پرش به محتوا
خانه » داشتن ارزش های شخصی به چه معناست؟ (قسمت اول)

داشتن ارزش های شخصی به چه معناست؟ (قسمت اول)


این که آیا تصمیم به تغییر شغل دارید یا سعی می کنید زمانی برای مراقبت از خود پیدا کنید، تعریف کنید ارزش های شخصی می تواند به شما کمک کند؛ اما معنای ارزش های شخصی چیست و چگونه می توانید ارزش های خود را پیدا کنید؟

فهرستی از اشیاء با ارزش شخصی شما ممکن است ثبت نشود. با این حال، در طول سال‌ها احتمالاً برای اولویت‌بندی آنچه فکر می‌کنید در زندگی مهم است، انتخاب کرده‌اید. به عنوان مثال، می توانید دستیابی به نقاط عطف کاری خاص را بر دستیابی به اهداف تناسب اندام اولویت دهید.

فرض کنید یک پیشنهاد شغلی جدید با برنامه ای سخت دارید، اما می تواند شغل شما را به روش های شگفت انگیزی پیش ببرد. اگر برای اهداف شغلی خود ارزش قائل هستید، باید به این فرصت پاسخ مثبت دهید، حتی اگر این به معنای رفتن به مسیری باشد که برای آن سخت تلاش کرده اید.

هیچ ارزش شخصی درست یا نادرستی وجود ندارد، اما باید از تأثیر آنها بر تصمیمات شما آگاه باشید. به این ترتیب، می توانید مطمئن باشید که همیشه مسیری را انتخاب می کنید که شما را به اهداف بلندمدت نزدیکتر می کند.

ارزش های واقعی را نمی توان و نباید سرکوب کرد. آنها زندگی را پر می کنند و به ما احساس بهتری از خودآگاهی می دهند. بدون ارزش‌های روشن، ممکن است در فرآیند کشف خود (فرایند یافتن واقعیت‌های خود) با چالش مواجه شوید.

در نتیجه، ممکن است تصمیم گیری، پیشرفت در حرفه یا داشتن یک زندگی معنادار برای شما دشوار باشد.

دانستن معنی ارزش های شخصی می تواند زندگی شما را تغییر دهد. با این حال، تعریف آنها برای خود نیازمند تلاش و اراده است. بیایید دریابیم که ارزش های شخصی چیست و چگونه می توانید ارزش های خود را پیدا کنید.

منظور از ارزش های شخصی چیست؟

ارزش های شخصی بر اعمال، روابط و زندگی ما به طور کلی تأثیر می گذارد. هنگامی که تصمیمات بزرگی می گیریم، ارزش های ما نیز ما را راهنمایی می کند و می تواند بر رشد شخصی ما تأثیر بگذارد.

وقتی ارزش‌ها، شغل، روابط شخصی و سرگرمی‌های خود را بشناسید، آنچه برایتان مهم است را منعکس خواهید کرد. می تواند به شما کمک کند در زندگی خود احساس رضایت بیشتری داشته باشید. در واقع، شرکت در فعالیت‌هایی که با ارزش‌های شما همسو هستند، می‌تواند به افسردگی و اضطراب کمک کند و سلامت روان شما را بهبود بخشد.

همچنین، کاری که ارزش‌های شما را منعکس می‌کند، شما را نسبت به کار خود اشتیاق بیشتری می‌دهد. این در نهایت به شما کمک می کند تا در کار خود موفق شوید زیرا انگیزه عمیق تری برای انجام کارهای خوب خواهید داشت.

بنابراین چگونه متوجه می شوید که ارزش های شخصی شما چیست؟ فرهنگ، تربیت دوران کودکی و تجربیات زندگی شما می تواند بر ارزش های شخصی شما تأثیر بگذارد. آنها می توانند در هر مرحله از زندگی رشد کنند و در طول زمان رشد کنند.

هر کس مجموعه ای از ارزش ها منحصر به فرد دارد. آنچه برای شما مهم است ممکن است مانند دوستان و همکاران شما نباشد. با این حال، ما به احتمال زیاد ارزش‌های شخصی اصلی خود را با نزدیک‌ترین افراد به اشتراک می‌گذاریم. تحقیقات نشان می دهد که ما حتی ممکن است بیشتر جذب افرادی شویم که در ارزش های ما مشترک هستند.

بسته به اینکه چه کسی هستید، می توانید ارزش های خود را به روش های مختلف بیان کنید. به عنوان مثال، دو نفر ممکن است یک ارزش اجتماعی شخصی داشته باشند. می توان این کار را با سازماندهی یک موسسه خیریه برای تغذیه مردم فقیر انجام داد. دیگری ممکن است یک مهمانی خیابانی (برگزاری در یکی از پارک‌ها یا خیابان‌های محله که خیابان‌های اطراف را سیل می‌کند) برای محله خود برنامه‌ریزی کند. هر دو عبارت معتبری از مقادیر یکسان هستند.


ممکن است این محتوا را دوست داشته باشید