پرش به محتوا
خانه » ترس از موفقیت: چرا گاهی از بهترین بودن خود می ترسیم؟ (قسمت اول)

ترس از موفقیت: چرا گاهی از بهترین بودن خود می ترسیم؟ (قسمت اول)

  • از


گاهی اوقات احساس می کنیم فارغ از همه تلاش هایمان، موفقیت از ما دور می شود. ما فکر می کنیم که اگر به سطح بعدی برسیم، همه چیز درست می شود؛ اما حتی اگر همه کارها را درست انجام می دهیم، انگار یک جای کار هنوز ناقص است.

وقتی این اتفاق می افتد، ممکن است ناخودآگاه از موفقیت خود ترس داشته باشیم؛ اما چرا وقتی برای موفقیت بسیار سخت تلاش می کنیم می ترسیم؟ در ادامه این مطلب متوجه می شویم که ترس از موفقیت چیست، چه چیزی باعث آن می شود و چگونه می توانید آن را شناسایی و بر آن غلبه کنید.

ترس از موفقیت چیست؟

ترس از موفقیت این نگرانی است که به محض دستیابی به چیزی جدید، قادر به حفظ آن نباشیم یا ممکن است به دلیل آن رنج ببریم. بیشتر اوقات، ما آگاهانه از این ترس آگاه نیستیم. این به این دلیل است که وقتی روی یک هدف تمرکز می کنیم، از نتایج مثبت دستیابی به هدف صحبت می کنیم. به ندرت اتفاقاتی را که ممکن است با رسیدن به سطح بعدی اتفاق بیفتد را با دیگران در میان بگذاریم.

ترس از موفقیت لزوماً ترس از دستیابی به آن دستاورد عمیق شخصی منحصر به فرد برای هر فرد نیست. در عوض، بیشتر اوقات ترس از تغییر احتمالی یا پیامدهای موفقیت است. این پیش بینی است که دیگران و خود چگونه به پیروزی پاسخ خواهند داد. نگرانی این است که دستیابی به موفقیت به قیمت چیز دیگری باشد که در زندگی فرد با ارزش است. از بسیاری جهات، شبیه ترس از شکست است.

گاهی ترس از موفقیت می تواند برای فرد آشکار باشد. گاهی اوقات می تواند درست در ناخوداگاه باشد که البته در الگوهای تفکر و یا اعمال تکرار شده توسط فرد مشخص می شود. برای شناسایی ترس خود از موفقیت نیاز به سطح بالایی از خودآگاهی است.

6 راهی که ترس از موفقیت در زندگی ما ظاهر می شود

ترس از موفقیت می تواند به روش های مختلفی ظاهر شود. در اینجا چند ویژگی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود:

اجتناب

فرد ممکن است از قرار گرفتن در مرکز توجه، تحسین شدن یا استفاده از راهبردهای اجتنابی دیگر اجتناب کند.

اهمال کاری

فرد ممکن است شروع و یا تکمیل یک پروژه را به تاخیر بیاندازد. در نتیجه به تعویق انداختن، ممکن است این فرصت به طور کلی از دست برود، یا نتیجه نهایی ممکن است ناقص شود.

کمال گرایی

ممکن است فرد باور کند که بالاترین استانداردها را دارد؛ اما با رعایت یک استاندارد غیرممکن از کمال، نتیجه ناگزیر ناامید کننده خواهد بود.

ترک کردن

فرد ممکن است بارها و بارها بهانه ای برای ترک کردن و تسلیم شدن، درست قبل از اینکه به هدف نزدیک شود پیدا کند.

خود خرابکاری

فرد ممکن است در مسیر خود موانعی ایجاد کند یا در موقعیت های غیر کارآمد بماند.


شاید این مطالب را دوست داشته باشید