پرش به محتوا
خانه » به‌روزرسانی فهرست تسهیلات کلان شبکه بانکی/ امتناع ۴ بانک از انتشار اطلاعات

به‌روزرسانی فهرست تسهیلات کلان شبکه بانکی/ امتناع ۴ بانک از انتشار اطلاعات

  • از


کسب و کار نیوز- بانک مرکزی فهرست اطلاعات تسهیلات و تعهدات کلان جاری و غیرجاری و اشخاص مرتبط را به‌روزرسانی کرد و بانک‌های ملی، آینده، توسعه تعاون و صادرات اطلاعات خود را اعلام نکرده‌اند.

به گزارش کسب و کار نیوز، تبصره ۱۶ قانون بودجه بانک مرکزی را مکلف کرده اطلاعات و جزئیات مربوط به تسهیلات و تعهدات کلان و همچنین تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط، پرداختی توسط هر یک از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی در تارنمای خود منتشر کند.

براین اساس بانک مرکزی جزئیات مربوط به تسهیلات و تعهدات کلان اشخاص مرتبط بانک‌ها در شهریورماه را منتشر کرد و بانک‌های ملی، آینده، توسعه تعاون و صادرات از انتشار اطلاعات مربوطه در این خصوص اجتناب کرده است. گفتنی است، این قانون ابتدا در بودجه سال گذشته (۱۴۰۱) مصوب شود و برای نخستین بار اطلاعات بخش قابل توجهی از تسهیلات کلان و اشخاص مرتبط بانکی برای عموم مردم منتشر شد تا امکان نظارت عمومی بر اعطای تسهیلات بانکی فراهم شود.

تعیین مصادیق انتشار اطلاعات فوق‌الذکر با توجه به مصوبه ۳۱ خردادماه ۱۴۰۱ شورای پول و اعتبار در این خصوص مبنی بر اینکه؛ مجموع خالص تسهیلات و تعهدات مربوط به هر ذی‌نفع واحد و یا اشخاص مرتبط که میزان آن حداقل معادل یک هزار میلیارد ریال است و به عنوان مصادیق مشمول حکم مقرر در جز نخست از بند «د» ذیل تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور محسوب می‌شود.

بانک مرکزی در چارچوب احکام قانونی و مصوبات یاد شده، آمار و اطلاعات مربوط به «تسهیلات و تعهدات کلان» و «تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط» شبکه بانکی کشور را پس از بررسی، صحت سنجی و استانداردسازی، از طریق درج در پایگاه اطلاع‌رسانی خود در دسترس عموم قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *