پرش به محتوا
خانه » خودکفایی در گندم محقق می‌شود

خودکفایی در گندم محقق می‌شود


کسب و کار نیوز- مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران گفت: با تامین به موقع نهاده‌های کشاورزی و اعلام‌ منطقی نرخ خرید در کنار شرایط مساعد جوی، سال آینده در تولید گندم خودکفا خواهیم شد.

به گزارش کسب و کار نیوز، علیقلی ایمانی گفت: بنابر آمار از ابتدای فصل برداشت ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۴ درصد رشد داشته است. او از پرداخت ۷۱ درصد مطالبات گندمکاران خبر داد و گفت: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات کشاورزان پرداخت و بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان باقی مانده است که امیدواریم تا پایان شهریور تسویه حساب شود.

ایمانی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم تا آبان ادامه دارد, افزود: برداشت گندم به روزهای پایانی خود رسیده است، اما نمی توان پیش بینی دقیقی راجع به میزان خرید داشت چراکه ممکن است بخشی از گندم تولیدی در انبارها مانده باشد.

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران ادامه داد: بنابر آمار سال گذشته ۴ میلیون و ۵۰۰ تا ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم وارد شد که امسال پیش بینی می شود برحسب میزان خرید و ذخایر، واردات ۵۰ درصد کاهش یابد. به گفته او، با تامین به موقع نهاده های کشاورزی، اعلام‌نرخ منطقی خرید تضمینی و شرایط مساعد جوی پیش بینی می شود که خودکفایی گندم در سال زراعی آینده محقق شود.

ایمانی با بیان اینکه جلسه شورای قیمت گذاری برای تعیین تکلیف قیمت محصولات کشاورزی فردا تشکیل می شود، گفت: طبق قانون خرید تضمینی، نرخ منطقی هرکیلو گندم برای سال زراعی جدید برحسب ۴ فاکتور ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان است که امیدواریم در شورا مصوب و ابلاغ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *