پرش به محتوا
خانه » ثروتمندترین افراد جهان 2023 – مجله موفقیت یکشو

ثروتمندترین افراد جهان 2023 – مجله موفقیت یکشو


ایلان ماسک دومین مرد ثروتمند جهان است. او در آفریقای جنوبی متولد شد و قبل از انتقال به دانشگاه پنسیلوانیا در دانشگاهی در کانادا تحصیل کرد و در آنجا مدرک لیسانس خود را در فیزیک و اقتصاد گرفت. ماسک دو روز پس از ثبت نام در برنامه فارغ التحصیلان فیزیک که در دانشگاه استنفورد برگزار می شد، حضور خود را به تعویق انداخت تا Zip2، یکی از اولین خدمات ناوبری آنلاین را راه اندازی کند. او بخشی از درآمد حاصل از این استارت‌آپ را برای ایجاد X.com، سرمایه گذاری کرد. X.com سیستم پرداخت آنلاینی است که به eBay فروخته شد و در نهایت به PayPal Holdings  تبدیل شد.

در سال 2004، ماسک یکی از سرمایه‌گذاران اصلی تسلا موتورز (تسلا کنونی) شد که منجر به سمت فعلی او به عنوان مدیر عامل شرکت خودروهای الکتریکی شد. تسلا علاوه بر خط تولید خودروهای الکتریکی خود، دستگاه‌های ذخیره‌سازی انرژی، لوازم جانبی خودرو و از طریق خرید SolarCity در سال 2016، سیستم‌های انرژی خورشیدی تولید می‌کند. ماسک همچنین مدیر عامل و مهندس ارشد Space Exploration Technologies (SpaceX)، توسعه دهنده موشک های پرتاب فضایی است.

در سال 2020، سهام تسلا 740 درصد افزایش یافت. این اتفاق رتبه ماسک را در لیست ثروتمندترین ها بهبود بخشید. در دسامبر 2020، تسلا به S&P 500 پیوست و به بزرگترین شرکت ادغام شده تبدیل شد. در ژانویه 2021، ماسک به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شد. او این عنوان را تا دسامبر 2022 حفظ کرد، در این زمانی ارزش خالص دارائی های او به دلیل کاهش قیمت سهام تسلا در طول سال کاهش یافت. او دوباره در مارس 2023 مقام اول را به دست آورد.

ماسک در 6 نوامبر 2021 از مخاطبان توییتر خود پرسید که آیا باید 10 درصد از سهام خود در تسلا خود را بفروشد و این موضوع را پاسخی به انتقاد از افزایش سرمایه غیرقابل تحقق به عنوان ابزاری برای اجتناب از مالیات دانست. او اقدام به فروش سهامش به ارزش 16.4 میلیارد دلار در باقیمانده سال 2021 کرد.

سناتور آمریکایی الیزابت وارن، دموکرات ماساچوست، به گزارش رسانه ای استناد کرد که  می گفت ماسک برای سال 2018 مالیات بر درآمد نپرداخت تا در مورد تصویب مالیات بر ثروت استدلال کند. ماسک در توییتر پاسخ داد: “و اگر چشمان خود را برای دو ثانیه باز کنید، متوجه می شوید که امسال بیش از هر آمریکایی در تاریخ مالیات پرداخت خواهم کرد.”

به لطف افزایش سهام تسلا در سال 2021 و معاملات خصوصی ایلان ماسک که ارزش گزارش شده اسپیس ایکس را نیز بالا برد، پیشتازی ماسک در رتبه بندی ثروت جهانی همچنان به رشد خود ادامه داد. دارایی خالص او در نوامبر 2021 به 340 میلیارد دلار رسید.

در آوریل 2022، ماسک کمپینی را برای خصوصی کردن توییتر آغاز کرد که با خرید 44 میلیارد دلاری به اوج رسید. ماسک قصد داشت این قرارداد را با 21 میلیارد دلار سرمایه خود تامین کند. در آستانه اعلام خرید، ماسک 9.6 میلیون سهم تسلا را به ارزش تقریبی 8.5 میلیارد دلار فروخت.

در جولای 2022، ماسک تصمیم گرفت از خرید توییتر عقب نشینی کند. توییتر شکایتی علیه ماسک تنظیم کرد تا مجبور شود این خرید را انجام دهد. ماسک از این شرکت شکایت کرد اما سپس مسیر خود را تغییر داد و اعلام کرد که در نهایت حاضر است توییتر را بخرد. این معامله به طور رسمی در اکتبر 2022 بسته شد و تقریباً 80 درصد از سهام شرکت را به او داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *