوب سازمان ملل متحد، موضوعاتی مانند ارتقای منافع اقتصادی جمعی و تقویت ظرفیت مذاکراتی جنوب و نیز همکاری های فنی در میان کشورهای درحال توسعه را پیگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *