پرش به محتوا
خانه » خرید ۱۰ متر مسکن با وام ۹۶۰ میلیون تومانی

خرید ۱۰ متر مسکن با وام ۹۶۰ میلیون تومانی


کسب و کار نیوز- در حالی متوسط قیمت مسکن در تهران به حدود ۸۱ میلیون تومان رسیده که با وام ۹۶۰ میلیونی مسکن می‌توان حدود ۱۰ متر خانه با احتساب هزینه اوراق خریداری کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز، اواخر خردادماه امسال با مصوبه شورای پول و اعتبار سقف وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم برای زوجین تهرانی به ۸۰۰ میلیون تومان و با احتساب وام تعمیر (جعاله) به ۹۶۰ میلیون تومان افزایش یافت.

در سایر شهرها نیز این وام از ۱۶۰ میلیون تومان به ۳۲۰ میلیون تومان افزایش یافت. برای تهیه این تسهیلات، متقاضی (زوج‌ها) معادل ۲ برابر رقم وام یعنی ۱۹۲۰ برگه اوراق حق تقدم وام مسکن (تسه) را خریداری کنند. نرخ این اوراق در زمان حاضر به‌طور میانگین حدود ۹۵ هزار تومان است. بنابراین متقاضیان همان ابتدا بایستی حدود ۱۸۳ میلیون تومان برای خرید اوراق هزینه کنند.

در واقع آن چیزی که پس از کسر هزینه خرید اوراق حق تقدم مسکن برای متقاضیان می‌ماند حدود ۷۷۷ میلیون تومان است. با توجه به جدیدترین گزارش مرکزی آمار ایران از تحولات بازار مسکن که متوسط قیمت مسکن را حدود ۸۱ میلیون تومان اعلام کرده با رقم مذکور می‌توان حدود ۱۰ مترمربع مسکن در شهر تهران خریداری کرد.

لازم به ذکر است مبلغ اقساط ماهانه وام ۱۶۰ میلیون تومانی تعمیر حدود ۴.۵ میلیون تومان و وام ۸۰۰ میلیون تومانی حدود ۱۶.۱ میلیون تومان خواهد بود. مجموع اقساط این ۲ وام ماهانه حدود ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *