پرش به محتوا
خانه » تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد 1403 + شرایط و دانشگاه ها

تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد 1403 + شرایط و دانشگاه ها

  • از


شرایط ثبت نام تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد اعلام شد. دانشگاه آزاد برای پذیرش افراد متعهد و علاقه‌مند به معلمی، رشته‌های بدون کنکور تربیت معلم را ارائه داده است. از این رو افرادی که شانس قبولی در دانشگاه فرهنگیان را نداشته‌اند، می‌توانند در رشته دبیری بدون کنکور آزاد تحصیل کنند.

آنچه که لازم است افراد بدانند این است که هنگام تحصیل در رشته تربیت دبیر بدون کنکور دانشگاه آزاد، این دانشگاه هیچ تعهدی برای استخدام افراد ندارد. اما فارغ التحصیلان می‌توانند با ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش مشغول شوند.

از آنجا که رقابت داوطلبان کنکور برای ورود به مقطع کارشناسی تربیت معلم زیاد است، داوطلبان سعی می‌کنند که تلاش بیشتری برای ورود به دانشگاه‌های تربیت معلم داشته باشند. اما برخی از دانشجویان برای ورود به رشته‌های شغلی آموزش و پرورش علاقمند به تحصیل در رشته‌های تربیت معلم دانشگاه آزاد هستند.

ثبت نام در رشته تربیت معلم بدون کنکور ممکن است؟

رشته تربیت معلم بدون نیاز به شرکت در آزمون کنکور ممکن است یا خیر؟ رشته تربیت معلم به عنوان یک رشته تحصیلی خاص تعریف شده که هدف آن آماده‌سازی افراد برای تدریس و آموزش دانش آموزان است. اما متقاضی برای ورود به این رشته بالا بوده و هر سال افزایش صعودی دارد.

به همین خاطر تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد این امکان را برای متقاضیان فراهم آورده تا با شرایطی راحت‌تر از دانشگاه فرهنگیان، افراد مشغول به تحصیل در این رشته شوند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که دانشگاه آزاد بدون کنکور تنها از طریق بررسی سوابق تحصیلی، دانشجو پذیرش می‌کند. بنابراین متقاضیان باید در آزمون آزاد شرکت کنند و در صورت قبولی باید ثبت نام وارد سامانه دانشگاه شوند.

تربیت معلم با برگزاری آزمون کنکور

تربیت دبیر بدون کنکور در دانشگاه فقط از طریق سازمان سنجش و با برگزاری آزمون کنکور ممکن است. بنابراین افرادی که تصمیم به ادامه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان دارند، باید به ثبت نام در آزمون کنکور دانشگاه معلمان اقدام و در آزمون شرکت کنند. در صورت قبولی در آزمون و گذر از مراحل پذیرش از جمله مصاحبه علمی و آزمون تشخیص فیزیکی، به این دانشگاه وارد شوند.

بنابراین رشته تربیت معلم در دانشگاه معتبر فقط از طریق شرکت در آزمون کنکور قابل‌ دستیابی است. علاقه‌مندان به تحصیل در این رشته باید رتبه و تراز لازم را کسب کنند تا از این طریق پس از فارف التحصیلی در آموزش و پرورش استخدام شوند. بنابراین یکی از بهترین راه‌ها برای تحصیل در رشته معلمی شرکت در کنکور سراسری است که پس از قبولی داوطلبان باید مرحله دوم یعنی مصاحبه را پشت سر بگذارنند تا در زمان ثبت نام دانشگاه فرهنگیان با مشکلی مواچه نشوند.

تربیت معلم بدون برگزاری آزمون کنکور

برای انتصاب در رشته‌های شغلی آموزش و پرورش از قبیل دبیری و آموزگاری، علاوه بر قبولی در دانشگاه فرهنگیان، علاقه‌مندان می‌توانند از طریق ثبت‌ نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش فرصت خود را برای فعالیت در مدارس آموزش و پرورش امتحان کنند.

فارغ‌التحصیلان برخی از رشته‌های مقطع لیسانس، در صورت داشتن شرایط لازم، می‌توانند در آزمون اعلام‌ شده‌ شرکت کرده و با کسب حدنصاب نمره قبولی و گذر از مراحل مصاحبه و گزینش نهایی، شرایط تدریس در مدارس را برآورده سازند.

همچنین، دانشگاه آزاد به منظور تسهیل در فرآیند پذیرش، سالانه ۲ بار برای داوطلبانی که متقاضی پذیرش بدون کنکور هستند، به صورت بدون کنکور دانشجو پذیرش می‌دهد. داوطلبانی که متقاضی پذیرش بدون کنکور در رشته‌هایی همچون تربیت معلم هستند، می‌توانند در یکی از رشته‌های آموزشی مانند زبان انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی، ریاضی، عربی، ابتدایی و دینی ثبت‌ نام نمایند.

داوطلبان محترم می‌توانند در هر یک از این ۶ رشته ثبت نام نموده و در صورت پذیرش، در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند. اما لازم به ذکر است که پس از فارغ التحصیلی از تربیت معلم دانشگاه آزاد، آموزش و پرورش هیچ تعهد شغلی و تحصیلی نسبت به افرادی که فارغ التحصیل یکی از رشته‌های تربیت معلم دانشگاه آزاد باشند، ندارد.

بنابراین این افراد پس از فارغ التحصیلی برای ورود به بازار کار در رشته معلمی دو گزینه دارند: اولین راه شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش و دومین راه مراجعه به مدارس علی‌الخصوص مدارس غیر انتفاعی جهت استخدام است.

یکی از روش‌های دیگر ورود به حرفه معلمی بدون شرکت در کنکور فرهنگیان می‌توان به جذب نیرو از میان دانشجویان برتر برخی از رشته‌ها اشاره کرد.

بر اساس اطلاعیه جدید وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه فرهنگیان با سایر دانشگاه‌های برتر کشور در نظر دارد به منظور جذب نیروی مستعد یا همکاری با یکدیگر داشته باشند. بطوری که دانشجویان برتر رشته‌های مرتبط با آموزش و پرورش در هر دانشگاهی می‌توانند با گذراندن دروس تخصصی فرهنگیان و دوره‌های مهارت آموزی جذب این ارگان شوند.

شرایط ثبت نام تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد 1403

رقابت داوطلبان کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه‌های تربیت معلم آموزش و پرورش زیاد است. برخی از داوطلبان آزمون سراسری اگر در فرایند انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان که موفق به اخذ پذیرش در رشته‌های دبیری نشوند، می‌توانند با داشتن شرایط ثبت نام تربیت معلم دانشگاه آزاد، در رشته دبیری بدون کنکور آزاد که قبولی در آنها راحت‌تر است، مشغول به تحصیل شوند.

بسیاری از افراد این سؤال ذهنشان را درگیر کرده که شرایط ثبت نام تربیت معلم دانشگاه آزاد چیست و آیا داوطلبان کنکور سراسری می‌توانند برای تربیت معلم دانشگاه‌های آزاد اقدام کنند؟ در حال حاضر تحصیل در رشته‌های تربیت معلم از طریق کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ممکن است. متقاضیان برای تحصیل در رشته‌های تربیت معلم، باید در آزمون سراسری و انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان و همچنین مصاحبه‌های مربوط به آن شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند.

اما داوطلبانی که در مقطع کارشناسی دانشگاه فرهنگیان موفق به اخذ پذیرش نشده‌اند، می‌توانند در رشته‌های تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد ثبت نام کنند. بنابراین افراد باید به دنبال ثبت نام رشته‌های معلمی آزاد باشند. با این حال دانشگاه آزاد هیچ تعهدی نسبت به کارگیری آن‌ها در وزارت آموزش و پرورش ندارد. بنابراین قبل از هر چیز داوطلبان باید بر اساس شرایط اعلام شده تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند در رشته‌های تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد ادامه تحصیل دهند یا خیر.

مدارک لازم برای تربیت معلم دانشگاه آزاد بدون کنکور

داوطلبان علاقه‌مند به شرکت در رشته‌های تربیت معلم باید حتما در آزمون سراسری شرکت کرده و تراز بالای 6500 را اخذ کنند. اما چنانچه شرایط حضور در کنکور برای شما فراهم نباشد، می‌توانند برای ثبت نام تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد 1403 اقدام کنند.

برای تحصیل در رشته دبیری بدون کنکور دانشگاه آزاد، افراد با داشتن سوابق تحصیلی مناسب و ارائه مدرک فارغ التحصیلی لازم به تحصیلات خود ادامه دهند. رشته‌هایی چون آموزش زبان انگلیسی، آموزش ابتدایی، آموزش دینی و… از جمله رشته‌های بدون آزمون هستند که در مقطع کاردانی ناپیوسته ارائه می‌شوند.

توجه داشته باشید که ظرفیت پذیرش در رشته‌های تربیت دبیر بدون کنکور دانشگاه آزاد محدود بوده و داوطلبان دارای معدل بالاتر، در اولویت پذیرش خواهند بود. برای ثبت نام در هر کدام از رشته‌ های مذکور افراد باید از یکی از مدارک تحصیلی زیر برخوردار باشند:

  • برخورداری از دیپلم نظام جدید
  • داشتن دیپلم 4 ساله نظام قدیم
  • ارائه مدرک پیش دانشگاهی
  • داشتن مدرک کاردانی

 رشته‌های تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد

داوطلبان علاقمند به تحصیل در شغل معلمی که موفق به قبولی در مقطع کارشناسی دانشگاه فرهنگیان نشده‌اند، این امکان را دارند که در هر یک از رشته‌های تربیت معلم دانشگاه آزاد ثبت نام کنند و برای ادامه تحصیل رشته دبیری بدون کنکور اقدام نمایند.

ثبت نام تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد نسبت به نوع واحد دانشگاهی متفاوت خواهد بود. دانشجویانی که قصد ثبت نام در رشته‌های تربیت دبیر بدون کنکور دانشگاه آزاد را داشته باشند، می‌توانند دفترچه راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد را دریافت کنند و پس از بررسی شرایط ثبت نام تربیت معلم دانشگاه آزاد از طریق دفترچه راهنما اقدام به ثبت نام کنند.

پذیرش رشته‌های تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد از طریق ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد صورت خواهد گرفت و متقاضیان می‌توانند براساس معدل و سوابق تحصیلی خود در یک از رشته‌های مربوط با تربیت معلم نام نویسی کنند.

فهرست رشته‌های سال گذشته ثبت نام با کنکور و بدون کنکور دانشگاه آزاد برای رشته‌های تربیت معلم ارائه شده است. به دلیل اهمیت این موضوع در ادامه لیست رشته‌های تربیت معلم بدون دانشگاه آزاد را ارائه کرده‌ایم.

فهرست رشته‌های تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد
آموزش ریاضی آموزش دینی و عربی
 آموزش ابتدایی آموزش زبان انگلیسی
علوم ورزشی زبان و ادبیات فارسی
  علوم تربیتی  علوم قرآن و حدیث
روان شناسی مشاوره
 آموزش علوم تجربی

دانشگاه آزاد رشته‌های بدون آزمون را برای افراد هر ساله ارائه می‌کند و آن دسته از افرادی که مایل به فعالیت در شغل معلمی هستند، می‌توانند برای ثبت نام رشته‌های معلمی آزاد اقدام کنند. در ادامه لیست کامل رشته‌های تربیت دبیر بدون کنکور دانشگاه آزاد 1403 ارائه شده است:

برای مشاهده رشته‌های تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

تفاوت رشته‌ های تربیت معلم دانشگاه آزاد با دانشگاه فرهنگیان

داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته‌های تربیت معلم بدون کنکور آزاد را دارند، در ارتباط با تفاوت رشته‌های تربیت معلم دانشگاه فرهنگیان و آزاد سوال دارند. شرایط پذیرش این دو دانشگاه کاملا با یکدیگر تقاوت دارد. برای ورود به دانشگاه فرهنگیان داوطلبان باید در آزمون سراسری شرکت کنند و رتبه لازم را به دست آورند، اما برای تحصیل در دانشگاه آزاد این شرط وجود ندارد.

از سوی دیگر شرایط تحصیل در دانشگاه فرهنگیان متفاوت تر از دانشگاه آزاد است. دانشجویان فرهنگیان، از مزایای بیشتری حین تحصیل برخوردارند و پس از فارغ التحصیلی می‌توانند در آموزش  پرورش استخدام شوند. اما دانشگاه آزاد هیچ گونه تعهدی برای استخدام داوطلبان ندارد.

دانشجویان دانشگاه فرهنگیان از همان آغاز تحصیل به عنوان معلم شناخته می‌شوند، حتی در طول تحصیل نیز می‌توانند ماهیانه حقوق دریافت کنند، اما دانشجویان رشته‌های تربیت معلم آزاد پس از فارغ التحصیلی، استخدام رسمی نمی‌شوند.

شرایط شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

یکی از شرایط ثبت نام تربیت معلم دانشگاه آزاد به دانشگاه مجازی شباهت دارد، این است که پس از تحصیل در رشته‌های تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد، هیچگونه تعهد استخدامی وجود ندارد و داوطلبان باید حتما در آزمون استخدامی آموزشو پرورش حضور یابند و با کسب نمره لازم در مرحله آزمون کتبی و مصاحبه، گزینش شوند.

جهت نام نویسی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، داوطلبان باید مدرک کارشناسب رشته‌های تحصیلی مرتبط دانشگاه آزاد و سراسری را داشته باشند. در واقع اهمیتی ندارد که دانشجویان از چه دانشگاه فارغ التحصیل شده اند، مهم ارائه مدرک تحصیلی مرتبط با رشته است.

این آزمون مناسب افرادی است که قصد دارند به صورت رسمی در آموزش و پرورش استخدام شوند. افراد زیادی مایلند به صورذت حق التدریسی و یا قراردادی مشغول به کار شوند. لازم به ذکر است که در هنگام استخدام، نیروهای پیمانی و قراردادی، حقوق کمتری به دانشجویان ارائه می‌شود و افراد از مزایایی چون حقوق بازنشستگی و بیمه درمانی برخوردار نخواهند بود.

تربیت معلم بدون گذراندن آزمون استخدامی

افرادی وجود دارند که به دلایل مختلفی نتوانسته‌اند از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش، به عنوان نیروی آموزش و پرورش جذب شوند. این گروه از افراد می‌توانند از راه‌های دیگر وارد حوزه آموزش و پرورش شوند. البته علاقه‌مندان باید توجه داشته باشند که استخدام معلم با مدرک دیپلم امکان‌پذیر نیست و برای دستیابی به آن حتما باید حداقل مدرک کارشناسی را داشته باشند.

یکی از راه‌های دیگری که افراد می‌توانند بدون آزمون استخدامی وارد حوزه آموزش و پرورش شوند، ورود و جذب در مدارس غیرانتفاعی یا نهاد سوادآموزی است. بنابراین بهتر است متقاضیان این رشته  در صورتی که به یکی از زیر شاخه‌ها علاقه نداشته باشند، به موقع برای تغییر رشته فرهنگیان اقدام کنند.

سپس در مدارس غیرانتفاعی که هر سال برای تامین نیروی انسانی خود افرادی را به عنوان نیروی حق التدریس و یا دبیر به صورت قراردادی یا پیمانی استخدام می‌کند، درخواست دهند.

استخدامی نهاد سوادآموزی همچنان در برخی استان‌ها در حوزه آموزش و پرورش فعالیت دارد. متقاضیان نهاد سوادآموزی می‌توانند با مراجعه حضوری به آموزش و پرورش منطقه یا استان محل سکونت یا محل تولد خود از جذب اطلاعات لازم را کسب کنند و در صورت پذیرش با داشتن مدارک هویتی و تحصیلی برای پذیرش نهایی اقدام نمایند.

مشاوره ثبت نام تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد

آن دسته از علاقمندانی که مایل به فعالیت در شغل معلمی هستند و می‌خواهند وارد وزارت آموزش و پرورش شوند، اما نتوانستند در دانشگاه فرهنگیان پذیرش بگیرند، این امکان را دارند که در رشته‌های بدون کنکور دانشگاه آزاد مشغول شوند.

افراد علاقمند به ورود به رشته دبیری بدون کنکور می‌توانند در برای اخذ پذیرش آموزگاری دانشگاه آزاد نام نویسی کنند و پس از دریافت مدرک خود وارد آموزش و پرورش شوند.

لازم به ذکر است که هنگام تحصیل در رشته‌های تربیت دبیر بدون کنکور دانشگاه آزاد، این مرکز دانشگاهی هیچ تعهدی نسبت به استخدام افراد پس از فارغ التحصیلی در وزارت آموزش و پرورش ندارد و علاقمندان فقط باید نمره حد نصاب قبولی در آزمون استخدامی دستگاه اجرایی را کسب کنند.

برای ورود به آموزش و پرورش از طریق رشته‌های تربیت معلم بدون آزمون دانشگاه آزاد، افراد باید پس از کسب نمره قبولی در آزمون استخدامی یک دوره مهارت آموزی آموزش و پرورش یک ساله را طی کنند و پس از طی کردن مراحل به استخدام آموزش و پرورش درآیند.

از این رو بهترین روش برای ورود به وزارت آموزش و پرورش این است که داوطلبان در رشته‌های مرتبط با تربیت معلم از جمله آموزش ابتدایی، زبان انگلیسی، علوم ورزشی و.. ادامه تحصیل دهند و پس از دریافت مدرک خود در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت نمایند.

از آنجا که ممکن است در ارتباط با رشته‌های بدون آزمون تربیت معلم دانشگاه آزاد سؤالات زیادی داشته باشید، می‌توانید با کارشناسان مجموعه ایران تحصیل با داشتن سال‌ها سابقه درخشان در امر مشاوره تحصیلی تماس بگیرید تا آخرین اخبار مربوط به این حوزه را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

 

خلاصه مقاله تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد

شرایط ثبت نام تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد را به صورت مفصل به همراه رشته‌های آن توضیح دادیم. علاقمندانی که نتوانسته‌اند در رشته‌های مقطع کارشناسی دانشگاه فرهنگیان پذیرش بگیرند، می‌توانند از طریق رشته‌های تربیت دبیر بدون کنکور دانشگاه آزاد ادامه تحصیل دهند و شانس خود را برای اخذ پذیرش امتحان کنند.

دانشگاه آزاد هیچگونه تعهدی برای استخدام رسمی افراد ندارند. بنابراین فارغ التحصیلان می‌توانند با نام نویسی در آزمون استخدامی به استخدام آموزش و پرورش در آیند. به این ترتیب داوطلبان باید قبل از هر اقدامی به خوبی درباره رشته‌های دبیری و ارزش و اعتبارشان تحقیق کنند و سپس برای ثبت نام براساس سوابق تحصیلی و یا باکنکور آزاد، مراحل ثبت نام را طی کنند.

برای دانلود فایل pdf کلیک کنید.

برای ثبت نام در رشته های تربیت معلم دانشگاه آزاد چه اقدامی باید کرد؟

برای تحصیل در رشته‌های تربیت معلم می‌توان از طریق آزمون سراسری، دانشگاه فرهنگیان و در صورت عدم قبولی  دانشگاه آزاد اقدام نمایند.

رشته های تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد کدامند؟

لیست برخی از این رشته‌ها شامل آموزش زبان انگلیسی، علوم تربیتی، زبان و ادبیات فارسی، مشاوره، روانشناسی و… است.

شرایط تحصیل در رشته های تربیت معلم بدون آزمون دانشگاه آزاد چیست؟

از مهم‌ترین شرایط تحصیل در رشته‌های تربیت معلم بدون آزمون آزاد، شرط معدل و سوابق تحصیلی داوطلبان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *