پرش به محتوا
خانه » به خودت استراحت بده! – پرورش افکار

به خودت استراحت بده! – پرورش افکار


در این زمان که وظایف چندگانه ما باعث شده است تنش های عصبی زیاد و فزاینده ای را در محیط کار و منزل تجربه کنیم و همواره  در تلاش برای انجام کارهای بیشتر در همان زمان باشیم؛ اغلب اوقات وقفه ها را از برنامه کاری خود حذف می کنیم. اما تحقیقات نشان می‌دهد که استراحت‌های کوتاه و مکرر در واقع به ما کمک می‌کنند؛ به این ترتیب که با کاهش، اضطراب، استرس و کمک به تمرکز بهتر، به موفقیت بیشتری دست پیدا کنیم؛ به همین دلیل مطلب امروز خود را به این مسئله اختصاص داده ایم و در ارتباط با آن صحبت خواهیم کرد.

در هم شکستن در شیب چرخه

بدن ما هر روز چرخه هایی را طی می کند که در آن انرژی و فعالیت به اوج خود می رسد و سپس فروکش می کند. ممکن است متوجه شوید که در ساعات صبح و بعد از شام انرژی بیشتری دارید، اما در اواسط بعد از ظهر خسته می شوید. این الگو برای اکثر افراد کاملا طبیعی و معمولی است؛ بنابراین منطقی است که در طول این چرخه طبیعی افت طبیعی زمانی که بدن شما خسته است و نیاز به شارژ مجدد دارد، برای استراحت برنامه ریزی کنید. این دوره معمولا بین ساعت ۲ تا ۴ بعد از ظهر اتفاق می افتد؛ دقیقا همان زمانی که همه برای استراحت برنامه ریزی میکنند.

جالب است بدانید؛ بعد از ظهر برای اکثر مردم تصادفی نیست، این زمانی است که بیشتر تصادفات رخ می دهد زیرا مردم خسته هستند و توجه کمتری به کاری که انجام می دهند دارند و برخلاف تصور عمومی، تحقیقات نشان می‌دهد که کارمندانی که مکرر استراحت می‌کنند، هوشیاری و بهره‌وری بیشتری نشان می‌دهند، زیرا ذهن و بدنشان جوان شده است و آماده کار کردن می باشد

برخی از افراد به دلیل ترس از دست دادن بهره وری، وقفه ها را حذف می کنند. اما یک مطالعات و تحقیقات موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) نشان داده است، که استراحت های مکرر و کوتاه در طول روز بر توانایی کارگر برای بهره وری تأثیری ندارد؛ به عبارتی دیگر ان بهره وری را کاهش نمیدهد؛ همچنین تحقیقات بیشتر نشان می دهد که استراحت های مکرر به کاهش یا جلوگیری از ناراحتی اسکلتی عضلانی و خستگی چشم نیز کمک می کند.

استراحت های منظم نیز ممکن است روابط شما را بهبود بخشد. استرس بیش از حد مهار نمی شود؛ خونریزی می کند و بر کل زندگی شما تأثیر می گذارد، از جمله روابطی که برای شما مهم هستند. این شامل همسر، فرزندان، دوستان و همکاران شما می شود. استراحت‌های منظم با دادن فرصتی به شما کمک می‌کند تا قبل از گفتن یا انجام کاری که ممکن است بعداً از آن پشیمان شوید، مقداری از آن بخار را از بین ببرید.

نشانه های بدن

در قسمت قبلی در ارتباط با فواید استراحت و اینکه چرا باید در حین انجام کار به آن فکر کنیم، زیاد صحبت کردیم؛ اما سوالی که ممکن هست پیش بیاید این است که چگونه متوجه می شوید که به استراحت نیاز دارید؟ به بدنت گوش کن آیا چشمان شما از نگاه کردن به صفحه کامپیوتر  خسته شده و درد میکند؟ آیا در اثر نشستن طولانی مدت در یک وضعیت، پاهای شما سفت شده اند؟ آیا تقریبا هر ۹۰ ثانیه خمیازه می کشید؟ اینها تنها نمونه هایی از سیگنال‌هایی هستند که بدن شما می‌فرستد تا به شما بگوید زمان استراحت دادن به  بدنتان فرا رسیده است. با این حال، در اکثر مواقع ما این سیگنال ها را نادیده می گیریم زیرا فکر می کنیم که وقفه در کارمان  باعث کاهش بهره وری ما می شود. اما باید این را بدانید که با داشتن استراحت های کوتاه در درازمدت به موفقیت بیشتری دست خواهید یافت، زیرا چند دقیقه دوری از کار، ظرفیت جسمی و ذهنی شما را افزایش می‌دهد.

استراحت های نتیجه بخش

اگر وقت بگذارید؛ استراحت هایی که شما را از نظر روحی و جسمی شاداب می کند، آسان هستند؛ در ادامه چندین پیشنهاد برای استراحت آورده شده که میتوانید یکی یا چند تا از آن ها را در استراحت بعدی خود انتخاب کنید.

  • کشش: اگر شما هم مانند بسیاری از افرادی هستید که ساعت های طولانی پشت میز یا کامپیوتر می نشینند، حداقل هر یک ساعت یک بار از صندلی خود بلند شوید و دست و پاهای خود را دراز کنید؛ همچنین حواستان باشد که دورکردن دوره ای چشم از صفحه کامپیوتر خستگی چشم را کاهش می دهد.
  • پیاده روی. حرکات ناشی از راه رفتن به افزایش گردش خون کمک می کند، شما را هوشیارتر می کند و به کاهش تنش در بدن شما کمک می کند. علاوه بر این، تغییر جایی که به ان می نگرید، ممکن است دیدگاه یا راه حل جدیدی برای یک مشکل مشخص به شما ارائه دهد.
  • نفس کشیدن. تمرینات تنفسی کنترل شده شامل دریافت آهسته و عمیق هوا از طریق بینی و بازدم از طریق دهان است. این یک راه عالی برای از بین بردن تنش، افزایش هوشیاری و تازه کردن ذهن شما است. این تمرینات تنفسی را می توان به صورت نشسته روی صندلی یا دراز کشیده انجام داد؛ اگر قصد دارید از این تمرین برای استراحت کردن کمک بگیرید، توصیه میکنیم آن را دو الی سه بار در هر روز و هر بار ۷ الی ۸ بار انجام دهید؛ تا به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنید.
  • ورزش. در صورت امکان، ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید یا سوار دوچرخه یا دوچرخه ثابت شوید. دوره های کوتاه ورزش که ضربان قلب شما را بالا می برد، گردش خون را افزایش می دهد، خواب آلودگی را کاهش می دهد، حواس شما را افزایش می دهد، اشتهای شما را افزایش می دهد و به مدیریت وزن کمک می کند.
  • تجسم: تجسم تکنیکی است که به شما کمک می‌کند تا زمانی که واقعاً نمی‌توانید به مکان مورد نظرتان بروید؛ از مزایای یک محیط آرام بهره‌مند شوید. به عنوان مثال، در وسط یک روز کاری شلوغ، برای چند لحظه روی یک صندلی ینشینید یا دراز بکشید و تصور کنید که در تعطیلات مورد تان هستید یا در یک جکوزی جوشان نشسته اید؛ در کمال تعجب خواهید دید که این کار استرس را از بین می برد؛ پیشهاد میکنیم تا جایی که می توانید جزئیات حسی را تصور کنید، به این ترتیب مناظر، صداها، بوهاو هر چه که شما تصور میکنید، پیام های عصبی را به مغز می فرستند و به او می گونید که آرام شود.

به عنوان سخن آخر پیشنهاد میشود؛ هنگام تمرین این تکنیک‌ها، نشانه‌های بدن خود را دنبال کنید و اجازه ندهید استراحت شما توسط یک روش سخت‌گیرانه به بدن شما دیکته شود. وقتی استراحت به سادگی به یکی دیگر از موارد در لیست کارهای شما تبدیل می شود؛ ممکن هست، به مزایایی که در محیط کار خود نیاز دارید نرسید. اما در عوض، زمانی که بیشتر به آن نیاز دارید، انجامش خواهید داد.

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *