پرش به محتوا
خانه » خوشبینی در مقابل بدبینی – پرورش افکار

خوشبینی در مقابل بدبینی – پرورش افکار

  • از


خوش بینی در مقابل بدبینی: کدام یک بهتر است؟ پاسخ ممکن است آنقدر که شما فکر می کنید واضح نباشد. در حالی که تحقیقات نشان می دهد که افراد خوش بین شادتر هستند، سلامت بهتری دارند و در مدرسه و ورزش بهتر عمل می کنند، بدبینی هم مزایایی دارد که ممکن است شما را شگفت زده کند.

به عنوان مثال، بدبین ها تمایل دارند در ارزیابی های خود دقیق تر از خوش بین ها باشند. به همین دلیل است که اغلب می شنوید که آنها خود را واقع گرا معرفی می کنند.

از سوی دیگر، افراد خوش بین ممکن است در مدت زمان کوتاهی در مورد توانایی های خود، بیش از حد تخمین بزنند. این می تواند منجر به امیدواری بیش از حد و ایجاد موقعیت های استرس زا شود.

اما در مجموع، افراد خوش بین از بدبین ها بهتر عمل می کنند و دلایل زیادی برای این امر وجود دارد.

فهرست مطالب

  1. خوشبین در مقابل بدبین: تفاوت چیست؟
  2. نقش انتظارات
  3. تاب آوری در یک خوش بین در مقابل بدبین
  4. آیا یک فرد می تواند خوش بین و بدبین باشد؟
  5. خوشبین در مقابل بدبین در مقابل واقع گرا
  6. چگونه طرز فکر خوش بینانه در مقابل بدبین می تواند بر زندگی شما تأثیر بگذارد
  7. چگونه ذهنیت خود را تغییر دهیم
  8. سخن نهایی

خوشبین در مقابل بدبین: تفاوت چیست؟

قبل از اینکه به آن دلایل بپردازیم، بیایید ببینیم تفاوت بین خوش بینی و بدبینی چیست؟

به عنوان مثال، یک فرد بدبین دارای سوگیری منفی است. آنها معتقدند که هیچ چیز به نفع آنها پیش نمی رود حتی زمانی که هیچ تصوری از نتیجه ندارند.

از سوی دیگر، یک فرد خوش بین تمایل دارد باور کند که همه چیز حتی بدون شواهد به خوبی پیش خواهد رفت. اما داستان چیزهای بیشتری دارد.

نقش انتظارات

تحقیقات نشان می دهد که انتظارات در نتایج ما نقش دارند. خوش بین ها تمایل دارند از هر موقعیتی بهترین ها را انتظار داشته باشند. در نتیجه، نگرش آنها به زندگی اثر دارونما دارد.

دارونما به پدیده تحقیقاتی اشاره دارد که در آن قرصی که هیچ خاصیت دارویی ندارد، در افرادی که انتظار دارند اثربخش باشد، شفا ایجاد می کند.

در مقابل، دیدگاه افراد بدبین اثر نوسیبو دارد. این به یک نتیجه منفی اشاره دارد که به دلیل انتظار این است که اوضاع برای آنها خوب پیش نرود.

تاب آوری در یک خوش بین در مقابل بدبین

مارتین سلیگمن، محقق برجسته در زمینه خوش بینی در مقابل بدبینی، می گوید افراد خوش بین دارای انعطاف پذیری هستند که منجر به افزایش موفقیت می شود. برای مثال، اگر اتفاق بدی بیفتد، آن را یک عقب گرد موقتی فرض می ‌کنند و به جای اینکه روی آن تمرکز کنند، به عقب بر می‌ گردند.

به راحتی می توان دید که چگونه این کار در زمین ورزشی یا در کلاس درس به خوبی برای کسی کارآمد است. فرد خوش بین از بازی بد یا عملکرد ضعیف در آزمون جلوگیری می کند. آنها این حوادث را ناپایدار و مرتبط با عوامل بیرونی می دانند.

از سوی دیگر، فرد بدبین تمایل دارد که همان شرایط را دائمی بداند. علاوه بر این، آنها به جای عوامل خارجی، خود را به خاطر این شکست سرزنش می کنند. این باعث می‌ شود که از بین بردن آنها سخت ‌تر شود و بر عزت نفس تأثیر منفی می ‌گذارد .

افراد خوش بین و بدبین افکار متضادی در مورد شرایط مثبت و منفی دارند. فرد خوش بین، بحران را کوتاه مدت، منزوی و خارج از کنترل خود می بیند. افراد بدبین همان حادثه را طولانی مدت می بینند، همه تقصیر آنهاست، و می تواند بر سایر بخش های زندگی آنها تأثیر بگذارد.

وقتی اتفاق مثبتی می‌ افتد، فرد خوش ‌بین تصور می ‌کند که همیشه همین ‌طور خواهد بود. آنها همچنین بر این باورند که استعداد و سخت کوشی آنها به نتیجه رسیده است.

در مقابل، یک بدبین می گوید:« این فقط یک اتفاق بود و من این بار شانس آوردم.» در حالی که آنها خود را سرزنش می کنند وقتی کارها اشتباه می شود، اما وقتی موفق می شوند ارزش تلاش های خود را نادیده می گیرند.

آیا یک فرد می تواند خوش بین و بدبین باشد؟

هیچ کس صد در صد خوشبین یا کاملا بدبین نیست. بقای ما مستلزم تعادل هر دو مورد است.

کسانی که ما از آنها به عنوان بدبین یاد می کنیم بیشتر یک سوگیری منفی دارند. در حالی که افراد خوش بین انتظار دارند اتفاقات خوب بیشتر اتفاق بیفتد.


شاید این مطالب را دوست داشته باشید