پرش به محتوا
خانه » در صورت رد درخواست معافیت پزشکی + قوانین 1403

در صورت رد درخواست معافیت پزشکی + قوانین 1403


رد درخواست معافیت پزشکی یکی از دغدغه های مشمولان خدمت نظام وظیفه. بنابراین اطلاع از کلیه مراحل کمیسیون پزشکی مشمولان نظام تکلیف عمومی ضروری است. پاسخ کمیسیون پزشکی نظامی با توجه به شرایط فرد ابلاغ می شود و ممکن است از 1 تا 3 ماه طول بکشد.

تمام مراحل درخواست معافیت پزشکی برای هر نوع بیماری یکسان است. اما بسته به نوع بیماری متقاضی، زمان پاسخگویی کمیته ممکن است بیشتر یا کوتاهتر باشد. بسیاری از افراد می خواهند بدانند در صورت رد شدن درخواست معافیت پزشکی، چگونه می توانند برای دریافت معافیت پزشکی تجدید نظر کنند.

فرآیند رد درخواست معافیت پزشکی

معافیت پزشکی یکی از انواع معافیت های سربازی است که افراد می توانند برای اجتناب از رفتن به سربازی از آن استفاده کنند. برای دریافت معافیت پزشکی، متقاضی باید دارای یکسری شرایط باشد، در غیر این صورت نمی تواند واجد شرایط معافیت پزشکی باشد. متقاضیان واجد شرایط معافیت پزشکی ابتدا با پلیس +10 تماس بگیرند. سپس دفترچه خدمات را بردارید و پر کنید. سپس مدارک درخواستی را ارسال کنید.

یکی از مهمترین کارهایی که متقاضیان باید انجام دهند تکمیل فرم خوداظهاری است. برای تکمیل این فرم، مردم باید توجه کامل خود را به کار گیرند. چون یک بار باید به مرکز غربالگری تایید شده مراجعه کنند. پس از غربالگری اولیه به افراد مدارک پزشکی داده می شود تا به یکی از کلانتری +10 تحویل داده و ادعای خود را ثبت کنند.

پس از گذراندن این مراحل برگه معرفی بیمارستان به آدرس متقاضی ارسال می شود تا در زمان مشخص شده به بیمارستانی که آدرس آن در برگه آمده است مراجعه کند. پس از انجام معاینه ثانویه از متقاضی در بیمارستان مورد نظر، پاسخ به حوزه وظیفه مربوطه ارسال می شود. پس از انجام این مراحل نوبت به تشکیل جلسه هیات پزشکی می رسد و برای حضور فرد در این جلسه باید دعوتنامه ارسال شود تا فرد بتواند نظر مسئولان مربوطه را جلب کند.

در اینجا، اگر درخواست فرد مورد تایید قرار گیرد، فرد استثنا می شود; اما در صورت رد درخواست معافیت پزشکی در این جلسه، فرد باید خود را برای خدمت سربازی آماده کند. این مراحل ممکن است طولانی به نظر برسند. اما اگر آنها را به تعویق نیندازید، بین 1 تا 3 ماه طول می کشد تا پاسخ نهایی به دست شما برسد. برای این معافیت پزشکی سربازی بهتر است با تمام این مراحل آشنا شوید.

زمان پاسخگویی درخواست معافیت پزشکی

سوابق پزشکی متقاضی پس از اتمام معاینه ثانویه به خدمت ارسال می شود. سپس کمی طول می کشد تا هیئت پزشکی درخواست آزادی فرد و گزارش های پزشکی را بررسی کند و پاسخ نهایی را بدهد. در نهایت برای فرد واجد شرایط برای حضور در جلسه هیات پزشکی برای دریافت پاسخ نهایی پیام ارسال می شود.

زمان تشکیل کمیسیون پزشکی و اعلام پاسخ نهایی دقیقا مشخص نیست; یعنی تا امروز زمان دقیقی برای این کار تعیین نشده است. طبق تحقیقات انجام شده کمیسیون پزشکی کمی زودتر برگزار می شود و لازم نیست مدت زیادی منتظر بمانید. همانطور که گفتیم زمان دقیق پاسخگویی به درخواست معافیت پزشکی را نمی توان مشخص کرد. اما معمولا بعد از 1 تا 3 ماه پاسخ نهایی گزارش می شود.

به این ترتیب وی در پاسخ به این سوال که چقدر زمان می برد تا به هیات پزشکی پاسخ داده شود؟ باید گفت که این مدت زمان بسته به نوع معافیت پزشکی مشمول می تواند متفاوت باشد. اما تمام افرادی که می خواهند آزاد شوند باید یک سری مراحل مشابه را طی کنند و در نهایت با مراجعه به جلسه هیات پزشکی پاسخ خود را دریافت کنند.

البته این نکته مهم را فراموش نکنید که امکان ابطال کارت معافیت پزشکی وجود دارد. بنابراین بهتر است مشمولان کلیه مدارک پزشکی خود را به صورت دقیق و مستند به پزشک ارائه دهند تا پس از دریافت کارت معافیت با مشکلاتی از این دست مواجه نشوند.

مدارک لازم جهت ارائه به کمیسیون پزشکی

فرد قبل از اطلاع از رد درخواست معافیت پزشکی باید ابتدا برای ثبت درخواست به دفاتر پلیس +10 مراجعه کند. سپس دفترچه خدمات را دریافت کرده و پس از ثبت درخواست منتظر اعلام نتایج باشید. برای درخواست معافیت پزشکی باید مدارک شناسایی خود را ارائه و فرم های مربوطه را تکمیل کنید. مدارک لازم جهت مراجعه به کمیته پزشکی به شرح زیر است:

  • کارت ملی و کپی آن
  • شناسنامه و کپی تمام صفحات
  • دو عکس سه در چهار جلو با پس زمینه
  • گواهی فارغ التحصیلی یا اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی
  • فرم معاینه اولیه توسط پزشک معتمد سیستم نظامی تکمیل شده است
  • برگه تکمیل شده مربوط به وضعیت ذینفعان
  • کارت واکسیناسیون
  • هنگام افتتاح حساب در بانک سپه.

یکی از مهمترین مدارکی که برای درخواست معافیت باید ارائه دهید، فرم وضعیت پزشکی است. آزمودنی ها باید فرم ها را با دقت پر کنند تا از رد درخواست معافیت پزشکی خود جلوگیری کنند. علاوه بر این، در این مرحله فرد باید یکی از عکس ها را در سمت چپ این فرم قرار دهد.

فرم معاینه اولیه باید توسط پزشک معتمد سازمان نظامی تکمیل شود. همچنین متقاضی باید واکسینه شده باشد که برای آن باید به مرکز واکسیناسیون نظامی مراجعه کند. این مرکز وظیفه تکمیل فرم واکسیناسیون را بر عهده دارد. این فرم یکی از مدارک مورد نیاز محسوب می شود بنابراین زمانی که مشمول می خواهد برای معافیت اقدام کند باید این فرم را نیز ارائه دهد.

در صورت رد درخواست معافیت پزشکی چه باید کرد؟

پس از ارسال درخواست معافیت پزشکی خود از طریق مطب +10 باید منتظر پاسخ باشید. در صورت تایید درخواست شما از خدمت سربازی معاف خواهید شد. اما اگر درخواست معافیت پزشکی رد شود، نامه ای برای شما صادر می شود که در آن زمان برای خدمت اعزام شده اید.

رد درخواست معافیت پزشکی به این معنی نیست که فرد به هیچ وجه نمی تواند معافیت دریافت کند. بلکه متقاضی می تواند نسبت به تصمیم صادر شده اعتراض کند و به خود فرصتی دوباره بدهد. اما به یاد داشته باشید که اگر درخواست شما دوباره رد شود، دیگر نمی توانید در مورد تصمیم اعتراض کنید.

بدین ترتیب متقاضی پس از دریافت پاسخ می تواند برای ثبت اعتراض و اعتراض به این تصمیم به کلانتری +10 مراجعه کند. پس از ثبت اعتراض شما باید برای بررسی کلیه موارد به شورای عالی پزشکی معرفی شوید.

البته به یاد داشته باشید که امکان اعتراض به مصوبه شورای عالی وجود ندارد. در واقع این رای قطعی است. حتی اگر بعد از اینکه شورای عالی درخواست شما را رد کرد و بیماری شما تشدید شد مجبور شوید به ارتش بپیوندید. پس از پیوستن به ارتش، می توانید از طریق واحد برای ترخیص اقدام کنید. بنابراین بهتر است مدارک پزشکی خود را کامل و مستند ارائه دهید.

نکات مهم در مورد رد درخواست معافیت پزشکی

اگر احتمال رهاسازی مجاز کم باشد. یعنی بیماری جدی و شدید نیست، باید تلاش بیشتری برای اثبات بیماری داشته باشد. در واقع، او باید مدارک بیشتری از بیماری خود داشته باشد. بنابراین اگر درخواست معافیت یک بار رد شد ناامید نشوید و اعتراض کنید.

اگر با رد درخواست معافیت پزشکی خود موافق نیستید، می توانید در مهلت مقرر؛ این به این معنی است که معمولاً 10 روز، اعتراض را ثبت کنید. البته باید دلایل مخالفت خود را به صورت کتبی برای هیئت پزشکی توضیح دهید.

در صورت عدم پذیرش اعتراض از سوی شورای پزشکی، پرونده به شورای عالی پزشکی ناجا ارجاع می شود. شورای عالی پزشکی آخرین مرجع رسیدگی به ایرادات مربوط به معافیت پزشکی است.

خلاصه مقاله رد درخواست معافیت پزشکی

در این مقاله در مورد رد درخواست معافیت پزشکی ما اطلاعات را به صورت شفاف ارائه کردیم. برای درخواست معافیت پزشکی و در صورت رد شدن، اعتراض به عدم تایید، باید با مراحل آن و مدارک مورد نیاز در هر مرحله آشنا شوید.

همچنین برای اینکه بتوانید معافیت پزشکی خود را دریافت کنید، بهتر است تمامی مدارک پزشکی خود را به صورت مستند به پزشک کشیک نشان دهید و بیماری و علائم خود را به طور کامل و دقیق توضیح دهید. در صورت رد درخواست معافیت پزشکی می توانید اعتراض کنید تا شورای عالی پزشکی مدارک را برای تصمیم گیری نهایی بررسی کند.

در صورت رد شدن درخواست معافیت پزشکی برای دانلود pdf مقاله کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید

پس از رد درخواست معافیت پزشکی چه باید کرد؟

ابتدا باید مدارک کامل تری در مورد بیماری خود جمع آوری کنید و سپس به کلانتری +10 مراجعه کنید. پس از ثبت اعتراض شما، پرونده به شورای عالی ارجاع خواهد شد.

چند بار می توانید به تصمیم هیات پزشکی اعتراض کنید؟

فقط یک بار می توانید اعتراض کنید و بعد از آن دیگر امکان اعتراض به رای وجود ندارد.

زمان تشکیل کمیته پزشکی چه زمانی است؟

مهلت تشکیل کمیته پزشکی و انتشار پاسخ نهایی مشخص نیست و نمی توان زمان دقیقی برای این موضوع تعیین کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *