پرش به محتوا
خانه » بررسی همکاری های ایران و ژاپن در حوزه تحول دیجیتال

بررسی همکاری های ایران و ژاپن در حوزه تحول دیجیتال

  • از


کسب و کار نیوز- رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران از آمادگی ایران و ژاپن برای تبادل تجربیات در حوزه سیاستگذاری و تنظیم‌گری ارتباطات و فناوری اطلاعات یاد کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز، مجمع حکمرانی اینترنت (IGF 2023) که امسال به میزبانی کشور ژاپن در شهر کیوتو در حال برگزاری است؛ میزبان هیاتی تخصصی از جمهوری اسلامی ایران است. در همین راستا «محمد خوانساری»، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، در یکی از شبکه‌های اجتماعی داخلی اظهار داشت: هوش مصنوعی (AI) و چالش‌های آن، از جمله موارد مطرح شده توسط نخست‌وزیر ژاپن و معاون دبیرکل سازمان ملل در مجمع حکمرانی اینترنت (IGF 2023) است.

وی افزود: حضور در مجامع بین‌المللی مرتبط با حکمرانی اینترنت فرصت مغتنمی برای تبیین مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در حکمرانی فضای مجازی است. خوانساری ادامه داد: هوش مصنوعی (AI) و چالش‌های پیش روی در این حوزه، از جمله موارد مطرح شده توسط نخست‌وزیر ژاپن و آقای بیورن برگ، معاون دبیرکل سازمان ملل در نشست افتتاحیه بود.

مجمع حکمرانی اینترنت، یکی از مهم‌ترین نتایج اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی WSIS 2003  و یک بستر فراگیر برای مشارکت ذی‌نفعان در مباحث سیاستی اینترنت، ارائه راه‌حل برای موضوعات، چالش‌های مشترک، تسریع دسترسی جوامع به اینترنت و نیز هنجارسازی در حوزه حکمرانی فضای مجازی است.

در همین زمینه، به تازگی طی دیدار مشترکی در توکیو، محورهای همکاری در حوزه تحول دیجیتال و دولت هوشمند میان وزیر تحول دیجیتال ژاپن و معاون وزیر ارتباطات مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. به گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، در طول سال‌های متوالی، روابط ایران و ژاپن در حوزه‌های مختلف اقتصادی، تجاری، فناورانه و فرهنگی تعمیق یافته است. رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در این دیدار، به ملاقات ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران با فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و تاکید دو طرف بر گسترش مناسبات فیمابین میان دو کشور تاکید کرد.

وی ادامه داد:  گرچه به دلیل تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، روابط دو کشور بخصوص در حوزه اقتصادی و تجاری کاهش یافته است؛ اما فضای همکاری رو به رشد است و راه برای تبادل تجربیات در زمینه‌های مختلف به ویژه تحول دیجیتال، دولت هوشمند و فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی باز است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، در ادامه ضمن تشریح اهم پیشرفت‌های ایران در حوزه زیرساخت‌های ارتباطاتی و فناوری اطلاعات، به نتایج ملموس توسعه این زیرساخت‌ها در تسهیل و تسریع در تحول دیجیتال و بهره‌مندی مردم از خدمات سکوهای بومی خدمات دیجیتال، کسب‌وکارهای نوپا، دولت هوشمند و پیام رسان‌ها نیز اشاره کرد.

طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، در ادامه وزیر تحول دیجیتال ژاپن، به تجربیات موفق دولت ژاپن در حوزه هوشمندسازی دولت و دولت الکترونیکی، توسعه ابر دولت و امکان مشارکت مردم در فرایند حکمرانی، مدل‌های موفق مشارکت دولت و بخش خصوصی ((ppp، به‌روش‌ها (best practice)  در زمینه‌های تحول دیجیتال و هوشمندسازی اشاره و برای تبادل تجربیات این حوزه اعلام آمادگی کرد. در پایان، توسعه همکاری‌های بخش خصوصی طرفین به‌خصوص در حوزه‌های مرتبط با توسعه کسب‌وکارهای نوپا، برگزاری گارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی و تبادلات فناوری، مورد تأکید قرار گرفت.

هفته گذشته در حاشیه مجمع حکمرانی اینترنت (IGF2023) با یوشیدا، معاون وزیر امور داخلی و ارتباطات ژاپن دیدار کرد که در این دیدار، ژاپن تمایل خود را برای توسعه همکاری‌های دوجانبه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ابراز و انتقال تجربیات به طور متقابل مورد تاکید قرار گرفت.

گفته شده در این دیدار رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اهمیت توسعه روابط تاریخی و حسنه میان دو کشور، از آمادگی ایران و ژاپن برای تبادل تجربیات در حوزه سیاستگذاری و تنظیم‌گری ارتباطات و فناوری اطلاعات یاد کرد و خواستار برگزاری دوره های آموزشی، پژوهشی، سمینارهای مشترک و همکاری در مراجع و نهادهای بین المللی در زمینه تنظیم‌گری شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *