پرش به محتوا
خانه » باهوش ترین تیپ شخصیتی کدامند؟

باهوش ترین تیپ شخصیتی کدامند؟

  • از


اغلب، فردی در جمع ها حضور دارد که جواب همۀ سوالات را می داند و اصطلاحا “همه چیز دان” است. اما آیا آنها واقعا از همه باهوش ترند؟ بسیار اهل مطالعه هستند؟ یا مادرزادی این ویژگی را دارند؟ براساس تحقیقات صورت گرفته، تیپ های شخصیتی خاص، برای دستیابی به جایزۀ نوبل یا موفقیت در مسابقاتی با محوریت سرعت عمل، شانس بهتری دارند. تئوری های مختلفی دربارۀ تاثیر متقابل شخصیت و هوش افراد وجود دارد. از بین ۱۶ تیپ شخصیتی مایرز-بریگز و ۹ هوشی که توسط هاوارد گاردنِر معرفی شد، مشخص می شود که هوش کلی، ترکیبی از صفات شخصی و تجربیات فرد است.

باهوش ترین تیپ شخصیتی، صرفنظر از معیار سنجش، کدام است؟

ابتدا لازم است MTBI را معرفی کنیم. MTBI مخفف آزمون شخصیت شناسی مایرز-بریگز است. دانشمندِ روانشناس، ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز، این سیستم طبقه بندی شده را معرفی کردند تا عموم مردم بتوانند نظریۀ تیپ های شخصیتی یونگ را بهتر درک کنند.

MBTI شامل ۴ دسته و ۶ زیر گروه می شود:

(I)برون گرا

(E)درون گرا

(S)حس گرا

(N)شهودی

(T)متفکر

(F)احساسی

(J)ساختارگرا

(P)انعطاف پذیر

هر فردی یک ویژگی غالب داردکه توسط سایر زیرمجموعه های طبقه بندی شده، پشتیبانی می شود و ۱۶ تیپ شخصیتی منحصر به فرد را شکل می دهد که تا حد زیادی در توصیف رویکرد شخص نسبت به فعالیت های روزانه اش دقیق می باشد.

۸ تیپ شخصیتی افراد باهوش

معمولا انواع تیپ های شخصیتی که با INT همراه هستند در فهرست افراد باهوش قرار می گیرند. زمانیکه هوش یا سنجش میزان آن از طریق روش های سنّتیِ تست IQ (منطق مفهومی، انتزاعی یا فرایند حل مسئله) مطرح می شود، این ویژگی های شخصیتی یعنی درون گرا، شهودی و متفکر، بیشتر خودشان را نشان می دهند. اما باهوش ترین افراد دارای کدامیک از این تیپ های شخصیتی هستند؟

دانستن این موضوع کار دشواری است. هوش، همچون بازی الاکلنگ، یک عمل تعادلی به شمار می رود و هوش سنّتی الزاما بیانگر موفقیت یا خوشبختی افراد نیست.

۱.      باهوش ترین تیپ شخصیتی- INTJ

این افراد معمولا از هوش منطقی-ریاضی بالایی برخوردارند و در ارائه استدلال های منطقی و تجزیه و تحلیل مسائل، مهارت دارند؛ همچنین به راحتی از اعداد و ارقام استفاده می کنند. در حل مسئله، تبحّر دارند و با تئوری های پیچیده ارتباط برقرار می کنند. این استعدادها باعث می شود نمرۀ IQ بالایی کسب کنند.

۲.      باهوش ترین تیپ شخصیتی- INTP

هوشِ وجودی که شامل تفکر عمیق دربارۀ افکار انتزاعی از جمله “مفهوم زندگی” می شود. جالب است بدانید هوش وجودی یا تفکر، “هدف اصلی” INTP ها به شمار می رود.

۳.      باهوش ترین تیپ شخصیتی- ENFJ

ENFJ ها یکی از نادرترین تیپ های شخصیتی هستند. این افراد به شکل باورناپذیری در سازماندهی امور، مهارت دارند. در بحران ها فوق العاده عمل می کنند و مهارت های شهودی شان را برای سازگاری با شرایط بکار می گیرند.

۴.      باهوش ترین تیپ شخصیتی- ESTJ

گروه دیگری از افراد باهوش در فهرست ما ESTJها هستند. آنها قادرند هوش بالای خود را با حس قوی یا همان حس ششم ترکیب کنند. این افرادِ با استعداد، همیشه در حال فکر و کار هستند و تمایل دارند مدام به ایده یا راه حل بعدی بپردازند.

۵.      باهوش ترین تیپ شخصیتی- ENTJ

ENTJها به خاطر ایده های بزرگی مثل نظریۀ جهانی ریسمان یا راه حل هایی برای مشکلات جهانی شناخته شده اند و تفکرات برون گرایانه ای را از خود نشان می دهند. آنها قادرند داده هایی را از منابع مختلف جمع آوری کنند و به شکل برنامه ای قابل اجرا با یکدیگر مطابقت دهند.

۶.      باهوش ترین تیپ شخصیتی- INFJ

این افراد درون گرا و شهودی، از باهوش ترین شخصیت ها به شمار می روند. INFJها جزء نادرترین ویژگی های شخصیتی هستند. آنها با بینشی بسیار بالا از هوش خود و احساسات درونی شان استفاده می کنند تا محیطی را شناسایی کنند که با آن سازگار باشند.

۷.      باهوش ترین تیپ شخصیتی- ISTP

ISTPها با عمل کردن، یاد می گیرند. به شدت به جزئیات اهمیت می دهند و میل به عیب یابی و رفع اشکال دارند. بنابراین تا زمانیکه مشغول به کار هستند قادرند با ظرفیت فکری خود، هرکاری را انجام دهند.

۸.      باهوش ترین تیپ شخصیتی- ENFP

این افرادِ برون گرا و پُرشور و حرارت، هوش و حساسیت شان را با هم می آمیزند و در راستای خلق فرصت هایی برای آینده به کار می برند.

آیا سایر تیپ های شخصیتی از هوش کمتری برخوردارند؟

هوش مسئله ای است که بسیار مورد توجه قرار می گیرد. چه کسی از بیشترین میزان IQ برخوردار میباشد؟ چه کسی در کلاس باهوش تر از همه است؟

ما حتی پاداش و عناوینی هم برای این افراد درنظر می گیریم. اما آیا IQ بالا به معنای موفقیت یا شاد زیستن است؟ MBTI اینگونه نشان نمی دهد. بسیاری از تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز نشان می دهند که برخی افراد با توجه به تست IQ، نمرۀ پایینی دارند و در نتیجه باید از نظر شغلی درآمد کمتری داشته باشند ولی این افراد نسبت به سایرین از لحاظ اجتماعی تمرکز بالاتری دارند. بسیاری دیگر هم ویژگی حس گرایی و احساسی بودن در تیپ شخصیتی شان مشهود است.  ESFPها (برون گرا، حس گرا، احساسی، انعطاف پذیر) و ESFJ ها (برون گرا، حس گرا، احساسی، ساختارگرا) ، از لحاظ آماری شادترین افراد به شمار می روند ولی چرا؟

ESFPها حتی در بحران های چالشی هم معمولا خوش بین هستند. مثبت گرایی ذاتی آنها به طرز چشمگیری به آنها کمک می کند تا از مشکلات عبور کنند. اغلب مردم تمایل دارند با افرادی با تیپ شخصیتی ESFJ معاشرت کنند چراکه عاشق کمک کردن به دیگران هستند و حس خوبی نسبت به خود دارند. آیا می توان گفت این افراد با چنین ویژگی هایی کم هوش هستند؟ احتمالا نه!

این مسئله، بینشی را به ما می دهد تا بهتر درک کنیم چرا ESF ها با هر زیرگروهی، ترجیح می دهند اوقات فراغتشان را به مطالعه بگذرانند. در حقیقت انسانها مخلوقات اجتماعی هستند و حس گرایی و احساسات، نقش مهمی را در تعاملات موفقیت آمیز و رشد مثبت اجتماعی آنها ایفا می کنند. بنابراین سؤال مهمی مطرح می شود و آن اینکه اگر زندگی در لحظۀ افراد برون گرا-حس گرا به شادی پایدار یا موفقیت منجر شود آیا نمی توان آنها را در فهرست باهوش ترین انسانها قرار داد؟ بستگی دارد. درست مثل طبیعت در برابر تربیت — آیا انسانها به روش طبیعت (مثل ژن هایی که از والدین به ارث می برند) رفتار و تعامل می کنند یا بر اساس آنچه روانشناسان آنرا تربیت می نامند (مثل محیط، فرهنگ، مذهب یا تعاملات دوران کودکی)؛ یا مانند هوش خیابانی (یا همان هوش اجتماعی که از تجربۀ تعامل با افراد و یادگیری از موفقیت و شکست در محیط های اجتماعی ایجاد می شود) در برابر هوش تعلیمی.

مروری بر ۱۶ تیپ شخصیتی مایرز-بریگز

INTJ (درون گرا، شهودی، متفکر، ساختارگرا)- مغز متفکر

این افراد را برنامه ریز مفهومی یا مهندس معمار هم می نامند. شاید آنها باهوش ترین تیپ MBTI به شمار روند زیرا افرادی تحلیل گر، منطقی و نظام مند هستند. در تنهایی هم انرژی جذب می کنند(درون گرا)، بیش از جزئیات بر روی ایده ها متمرکز می شوند و ترجیح می دهند با برنامه ریزی، کاری را انجام دهند تا اینکه بی فکر و برنامۀ قبلی اقدامی کنند.

ENTP (برون گرا، شهودی، متفکر، انعطاف پذیر)- آینده نگر

آنها افراد ایده پردازی هستند. هوش سرشاری دارند. مبتکر و نوآور هستند و هوشمندانه و با انگیزه، مشکلات چالشی را حل و فصل می کنند. ETNPها تیپ شخصیتی کمیابی هستند که ۳درصد کل جمعیت، ۴درصد مردان و ۲درصد زنان را شامل می شوند.

INTP (درون گرا، شهودی، متفکر، انعطاف پذی)- معمار

این افراد، مبتکران فلسفی هستند که علاقۀ شدیدی به تجزیه و تحلیل منطقی نظام و تئوری های جهان شمول دارند و شیفتۀ حقایقِ کمتر شناخته شده اند. به آنها تحلیل گران عینی یا منطق دان هم گفته می شود. INTPها یکی از تیپ های شخصیتی نادر به شمار می روند. آنها تنها ۲درصد زنان را شامل می شوند.

INFP (درون گرا، شهودی، احساسی، انعطاف پذیر)- درمانگر

آنها قادرند اطلاعات را به خوبی دریافت کنند درحالیکه آرمان گرایانی تخیلی اند که به وسیلۀ ارزش ها و باورهای اصلی خود، هدایت می شوند. این درمانگران در مواجهه با سایر مردم از خود آرمان گرایی دلسوزانه ای نشان می دهند که این امر موجب برتری این تیپ شخصیتی نسبت به سایرین می شود به همین علت آنها را آرمان گرایان متفکر و میانجی گر هم می نامند. INFPها ۵درصد زنان و ۴درصد مردان را تشکیل می دهند.

INFJ (درون گرا، شهودی، احساسی، ساختارگرا)- مشاور

این تیپ شخصیتی، پرورش دهندگان خلّاقی هستند که به دیگران کمک می کنند تا به استعدادهای نهانی خود پی ببرند. INFJها یک محوریت اخلاقی قوی و انگیزۀ واقعی برای رسیدن به اهداف خود دارند. این تیپ شخصیتی، آرمان گرا و حساس بوده و به آنها آینده نگرهای بابصیرت یا حامی هم گفته می شود. INFJها تنها ۲درصد کل جمعیت را شامل می شوند بنابراین جزء تیپ های شخصیتی نادر به شمار می روند.

ENTJ (برون گرا، شهودی، متفکر، ساختارگرا)- فرمانده

این افراد، رهبرانی ممتاز و استراتژیک هستند که انگیزۀ بالایی داشته و از سخت کوشی لذت می برند. آنها تمایل دارند زندگی شان با کمی فشار و استرس همراه باشد البته مستعد عصبانیت هم هستند. از ویژگی های بارز این افراد می توان به جاه طلبی، قاطعیت، خوش بینی و حتی غرور اشاره کرد. ENTJها جز تیپ های شخصیتی کمیاب هستند و در بین مردان بیشتر از زنان (تنها ۱درصد) مشاهده می شوند.

ENFJ (برون گرا، شهودی، احساسی، ساختارگرا)- معلم

آنها به عنوان سازمان دهنده هایی آرمان گرا، پر انرژی و اغلب بیش از حد، فعال هستند. همدلی و درک متقابل از ویژگی های آنهاست. مردم این افراد را ذاتا معلم می دانند و عمدتا در امور مذهبی، تدریس و هنر، فعالیت می کنند. صفات پسندیده و دوست داشتنی دارند اما می توانند کمی عجول و کم تحمل باشند. ۳درصد کل جمعیت دارای این تیپ شخصیتی هستند. ENFJها در بین مردها کمتر دیده می شوند.

ENFP (برون گرا، شهودی، احساسی، انعطاف پذیر)- قهرمان

آنها افراد مردم گرایی هستند که بر احتمالات، متمرکز می شوند. داستان سرایانی پرانرژی و احساساتی هستند. از دیگر ویژگی های آنها شور و اشتیاق فراوان، نسنجیدگی، رفتار آنی، بدون فکر و بدون برنامه ریزی قبلی می باشد.

اغلب در زمینۀ مشاوره، امور مذهبی، هنر و تدریس فعالیت می کنند. ۸درصد کل جمعیت، ۱۰درصد زنان و ۶درصد مردان دارای این تیپ شخصیتی هستند.

 ESTJ (برون گرا، حس گرا، متفکر، ساختارگرا)- ناظر

آنها سنت گرایانی سخت کوش و سازمان دهندگانی زبردست هستند. به جزئیات اهمیت زیادی می دهند. پرانرژی، متعصب و از خود راضی هستند. ۹درصد کل جمعیت و ۱۱درصد زنان را این تیپ شخصیتی تشکیل می دهند و جمعیت مردان ESTJ دوبرابر زنان است.

ESTJها اغلب، رهبران مقتدر و واقع گرایی هستند. ترجیح می دهند موقعیت هایی را تجربه کنند که آنجا ساختار فرماندهیِ سلسله مراتبی وجود داشته باشد. آنها معمولا در امور مالی و کسب و کار فعالیت می کنند. به قدرت و اعتبار خود اعتماد دارند و از دیگران انتظار دارند مطیع آنها باشند.

ISTP (درون گرا، حس گرا، متفکر، انعطاف پذیر)- صنعتگر

آنها دقیق و نکته سنج و عاشق عیب یابی و رفع مشکل هستند. آگاه و کاربلد بوده و نسبت به جهان پیرامون شان با منطق انعطاف پذیر، واکنش نشان می دهند. نکته سنجی، محافظه کاری، خوش فکری و استقلال از ویژگی های این تیپ شخصیتی به شمار می روند که عمدتا در بین مردان رایج می باشد. معمولا در مشاغلی از جمله تجارت حرفه ای، اجرای قانون و ارتش فعالیت می کنند.

ESFJ (برون گرا، حس گرا، احساسی، سااختارگرا)- خدمات دهنده

آنها افراد باهوشی هستند و برای وفاداری و سنت ها ارزش زیادی قائل اند. این افراد کمک کننده های باوجدانی هستند که مطابق قواعد اخلاقی سختگیرانۀ خود عمل می کنند و از دیگران هم انتظار دارند استانداردهای دقیق شان را رعایت کنند. توانایی زیادی در مقابله با استرس دارند. یک ESFJ دومین تیپ شخصیتی رایج در طبقه بندی مایرز-بریگز به شمار می رود. آنها ۱۲درصد از کل جمعیت، ۱۷درصد زنان و ۸درصد مردان را تشکیل می دهند.

ESTP (برون گرا، حس گرا، متفکر، انعطاف پذیر)- فعال

آنها شوخ طبع، باانرژی و به دنبال هیجان هستند. با مشاهدۀ دقیق، محیط پیرامونشان را مورد ارزیابی قرار می دهند و با آن سازگار می شوند که این ویژگی می تواند بیانگر توانایی ذاتی ورزشکاری آنها باشد. بیش از ۴درصد کل جمعیت را تشکیل می دهند که میزان مردان دوبرابر زنان تخمین زده شده است.

ISFP (درون گرا، حس گرا، احساسی، انعطاف پذیر)- آهنگساز

این افراد، حضور ذهن و حس زیبایی شناختی فوق العاده ای دارند. همیشه در لحظه عمل می کنند. باگذشت، صبور و بی طرف هستند و معمولا در مشاغل مرتبط با خدمات بهداشت و سلامت فعالیت می کنند. تیپ شخصیتی رایجی است که ۹درصد کل جمعیت را دربر می گیرد.

ISTJ (درون گرا، حس گرا، متفکر، ساختارگرا)- بازرس

آنها به ایجاد و حفظ نظم در یک سیستم اهمیت می دهند و حساب شده عمل می کنند و تمایلی به ایده های بزرگ ندارند. برای سخت کوشی، ارزش قائل اند و بدون در نظر گرفتن زمان، تا کاری را به سرانجام نرسانند دست از آن برنمی دارند. عاشق قوانین هستند و پیش بینی پذیری را دوست دارند ولی با هنر یا سازگاری، میانۀ خوبی ندارند. سومین تیپ شخصیتی رایج هستند که در آن مردان ۲.۵ برابر بیشتر از زنان می باشند.

ISFJ (درون گرا، حس گرا، احساسی، ساختارگرا)- محافظ

آنها افرادی سمج بوده و به شکل سنّتی پایبند به قوانین هستند و از نظام اجتماعی لذت می برند. به نظر می رسد افراد محافظه کار، قاعده مند و محتاطی باشند. همچنین جزء کم درآمدترین افراد به شمار می روند و بیشتر به قدرت های معنوی معتقدند.

ESFP (برون گرا، حس گرا، احساسی، انعطاف پذیر)- مجری

افراد بانشاط و شوخی هستند که اطرافیان را مجذوب خود می کنند. پرحرف هستند و یک خودانگیختگی مُسری دارند. در لحظه زندگی می کنند و از داشته هایشان لذت می برند. این خصلت بیشتر در بین زنان متداول است و تمایل بیشتری به فعالیت در زمینۀ خدمات بهداشت و سلامت، تدریس و پرستاری از کودکان دارند.

سؤالات متداول دربارۀ باهوش ترین تیپ های شخصییتی

کدامیک از این تیپ های شخصیتی بالاترین میزان IQ را دارند؟

تست های مفهومی IQ نشان می دهد، INTJها (درون گرا، شهودی، متفکر، ساختارگرا) در میان ۱۶ تیپ شخصیتی از بالاترین میزان بهرۀ هوشی برخوردارند. آنها در بکارگیری حجم زیادی از اطلاعات و حل مسائل تحلیلی برای کاربردهای وسیع، به خوبی عمل می کنند.

موفق ترین تیپ شخصیتی کدام است؟

با توجه به شاخص های شخصیتی مایرز-بریگز، ENTJها (برون گرا، حس گرا، متفکر، ساختارگرا) موفق ترین تیپ شخصیتی از لحاظ مالی به شمار می روند. این افراد، ممتاز و باانگیزه بوده و از کار سخت لذت می برند.

بهترین تیپ شخصیتی کدام است؟

ISFJها (درون گرا، حس گرا، احساسی، ساختارگرا) به عنوان محافظ، شناخته می شوند. این شخصیت در بین زنان رواج داشته و ۱۴درصد از کل جمعیت را دربرمی گیرد. شاید به طور قطع نتوان گفت که “بهترین” تیپ شخصیتی هستند چراکه هر کس ممکن است ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد ولی احتمالا با این افراد زیاد مواجه شوید.

انیشتین چه تیپ شخصیتی داشت؟

تیپ شخصیتی آلبرت انیشتین، INTP (درون گرا، شهودی، متفکر، انعطاف پذیر) بود. افرادی که این شخصیت را دارند از قدرت تحلیل بالایی برخوردارند، واقع بین و منطقی هستند و در عین حال سازگارپذیر نیز می باشند.

سخن پایانی

همانطور که تعادل در هر چیزی الزامیست، تعادل سازی در تیپ های شخصیتی هم لازم و ضروری است. جامعۀ ما برای پیشرفت و سلامت خود به فرمانده ها و محافظان و صنعتگران وخدمات دهنده ها نیازمند است. تیپ های شخصیتی به ما کمک می کنند درک بهتری نسبت به یکدیگر داشته باشیم اما به تنهایی قادر نیستند ویژگی های هر فردی را تعریف کنند. فرقی نمی کند چه تیپ شخصیتی دارید؛ بلکه شما دارای هوش منحصر به فردی هستید که به واسطۀ علایق، حرفه و روابط خود، آن را بروز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *