پرش به محتوا
خانه » داروی سیتیزین شانس موفقیت در ترک سیگار را دو برابر می کند

داروی سیتیزین شانس موفقیت در ترک سیگار را دو برابر می کند


افراد سیگاری می توانند با مصرف سیتیزین شانس خود را برای ترک سیگار دو برابر کنند.
به گزارش مجله سلامت دکتر بهشتیان به نقل از یورونیوز، ترک سیگار یکی از متداول ترین تصمیماتی است که مردم در آغاز سال جدید می گیرند. اما ماهیت بسیار اعتیادآور نیکوتین، اجرای این تصمیم را برای اکثر سیگاری ها بسیار دشوار می کند.

اکنون تحقیقات نشان می دهد که مصرف نوعی قرص که میل به نیکوتین را کاهش می دهد، شانس موفقیت در ترک سیگار را دو برابر می کند. بسیاری از سیگاری‌ها اغلب به محصولاتی روی می‌آورند که نیکوتین را ایمن‌تر از تنباکو می‌رسانند، از جمله سیگارهای الکترونیکی، پچ‌ها و آدامس‌ها.

در همین حال، پزشکان یک تیم تحقیقاتی در آرژانتین دریافتند که دارویی به نام سیتیزین، که یک ماده طبیعی از دانه‌های لابورنوم است، در کمک به ترک اعتیاد افراد سیگاری موثر است. در طول کارآزمایی‌های بالینی در آرژانتین، محققان دریافتند که میزان موفقیت سیگاری‌هایی که سعی در ترک سیگار با سیتیزین داشتند، در مقایسه با سیگاری‌هایی که سعی کردند با استفاده از دارونما یا داروهایی مانند وارنیکلین (Champix) یا درمان‌های جایگزین نیکوتین مانند چسب‌ها و لثه‌ها، سیگار را ترک کنند، است. به طور قابل توجهی بیشتر ▼.

البته داروی سیتیزین چندین دهه است که در اروپای مرکزی و شرقی مورد استفاده قرار می گیرد، اما در اکثر کشورها از جمله ایالات متحده به طور گسترده در دسترس نیست. اخیراً در اروپا، این دارو تأییدیه های نظارتی لازم را در انگلستان دریافت کرده و قرار است از اواخر ماه جاری میلادی به صورت قرص در آن کشور عرضه شود.

در این رابطه عمر دوسانتی، متخصص سم شناسی در بیمارستان ملی پوساداس آرژانتین و مدیر تیم تحقیقاتی می گوید: «مطالعات ما نشان داده است که سیتیزین یک کمک موثر و ارزان برای ترک سیگار است. در سرتاسر جهان، سیگار به عنوان عامل اصلی مرگ و میرهای قابل پیشگیری در نظر گرفته می شود و سیتیزین این پتانسیل را دارد که یکی از پاسخ های بزرگ برای این مشکل باشد.

اگرچه سیگار طی 50 سال گذشته در بریتانیا کاهش چشمگیری داشته است، اما هنوز هم علت اصلی بسیاری از بیماری ها و مرگ و میرهای قابل پیشگیری در این کشور است. تحقیقات انجمن سلطنتی بهداشت عمومی بریتانیا نشان می دهد که سالانه 100000 نفر در این کشور به دلیل استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند.

اگرچه قرص سیتیزین تا پایان ژانویه با نسخه پزشک در بریتانیا در دسترس خواهد بود، اما قیمت آن همچنان بالاست و برای تهیه 100 قرص در مدت 25 روز باید 115 پوند بپردازید.

رابرت وست، استاد روانشناسی سلامت و مدیر تحقیقات تنباکو در تحقیقات سرطان انگلستان، ضمن استقبال از خبر تایید فروش سیتیزین در بریتانیا، تاکید کرد که قیمت نباید بازدارنده باشد. به ویژه انتظار می رود با توسعه بازار و افزایش استقبال از مصرف این دارو، قیمت آن به تدریج کاهش یابد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

نتایج متوسط 4 از 5

از کل مبلغ 4 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *